Προς το περιεχόμενο

Απέτυχε η προσπάθεια σύστασης σωματείου εργαζομένων της Amazon στην Αλαμπάμα


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερε παρας που έπεσε, μερικοί (ελάχιστοι) θα πήγαν και στο χαντάκι

ας δουν τι κανει η Coca-Cola κ.α. στο Μεξικό,  πήραν τεχνογνωσία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Δεν υπάρχει σωτηρία για την Αμερικούλα, το εκρηκτικό μείγμα κράτους + κορπορετίλας = ανελέητη σκλαβιά.

Δεν παίρνουν ένα παράδειγμα από μια ανεπτυγμένη χώρα όπως η Κίνα και η Ρωσία που γέμισε ο λαός λεφτά 🤥

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Που είναι οι Έλληνες συνδικαλιστές να τους δείξουν πως γίνεται σωστά; 😂🤣😂

Πεστα ντε. 

Τι ξέρει το αμερικανάκι που είναι γνήσιο τέκνο του καπιταλισμού από εργατια σωμάτεια δικαιωματα και αγώνες; Έπρεπε να είχαν καλέσει Φωτόπουλο, Λυμπεροπουλο, ΠΟΕΔΗΝ, ΓΕΝΟΠ, Κουτσουμπα. Όλα θα είχαν τακτοποιηθεί στο λεπτό. Καμία Amazon δεν μπορεί να καθορίσει τον συμφέρον του λαού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ποιος ειναι ο πρωτος εργοδοτης στις ΗΠΑ ρε παιδια;

Ο αμερικανικος στρατος και τα σώματα ασφαλείας, δηλαδη το κατασταλτικο κρατος. Ακριβως οπως και εδω στην Ψωροκωσταινα. 

Επεξ/σία από Argonaute
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χούντα κανονική. Θες σωματείο; Πάνε γράψου. Δεν θες; Μην γράφεσαι.

Τι πα να πει θα ψηφίσετε; Δλδ με την απειλή απόλυσης ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΝ ΔΛΔ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Federacion είπε

Χούντα κανονική. Θες σωματείο; Πάνε γράψου. Δεν θες; Μην γράφεσαι.

Τι πα να πει θα ψηφίσετε; Δλδ με την απειλή απόλυσης ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΝ ΔΛΔ???

Γιατι εδω τι πηγε να γινει; Περα απο τις απειλες των εργοδοτων για την μη συμμετοχη σε σωματεια, δεν περνουσαν νομους επι νομων για να μην συνδικαλιζονται οι εργαζομενοι παρα μονο τα φιλοκυβερνητικα κομματοσκυλα της εκαστοτε κυβερνησης; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω πάντως ο θεσμός του συνδικαλισμού παγκοσμίως έχει αποτύχει και ο λόγος είναι απλός, διαπλοκή με πολιτικά κόμματα. Ίσως πρέπει να βρεθεί κάτι καλύτερο.

Στην Αμερική πχ η αυτοκινητοβιομηχανία σχεδόν έχει καταστραφεί αφού το κόστος παραγωγής για τις εταιρείες είναι πολύ μεγάλο γιατί οι συνδικαλιστές έχουν καταφέρει να παίρνουν μισθό γυμνασιάρχη, που λένε και στις ελληνικές ταινίες. Η τελική τιμή ήταν εξοφρενικη σε σχέση με αυτοκίνητα από Ευρώπη ή Ασία. Δε ξέρω τώρα πως πάει γιατί απέχω.

Άλλο παράδειγμα οι συνδικαλιστές στα σχολεία. Απο τότε που άρχισε ο κορονοιος τα σχολεία εκεί είναι κλειστά στο Αμέρικα γιατί τα κρατούν κλειστά οι συνδικαλιστές, δε πάνε να παρακαλάνε παιδιά και γονείς, αυτοί το χαβα τους. Και έχουν τόση δύναμη γιατί είναι από τους βασικούς χρηματοδότες του κόμματος Μπάιντεν και κανείς δε τολμά να πάει κόντρα.

Στην Ελλάδα τα ξέρουμε τι έκαναν πχ στα ναυπηγεία ή ποιος σταματάει κινητοποιήσεις όπως των αγροτών όταν πέφτει το λαδακι.

Τωρα για την άλλη πλευρά του νομίσματος την αμαζον ξέρουμε πολύ καλά τι ρόλο παίζουν αυτοί οι δικαιωματάκηδες, όμορφα λόγια, ελτζιμπιτικιου και ανθρωπισμός με τα λεφτά του κοσμάκη και όταν έρχεται η ώρα της κρίσης κοιτάνε τη πάρτη τους. Απόλυτη υποκρισία.

Επεξ/σία από Theodore1890
  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωστησω κατι αυτους που βριζουν-κραζουν το καθε τι που εχει σχεση με τον συνδικαλισμο... 

Εργαζεσαι σε μια μεγαλη η μεσαια η μικρη εταιρια..

Πως η τι ακριβως , ελπιζεις να διασφαλίσει τα συμφεροντα σου, η να διεκδικησει για σενα ενα καλυτερο μελλον? Υπαρχει καποια αλλη εναλακτικη , ρεαλιστικά εφαρμοσιμη λυση?..

θα ηθελα απο περιεργεια να ακουσω καποιες αποψεις..

