Προς το περιεχόμενο

Νεο σύστημα για φοιτητή πληροφορικής


mmpampinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

 Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να στήσω ένα καινούργιο σύστημα για τον ανιψιό μου που είναι φοιτητής στο πρώτο έτος σε τμήμα πληροφορικής. Το ζητούμενο είναι ο υπολογιστής αυτός να σταθεί αξιοπρεπώς για όλη τη διάρκεια των σπουδών του, δηλαδή για τα επόμενα 3-4 χρόνια. Αυτο είναι και το προβλημα, το οτι δεν ξέρω τι απαιτήσεις μπορεί να έχει μια σχολή πληροφορικής. Το μόνο που υπάρχει διαθέσιμο είναι μία παλιά κάρτα rx560  που έχω και μπορώ να του δώσω ώστε να αποφύγουμε το υψηλο κόστος της αγοράς νέας κάρτας. Το διαθέσιμο ποσό ανέρχεται στα 600 με 700 ευρώ και καλό θα ήταν να μην ξεπεραστεί παρά μόνο αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό. Περισσότερα στην φόρμα παρακάτω

 

Ποσό που διαθέτουμε : 600 με 700 ευρώ 

Χρήση υπολογιστή : Ότι απαιτείται για έναν φοιτητή πληροφορικής (που είναι και το σημαντικό) + office + Διασκέδαση(ίντερνετ, ταινίες, μουσική) + ελαφριά παιχνίδια π.χ lol, fortnite αντε κανα φιφα κ.τ.λ.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Ότι απαιτείται για έναν φοιτητη πληροφορικής (που είναι και το σημαντικό) 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπάρχει ήδη μια lg 24αρα fhd.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονική

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? θα στηθει από εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι

 

Δεν γνωρίζω τι ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορεί να έχει ένα τμήμα πληροφορικής οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό που έχω ήδη σκεφτεί. 

10600kf με ψήκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duο, msi z490 a pro, ram 16gb στα 3200 και τον samsung 970 evo των 500gb. Υπάρχει ήδη η rx 560 και θα ήθελα την γνώμη σας για κουτί και τροφοδοτικό. Μήπως υπερβάλω και να πάμε στον 10400f ή στον καινούργιο 11400f ή μήπως πρέπει να πάει σε κάτι πιο ποιοτικό π.χ. σε έναν 10700; 

Επεξ/σία από mmpampinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις απαιτήσεις της σχολής θα μπορούσε να τις καλύψει ακόμη και με ένα λάπτοπ των 500 ευρώ.

 

Μιας και υπάρχει gpu την κρατάς αφού οι τιμές είναι στο θεό.

Ακόμη και με 400-450 ευρώ μπορεί να φτιάξει ένα αξιόλογο σύστημα με 10400f γλυτώνοντας τα παραπάνω έξοδα.

Ένας ενδεικτικός συνδυασμός στα ~460 +μεταφορικά:

 

155943373_10400fcheap2.jpg.2677aabec070ada3c19723cfad068a33.jpg

Εάν θέλει να εξαντλήσει το budget μπορεί να επιλέξει καλύτερο τροφοδοτικό, καλύτερο κουτί, καλύτερη mb, μεγαλύτερο nvme,aftermarket ψύκτρα.

 

ΥΓ. Λόγω της μορφοποίησης έπρεπε να επιλέξω το κείμενο για να είναι αναγνώσιμο σε dark mode. Αν μπορείς διόρθωσε το

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω κι εγω με τον alexmpl

Εαν θελεις να το εξαντλησουμε το μπατζετ μπορουμε,αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος.

Ο 10400 γενικοτερα ειναι ενας πολυ ικανος επεξεργαστης σε παρα πολυ καλη τιμη.Τη Ζ490 βαλτη εαν θελεις λογω υλοποιησης-ποιοτητας εαν υπαρχει το οικονομικο περιθωριο.

