Προς το περιεχόμενο

Αρχάρια στην κιθάρα


MplePetalouda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι τώρα που τελειώνω με τις πανελλήνιες να αρχίσω κιθάρα στην αρχή μόνη μου και μετά να κάνω μαθήματα σε κάποιο ωδείο, μην πάω τελείως άσχετη... Μου προτείνετε κλασσική ή ακουστική κιθάρα και ποια μάρκα πιστεύετε είναι καλύτερη για επαγγελματική χρήση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακουστική έχει σκληρές χορδές και μεγάλο ηχείο, πιστεύω ότι θα σε δυσκολέψει λίγο 

Η κλασική έχει χοντρό λαιμό και είναι λίγο πιο βαριά και από την στιγμή που θες μελλοντικά να ξεκινήσεις ωδείο...Πάρε κλασική

Εάν θες να το ψάξεις περισσότερο υπάρχουν βίντεο στο youtube που λένε πιο αναλυτικά τις διαφορές τους

Τώρα για την μάρκα θα σου πρότεινα να πάρεις για αρχή μια φθηνή και μετά πούλα την στα μεταχειρισμένα. Διοτι οι περισσότεροι τα παρατάνε μετά απο λίγο. Δες πρώτα εάν σου αρέσει και μετά πήγαινε σε επαγγελματική.

Και καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MplePetalouda είπε

Σκέφτομαι τώρα που τελειώνω με τις πανελλήνιες να αρχίσω κιθάρα στην αρχή μόνη μου και μετά να κάνω μαθήματα σε κάποιο ωδείο, μην πάω τελείως άσχετη... Μου προτείνετε κλασσική ή ακουστική κιθάρα και ποια μάρκα πιστεύετε είναι καλύτερη για επαγγελματική χρήση? 

Για κανένα λόγο να μην ξεκινήσεις μόνη σου.

Θα μάθεις και θα συνηθίσεις λάθος τρόπους και μετά, που θα κάνεις μαθήματα, θα σου είναι 10 φορές πιο δύσκολο να τους αλλάξεις.

Άσε που δεν αποκλείεται να τραυματιστείς κιόλας.

Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να σου δείξει στην αρχή τα βασικά, είτε κάποιος φίλος/η που ασχολείται ή καλύτερα 2-3 ιδιαίτερα με κάποιον καθηγητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giwrgos Damianos /  Pasxalis TsaliafasΔεν θεωρώ ότι είναι καλοί για πολλούς λόγους και οι δυο τους, προφανώς σε ένα ωδείο θα αποκτήσεις καλύτερες βάσεις, αλλά εάν θες μπορείς να ξεκινήσεις στο 'τσάμπα' και μετά ωδείο. Πολύ σημαντικό να βάλεις πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα δεν θα μάθεις ΠΟΤΕ και να παίζεις λίγο κάθε μέρα (μισή με μία ώρα). Να ξέρεις ότι όσο νωρίτερα ξεκινήσεις ωδείο τόσο περισσότερο χρόνο θα επενδύσεις σε αυτό που αγαπάς...Δυστυχώς θα χάσεις ΠΑΡΑ πολύ χρόνο στο youtube και δεν θα μελετάς με απόδοση, με αποτέλεσμα 1 χρόνο στο ωδείο θα μάθεις πολύ περισσότερα από 1 χρόνο στο youtube. Τώρα εάν θες να κάνεις φιγούρα στην παρέα σου παίζοντας ένα riff το youtube είναι πολύ καλό...Εάν θες όμως να μάθεις ΟΛΟ το κομμάτι και ΣΩΣΤΑ το ωδείο είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουστική για το είδος που θέλεις να παίξεις. Αν θέλεις να μάθεις μόνο ακορντάκια για να γράφεις εντεχνολαικά τραγουδάκια ή να παίζεις διασκευές δε χρειάζεσαι ωδείο. Βρες όλα τα ακόρντα, μάθε τα και κάνε εξάσκηση, αν δυσκολεύεσαι βρες έναν καλό δάσκαλο. Σε ωδείο θα πας μόνο αν θέλεις να γίνεις βιρτουόζος στο όργανο.

