Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση - Μήνυμα εθνικής


kristian123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό εδώ αναφέρεις?

Από τι φενεται η Εθνική πάει σε πολιτική μπλοκαρίσματος κάθε συναλλαγής με ανταλλακτήρια. Δεν θυμάμαι κάποια άλλη ευρωπαική τράπεζα να έχει τέτοια τόσο εχθρική πολιτική προς τα ανταλλακτήρια. Δλδ δεν υπάρχει άλλη τράπεζα στην Ευρώπη να μπλοκάρει συναλλαγές με ανταλλακτήρια. 

img-20210409-wa0000.jpg

Πάντως το πόσο εκτός πραγματικότητα και βλαμμένοι είναι και πόσο πίσω από τις εξελίξεις το αποδεικνύει το πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να κάνει bypass αυτη την ανοησία τους με εμβάσματα από ψηφιακές τράπεζες που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί από και προς τα ανταλλακτήρια και μετά την εθνική είτε από Revolut, N26 και τόσες άλλες που υπάρχουν στην Ευρώπη και μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό πανεύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, chek2fire said:

αυτό εδώ αναφέρεις?

Από τι φενεται η Εθνική πάει σε πολιτική μπλοκαρίσματος κάθε συναλλαγής με ανταλλακτήρια. Δεν θυμάμαι κάποια άλλη ευρωπαική τράπεζα να έχει τέτοια τόσο εχθρική πολιτική προς τα ανταλλακτήρια. Δλδ δεν υπάρχει άλλη τράπεζα στην Ευρώπη να μπλοκάρει συναλλαγές με ανταλλακτήρια. 

img-20210409-wa0000.jpg

Πάντως το πόσο εκτός πραγματικότητα και βλαμμένοι είναι και πόσο πίσω από τις εξελίξεις το αποδεικνύει το πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να κάνει bypass αυτη την ανοησία τους με εμβάσματα από ψηφιακές τράπεζες που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί από και προς τα ανταλλακτήρια και μετά την εθνική είτε από Revolut, N26 και τόσες άλλες που υπάρχουν στην Ευρώπη και μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό πανεύκολα.

Αυτο ισχυει σιγουρα? Ειναι οντως γελοιοι αν ειναι ετσι τα πραγματα. Παντως οταν εστελνα λεφτα στο ανταλακτηριο μου πριν καποια χρονια δεν ειχαν προβλημα. Τωρα που θα τα μεταφερω πισω θα μου μπλοκαρουν τη συναλλαγη? 

Εχεις να προτεινεις καποια ψηφιακη τραπεζα? Ή ακομα καλυτερα σε ποια ελληνικη τραπεζα δεν αντιμετωπιζεις τετοια προβληματα.

Επεξ/σία από pok0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά κάντε αυτό που έγραψα δλδ ανοίξτε έναν λογαριασμό σε revolut που δουλεύει μια χαρά με το bitstmap η έναν λογαριασμό από στην Ν26 που δουλεύει με το kraken και από εκεί μετά στην εθνική. Υπάρχουν και άλλες ψηφιακές τράπεζες όπως η Bitwala που είναι κανονική τράπεζα με άδεια τραπεζική στην Γερμανία και που δέχεται και Bitcoin

https://www.bitwala.com/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ το iban που στέλνει fiat withdrawals από binance προς τράπεζα πρέπει να είναι λιθουανικό οπως και της ρεβολουτ γιατί δεν υπάρχει καμία χρέωση και τα λεφτά φαίνονται στο λεπτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ το μήνυμα,, εγώ δηλ που είχα βάλει πριν 2 μήνες κάποιο ποσό στο binance να επενδύσω υπάρχει περίπτωση τώρα να μου κάνουν τίποτα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ρωτήσει να μάθω και θα σας πώ αν μου απαντήσουν. Η τράπεζα Κύπρου ξέρω ότι μπλοκάρει μεταφορές σε ανταλλακτήρια. Μου έχει επιστρέψει πίσω έμβασμα.

 

Μου είπανε ότι θα μπλοκαριστούν κάποια ανταλλακτήρια αλλά δεν ξέρουν ακόμα ποιά και ότι τα εισερχόμενα εμβάσματα θα μπλοκάρονται αυτόματα σε λίγο καιρό. Είναι ευρωπαική οδηγία ή κάτι τέτοιο, δεν κατάλαβα καλά, για ξέπλυμα χρήματος. Πιθανόν λοιπόν και οι άλλες τράπεζες να κάνουν το ίδιο.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η Κύπρος το τερμάτισε. Η χώρα πλυντήριο με μπουγάδες δισεκατομμυρίων την πείραξαν τα ανταλλακτήρια. 