Δεν νομιζω οτι μπορει να χρειαστει κατι παραπανω.Το στηνεις σημερα και εαν σε εναν χρονο θελησει κατι παραπανω ειμαι σιγουρος οτι θα βρισκει και 10600kf και 10700 ακομα κι ισως εναν 10850 ειτε καινουργιους ειτε μεταχειρισμενους σε πολυ καλες τιμες.

Δεν βλεπω το λογο να μπλεξει με ξεκλειδωτους επεξεργαστες overclocking και τα συναφη.

Με μια Β560 μητρικη οπως προταθηκε θα εχει διαθεσιμη και την 11η γενια.

Εαν αλλαζα κατι θα ηταν μονο να μπει 10400 με γραφικα μιας και η καρτουλα δεν ειναι και καινουργια και δεν ξερεις ποτε θα παραδωσει πνευμα.

Eπισης θεωρω δεδομενο οτι θα χρειαστει και αλλον δισκο εστω και hdd για αποθηκευση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Εαν αλλαζα κατι θα ηταν μονο να μπει 10400 με γραφικα μιας και η καρτουλα δεν ειναι και καινουργια και δεν ξερεις ποτε θα παραδωσει πνευμα.

Eπισης θεωρω δεδομενο οτι θα χρειαστει και αλλον δισκο εστω και hdd για αποθηκευση.

Όντως ο 10400 είναι πιο safe επιλογή για καβάτζα στα γραφικά. Βέβαια και με τον 10400f γλυτώνεις ~25ε και αν γίνει η στραβή προσθέτεις μια 1030 στην χειρότερη. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα.

Δεν ξέρουμε σε τι χωρητικότητας nvme θα καταλήξει γι'αυτό δεν έβαλα επιπλέον δίσκο. Επίσης οποτεδήποτε στο μέλλον είναι το πιο εύκολο η προσθήκη δίσκων ανάλογα με τις ανάγκες του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από μένα. Ας με συγχωρήσουν οι επίτιμοι συμφορουμίτες μα εγώ θα διαφωνήσω. Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι απαιτήσεις έχει η σχολή, με το σκεπτικό ότι πρέπει να βγάλει τουλάχιστον 3-4 χρόνια και ότι μπορεί να θέλει να πειραματιστεί με vm κτλ θα πρότεινα να επιλεγεί ο 10700 ως πιο future proof  επιλογή, αφού φαίνεται να χωράει στο budget.

Τροφοδοτικό πολύ οικονομικό και gold

https://www.skroutz.gr/s/12974971/Xilence-Performance-X-550W.html

Case μια χαρά αυτό που προτείνει ο Alexmpl, πρόσεχε όμως γιατί απο γρήγορη ματιά μάλλον δεν χωράει την ψύκτρα που θες. Προσωπικά προτιμώ να έχει σίτα μπροστά, με ανεμιστήρες μπρος-πίσω για καλύτερη ροή-ψύξη. Επίσης μια χαρά κι ο nvme που σου έβαλε σε περίπτωση που θες να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καλημέρα κι από μένα. Ας με συγχωρήσουν οι επίτιμοι συμφορουμίτες μα εγώ θα διαφωνήσω. Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι απαιτήσεις έχει η σχολή, με το σκεπτικό ότι πρέπει να βγάλει τουλάχιστον 3-4 χρόνια και ότι μπορεί να θέλει να πειραματιστεί με vm κτλ θα πρότεινα να επιλεγεί ο 10700 ως πιο future proof  επιλογή, αφού φαίνεται να χωράει στο budget.

Καλημέρα, ως τελειόφοιτος ΗΜΜΥ πέρασα όλα τα μαθήματα της σχολής μου με ένα λάπτοπ των 500 ευρώ αγορασμένο το 14.

Eστησα vm όταν χρειάστηκε με 1 core και 2gb ram. Αν ήταν αργό? Ναι. Αν έκανα την δουλειά μου? Πάλι ναι.

