Προς το περιεχόμενο

Η Google παρακολουθεί παράνομα τους χρήστες Android, σύμφωνα με νέα καταγγελία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, matsakonistisbm είπε

Adblock + incognito + διαγράφη cookies για πιο ασφαλες σερφαρισμα κατα την γνωμη μου. 

Χρησιμοποιω ubloc origin + cookie autodelete + privacy badger + καναδυο ακομα. Κατα ενα παραξενο τροπο οταν κανω scan με ccleaner(που και αυτος πουλαει τα δεδομενα μας) παντα βρισκει κατι να σβησει ειτε cookies ειτε trackers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό το ξέρουμε. Εδώ ανοίγεις το κινητό και μόλις μπεις Internet κάνει αυτόματη σύνδεση στο youtube και βλέπεις τα σχόλια, μετά έκανα αποσύνδεση. Έχω περιορίσει στο μέγιστο τα δικαιώματα χρήσης των εφαρμογών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Dharma108 είπε

Χρησιμοποιω ubloc origin + cookie autodelete + privacy badger + καναδυο ακομα. Κατα ενα παραξενο τροπο οταν κανω scan με ccleaner(που και αυτος πουλαει τα δεδομενα μας) παντα βρισκει κατι να σβησει ειτε cookies ειτε trackers.

Τον ιδιο adblocker χρησιμοποιω κ γω, ειχα ccleaner αλλά τα κανω χειροκίνητα πλεον. 

Διαγραφη cookies browser, cache κλπ.

Διαγραφη Temp folder στο /Users/{Username}/AppData/local k στο  /windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να ανοιξει ενα θεμα για την προστασια των δεδομενων μας στα android κινητα ωστε να μπουμε ολοι οσοι ενδιαφερομαστε μηπως βγει κατι καλο απο ολο αυτο?καποιοι απο εσας ειδα ηδη εχετε καποιες λυσεις,εγω εχω πειραματιστει επισης πανω σαυτο(αν και τις περισσοτερες φορες καταληγω στο να μην ενημερωνονται διαφορες εφαρμογες οπως ο καιρος ή ακομα και η ωρα).Και για οσους θα μπουν να πουν οτι δεν εχουν τιποτα να κρυψουν και δεν τους νοιαζει περιμενω και link απο την webcam τους ή και το μικροφωνο τους ετσι για να γνωριστουμε καλυτερα😇

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Αθανατο Blackberry OS

Ουτε Google ουτε Απλ ουτε τιποτα.

Τυχαία η εταιρεία που πραγματικα προστάτευε τα προσωπικά δεδομένα των πελατών της "πέθανε" και τώρα δε βγάζει τίποτα... Λιγα χρόνια πριν έβγαζε κι αυτή κινητά με Android...

"Προστασία προσωπικών δεδομένων" και "Google Android" είναι φράσεις ασύμβατες μεταξύ τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε καταλαβαίνει κανείς στον "απλό" κόσμο είναι ότι τίποτα δεν είναι τσάμπα.

Ένας manager μου έλεγε πριν κάτι μέρες, να βάλει το pi network στο κινητό το οποίο πολύ πιθανών κάνει tracking το profile του χρήστη με την ψευδαίσθηση ότι κάνεις mining και κάποια στιγμή αυτό το νόμισμα θα πάρει πραγματική αξία γιατί τώρα δεν έχει καμία.

Όταν του είπα ότι είναι ρίσκο και κατά πάσα πιθανότητα κάνει track τα προσωπικά σου δεδομένα, μου απάντησε δε χρεισιμοποιώ το κινητό μου και δεν έχω κάτι.

Ο ίδιος πριν 6 μήνες πήρε καινούργιο κινητό android και ρυθμίσαμε 4+ e-mail, bloomberg account, εφαρμογές χρηματιστηρίου κλπ και είναι laptop κινητό όλη μέρα. Φαντάσου να το χρησιμοποιούσε κιόλας.

 

Το Blackberry OS δυστυχώς πέθανε γιατί δε πλήρωνε κανείς αυτό που μπορούσε να είχε "τσάμπα".

 

Προσωπικά ξέρω ότι με παρακολουθούν και σε αρκετές περιπτώσεις και πως το κάνουν και σε ποια επίπεδα (client/server/provider) αλλά προσωπικά το έχω αποδεχτεί και είναι εν γνώση μου γιατί στην ζυγαριά μου με ενδιαφέρει το απότερο κέρδος "με υποχωρήσεις" που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για τις συνομιλίες μου έχω ένα απλό energizer κινητό ώστε να μη με παρακολουθούν...

Τώρα για το Facebook, το Instagram, το echo dot, τη smart TV και την καθοδηγουμενη με φωνητικές οδηγίες roboσκούπα μου κλάιν 

😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Είδήσεις του insomnia είναι σαν το Κωνσταντίνου και Ελένης". Επαναλαμβάνονται κάθε δεύτερη ημέρα. Ψάξτε μήπως αναρτείσετε κάτι πιο ενδιαφέρον. 'Η μην ψάχνετε καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τα μικρόφωνα των κινητών μην τυχόν και τα αφήσουν ήσυχα.

Μου λέει τις προάλλες μια γειτόνισσα η καλύτερη ξηρά τροφή για γάτες είναι η Akana.

Λέω τι;

Αkana μου λέει πανάκριβη αλλά η καλύτερη.

(Πρώτη φορά ακούω αυτή τη λέξη)

40 λεπτά μερα στο κινητό Akana σε 2 γεύσεις διαφήμιση και στο YouTube αυτή η κυρία

 Δεν μας παρακολουθεί κανένας...

Screenshot_2021-04-10-11-10-28-03.jpg

Μετάφραση από λεξικό.

Akas (h) a : [Ekas(h)a] ουσ. τό πέμπτο στοιχείο των αλχημιστών, ο "αιθήρ"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, Tetrabitos said:

Μου λέει τις προάλλες μια γειτόνισσα η καλύτερη ξηρά τροφή για γάτες είναι η Akana.

Acana... 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...