Προς το περιεχόμενο

Βασικός μισθός και πτυχία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμένοι κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε εφψ μεσα

Καταρχήν ο τσαμπουκάς πάντα πρέπει να είναι διπλωματικός και ευγενικός

Και πάντα αυτός που είναι τυχοδιώκτης εχει καλύτερη εξέλιξη σε σχεση με αυτόν που βολεύεται

Αυτό προσπαθώ να πω εδώ και τόσα ποστ

Δεν πρέπει να βολεύεσαι στην επαγγελματική ζωή γιατι στην πρώτη ευκαιρία θα βρεθείς εκτεθειμένος

Don’t be emotional its just business …

Οφείλεις να ζητάς παντα περισσότερα όταν σε παίρνει και να αλλάζεις εργοδότες σαν τα πουκάμισα γιατί το ιδιο κάνουν και αυτοί ταν αυτ απου προσφέρεις δεν θα τα εχουν ανάγκη…  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μιλαει κανεις για τσαμπουκα. Το εκλαμβανω ως ατομο που εχει αποψη/γνωσεις και προσφερει στην εταιρια μια διαφορετικη οπτικη, δεν συμφωνει με ολα και απλα εκτελει ο,τι του λενε' παιρνει καποιες πρωτοβουλιες κλπ. Ε αυτο το ατομο θα ανελιχθει πιο γρηγορα απο το ατομο "ναι σε ολα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Ορισμένοι κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε εφψ μεσα

Καταρχήν ο τσαμπουκάς πάντα πρέπει να είναι διπλωματικός και ευγενικός

Και πάντα αυτός που είναι τυχοδιώκτης εχει καλύτερη εξέλιξη σε σχεση με αυτόν που βολεύεται

Αυτό προσπαθώ να πω εδώ και τόσα ποστ

Δεν πρέπει να βολεύεσαι στην επαγγελματική ζωή γιατι στην πρώτη ευκαιρία θα βρεθείς εκτεθειμένος

Don’t be emotional its just business …

Οφείλεις να ζητάς παντα περισσότερα όταν σε παίρνει και να αλλάζεις εργοδότες σαν τα πουκάμισα γιατί το ιδιο κάνουν και αυτοί ταν αυτ απου προσφέρεις δεν θα τα εχουν ανάγκη…  

Αυτό συνέβαινε πριν 10ετιες. Οι σοβαρές εταιρίες εκτιμούν το long term commitment και θα επενδύσουν επάνω σου (έχω κάνει εταιρικό executive mba αξίας €40000) πεταλουδίτσες που καθόντουσαν μια 2ετια χωρίς να προσφέρουν τίποτα (διότι σε καμία σοβαρή εταιρία δεν μπορείς να έχεις προσφορά σε μια 2ετια όταν τα budget που τρέχεις είναι 5ετιας) και αλλάξανε 4 δουλειές σε 8-9 χρόνια, βρέθηκαν άνεργοι και δουλεύουν για κάτι «μπαρμπες» σε κουκουρουκου εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Αυτό συνέβαινε πριν 10ετιες. Οι σοβαρές εταιρίες εκτιμούν το long term commitment και θα επενδύσουν επάνω σου (έχω κάνει εταιρικό executive mba αξίας €40000) πεταλουδίτσες που καθόντουσαν μια 2ετια χωρίς να προσφέρουν τίποτα (διότι σε καμία σοβαρή εταιρία δεν μπορείς να έχεις προσφορά σε μια 2ετια όταν τα budget που τρέχεις είναι 5ετιας) και αλλάξανε 4 δουλειές σε 8-9 χρόνια, βρέθηκαν άνεργοι και δουλεύουν για κάτι «μπαρμπες» σε κουκουρουκου εταιρίες. 

Εντάξει λοιπόν είστε ελεύθερος να πράξετε όπως επιθυμείτε

Απλα ο κάθε ενας εδώ παραθέτει την εμπειρίες του και οι νεοι που διαβάζουν κρίνουν  πως θα πορευτούν

Σχετικα με αυτό που αναφέρετε με τις εκπαιδεύσεις απλα σε δεσμεύουν για κάποιους μήνες αλλα αυτό είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί αν εσυ κάθεσαι και κοιτάς την οθόνη και δεν σηκώνεις χέρι τι θα κάνουν ? θα σε πληρώνουν και για πόσο???