 

Πρότεινα λοιπόν μια λύση με την οποία θεωρώ ότι θα καλύψει τις απαιτήσεις της σχολής άνετα. Οτιδήποτε επιπλέον εννοείται πως είναι πιο future proof. Θεωρώ όμως πιο future proof την εξοικονόμηση του 1/3 του budget.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό που λες. Είναι καθαρά θέμα προοπτικής. Εγώ απλά "έδειξα" έναν άλλο δρόμο εξηγώντας το γιατί. Για το δικό μου σκεπτικό, εφόσον υπάρχει το budget, με επιπλέον 100 ευρώ παραπάνω θα κάνει την δουλειά του άνετα, εν ανάγκη εφόσον διαθέτει κάρτα μπορεί να βάλει και τον f. Αφού μπορεί γιατί όχι; Γιατί να μην έχει την άνεση ειδικά αφού για τα επόμενα χρόνια δεν βλέπει οτι θα στήσει νέο μηχάνημα;

Σε αυτά τα ερωτήματα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, εγώ λέω αυτό που βλέπω, εσύ αυτό που βλέπεις και απλά ο ts θα κρίνει-επιλέξει με τα δικά του κριτήρια, όπου φυσικά, για τα δικά του κριτήρια, θα είναι το σωστό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καλημέρα κι από μένα. Ας με συγχωρήσουν οι επίτιμοι συμφορουμίτες μα εγώ θα διαφωνήσω. Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι απαιτήσεις έχει η σχολή, με το σκεπτικό ότι πρέπει να βγάλει τουλάχιστον 3-4 χρόνια και ότι μπορεί να θέλει να πειραματιστεί με vm κτλ θα πρότεινα να επιλεγεί ο 10700 ως πιο future proof  επιλογή, αφού φαίνεται να χωράει στο budget.

Δεν διαφωνουμε πουθενα Νικολα,εγω ειπα θα την κανει τη δουλεια του και με 10400.Οσο future proof ειναι ο 10400 αλλο τοσο ειναι και 10700.

Το παλλικαρι ας ξεκινησει να δει τι χρειαζεται (οπως ειδες του ειπα εαν δεν υπαρχει θεμα ας βαλει λιγο πιο καλη μητρικη) κι ετσι εχει βαση να βαλει κι ενα 10850 αυριο που λεει ο λογος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό που λες. Είναι καθαρά θέμα προοπτικής. Εγώ απλά "έδειξα" έναν άλλο δρόμο εξηγώντας το γιατί. Για το δικό μου σκεπτικό, εφόσον υπάρχει το budget, με επιπλέον 100 ευρώ παραπάνω θα κάνει την δουλειά του άνετα, εν ανάγκη εφόσον διαθέτει κάρτα μπορεί να βάλει και τον f. Αφού μπορεί γιατί όχι; Γιατί να μην έχει την άνεση ειδικά αφού για τα επόμενα χρόνια δεν βλέπει οτι θα στήσει νέο μηχάνημα;

Σε αυτά τα ερωτήματα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, εγώ λέω αυτό που βλέπω, εσύ αυτό που βλέπεις και απλά ο ts θα κρίνει-επιλέξει με τα δικά του κριτήρια, όπου φυσικά, για τα δικά του κριτήρια, θα είναι το σωστό.

Το ξέρω πως δεν διαφωνούμε. Σκοπός μου ήταν να τονίσω ότι τις απαιτήσεις θα τις καλύψει άνετα με 400-450 ευρώ. Για να το γνωρίζει ο ts.

Από κει και πέρα επιλογή του είναι να διαθέσει όσα επιπλέον θέλει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε όλα θεωρούνται σωστά.

Επιτρέψτε μου όμως μερικές διευκρινίσεις.

Ο 10400 δεν είναι όσο future proof  είναι ο 10700. 2 πυρήνες παραπάνω ειδικά έτσι που αυξάνονται οι απαιτήσεις δεν είναι λίγοι ούτε δίνουν την ίδια ασφάλεια.

