Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Οπτικης Ινας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια, χτιζουν οι δικοι μου καινουργιο σπιτι και εχω μπει στην διαδικασια να περασω εσωτερικη καλωδια Ethernet για τοπικο δικτυο με UTP 5. Θα ηθελα ομως μια μικρη βοηθεια για το καλωδιο που θα περαστη για την τηλεφωνικη γραμμη. Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι περναει UTP 5 και στην τηλεφωνικη γραμμη, εγω προτυνα να περασει καλυτερα οπτικη ινα καθως πιστευω οτι θα εχω καλυτερες ταχυτες απο τον παροχο. Θα ηθελα μια δευτερη αποψη πανω σε αυτο αν αξιζει, αν ναι τι ποιοτητα να διαλεξω??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nikosmakos said:

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια, χτιζουν οι δικοι μου καινουργιο σπιτι και εχω μπει στην διαδικασια να περασω εσωτερικη καλωδια Ethernet για τοπικο δικτυο με UTP 5. Θα ηθελα ομως μια μικρη βοηθεια για το καλωδιο που θα περαστη για την τηλεφωνικη γραμμη. Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι περναει UTP 5 και στην τηλεφωνικη γραμμη, εγω προτυνα να περασει καλυτερα οπτικη ινα καθως πιστευω οτι θα εχω καλυτερες ταχυτες απο τον παροχο. Θα ηθελα μια δευτερη αποψη πανω σε αυτο αν αξιζει, αν ναι τι ποιοτητα να διαλεξω??  

Αν βρισκεσαι εντος οριων sfbb (sfbb.gr) για οπτικη ινα, ο παροχος αναλαμβανει (μεσω εξωτερικου εργολαβου) να σε συνδεσει με οπτικη ινα σε ολη τη διαδρομη, εως το διαμερισμα και η ολη εργασια ειναι δωρεαν. Ωστοσο, αν ειναι να κανεις κατι, βαλε καλωδια που υποστηριζουν μεγαλυτερες συχνοτητες λειτουργιας, δηλαδη απο UTP 6+ εντος του διαμερισματος. 

Οσο αναφορα το τηλεφωνικο καλωδιο: https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

Επεξ/σία από DanielRGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, nikosmakos said:

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια, χτιζουν οι δικοι μου καινουργιο σπιτι και εχω μπει στην διαδικασια να περασω εσωτερικη καλωδια Ethernet για τοπικο δικτυο με UTP 5. Θα ηθελα ομως μια μικρη βοηθεια για το καλωδιο που θα περαστη για την τηλεφωνικη γραμμη. Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι περναει UTP 5 και στην τηλεφωνικη γραμμη, εγω προτυνα να περασει καλυτερα οπτικη ινα καθως πιστευω οτι θα εχω καλυτερες ταχυτες απο τον παροχο. Θα ηθελα μια δευτερη αποψη πανω σε αυτο αν αξιζει, αν ναι τι ποιοτητα να διαλεξω??  

εσυ δηλαδη ολες τις καρτες δικτυου σου θα τις εχεις με οπτικη ινα.... ;;;

και δεν βαζουμε cat5 αλλα στην χειροτερη cat5e και μετα παμε σε 6 ή 6α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νέο σπίτι που γίνεται εν έτη 2021, εγώ θα έβαζα Cat6 (10Gbit στα 55 μέτρα)για οικιακή χρήση, αν πας σε 6a που είναι θωρακισμένο σίγουρα θα ανέβουν κατά πολύ τα κοστολόγια..(δε νομίζω να σου χρειαστεί)

Οπτική ίσως είναι υπερβολή, ίσως να άφηνες μια γραμμή Cat6 (αναμονή)μαζί με μια με απλό τηλεφωνικό καλώδιο, ώστε αν φέρουν οπτική αργότερα να βάλεις το ont μαζί με πρίζα ρεύματος ώστε να δώσεις στο switch/patch panel που φτάνουν όλες οι γραμμές σου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Αν βρισκεσαι εντος οριων sfbb (sfbb.gr) για οπτικη ινα, ο παροχος αναλαμβανει (μεσω εξωτερικου εργολαβου) να σε συνδεσει με οπτικη ινα σε ολη τη διαδρομη, εως το διαμερισμα και η ολη εργασια ειναι δωρεαν. Ωστοσο, αν ειναι να κανεις κατι, βαλε καλωδια που υποστηριζουν μεγαλυτερες συχνοτητες λειτουργιας, δηλαδη απο UTP 6+ εντος του διαμερισματος. 

Οσο αναφορα το τηλεφωνικο καλωδιο: https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

πρεπει να δω αν ειναι εντος οριων.

