Προς το περιεχόμενο

Η Google παρακολουθεί παράνομα τους χρήστες Android, σύμφωνα με νέα καταγγελία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρακάτω είναι μια άποψη που σίγουρα θα διαφωνήσουν οι περισσότεροι εδώ μέσα:

Το θέμα είναι τι προτεραιότητες έχουμε ο κάθε ένας μας, ποτέ δεν πίστεψα στα "Δεν έχω τίποτα να κρύψω", "μα εμένα ειδικά;" και φυσικά το ολοκληρωτικό "Όλοι τα ίδια κάνουν".

Εδώ η επιλογή είναι καθαρά στο χέρι του καθενός, κυριολεκτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Λες και δεν το ξέραμε αυτό εδώ και χρόνια .... Που αν googlaρεις προφυλακτικά θα σου βγαίνει η διαφήμιση των προφυλακτικών για 5 μήνες σε όποιο σύστημα και αν κάνεις login .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παραγίνει το κακό, το μικρόφωνο του κινητού γράφει 24/7, χωρίς κανένα permission από το χρήστη.
Οταν έχεις 500 aps που σου λένε "this app requires permission to your microphone...) ε, κάπου θα πατήσεις ναι. 
Από κει και πέρα ξεκινά το πάρτυ, με άπειρα Apps και πάνω από όλους την ίδια τη Google, να παρακολουθούν τα πάντα λες και είμαστε χαμστερ στο κλουβί. (που είμαστε δηλαδή...)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SolidSnakeGr είπε

Στην ουσία αν η Google δημιουργεί το "IDFA" της για κάποιο χρήστη και παρέχει αυτό στους διαφημιστές... οι διαφημιστές δεν γνωρίζουν σε ποιον ανήκει.. οπότε μου φαίνεται λίγο άτοπο.. καθώς δεν αποτελεί ακριβώς προσωπικό δεδομένο. Δε θα μας αναγνωρίσει κιόλας ο διαφημιστής αν μας δει στο δρόμο. 🙄

Το IDFA συνδέεται και με πολλές πληροφορίες για τον χρήστη. Αυτό, θεωρητικά, δε σε στοχοποιεί. Το θέμα είναι ότι από το πλήθος των πληροφοριών είναι πολύ εύκολο να εντοποπιστεί ο χρήστης. Οι πληροφορίες δεν είναι προσωπικές, αλλά είναι πλήρως προσωποποιημένες. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο τρόπος που σκέφτεσαι, ζεις και πράττεις. Αρχικά οι εταιρείες δε νοιάζονται πως σε λένε, αλλά πως καταναλώνεις. Αυτό είναι από μόνο του μια επικίνδυνη γνώση. Με αυτό τον τρόπο μπορούν και δημιουργούν προϊόντα που θέλεις να αγοράσεις στην υψηλότερη δυνατή τιμή. Εκεί είναι όλα τα λεφτά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι οτι παρακολουθει τους χρηστες νομιμα. Ειναι οτι υποτιθεται εχει συμμορφωθει σε καποιους νομους που βεβαια αψηφα γιατι πανε κοντρα σε ολη της την κοαμοθεωρια. Αλλα παρα τα «δωστε μου ενα συννεφο να πεσω», χρειαζομαστε ανθρωπους να κυνηγανε τις εταιρειες γιατι προφανώς η νομοθεσία και οι αρχες παγκοσμιως δεν μπορουν ή δεν θελουν να το κανουν. Κι εμεις γινομαστε οι χρησιμοι ηλιθιοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείετε.......

Σύμφωνα με την....google αυτά τα κάνει η huawei.......

Οπότε σταμάτησε να τις δίνει το κατασκοπευτικό της υλικό.......

😂😅🤣😂😅🤣😂😅🤣

13 λεπτά πριν, Shadows είπε

Spanish Laughing Man El Risitas - Content Aware Scale - YouTube

Ας προσπαθησει να παρακολουθησει το 1gb ram android μου που κολλαει και το να παρεις τηλεφωνο😆

Περνεις ένα xiaomi redmi 5 pus 4/64 με 50-60€

Η ένα mate 10 lite 4/64 60-70€.....