Executive mba 40k  ? σε ποιο πανεπιστήμιο μπορείτε να αναφέρετε ? εχω κάποιες υποψίες βέβαια για τις τιμές αυτές γιατι τα βλέπω στην δουλεια μου συνήθως στο alba τα κάνουν κι γελανε και τα τσιμεντα με το επίπεδο και την κοστολόγηση  , χωρίς αναγνώριση βέβαια κλπκλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 12:21 ΜΜ, Molpadia είπε

έχεις ιδέα πόσα χρόνια και πόσα χρήματα έχουν δώσει οι πατεράδες και οι παπούδες μας για να π'αρουν το χιλιάρικο που λές;

ότι νάναι γράφεις , για πάνε σε κάποιο λογιστή και ρώτα πόσα ασφάλιστρα πληρώνει ο ιδ.υπάλληλος ή ο επαγγελματίας;

Κανείς σοβαρός επιχειρηματίας δεν προσλαμβάνει βάσει πτυχίου (δεν αρκεί) , πρέπει να υπάρχει και η απαραίτητη προυπηρεσία αλλά συνήθως υπάρχουν και κάποια τέστ , βλέπε μεγαλύτερη εταιρεία πληροφορικής στην Ελλάδα ( απο Β το όνομα με 200 μηχανολόγους μηχανικούς και 25(?) πληροφορικάριους, τουλάχιστον όσο υπήρχε ο "μεγάλος" .

κι ομως στη  ουσία το ασφαλιστικό συστημα στην ελλάδα δεν είναι ανταποδοτικό. οι γονείς μας πληρωναν για τις συντάξεις που έδινε το κράτος τότε κι οσοι παιρνουν σημερα συνταξη πληρωνονται από τις εισφορές που καταβάλουμε τωρα. ναι, πλήρωσαν, πχ στο ΝΑΤ δικό μου ατομο είχε πληρωσει τα κερατα του και τωρα παίρνει ψίχουλα. Δεν πληρωσαν όμως για το μελλον τους αλλά για του τοτε συνταξιούχους. γι αυτο κα οι συνταξεις εκτος απο τα μεγαλοστελέχη των δεκο που κλαψουριζουν που δεν παιρνουν 5000 το μηνα αλλα 4000 έπεσαν κατω απο 700-800 ευρω ακόμα και για ατομα που δουλευαν ολη τους τη ζωη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Εντάξει λοιπόν είστε ελεύθερος να πράξετε όπως επιθυμείτε

Απλα ο κάθε ενας εδώ παραθέτει την εμπειρίες του και οι νεοι που διαβάζουν κρίνουν  πως θα πορευτούν

Σχετικα με αυτό που αναφέρετε με τις εκπαιδεύσεις απλα σε δεσμεύουν για κάποιους μήνες αλλα αυτό είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί αν εσυ κάθεσαι και κοιτάς την οθόνη και δεν σηκώνεις χέρι τι θα κάνουν ? θα σε πληρώνουν και για πόσο???

Executive mba 40k  ? σε ποιο πανεπιστήμιο μπορείτε να αναφέρετε ? εχω κάποιες υποψίες βέβαια για τις τιμές αυτές γιατι τα βλέπω στην δουλεια μου συνήθως στο alba τα κάνουν κι γελανε και τα τσιμεντα με το επίπεδο και την κοστολόγηση  , χωρίς αναγνώριση βέβαια κλπκλπ

Insead, 6 μήνες στην Γαλλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

κι ομως στη  ουσία το ασφαλιστικό συστημα στην ελλάδα δεν είναι ανταποδοτικό. οι γονείς μας πληρωναν για τις συντάξεις που έδινε το κράτος τότε κι οσοι παιρνουν σημερα συνταξη πληρωνονται από τις εισφορές που καταβάλουμε τωρα. ναι, πλήρωσαν, πχ στο ΝΑΤ δικό μου ατομο είχε πληρωσει τα κερατα του και τωρα παίρνει ψίχουλα. Δεν πληρωσαν όμως για το μελλον τους αλλά για του τοτε συνταξιούχους. γι αυτο κα οι συνταξεις εκτος απο τα μεγαλοστελέχη των δεκο που κλαψουριζουν που δεν παιρνουν 5000 το μηνα αλλα 4000 έπεσαν κατω απο 700-800 ευρω ακόμα και για ατομα που δουλευαν ολη τους τη ζωη

το πρόβλημα της χώρας ήταν και είναι οι απαράδεκτες μισθολογικές αμοιβές και συντάξεις του δημοσίου και των ΔΕΚΟ  αλλά και οι χιλιάδες διευθύνσεις οργανισμών , επίσης και η απαράδεκτη χρηματοδότηση των ΜΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Και ομως δεν εχεις δικιο σε αυτο! Οι εργαζομενοι που πιο συχνα διαφωνουν και δεν ειναι συγκαταβατικοι συνηθως εξελισονται πιο γρηγορα απο εκεινους που συμφωνουν και ειναι καλοβολοι. Οχι φυσικα με την εννοια του τσαμπουκα για να μην παρεξηγηθω. Φυσικα θες κι αλλα τρια στοιχεια για να προχωρησεις στην καριερα σου, ευστροφια, εργατικοτητα και οργανωση.