 

 

5 ώρες πριν, poulinos είπε

εσυ δηλαδη ολες τις καρτες δικτυου σου θα τις εχεις με οπτικη ινα.... ;;;

και δεν βαζουμε cat5 αλλα στην χειροτερη cat5e και μετα παμε σε 6 ή 6α

οπτικη ινα σκεφτομουν απο την ταρατσα μεχρι μεσα στο σπιτι που θα ειναι η τηλεφωνικη γραμμη. Γτ ο ΟΤΕ θα φερει απο το καφαο μεχρι τα ορια του σπιτιου(ταρατσα)

 

 

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Για νέο σπίτι που γίνεται εν έτη 2021, εγώ θα έβαζα Cat6 (10Gbit στα 55 μέτρα)για οικιακή χρήση, αν πας σε 6a που είναι θωρακισμένο σίγουρα θα ανέβουν κατά πολύ τα κοστολόγια..(δε νομίζω να σου χρειαστεί)

Οπτική ίσως είναι υπερβολή, ίσως να άφηνες μια γραμμή Cat6 (αναμονή)μαζί με μια με απλό τηλεφωνικό καλώδιο, ώστε αν φέρουν οπτική αργότερα να βάλεις το ont μαζί με πρίζα ρεύματος ώστε να δώσεις στο switch/patch panel που φτάνουν όλες οι γραμμές σου..

 

και εγω για cat 6 σκεφτομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 10/04/2021 at 22:35, nikosmakos said:

οπτικη ινα σκεφτομουν απο την ταρατσα μεχρι μεσα στο σπιτι που θα ειναι η τηλεφωνικη γραμμη. Γτ ο ΟΤΕ θα φερει απο το καφαο μεχρι τα ορια του σπιτιου(ταρατσα)

 

Σαν αναμονή φαντάζομαι όταν κάποτε αποκτήσει FTTH η περιοχή σου, γιατί αλλιώς τώρα δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί με DSL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την ευθύνη εγκατάστασης του FTTH την έχει ο εκάστοτε πάροχος μέχρι και την οπτική πρίζα, θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις έναν άδειο σωλήνα αντί για την ίνα, ώστε όταν έρθει η ώρα να γίνει η εγκατάσταση να την περάσουν από εκεί χωρίς κανάλια κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thresh είπε

Σαν αναμονή φαντάζομαι όταν κάποτε αποκτήσει FTTH η περιοχή σου, γιατί αλλιώς τώρα δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί με DSL.

Βασικα στην πολη μου, την Πρεβεζα εχουν περασει, στο κεντρο τουλαχιστον οπτικη ινα, εκει που χτιζουμε ειναι λιγο ποιο εξω απο το κεντρο κανα 15λεπτο οποτε ειπα μηπως περασουν στο μελλον.

7 ώρες πριν, spokosjr είπε

Επειδή την ευθύνη εγκατάστασης του FTTH την έχει ο εκάστοτε πάροχος μέχρι και την οπτική πρίζα, θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις έναν άδειο σωλήνα αντί για την ίνα, ώστε όταν έρθει η ώρα να γίνει η εγκατάσταση να την περάσουν από εκεί χωρίς κανάλια κλπ.

Οποτε να κανω εγκατασταση την γραμμη με ταρατσα - σπιτι με utp και να αφησω επιπλεον χωρο για οτπικη ινα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που θα σου φέρει τη γραμμή τηλεφώνου απο έξω, να του πεις να σου αφήσει ένα άδειο κανάλι για την οπτική. 

Σε μένα η εγκατάσταση είχε ως εξής: τραβήξαν (εξωτερικός συνεργάτης της cosmote) οπτική υπόγεια από το δρόμο μέχρι έξω από το σπίτι μου (2ροφη μονοκατοικία με πυλωτή). Μετά ένα κανάλι από έξω στο δρόμο μέχρι έξω από τη πόρτα της εισόδου της σκάλας, όπου έβαλαν ένα κουτάκι. Μετά από το κουτάκι, άνοιξαν τρύπα στο τοίχο και πέρασαν την οπτική μέσα στην είσοδο της σκάλας, όπου έβαλαν ένα μεγάλο κουτί, φαντάζομαι κατανεμητής.  Μετά με κανάλι από τον "κατανεμητή" μέχρι έξω από την είσοδο κάθε διαμέρισματος/ορόφου. Τέλος ήρθε ο τεχνικός της Wind (στη περίπτωση μου), άνοιξε τρύπα στο τοίχο του διαμερίσματος που θα έπαιρνε το ιντερνετ, και πέρασε την οπτική μέσα, όπου έβαλε δυό "κουτάκια" (ONT και οπτική).

