Προς το περιεχόμενο

Απέτυχε η προσπάθεια σύστασης σωματείου εργαζομένων της Amazon στην Αλαμπάμα


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, GeorgBou είπε

Εσυ προσωπικα, εσυ οχι αλλος, τι διεκδικησες και το κερδισες?

 

 

Εγω προσωπικα; Διεκδικησα τον «χρόνο» μου, την «ποιοτητα» ζωης μου, και ανοιξα επιχειρηση δικη μου...

τελικα κερδισα μερικα προβληματα υγειας και καμποσα χρεη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ή πολύ όλοι ξέρουμε τι είναι ο συνδικαλισμός ή πως έχει καταντήσει ή ότι άλλο θες. Καλός ή κακός ο συνδικαλισμός νομίζω όμως ότι το θέμα είναι άλλο, μπορεί μια επιχείρηση να απαγορεύσει στους εργαζόμενους να φτιάξουν ένα όργανο ή σωματείο ή κάτι άλλο οποιασδήποτε μορφής; Δε ξέρω και πολλά νομικά αλλά εμένα δε μου φαίνεται σωστό ούτε δημοκρατικό.

Λοιπόν; Πότε θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτό που ζούμε δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με δημοκρατία; Πρέπει να αρχίσουν να μας ρίχνουν και δέκα βουρδουλιές όταν κρίνουν πως είναι σωστό για να το καταλάβουμε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δεν ειναι δημοκρατια η επιχειρηση του αλλουνου,κανε δικη σου και λειτουργησε τη δημοκρατικα

Οταν η επιχειρηση του «αλλουνου» ειναι κωλος και βρακι με την εκαστοτε κυβερνηση, οταν η επιχειρηση «αλλουνου» εχει προσβαση σε «εργαλεια» , νομους και απολαμβανει «ειδικους» χειρισμους , και αντιμετωπιζεται Με αλλα μετρα κ αλλα σταθμα, τοτε φιλε μου ΔΕΝ ειναι απλα μια επιχειρηση «αλλουνου».  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο το λογο δεν βγαινουν τα νουμερα για ολους τους αλλους,επειδη υπαρχουν οι επιχειρησεις που ανεφερες.δεν υπαρχει ελευθερη αγορα και ισονομια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δεν ειναι δημοκρατια η επιχειρηση του αλλουνου,κανε δικη σου και λειτουργησε τη δημοκρατικα

Ίσως σου φανεί περίεργο αλλά στην εργασία γενικά και για όσους εμπλέκονται με αυτή υπάρχουν κάποιοι κανόνες που το κράτος θέτει και όλοι πρέπει να κινούνται μέσα στα πλαίσια αυτών. Όλους αυτούς του κανόνες και νόμους τους θέτει το κράτος και καμιά φορά λειτουργούν για τη προστασία των εργαζομένων, μιας και η σχέση εργοδότη και εργαζόμενου σα μονάδες είναι δυσανάλογη, έτσι λοιπόν το κράτος ενθαρρύνει τη δημιουργία ενώσεων των εργαζομένων για να μειώνεται αυτή η διαφορά, όλα αυτά στα πλαίσια του δημοκρατικού συστήματος.  Δε ξέρω πιθανό να μην έχεις βγεί ακόμα στην εργασία και ίσως γι αυτό δε τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καιρούς παγκοσμιοποίησης ο θεσμός του συνδικαλισμού είναι επικίνδυνος για την οικονομία μιας χώρας και τους πολίτες της.

Πώς θα ανταγωνιστεί μια χώρα την κάθε Τουρκία ή Βιετνάμ που οι εργαζόμενοι εργάζονται αν οι δικοί της απεργούν;

Πριν ζητήσετε, λοιπόν, συνδικαλισμό, ζητήστε κατάργηση της παγκοσμιοποίησης. Ναι, αυτής που σας βοηθάει να αγοράζετε με 3 ευρώ φτηνότερο ένα προϊόν από την Κίνα ή...την Amazon και μετά να βγαίνετε στο Insomnia και να κατηγορείτε ως κλέφτες τις εγχώριες επιχειρήσεις. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει. Νομιζω οτι το εγραψα και εχτες. Μην μπερδευετε το ελληνικο δημοσιο με τον ιδιωτικο τομεα.

Ειναι δυο διαφορετικοι κοσμοι. Τωρα για το αν πρεπει να υπαρχουνε σωματεια/συνδικατα κλπ. εννοειται πως ναι.

Απλα να μην εχετε μεγαλες προσδοκιες. Στην τελικη τους συνδικαλιστες τους πληρωνει ο εργοδοτης οχι εσεις.

Αλλα το βασικο> Το ελληνικο δημοσιο ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ απο τον ιδιωτικο τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ανεργία και η ευκολία των εργοδοτών να απολύουν εργαζόμενους γιατί ξέρουν πως είναι εύκολο να βρουν αντικαταστάτες τους. Σε λίγα χρόνια θα εκλείψουν σχεδόν όλες οι χειρονακτικές δουλειές αφού θα αντικατασταθούν οι άνθρωποι από μηχανές και σε πολλά χρόνια θα αντικατασταθούν και οι υπόλοιποι εργαζόμενοι σχετικά καλοπληρωμένοι, από προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης. Πλέον ο συνδικαλισμός όπως τον ξέραμε σιγά σιγά αναιρείται. Το στοίχημα που πρέπει να κερδηθεί από τους λαούς όλου του κόσμου, είναι η μείωση των ανισοτήτων μεταξύ στους πλούσιους και στους φτωχούς. Αλλιώς το σύμπαν του Mad Max θα φαντάζει παράδεισος συγκριτικά με αυτό που θα ζήσει το ανθρώπινο είδος στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, actionstudiogr είπε

Αλλιώς το σύμπαν του Mad Max θα φαντάζει παράδεισος συγκριτικά με αυτό που θα ζήσει το ανθρώπινο είδος στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον.

Μεχρι τοτε θα εχουμε καταστησει τον πλανητη μη κατοικισιμο οποτε δε φοβαμαι ενα τετοιο μελλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, asorogu1981 είπε

Αααα να παει το κκε

 Τα σκατωσες εγω ουτε χρεη απεκτησα ουτε προβληματα υγειας

Πολύ «αρρωστη» η αποψη σου, δυστηχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και στην ελβετια με τον χαμηλότατο μισθό, ετσι και εδώ.
εξαιρετικά έπραξαν οι εργαζόμενοι, μακρυά απο το οργανωμένο έγκλημα που λέγεται συνδικαλισμος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...