το θέμα δεν είναι αν διαφωνείς αλλά πωςεκφραζεις τη διαφωνία σου και με ποιο τρόπο διεκδικεις την εξέλιξη σου. οι τραμπουκοι δεν έχου καμια εξελιξη, όπως κι οι ρουφιάνοι που καποια στιγμή θα παρουν πόδι γιατι απλά δεν τους χρειαζονται αλλο. τελος σημασία εχει κι εσυ ποσο θες να εξελιχθείς, κι αν αντέχεις τις ευθυνες μιας θεσης πιο ψηλά από κει που είσαι. Στον αντρα μου πχ έχουν προτεινει δεκάδες φορές καλύτερη θεση στην εταιρεία με διπλάσιο μισθο, εκει ομως δε θα κανει αυτο που του αρέσει και θα έχει ευθυνη για πράγματα που  δεν θα εξαρτωνται από τον  ίδιο και ετσι προτιμα τη θεση που έχει τα τελευταία 10 χρόνια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 2:33 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Δεν ειναι προσωπικη αποψη, αν εισαι agreeable σαν προσωπικοτητα θα εχεις πιο αργη εξελιξη απο καποιον που δεν ειναι agreeable. Ειναι ενα εκ των τεσσαρων χαρακτηριστικων μαζι με την ευστροφια, την εργατικοτητα και την οργανωση που οδηγουν στην επιτυχια και στην καταξιωση. Επιστημονικα τεκμηριωμενο.

Επιστημονικά τεκμηριωμένο κιόλας από τον Γιαννάκη και τον Κωστάκη 81...το ακούσαμε και αυτό...να σχίσουμε τα πτυχία μας δηλαδή; Οκ....τι να πω άλλο....κάντε εσείς τσαμπουκά και θα πάτε μπροστά σε μια σοβαρή επιχείρηση και όχι στο γυράδικο του κυρ Μπάμπη...δεν ήθελα να γίνω εριστικός αλλά δεν κρατήθηκα..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Επιστημονικά τεκμηριωμένο κιόλας από τον Γιαννάκη και τον Κωστάκη 81...το ακούσαμε και αυτό...να σχίσουμε τα πτυχία μας δηλαδή; Οκ....τι να πω άλλο....κάντε εσείς τσαμπουκά και θα πάτε μπροστά σε μια σοβαρή επιχείρηση και όχι στο γυράδικο του κυρ Μπάμπη...δεν ήθελα να γίνω εριστικός αλλά δεν κρατήθηκα..... 

Εγω μιλησα για το πως επηρεαζει την καριερα σου το να εισαι agreeable, δεν ειναι φυσικα δικη μου θεωρια, μπορεις να τσεκαρεις το παρακατω βιντεο με εναν αρκετα δημοφιλη καθηγητη κλινικης ψυχολογιας να το εξηγει. Οσο για τα πτυχια, δεν σε κανουν καποιου ειδους αυθεντια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εγω μιλησα για το πως επηρεαζει την καριερα σου το να εισαι agreeable, δεν ειναι φυσικα δικη μου θεωρια, μπορεις να τσεκαρεις το παρακατω βιντεο με εναν αρκετα δημοφιλη καθηγητη κλινικης ψυχολογιας να το εξηγει. Οσο για τα πτυχια, δεν σε κανουν καποιου ειδους αυθεντια.

Χωρίς να εξετάζω αυτά που συζητάτε (στο ποιος έχει δίκιο δηλαδή),

αν δε σε κάνουν όμως τα πτυχία «κάποιου είδους αυθεντία» για ποιο λόγο παραθέτεις ένα video με ένα αρκετά δημοφιλή -όπως γράφεις- καθηγητή κλινικής ψυχολογίας;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marios28 είπε

αν δε σε κάνουν όμως τα πτυχία «κάποιου είδους αυθεντία» για ποιο λόγο παραθέτεις ένα video με ένα αρκετά δημοφιλή -όπως γράφεις- καθηγητή κλινικής ψυχολογίας;