*Φαντάσου πήρα για hot spot χρήση για το καλοκαίρι ένα xiaomi redmi 5 2/16 ,με 20€ με κατι γρατσουνιές στη πλάτη.......

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Τα μικρόφωνα των κινητών μην τυχόν και τα αφήσουν ήσυχα.

Μου λέει τις προάλλες μια γειτόνισσα η καλύτερη ξηρά τροφή για γάτες είναι η Akana.

Λέω τι;

Αkana μου λέει πανάκριβη αλλά η καλύτερη.

(Πρώτη φορά ακούω αυτή τη λέξη)

40 λεπτά μερα στο κινητό Akana σε 2 γεύσεις διαφήμιση και στο YouTube αυτή η κυρία

 Δεν μας παρακολουθεί κανένας...

Screenshot_2021-04-10-11-10-28-03.jpg

Και εγώ είπα στην φίλη μου ότι θα είμαι νονά στο παιδί της και μετά μου πετούσε στο φβ προτεινόμενα άρθρα για εμένα σχετικα με βάπτιση. Και λέω μα δεν το έκανα αναζήτηση καν στο Google και εκεί έπαθα ένα σoκ και λέω τέλεια παρακολουθούν και τις συζητήσεις μας...🙄😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aggelikistergou είπε

Και εγώ είπα στην φίλη μου ότι θα είμαι νονά στο παιδί της και μετά μου πετούσε στο φβ προτεινόμενα άρθρα για εμένα σχετικα με βάπτιση. Και λέω μα δεν το έκανα αναζήτηση καν στο Google και εκεί έπαθα ένα σoκ και λέω τέλεια παρακολουθούν και τις συζητήσεις μας...🙄😳

Το είχα παρατηρήσει από το 2016 και με έλεγαν τρελό, συνωμοσιολογο και ότι ο κόσμος περιστρέφεται από εμένα. Τους έλεγα ναι είμαι ο Τζον Κοννορ και πρέπει να επιβιώσω από τον εξολοθρευτή γιατί θα ηγουμαι της επανάστασης κατά των μηχανών. 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tetrabitos είπε

Το είχα παρατηρήσει από το 2016 και με έλεγαν τρελό, συνωμοσιολογο και ότι ο κόσμος περιστρέφεται από εμένα. Τους έλεγα ναι είμαι ο Τζον Κοννορ και πρέπει να επιβιώσω από τον εξολοθρευτή γιατί θα ηγουμαι της επανάστασης κατά των μηχανών. 😂

Γενικά ότι ο κόσμος δεν πιστεύει  την αλήθεια και σιγά σιγά την βλέπουμε μπροστά μας δυστυχώς δεν είναι ωραία τα πράγματα όσο πλησιάζουμε στην βαθιά τεχνολογία. Είναι creepy να σε παρακολουθούν ακόμη και από τα λόγια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Shadows είπε

Spanish Laughing Man El Risitas - Content Aware Scale - YouTube

Ας προσπαθησει να παρακολουθησει το 1gb ram android μου που κολλαει και το να παρεις τηλεφωνο😆

Προφανως κολλαει γιατι εχει πρωτα να δωσει αναφορα στην google 🍺

50 λεπτά πριν, cubilone είπε

Το θεμα δεν ειναι οτι παρακολουθει τους χρηστες νομιμα. Ειναι οτι υποτιθεται εχει συμμορφωθει σε καποιους νομους που βεβαια αψηφα γιατι πανε κοντρα σε ολη της την κοαμοθεωρια. Αλλα παρα τα «δωστε μου ενα συννεφο να πεσω», χρειαζομαστε ανθρωπους να κυνηγανε τις εταιρειες γιατι προφανώς η νομοθεσία και οι αρχες παγκοσμιως δεν μπορουν ή δεν θελουν να το κανουν. Κι εμεις γινομαστε οι χρησιμοι ηλιθιοι.

Ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινησεις να <<κυνηγησεις>> την google θα βρεις πολλους να σε ακολουθησουν.

Και εμεις αυτο περιμενουμε. Εναν να μπει μπροστα, να δωσει αερα στα πανια μας που λενε.

Κανε το πρωτο βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...