Προς το περιεχόμενο

Η Google παρακολουθεί παράνομα τους χρήστες Android, σύμφωνα με νέα καταγγελία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, esertas είπε

Υπάρχει τρόπος με ένα καλό firewall να κόψεις όλη την κίνηση αυτή; Μπορείς να βρεις τα πακέτα αυτά και να τα αποκλείσεις;

Λόγο της δομής του android δεν μπορείς. Χώρια που θα έπρεπε να γνωρίζεις αυτό το string για να το "κόψεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Shadows είπε

Spanish Laughing Man El Risitas - Content Aware Scale - YouTube

Ας προσπαθησει να παρακολουθησει το 1gb ram android μου που κολλαει και το να παρεις τηλεφωνο😆

Γιαυτο δε μπορεις να παρεις τηλεφωνο, γιατι ολοκληρο το 1gb ram το τραβαει για να στειλει τα δεδομενα σου στο analytics.google.com χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες αποκαλύψεις ούτε ο λιακόπουλος δεν κάνει..

9 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Και εγω ειμαι μεταξυ google home και amazon echo.......αλλα λεω να παω στο google....μην σπαω τα δεδομενα μου σε 2 εταιριες.

όλα σε ένα νοικοκυρεμένα ! Καλά κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Κατα ενα παραξενο τροπο οταν κανω scan με ccleaner(που και αυτος πουλαει τα δεδομενα μας) παντα βρισκει κατι να σβησει ειτε cookies ειτε trackers.

To είχα και το πέταξα εκτός. Τώρα μόνο Glary Utilities, τσέκαρέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Χρησιμοποιω ubloc origin + cookie autodelete + privacy badger + καναδυο ακομα. Κατα ενα παραξενο τροπο οταν κανω scan με ccleaner(που και αυτος πουλαει τα δεδομενα μας) παντα βρισκει κατι να σβησει ειτε cookies ειτε trackers.

Αμα δεις σε Desktop τι κανει το CCleaner, θα παθεις εγκεφαλικο. Απο την εγκαταση μεχρι την απεγκατασταση, προσπαθει να επικοινωνησει τουλαχιστον 7 φορες με καπου. Απο μια εταιρια που εχει και τα αντιικα κλπ κλπ.

Δεν υπαρχει σωτηρια στο κινητο. Στο desktop υπαρχει μερικη σωτηρια με ενα firewall. Αλλα και παλι ιδιως τα service της msoft τρελαινονται που δεν μπορουν να συνδεθουν και προσπαθουν στο τελος ολα μαζι επ απειρον.

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε και αυτη εδω την εταρια με της εφαρμογες που δουλευει της εχω εδω και καιρο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για κινητο

https://www.protectstar.com/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον να σου κόβει κάνα 100€ ευρώ από την αγορά και να σου λέει θα σε παρακολουθώ. Αλλιώς έκδοση παντελονάτα να πληρώνεις 120€ παραπάνω αλλά να μην σε καταγράφει 24/7 ακόμα και όταν δεν έχεις WiFi, δεδομένα να τα κρατάει στην μνήμη με το που συνδεθείς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, endeavour είπε

Αμα δεις σε Desktop τι κανει το CCleaner, θα παθεις εγκεφαλικο. Απο την εγκαταση μεχρι την απεγκατασταση, προσπαθει να επικοινωνησει τουλαχιστον 7 φορες με καπου. Απο μια εταιρια που εχει και τα αντιικα κλπ κλπ.

Δεν υπαρχει σωτηρια στο κινητο. Στο desktop υπαρχει μερικη σωτηρια με ενα firewall. Αλλα και παλι ιδιως τα service της msoft τρελαινονται που δεν μπορουν να συνδεθουν και προσπαθουν στο τελος ολα μαζι επ απειρον.

Για καθάρισμα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ και οχι μακακίες, ψαξε για το LTE Cleaner απο το F-Droid..

Για firewall στο κινητο που ασχολείται αποκλειστικά με trackers εφαρμογών, είναι το Trackercontrol..

Με ευχαριστείτε αργότερα ;) 

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Acana... 😛

Ελα πες την αλήθεια.. είσαι ο υπάλληλος της google που άνοιξε το μικρόφωνο του παιδιού ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ακόμα ένας λόγος για να αγοράσεις IPhone.

Σχετικό είναι και αυτό

Από την μία έχεις το Android με τα google services και 0 privacy

Από την άλλη έχεις την Apple που είναι καλύτερα στον τομέα privacy αλλά σε υποχρεώνει στο δικό της hardware και σε κλειδώνει στο δικό της οικοσύστημα για να δίνεις μία μικρή περιουσία στα προϊόντα της

Προσωπική άποψη

Εάν έχεις-θελεις να διαθέσεις τα λεφτά πας σε apple και έχεις και το κέρδος του οικοσυστήματος το οποίο είναι και το καλύτερο

Αν όχι και σε έχεις την διάθεση να ξεβολευτεις τότε πας σε Android και κόβεις τα google services και κάνεις μετάβαση σε εναλλακτικές ( tutanota, pcloud, nextcloud, fdroid κτλ)

Εγώ έχω κάνει το τελευταίο αλλά δεν είναι ούτε απλό και θέλει μεγάλο ξεβολεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σχετικό είναι και αυτό

Από την μία έχεις το Android με τα google services και 0 privacy

Από την άλλη έχεις την Apple που είναι καλύτερα στον τομέα privacy αλλά σε υποχρεώνει στο δικό της hardware και σε κλειδώνει στο δικό της οικοσύστημα για να δίνεις μία μικρή περιουσία στα προϊόντα της

Προσωπική άποψη

Εάν έχεις-θελεις να διαθέσεις τα λεφτά πας σε apple και έχεις και το κέρδος του οικοσυστήματος το οποίο είναι και το καλύτερο

Αν όχι και σε έχεις την διάθεση να ξεβολευτεις τότε πας σε Android και κόβεις τα google services και κάνεις μετάβαση σε εναλλακτικές ( tutanota, pcloud, nextcloud, fdroid κτλ)

Εγώ έχω κάνει το τελευταίο αλλά δεν είναι ούτε απλό και θέλει μεγάλο ξεβολεμα

Και iPhone όταν είχα τα ίδια μου έβγαζε. Αφού και εκεί Google maps, YouTube και από την άλλη πλευρά Facebook, Instagram όλα με βομβάρδιζαν διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα video που κυκλοφορουσε παλια ενας τυπος ειχε μετρησει ποσες φορες ενα android και ενα iphone συνδεονται στους servers της καθε εταιριας ανα ωρα. Τα αποτελεσματα, αν θυμαμαι καλα, ηταν 90 φορες για android και 40 φορες για ios. Οποτε οποια συσκευη και να εχεις δεδομενα φευγουν απο το τηλεφωνο και πηγαινουν σε αυτους.

Τωρα τι ακριβως παιρνουν και πως το χρησιμοποιουν αυτο δεν νομιζω να το μαθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...