Προς το περιεχόμενο

Ραγισμένη οθόνη laptop dell 5558


_Kostantinos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οθόνη θα σου κοστίσει περίπου 90€ σαν ανταλλακτικό αν υποθέσουμε πως είναι 1366x768 ή 130€ αν είναι full hd με μια γρήγορη αναζήτηση σε ελληνικό κατάστημα. Αν πάρεις ένα μόνιτορ 22-24” θα χρειαστεί να διαθέσεις επίσης 90-130€. Εσύ θα το εκτιμήσεις το τι σε συμφέρει περισσότερο. 
Θέλεις σίγουρα να μετατρέψεις ένα φορητό σε desktop μηχάνημα και να χάσεις τη φορητότητα ή μήπως βολεύει περισσότερο σαν φορητό; 
Αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου προσωπικά θεωρώ αξίζει να την αλλάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, shodan είπε

Η οθόνη θα σου κοστίσει περίπου 90€ σαν ανταλλακτικό αν υποθέσουμε πως είναι 1366x768 ή 130€ αν είναι full hd με μια γρήγορη αναζήτηση σε ελληνικό κατάστημα. Αν πάρεις ένα μόνιτορ 22-24” θα χρειαστεί να διαθέσεις επίσης 90-130€. Εσύ θα το εκτιμήσεις το τι σε συμφέρει περισσότερο. 
Θέλεις σίγουρα να μετατρέψεις ένα φορητό σε desktop μηχάνημα και να χάσεις τη φορητότητα ή μήπως βολεύει περισσότερο σαν φορητό; 
Αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου προσωπικά θεωρώ αξίζει να την αλλάξεις.

Επίσης είδα οτι το κόστος κυμαίνεται και στις δύο περιπτώσεις στα ίδια επίπεδα αλλά όταν σου ραγίζει οθόνη χωρίς λόγο καθως εγω τον χρησιμοποίησα τελευταία φορά ψάχνεις για άλλες λύσεις εκτός από το πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα να τον πετάξεις. Μια άλλη λύση θα ήταν να τσεκάρεις τις αγγελίες εδώ μήπως και βρεις καμία εξωτερική οθόνη σε χαμηλή τιμή. 
Αν και θα βοηθούσε μια φωτογραφία, οθόνη laptop δεν ραγίζει/σπάει από μόνη της. Το πιο σίγουρο είναι πως κάτι έκλεισες μέσα, στύλο/μολύβι κλπ ή μπορεί να άσκησες χωρίς να το καταλάβεις πίεση ενώ ήταν κλειστή και έσπασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, shodan είπε

Δεν είπα να τον πετάξεις. Μια άλλη λύση θα ήταν να τσεκάρεις τις αγγελίες εδώ μήπως και βρεις καμία εξωτερική οθόνη σε χαμηλή τιμή. 
Αν και θα βοηθούσε μια φωτογραφία, οθόνη laptop δεν ραγίζει/σπάει από μόνη της. Το πιο σίγουρο είναι πως κάτι έκλεισες μέσα, στύλο/μολύβι κλπ ή μπορεί να άσκησες χωρίς να το καταλάβεις πίεση ενώ ήταν κλειστή και έσπασε. 

Μάλλον πίεση στο κλείσιμο υποπτεύομαι.Το πήγα στο service σήμερα και δεν γίνεται να το βγάλω φωτογραφία.Θα μου απαντήσουν την Δευτέρα.

Δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος άλλος λόγος για ένα μικρό ράγισμα; Βραχυκύκλωμα από μπαταρία ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο σημείο που φαίνεται αυτό το ράγισμα έχει μαυρίσει σημαίνει πως με κάποιο τρόπο έσπασε και συνήθως το πρόβλημα με τον καιρό θα μεγαλώνει. Δεν γίνεται να έχει προκληθεί από κάτι άλλο. Πέσιμο, κλείσιμο κάποιου αντικειμένου όπως σου είπα ή πίεση. 
Αν μιλούσαμε απλά για χρωματιστές γραμμές σε κάποιο σημείο ή γενικά γραμμές σαν σειρές καμμένα πιξελ οριζόντια ή κάθετα θα μπορούσε να είναι και θέμα οθόνης το οποίο να περνάει και στην εγγύηση αν ισχύει ακόμα. Αλλά το σπάσιμο/ράγισμα είναι καθαρά κακή χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, _Kostantinos_ είπε

Δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος άλλος λόγος για ένα μικρό ράγισμα; Βραχυκύκλωμα από μπαταρία ή κάτι άλλο;

Οχι.
Νομιζω οτι ειναι σχετικα καινουργιο το λαπτοπ,οποτε δεν αξιζει να το κανεις σταθερο.

