Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα γραμμής ή μόντεμ; NOVA VDSL 100Mbps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εδώ και ένα χρόνο έχω NOVA VDSL 100αρα. Στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα.Έπιανα 98-99Mbps απο τα 100. Τους τελευταίους 2 μήνες έχω πέσει στα 75-85mbps. Όταν εχω 75 κάνω μια επανεκκίνηση το μοντεμ  και με κλειδώνει στα 83-85 μαξ. Πάνω απο 85 δεν πάει. Μίλησα με την Nova και μου είπαν πως δεν βλεπουν κατι απο τα κεντρικά και οτι ολα καλα με την γραμμη. Το προβλημα λενε μπορει να ειναι στις καλωδειώσεις του σπιτιού. 

Δεν έχω αποσυνδέσεις καθόλου. Δοκίμασα σε όλες τις θύρες του σπιτιού, με ή χωρις σπλιττερ/τηλεφωνο. Τα ίδια αποτελεσματα.

Κάποιος που έχει εμπειρία με το αντικείμενο αν μπορεί να μου πεί αν όντως μπορεί να έχω πρόβλημα στα καλώδια ή απλά το μόντεμ που δίνουν είναι για πέταμα; Εχω το TG788v V2.

Σκεφτόμουν να πάω σε καινούργιο μοντεμ αλλα δεν θελω να πανε τσαμπα τα 100-150 ευρώ.

 

image_2021-04-10_151423.png

Επεξ/σία από AmixReckless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

Επειδή είχε τύχει περίπτωση σε φίλο, για δες μήπως σε έχουν βάλει σε fastpath απο μόνοι τους αρχικά.

Αυτό που το βλέπω; Το γράφει κάπου στο ρούτερ ή να τους πάρω να τους ρωτήσω τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AmixReckless είπε

Αυτό που το βλέπω; Το γράφει κάπου στο ρούτερ ή να τους πάρω να τους ρωτήσω τηλεφωνικά.

ίσως να το γράφει εκει που λέει την ταχύτητα που βλέπεις οτι κλειδώνει, αλλα όπως γράφτηκε και παραπάνω ζητα το Η288Α που ειναι κλάσεις ανώτερο. Και εγώ με το συγκεκριμένο είμαι εδώ και 2 μήνες και είμαι φουλ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

ίσως να το γράφει εκει που λέει την ταχύτητα που βλέπεις οτι κλειδώνει, αλλα όπως γράφτηκε και παραπάνω ζητα το Η288Α που ειναι κλάσεις ανώτερο. Και εγώ με το συγκεκριμένο είμαι εδώ και 2 μήνες και είμαι φουλ ευχαριστημένος.

Θα μου το δωσουν χωρις χρέωση αν επιστρέψω το παλιό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω, μίλα μαζί τους στο chat της εξυπηρέτησης μέσα απο τη σελίδα τους nova.gr

Βέβαια χωρίς λειτουργικό πρόβλημα δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει η αντικατάσταση έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Αυτό δεν το γνωρίζω, μίλα μαζί τους στο chat της εξυπηρέτησης μέσα απο τη σελίδα τους nova.gr

Βέβαια χωρίς λειτουργικό πρόβλημα δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει η αντικατάσταση έτσι.

 

Βασικά έχω ένα προβλημα , όταν συνδεω 3 συσκευες π.χ αρχίζει και πετάει μερικές συσκευες και μετα δεν μπορεις να συνδεθεις καθολου. Πρεπει να κανω restart το ρουτερ μετα.

Επικοινώνησα τελικά με την εξυπηρέτηση πελατών για να τους ρωτήσω αν έχω fastpath και μου ειπαν ναι. Οποτε για αυτο κλειδωνω πιο  κατω. Τους ρωτησα επισης αν μπορει να γινει αλλαγη του ρουτερ. Τους ζητησα το 288Α και ειπαν θα μου το στειλουν χωρις χρεωση. Δεν μου ζητησαν καν το παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα errors, θα σου ελεγα να ελεγξεις την καλωδιωση σου. Ακολουθα τον οδηγο της cyta: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf, ειναι οτι χρειαζεται για VDSL τεχνολογια.

Να προσεξεις για παραλληλες συνδεσεις στο εσωτερικο δικτυο, δεν πρεπει να υπαρχουν. Ωστοσο, το καλωδιο παει απευθειας στο μοντεμ, χωρις φιλτρα κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...