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι το ωδείο,ολα καλά, σημασία έχει να μάθεις κάτι σωστά έστω και αν παίζεις για πάρτυ σου

αν πας στο ωδείο από την αρχή θα πάρεις το σωστό δρόμο και μετά κανείς στο σπίτι σου τα υπόλοιπα γιατί υπάρχουν και αρκετα βοηθήματα σο YouTube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Για αυτό που θες επέλεγε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθάρα

2) Μπορείς να βρεις ένα δάσκαλο, να σου κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Πες του όμως τι θες, πχ σε ενδιαφέρει να μάθεις τα βασικά ακόρντα και 3-4 πράγματα παραπάνω για να μπορείς να παίζει παρεϊστικα τραγουδάκια ή θες να μάθεις μουσική θεωρία (αν ισχύει το 2ο, τότε μπορείς να πας και σε Ωδείο)

Θα σου πρότεινα να κάνεις μαθήματα για 3 μήνες τουλάχιστον (2 μαθήματα την εβδομάδα) και μετά θα μπορείς να μάθεις και άλλα από το YouTube.

Αν ξεκινήσεις μόνη σου, θα έχεις πολύ αργή εξέλιξη και πολύ πιθανόν να μάθεις λανθασμένα πράγματα.

Επίσης, όπως κάθε αρχή κ δύσκολη, θα σου πονάνε τα δάχτυλα από το πάτημα των χορδών, ίσως να μη σε βολεύει ο όγκος της κιθάρας... θέλει υπομονή και αγάπη... στο τέλος πίστεψε με θα έχεις μια παρέα που δεν θα αποχωρίζεσαι ποτέ!

Στις 10/4/2021 στις 4:38 ΜΜ, MplePetalouda είπε

καλύτερη για επαγγελματική χρήση? 

:confused: τώρα δεν είπες ότι ξεκινάς?

 

Μπορείς να βρεις πολύ  καλές μέχρι 200 ευρώ.. δες Fender, Yamaha... https://www.nakas.gr/cat/mousika-organa-akoustikes-kithares#&&priceFrom=79&currentSort=-1&fieldValues=&priceMax=7290%2c00&currentBrowseMode=2&priceMin=79%2c00&manufacturers=&flags=&currentPage=1&priceTo=233&fieldValueTexts=&currentItems=12

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 10/4/2021 στις 7:53 ΜΜ, djkostas84 είπε

Για κανένα λόγο να μην ξεκινήσεις μόνη σου.

Θα μάθεις και θα συνηθίσεις λάθος τρόπους και μετά, που θα κάνεις μαθήματα, θα σου είναι 10 φορές πιο δύσκολο να τους αλλάξεις.

Άσε που δεν αποκλείεται να τραυματιστείς κιόλας.

Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να σου δείξει στην αρχή τα βασικά, είτε κάποιος φίλος/η που ασχολείται ή καλύτερα 2-3 ιδιαίτερα με κάποιον καθηγητή.

 

Οπωσδήποτε δε θα το έλεγα, αλλά καθώς είμαι αυτοδίδακτος ο ίδιος.. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε μπορώ να παίξω τα 30 κομμάτια που ξέρω σερί.. γιατί θα πονέσει το χέρι μου (καρπός κυρίως) καθώς κρατάω τη κιθάρα λάθος.

Εννοείται αν πάω σε ωδείο θα δυσκολευτώ 10 φορές παραπάνω να παίξω όπως θα μου δείξουν, από το να μην ήξερα καθόλου κιθάρα..

 

...αλλά! Αν περίμενα να πάω σε ωδείο ακόμα θα το σκεφτόμουν, και ακόμα και αν είχα πάει ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ήξερα τα 30 αγαπημένα μου κομμάτια απ' έξω και ανακατωτά αλλά 30 κομμάτια που μόνο σε ωδείο ακούγονται!:P

 

Δεν αναιρώ τι λέει ο φίλος παραπάνω, αλλά ξεκαθαρίζω από εμπειρίας πως υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Αν πας να ζήσεις απ' τη μουσική, καταλαβαίνεις πως ο δάσκαλος είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 12:26 ΜΜ, JiovanniGeorgeo είπε

..αλλά! Αν περίμενα να πάω σε ωδείο ακόμα θα το σκεφτόμουν, και ακόμα και αν είχα πάει ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ήξερα τα 30 αγαπημένα μου κομμάτια απ' έξω και ανακατωτά αλλά 30 κομμάτια που μόνο σε ωδείο ακούγονται!

δεν υπάρχει μόνο το ωδείο, μπορείς να βρεις δάσκαλο που να του πεις ότι θέλω να μάθω αυτά τα 30 τραγούδια και να οργανώσει το πρόγραμμα μάθησης γύρω από αυτά.

Αυτό με το χέρι να το προσέξεις, μπορεί να σου βγάλει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/04/2022 at 16:41, pastelias7 said:

Καλησπέρα σας.. Αυτές για εντελώς αρχαριο είναι καλές;γνωρίζει κανείς;https://www.artmusic.gr/akoystikes-kithares-daniel-c-13_24_184.html

OK είναι. Ηλεκτροακουστική καλύτερα για να γράφεις και στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...