Συμφωνώ ότι με τον 10400 θα κάνει την δουλειά του  μα ας συμφωνήσουμε και ότι δεν θα του είναι αχρείαστοι οι 2 έξτρα πυρήνες.

Επιλογές για κόψιμο budget άπειρες, καθένας με το σκεπτικό του. Κάποιος θα μπορούσε να εξοικονομήσει χρήματα παρακάμπτοντας την αγορά aftermarket ψύκτρας, αλλος χωρίς ενσωματωμένα, άλλος θα έβαζε μια b460 στα 90 και οχι z490. Όλα θεμιτά και σύμφωνα με τα θέλω του καθενός.

Το αφήνω εδώ γιατί σε λίγο θα αρχίσει να μπερδεύεται κι ο ts. Την καλημέρα μου και πάλι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Από ότι κατάλαβα μάλλον κρατάω την Z490 και έχω να επιλέξω μεταξύ 10400f και 10700f που έχουν διαφορά γύρω στα 130€. Επέλεξα την Ζ490 έτσι ώστε να μπορεί αν θέλει να κάνει αναβάθμιση αργότερα αν χρειαστεί. Να ρωτήσω μόνο αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

-ο 10400 θα χρειαστεί έξτρα ψήκτρα; αυτή που έχει θα μας καλύψει; 

-Αξίζει να πάω στον 11400; Βλέπω σε κάποια review αν πειράξεις τα power limit γίνεται θηρίο (και σόμπα μάλλον οπότε θα χρειαστεί και έξτρα ψηκτρα, έτσι;). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον το κουτί είναι σωστό κι δροσερό η στοκ ψύκτρα σαφώς θα σε καλύψει αλλά πάντα προτείνεται μια καλύτερη aftermarket ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά και να δουλεύει πιο ξεκούραστα.

Επίσης να σου πω πως εφόσον σε ενδιαφέρει να πάρεις μητρική όπου θα σηκώσει μελλοντική αναβάθμιση, μπορείς να δεις και b560. Αυτή την στιγμή βρίσκεται στα ίδια επίπεδα τιμών με την Ζ490 που κοιτάς αλλά αναμένεται να πέσουν οι τιμές καθώς η 11th gen κυκλοφόρησαν αρκετά πρόσφατα. Πλεονέκτημα η pcie 4.0, hdmi 2.0, μπορείς να κάνεις και oc τις ram(το λέω επειδή στα παλιά Β460 δεν υπήρχε σαν δυνατότητα). Στα ίδια λεφτά με την Ζ490 μπορεί και να μην αξίζει, ίσως αν πέσουν λίγο οι τιμές, θα πρέπει να το δεις.

Edit

Το pcie 4.0 - hdmi 2.0 θα το εκμεταλλευτείς μόνο αν βάλετε κάποια στιγμή 11th gen cpu

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποψη μου εαν ειναι να δωσεις κατι παραπανω δωστα στον 10700f παρτου και μια Arctic Freezer 34 eSports Duο Red.

O 11400f για μενα δεν εχε και πολυ νοημα στα 185 ευρω.

Εαν παρεις 10400f και με μια τετοια ψυκτρα θα μεινει πολυ ικανοποιημενος (γλυτωνεις και 20 ευρω) παρτου εναν hdd που λεει ο λογος η πιο μεγαλο ssd.

https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html

 

Edit:

Μην το καθυστερεις παντως παρε οτι ειναι να παρεις γρηγορα.

Ο 10700f προχθες ηταν στα 238.......βλεπω οτι εχουν αρχισει και τσιμπανε ολα.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ts μετά από πολύ ψάξιμο 2 εβδομάδων κατέλεξα με την βοήθεια τους σε αυτά που λένε τα παιδιά εδώ. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. Η πας στο 10400 για μικρό μπάτζετ ή στον 10700 για αποδόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...