Προς το περιεχόμενο

λείπει η gpedit.msc εντολή


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω windows10 home και δεν υπάρχει. Πως την ενεργοποιώ; 

Δεν θέλω τα windows να μου ενημερώνουν τα driver των 2 καρτών γραφικών, και χρειάζομαι αυτό το πρόγραμμα για να κάνω μια αλλαγή.

Καθε άλλη λύση καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το  gpedit.msc  είναι η group policy, 
μέσω της οποίας μπορούν να γίνουν πάρα πολλές ρυθμίσεις, 
οι οποίες διαφορετικά θα απαιτούσαν επικίνδυνες επεμβάσεις στη registry.

Η group policy υπάρχει μόνον στα professional, όχι στα home.
Μπορεί να εγκατασταθεί και στα home με κόλπο, αλλά αν κάτι πάει στραβά θα πας για φορματ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην home έκδοση δεν υπάρχει group policies editor και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το "ενεργοποιήσεις" έτσι απλά (στο επισήμανε και ο Smirnov). Οι επιλογές όμως υπάρχουν και στην registry.

Όπως και να 'χει όμως, μπορείς να σταματήσεις την αυτόματη ενημέρωση των drivers πηγαίνοντας 'Έναρξη->Ρυθμίσεις->Σύστημα, μετά στα αριστερά πήγαινε τέρμα κάτω στο Πληροφορίες και μετά στο δεξί μέρος Ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους. Εκεί πήγαινε στην καρτέλα Υλικό->Ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής και επέλεξε Όχι. Έτσι δεν θα κάνει αυτόματη ενημέρωση οδηγών στις συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Στην home έκδοση δεν υπάρχει group policies editor και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το "ενεργοποιήσεις" έτσι απλά (στο επισήμανε και ο Smirnov). Οι επιλογές όμως υπάρχουν και στην registry.

Όπως και να 'χει όμως, μπορείς να σταματήσεις την αυτόματη ενημέρωση των drivers πηγαίνοντας 'Έναρξη->Ρυθμίσεις->Σύστημα, μετά στα αριστερά πήγαινε τέρμα κάτω στο Πληροφορίες και μετά στο δεξί μέρος Ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους. Εκεί πήγαινε στην καρτέλα Υλικό->Ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής και επέλεξε Όχι. Έτσι δεν θα κάνει αυτόματη ενημέρωση οδηγών στις συσκευές.

Το εκανα. Και μου τα ενημερωσε παρολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα λινκ από αυτό που θέλεις να κάνεις γιατί οι ρυθμίσεις στο gpe γίνονται και στο μητρώο.

Πάντως αν στα ενημερώνει ενώ έχεις αλλάξει αυτήν την ρύθμιση τότε δες μήπως το upadte γίνεται από το πρόγραμμα διαχείρισης των καρτών και όχι από τα windows. Εγώ το έχω ρυθμίσει έτσι σε παλιά λάπτοπ και δεν ενημέρωνε τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, micos000 είπε

Δώσε ένα λινκ από αυτό που θέλεις να κάνεις γιατί οι ρυθμίσεις στο gpe γίνονται και στο μητρώο.

Πάντως αν στα ενημερώνει ενώ έχεις αλλάξει αυτήν την ρύθμιση τότε δες μήπως το upadte γίνεται από το πρόγραμμα διαχείρισης των καρτών και όχι από τα windows. Εγώ το έχω ρυθμίσει έτσι σε παλιά λάπτοπ και δεν ενημέρωνε τους drivers.

https://windowsreport.com/block-windows-10-driver-update/

τα ξανάβαλα πάλι τα driver που θέλω και έλεγξα να υπάρχει το "No" από το system settings.

Tα κρατάει ένα μήνα, αν μου το ξανακάνει, θα δω. Υποπτεύομαι το DDU μια επιλογή που έχει στην πρώτη σελίδα κάτι για windows default ίσως να το πάτησα κατά λάθος και να μην θυμάμαι. Δεν βρήκα κάτι σε intel software για auto update. (στο amd catalyst δεν μπήκα καν)

αν θες να δεις το γενικότερο πρόβλημα με το GPU switch που είναι και άλυτο ακόμα και τώρα, έχω ανοίξει θέμα στα Laptop.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται και από την registry.

Κατέβασε το συνημμένο, αποσυμπίεσε το και τρέξε το reg αρχείο από μέσα για να προσθέσεις τις τιμές στην registry.

prevent device installation.zip

Μετά άνοιξε τον registry editor (στην εκτέλεση δώσε regedit) και πήγαινε στο παρακάτω κλειδί.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DeviceInstall\Restrictions\DenyDeviceIDs

Εκεί θα βρεις 4 καταχωρήσεις που είναι από το δικό μου pc. Απλά επεξεργάσου και τα 4 και βάλε τα ids που βρήκες με την διαδικασία που σου λέει στο δικό σου λινκ, ένα σε κάθε καταχώρηση

Πρόσθεσε επιπλέον καταχωρήσεις με δεξί κλικ στο δεξί μέρος->Δημιουργία->Νέα τιμή συμβολοσειράς. Δώσε σαν όνομα το επόμενο νούμερο (5, 6, 7, 8, κτλ) και σαν τιμή από ένα id σε κάθε καταχώρηση. Μάλλον 4 για κάθε κάρτα γραφικών θα πρέπει να έχεις, οπότε σύνολο 8.

Κλείσε τον επεξεργαστή και κάνε επανεκκίνηση.

Αυτά.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

windows update.png

Πως τα βγάζω απο εκεί μέσα; Γίνεται να βγει το πακέτο απο εκεί; Πάλι τα ίδια μου έκανε.... :( Έβαλα "No" τίποτα.

κατεστραμμένο laptop μετά απο ιο και εγώ, σαν τον άλλον.

 

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Εγώ θα έλεγα να τα κάνεις εγκατάσταση και μετά να τα σουτάρεις με το ddu

 

Συνέχεια μπαινοβγαίνουν. ΜΕ το DDU τα βγάζω. καποιο update έρχεται μετά και ξυπνάνε και αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...