Οπότε άμα θες καθαρές δουλειές, θα χρειαστείς άδειο κανάλι από έξω μέχρι την είσοδο στο ισόγειο του σπιτιού σου, άδειο κανάλι από εκεί μέχρι έξω από το κάθε "διαμέρισμα" που θα είναι ξεχωριστό. Μετά θα πρέπει να στείλεις όλα τα καλώδια δικτύου του κάθε διαμερίσματος σε εκείνο το σημείο αντίστοιχα και να έχεις και πρίζες για το ONT/router/switch/modem.  

Η ταράτσα γίνεται φαντάζομαι όταν δεν υπάρχει ευκολότερη πρόσβαση.

Όπως είπαν τα παιδιά cat6a/7. Cat5e το minimum, cat5 ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/04/2021 at 22:35, nikosmakos said:

 

οπτικη ινα σκεφτομουν απο την ταρατσα μεχρι μεσα στο σπιτι που θα ειναι η τηλεφωνικη γραμμη. Γτ ο ΟΤΕ θα φερει απο το καφαο μεχρι τα ορια του σπιτιου(ταρατσα)

τοτε θες singlomode ινα να περασεις μεσα σε ενα σωληνα .ειτε θα την περασεις με σωληνα ειτε θα περασεις τον σωληνα χωρις ινα για μελλοντικη χρηση. ενα αρκετο μεγαλο σωληνα χωρις γωνιες για να μπορει να περαστει μετα η ινα μεσα.

νομιζα οτι ελεγες για μεσα στο σπιτι μεσα στα δωματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/4/2021 στις 2:39 ΠΜ, DanielRGr είπε

UTP 6+ εντος του διαμερισματος. 

Οσο αναφορα το τηλεφωνικο καλωδιο: https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

 

Στις 23/4/2021 στις 1:52 ΜΜ, poulinos είπε

νομιζα οτι ελεγες για μεσα στο σπιτι μεσα στα δωματια.

 

Στις 10/4/2021 στις 7:39 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Για νέο σπίτι που γίνεται εν έτη 2021, εγώ θα έβαζα Cat6 (10Gbit στα 55 μέτρα)για οικιακή χρήση, αν πας σε 6a που είναι θωρακισμένο σίγουρα θα ανέβουν κατά πολύ τα κοστολόγια..(δε νομίζω να σου χρειαστεί)

καλησπερα εχω δει  τα παρακατω καλωδια

 

CAT 6a https://www.e-shop.gr/logilink-cq7143s-outdoor-patch-cable-cat6a-s-ftp-pvc-pe-50m-black-p-PER.581332

CAT 6e https://www.skroutz.gr/s/10804368/Powertech-U-UTP-Cat-6e-Cable-100m-Μαύρο-CAB-N061.html#reviews

προταθηκε απο DanielRGr https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

μια δευτερη αποψη παρακαλω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nikosmakos said:

Εχεις μπερδεψει λιγο τα εσω με τα εξω.

Το καλωδιο που προτεινω εγω ειναι για την συνδεση απο κατανεμητη εως το διαμερισμα (εξωτερικο καλωδιο εως το διαμερισμα). Τωρα εσυ απο οτι καταλαβα, θες να βαλεις ethernet για την εσωτερικη καλωδιωση, επομενως κοιτας για CAT 6+ (οπως ειχα επισης προτεινει).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Damianus είπε

Καλωδιο δικτυου προτιμησε το CAT 6a που ειναι αναγνωρισμενο απο την TIA.

 

 

Ναι κατηγορια 6A κοιταω απλα βλεπω διαφορα στο σκρουτζ και οι κριτικες διαφερουν. Οποτε ψαχνω κατι που να εχει δοκιμαστει.

 

 

23 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εχεις μπερδεψει λιγο τα εσω με τα εξω.

Το καλωδιο που προτεινω εγω ειναι για την συνδεση απο κατανεμητη εως το διαμερισμα (εξωτερικο καλωδιο εως το διαμερισμα). Τωρα εσυ απο οτι καταλαβα, θες να βαλεις ethernet για την εσωτερικη καλωδιωση, επομενως κοιτας για CAT 6+ (οπως ειχα επισης προτεινει).

 

ειδα οτι αναφερει οτι ειναι εξωτερικο, απλα το καλωδιο θα περναει μεσα απο σπιραλ και θα βγαινει στην εισοδο της πολυκατοικιας

Επεξ/σία από nikosmakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε κατα νου ότι ο ΟΤΕ δεν παραδίδει πλέον σε ταράτσες, τοίχους, κτλ. Πιθανότατα θα χρειαστεί να βάλεις στύλο (ξεχωριστό από του ρεύματος) ή να προετοιμάσεις "εισαγωγή" όπου και θα τερματιστεί το δίκτυο. Καλά θα ήταν να μιλήσεις με τον τοπικό ΟΤΕ και να ζητήσεις πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...