Tώρα για τις τράπεζες είναι παρατραβηγμένο να κλείσουν όλα τα ανταλλακηρια καθώς τα περισσότερα από αυτά που λειτουργούν και συνεργάζονται με ευρωπαικές τράπεζες και είναι και αδειοδοτημένα στις χώρες του όπως το kraken και το bistamp. Το  πρώτο έχει πάρει κανονικά άδεια από την Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=2QOw4J4t_xI

Δειτε τι λεει απο το 8:45

Αν ισχυει ισως να εξηγει γιατι παθανε τραμπακουλο στην Εθνικη, χωρις βεβαια να δικαιολογει την ακραια συμπεριφορα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάποιο ποσό νομίζω στα 2-3 χιλιάρικα αν δεν κάνω λάθος βαράνε καμπανάκια στις τράπεζες και είναι υποχρεωμένες να το αναφέρουν στις φορολογικές αρχές αν θυμάμαι ως ξέπλυμα η κάτι τέτοιο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κάποιος να φέρνει έτσι χύμα 40αρια και παραπάνω χωρίς συνεννόηση πρώτα με την τράπεζα και με έναν λογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 11:10 ΜΜ, ooaris είπε

Εν το μεταξύ το iban που στέλνει fiat withdrawals από binance προς τράπεζα πρέπει να είναι λιθουανικό οπως και της ρεβολουτ γιατί δεν υπάρχει καμία χρέωση και τα λεφτά φαίνονται στο λεπτό. 

Σωστά, έστειλε και σχετικό email η Binance πριν από 1 εβδομάδα ότι μετά τις 12 Απριλίου οι συναλλαγές με ευρώ θα πραγματοποιούνται από τράπεζα με έδρα την Λιθουανία, καθώς και ότι ο λογαριασμός του ΗΒ δεν θα δέχεται πλέον καμία συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Swsxog είπε

Σωστά, έστειλε και σχετικό email η Binance πριν από 1 εβδομάδα ότι μετά τις 12 Απριλίου οι συναλλαγές με ευρώ θα πραγματοποιούνται από τράπεζα με έδρα την Λιθουανία, καθώς και ότι ο λογαριασμός του ΗΒ δεν θα δέχεται πλέον καμία συναλλαγή.

ειδα το mail. 

Οταν μπαινω να κανω κταθεση στην binance  ( για να αγορασω ΒNB) απο το app της Binance , με sepa στα στοιχεια της τραπεζας κτλ δεν εχει πλεον στοιχεια.

Οταν μπαινω απο το website της binance, τοτε στο sepa βγαζει παλι τα στοιχεια της αγγλικης τραπεζας.

Τι σκατα κανουμε???

οχι τπτ αλλο, αλλα πρεπει να βαλω με καποιο τροπο smart chain bnb sto trust wallet για να τραβηξω τα χρηματα μου!!!!!

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 1:29 ΜΜ, Silverage είπε

Έχω ρωτήσει να μάθω και θα σας πώ αν μου απαντήσουν. Η τράπεζα Κύπρου ξέρω ότι μπλοκάρει μεταφορές σε ανταλλακτήρια. Μου έχει επιστρέψει πίσω έμβασμα.

 

Μου είπανε ότι θα μπλοκαριστούν κάποια ανταλλακτήρια αλλά δεν ξέρουν ακόμα ποιά και ότι τα εισερχόμενα εμβάσματα θα μπλοκάρονται αυτόματα σε λίγο καιρό. Είναι ευρωπαική οδηγία ή κάτι τέτοιο, δεν κατάλαβα καλά, για ξέπλυμα χρήματος. Πιθανόν λοιπόν και οι άλλες τράπεζες να κάνουν το ίδιο.

Μα και να μπλοκαριστουν ανταλλακτήρια μεταφέρεις τα κρυπτο σε άλλο και τα μεταφέρεις απο κεί... Να τα μπλοκάρουνν όλα στην ΕΕ;; αδιανόητο...εεε ας πάμε στην Ινδια μετά!!!

Στις 10/4/2021 στις 4:55 ΜΜ, chek2fire είπε

απλά κάντε αυτό που έγραψα δλδ ανοίξτε έναν λογαριασμό σε revolut που δουλεύει μια χαρά με το bitstmap η έναν λογαριασμό από στην Ν26 που δουλεύει με το kraken και από εκεί μετά στην εθνική. Υπάρχουν και άλλες ψηφιακές τράπεζες όπως η Bitwala που είναι κανονική τράπεζα με άδεια τραπεζική στην Γερμανία και που δέχεται και Bitcoin

https://www.bitwala.com/

Και η Ν26 έχει τραπεζική άδεια στη Γερμανια και η Ρεβολουτ πλέον έχει κι αυτή ,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...