Ενας καθηγητης πανεπιστημιου περαν των πτυχιων κανει πρωτοτυπη ερευνα με δημοσιευσεις και παρουσιασεις σε συνεδρια. Ουσιαστικα παραγει νεα γνωση. Εχω μια ελαφρα αλλεργια σε οσους κανουν επικληση των πτυχιων τους. Για να μην μου καταλογιστει φθονος, εχω τρια κι εγω. Μετα απο καθενα απλα προσεχω πολυ περισσοτερο τι λεω, καταλαβα ποσα λιγα ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, marios28 είπε

Χωρίς να εξετάζω αυτά που συζητάτε (στο ποιος έχει δίκιο δηλαδή),

αν δε σε κάνουν όμως τα πτυχία «κάποιου είδους αυθεντία» για ποιο λόγο παραθέτεις ένα video με ένα αρκετά δημοφιλή -όπως γράφεις- καθηγητή κλινικής ψυχολογίας;

 

Με τον Γιάννη αλλού είναι η διαφωνία όχι στα πτυχία, αλλά στο τρόπο έκφρασης π.χ. σε μια ομάδα. Τώρα στο insomnia οι περισσότεροι είστε της πληροροφικής όπου μπορεί να είναι πιο μοναχικά τα projects....πάντως στο δικό μου τομέα αν είσαι έτσι όπως περιγράφουν θα φας σούτ αργά ή γρήγορα, εκτός αν είσαι διάνοια, τότε απλά κανείς δεν θα σου μιλάει στην εταιρεία, εκτός αν σε χρειάζεται για κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Με τον Γιάννη αλλού είναι η διαφωνία όχι στα πτυχία, αλλά στο τρόπο έκφρασης π.χ. σε μια ομάδα. Τώρα στο insomnia οι περισσότεροι είστε της πληροροφικής όπου μπορεί να είναι πιο μοναχικά τα projects....πάντως στο δικό μου τομέα αν είσαι έτσι όπως περιγράφουν θα φας σούτ αργά ή γρήγορα, εκτός αν είσαι διάνοια, τότε απλά κανείς δεν θα σου μιλάει στην εταιρεία, εκτός αν σε χρειάζεται για κάτι.

Δεν εξέτασα αυτό που συζητάτε. Είναι και δύσκολο  -κατά τη γνώμη μου- να υπάρξει συμφωνία επί του θέματος, άσχετα με τον τομέα, καθώς ο καθένας κρίνει από τις προσωπικές του εμπειρίες. 

Η παρέμβασή μου είχε να κάνει στο σημείο που ο Γιάννης έγραψε ότι τα πτυχία δε σε κάνουν «κάποιου είδους αυθεντία», αλλά χρησιμοποιεί τη θεωρία του καθηγητή (αυθεντία στον τομέα του μάλλον) για να στηρίξει την άποψή του. Το σωστό είναι ότι τα πτυχία δε σε κάνουν -απαραίτητα- «κάποιου είδους αυθεντία». 

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ενας καθηγητης πανεπιστημιου περαν των πτυχιων κανει πρωτοτυπη ερευνα με δημοσιευσεις και παρουσιασεις σε συνεδρια. Ουσιαστικα παραγει νεα γνωση. 

Ούτε αυτό ισχύει (πάντα). Ό,τι ακριβώς και παραπάνω. Δεν παράγουν όλοι νέα γνώση, ούτε πρωτότυπη έρευνα. Αρκετοί είναι αντιγραφείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεται κανείς στην μικρή λεπτομέρεια, ότι όχι μόνο κάθε χώρα, αλλά κάθε εταιρία έχει την δική της "εταιρική κουλτούρα".
Πέρα το θέματος σε πιο τομέα μιλάμε.
Με απλά, βατά λόγια.
Εάν π.χ. πας να το παίξεις ντίβα και ιστορία (κυρίως σε θέσεις που απαιτούν ομαδική δουλειά) στις περισσότερες σκανδιναβικές εταιρίες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σε αντιπαθήσουν και να μπεις στην άκρη.
Σε άλλες χώρες με αυστηρή ιεραρχία, σαν τις ανατολικοασιατικές, θα στην πουν άγρια οι ανώτεροι που απαιτούν τυφλή υπακοή.
Αυτά που λεν πολλοί αμερικάνοι/καναδοί, ισχύουν για τις αγορές τους που ανέχονται τέτοιες συμπεριφορές και θέλουν "ανταγωνιστικό περιβάλλον".

Πάλι υπάρχουν διαφορές, με κάποιες εταιρίες όπως η Maersk, να είναι περισσότερο ιεραρχική και στρατιωτική αν και Σκανδιναβική και πολλές μικρότερες σε ΗΠΑ να ακολουθούν το Σκανδιναβικό μοντέλο της φλατ ιεραρχίας και της ομαδικής δουλειάς πάνω από την ατομική.

 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...