 

(Μια παρατηρηση για να μην παρεξηγηθω, ΔΕΝ ειμαι συνδικαλιστης, και ΔΕΝ ακολουθώ ΚΑΝΕΝΑ κομμα η πολιτικη ιδεολογια)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sybnios είπε

Αυτες τις μαλακιες ρε παιδια να μη λεγατε. Η εννοια του συνδικαλιστη και του σωματειου δεν ειναι ομως αυτη. Ειναι για να υπαρχει μια ομαδα εργαζομενων που θα υπερασπιζονται τα δικαιωματα τους, για οποιον θυμαται τι σημαινει η λεξη δικαιωματα, γιατι αλλο να διεκδικεις τα νομιμα και ανθρωπινα δικαιωματα σου σαν μια ομαδα 20 η 100 ξερω γω εργαζομενων και αλλο να προσπαθει ο καθενας ατομικα να κανει το ακατορθωτο! Αν τωρα μπαινουν τα διαφορα παρασιτα σε ορισμενα συνδικατα και συμβαινει αυτο που λες τι σημαινει; Ας ξυπνησει ο καθε εργαζομενος/ανθρωπος και να δει τι του γινεται και πως να ανταποκριθει στη ζωη. Μου θυμιζει που ολοι κλαινε με τις κλασικες επαναλαμβανομενες κυβερνησεις που τοσα χρονια κατεστρεψαν την Ελλαδα και καθε φορα ολοι απορουσαν και εκαναν επιθεση εναντιον τους λες και βγηκαν μονοι τους ολοι αυτοι. Λιγη συνειδηση και ευφυια δε βλαπτει.  

Σε ευχαριστώ αλήθεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filip123go είπε

Σε μια από τις δουλείες που ήμουν στο παρελθόν υπήρχε συνδικάτο. Το μόνο που είχαν καταφέρει στα χρόνια που ήμουν εκεί ήταν να μην μας χρεώνει η εταιρεία μια αργία (δεν θυμάμαι ποια, έχει περάσει τόσος καιρός, νομίζω ήταν τα Θεοφάνια ) σαν άδεια. Κατά τα άλλα μαζικές απολύσεις, μειώσεις μισθών κλπ ήταν όλα κομπλέ. 

Όπως παραπάνω το 100% λαμόγια είναι μπαρούφα έτσι και το δικό σου παράδειγμα δεν είναι ο κανόνας. Είναι στην ανθρώπινη φύση να μεταφράζει τις εμπειρίες του σαν κανόνες (βιολογικό όπλο για την εξέλιξη μας) αλλά έχουμε πάει σχολείο για να τιθασεύσουμε το πιθηκάκι μέσα μας. Στην τελική με ένα απλό παράδειγμα σου λέω εμάς σε μια περασμένη δουλειά μας έστυβαν στην υπερωρία και δεν τις πληρωνόμασταν, όταν κάποιος πήγε να μιλήσει έφυγε νύχτα. Όλοι φοβόντουσαν να μιλήσουν ή να κάνουν το οτιδήποτε. Με συνδικάτο θέλω να πιστεύω θα είχαμε καλύτερη μοίρα κ.ο.κ. (δεν ήταν η γραμμή της εταιρίας, τοπικά γινόταν για τους δείκτες) Από την άλλη υπάρχει συνδικάτο στην Αμερική τόσο αποτελεσματικό που να είναι στην αντίπερα όχθη και κάνει όργια... της Αστυνομίας!! Θέλει ισορροπία το πράγμα και να πολεμάς για πάντα. Το έγραψε ο Ελύτης ... το μελοποίησε ο Θοδωράκης... το τραγουδούσαμε στο σχολείο... αλλά ελάχιστοι το θυμόμαστε δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Θέλω να ρωστησω κατι αυτους που βριζουν-κραζουν το καθε τι που εχει σχεση με τον συνδικαλισμο... 

Εργαζεσαι σε μια μεγαλη η μεσαια η μικρη εταιρια..

Πως η τι ακριβως , ελπιζεις να διασφαλίσει τα συμφεροντα σου, η να διεκδικησει για σενα ενα καλυτερο μελλον? Υπαρχει καποια αλλη εναλακτικη , ρεαλιστικά εφαρμοσιμη λυση?..

θα ηθελα απο περιεργεια να ακουσω καποιες αποψεις..

 

(Μια παρατηρηση για να μην παρεξηγηθω, ΔΕΝ ειμαι συνδικαλιστης, και ΔΕΝ ακολουθώ ΚΑΝΕΝΑ κομμα η πολιτικη ιδεολογια)

 

Οι συνδικαλιστές όμως άλλη φάρα. Την δεκαετία του 80 αρχές, έκαναν στο εργοστάσιο που δούλευε ο πατέρας μου απεργία. (Καλοχώρι το κτήριο που μετά έγινε η ΣΔΟΕ). Ήταν κανα μήνα από έξω και το είχαν κλειδώσει να μην μπαίνει βγαίνει κανένας. Ήμουν μπροστά (15 χρονών) που είχαν έρθει απο τα κεντρικά του εργατικού κέντρου Θεσσαλονίκης και με τηλεβόες φωνάζανε "κάτω τα αφεντικά. Θα το κλείσουμε και αυτό το εργοστάσιο". Περίεργο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...