Περιμενεις τι θα σου πουν απο το σερβις,αν το εχεις παει σε  αλυσιδα θα σου πουν τα μαλλιοκεφαλα σου.

Ιδανικα βρισκεις ενα φιλαρακι που να ξερει λιγο παραπανω απο τα βασικα,τσεκαρετε μοντελο της οθονης και βαζεις μια αγγελια εδω,ή την παραγγελνεις απο ebay.
Νομιζω οτι φορας 30πινη slim,λιγο πιο δυσκολο να τη βρεις,αλλα θα βρεθει.

Για μενα βαλε αγγελια εδω,για να γλυτωσεις την καθυστερηση,αν παραγγειλεις απο ebay προσεξε να μην ειναι απο Uk,γιατι θα φας τελωνειο και σιγουρα θα καθυστερησει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω φτιάξει αρκετά με αυτό το σασί νομίζω ότι σε αυτό το μοντέλο αν δεν δει την οθόνη του λαπτοπ δεν δίνει σήμα σε εξωτερικό μονιτορ... πρεπεινα δω το αρχείο μου για 100℅σιγουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οχι.
Νομιζω οτι ειναι σχετικα καινουργιο το λαπτοπ,οποτε δεν αξιζει να το κανεις σταθερο.

Περιμενεις τι θα σου πουν απο το σερβις,αν το εχεις παει σε  αλυσιδα θα σου πουν τα μαλλιοκεφαλα σου.

Ιδανικα βρισκεις ενα φιλαρακι που να ξερει λιγο παραπανω απο τα βασικα,τσεκαρετε μοντελο της οθονης και βαζεις μια αγγελια εδω,ή την παραγγελνεις απο ebay.
Νομιζω οτι φορας 30πινη slim,λιγο πιο δυσκολο να τη βρεις,αλλα θα βρεθει.

Για μενα βαλε αγγελια εδω,για να γλυτωσεις την καθυστερηση,αν παραγγειλεις απο ebay προσεξε να μην ειναι απο Uk,γιατι θα φας τελωνειο και σιγουρα θα καθυστερησει.
 

Δεν το πήγα σε αλυσίδα αλλά σε κατάστημα συνοικιακό.Λογικά γύρω στα 100-120 ευρώ δεν πρέπει να πηγαίνει συνολικα;

24 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Επειδή έχω φτιάξει αρκετά με αυτό το σασί νομίζω ότι σε αυτό το μοντέλο αν δεν δει την οθόνη του λαπτοπ δεν δίνει σήμα σε εξωτερικό μονιτορ... πρεπεινα δω το αρχείο μου για 100℅σιγουρια

Αν το δώ αρχικά δοκιμαστικά στην τηλεόραση και λειτουργεί , λογικά δεν θα κάνει και σε μόνιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, _Kostantinos_ είπε

Δεν το πήγα σε αλυσίδα αλλά σε κατάστημα συνοικιακό.Λογικά γύρω στα 100-120 ευρώ δεν πρέπει να πηγαίνει συνολικα;

Ειναι τσιμπημενα 100,αλλα "νορμαλ" . Μπορει να βρεις και με λιγοτερα,και σιγουρα μπορεις να βρεις ακομα πιο φθηνα μια οθονη και να την αλλαξετε με καποιον που να γνωριζει,και να τον κερασεις και ενα γευμα πχ.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Εάν σου βγάζει εικόνα σε εξωτερικό μονιτορ και βλέπεις dell ξεχνάς ότι έγραψα πιο πανω

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.Είναι στο service.Σε περίπτωση που φαίνεται σε τηλεόραση λογικά θα δείχνει και σε monitor, έτσι;

13 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειναι τσιμπημενα 100,αλλα "νορμαλ" . Μπορει να βρεις και με λιγοτερα,και σιγουρα μπορεις να βρεις ακομα πιο φθηνα μια οθονη και να την αλλαξετε με καποιον που να γνωριζει,και να τον κερασεις και ενα γευμα πχ.

Η λογική τιμή είναι στο 80άρι;για να γνωρίζω πανω-κατω τί να τους απαντήσω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Kostantinos_ είπε

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.Είναι στο service.Σε περίπτωση που φαίνεται σε τηλεόραση λογικά θα δείχνει και σε monitor, έτσι;

Η λογική τιμή είναι στο 80άρι;για να γνωρίζω πανω-κατω τί να τους απαντήσω αύριο.

Αν πας σε καινουργια παει ακριβα,αλλιως μεταχειρισμενη 80 με 100 χρεώνουν συνηθως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, _Kostantinos_ είπε

Η λογική τιμή είναι στο 80άρι;για να γνωρίζω πανω-κατω τί να τους απαντήσω αύριο.

Η ερώτηση σου, αφορά το ανταλλακτικό? Η την τελική τιμή μαζί με την εργασία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...