Προς το περιεχόμενο

Σε "σκουπιδότοπο ακατάλληλο για παιδιά" έχει μετατραπεί το YouTube Kids


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gordonas είπε

Έχω μεγαλώσει σε αλάνες. Έχω ζήσει την εξέλιξη της τεχνολογίας από τον Spectrum ZX που είχα και τις BBS. 

Έχω δύο παιδιά τώρα στο δημοτικό. 

Τα ίδια με εσένα θα έγραφα αν ήμουν μέχρι 30 και δεν είχα κάνει παιδιά. 

Μια προειδοποίηση για εσένα και το μέλλον σου. Όταν με το καλό γίνεις πατέρας, θα δεις το τεράστιο πρόβλημα που είναι η διαχείριση χρόνου και δυνάμεων.

Μέχρι τα 30 και πριν γίνεις γονιός έχεις χρόνο να σκοτώσεις. Μετά τα 30 και όταν γίνεις γονιός, ο διαθέσιμος χρόνος και η ενέργεια σου έχουν πάρα πολύ περιορισμένα όρια.

Δίνω καθημερινό αγώνα για να περιορίσω τις οθόνες από τα παιδιά. Όμως. Η αλάνα έχει τελειώσει κατά 80-90%. Για να μην είναι στην οθόνη τα παιδιά, από την στιγμή που υπάρχει αυτή η επιλογή σήμερα, χρειάζεται τεράστια προσπάθεια. Δεν έχουν όλοι τις δυνάμεις και την δυνατότητα για να δώσουν τον καλό αγώνα.

Προσπάθεια πάντως γίνεται από την πλειοψηφία των γονιών. 

Σαφώς εγώ το βλέπω με άλλη οπτική από εσένα .Αλλά λέω αφού τα κάνουν που τα κάνουν μια μικρή ρύθμιση έστω από όποιον φτάνει στο σπίτι πιο νωρίς .Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά μπορεί να κάνει δύο δουλειές που να βρει χρόνο.Εκει είναι όμως που πρέπει ένας γονιός να πιεστεί λίγο και να τα βρει και με τον εαυτό του και με τη δουλειά του.Εκτος φυσικά εάν είναι αδύνατο χρονικά να είναι παρών στο σπίτι που τοτε η γυναίκα ή κάποιος από τους δύο γονείς καλό θα ήταν να εφαρμόζει μερικά όρια. Επίσης όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο εδώ ,δεν χρειάζεται απαραίτητα να γίνεις πατέρας σώνει και καλά .Απλώς σαν κοινωνία το έχουμε τεράστιο πλήγμα και στίγμα να πεις στα 30-40-50 σου δεν έχω παιδιά .Προσωπικά το βλέπω με άλλη ματιά .Πρέπει πρώτα να τα βάλω κάτω σοβαρά και μετά να κάνω.Εαν είναι να κάνω και να τα χώνω σε μια οθόνη ,να τα πετάω στα φροντιστήρια γιατί προφανώς δεν θα έχω χρόνο ούτε να τα "διαβάσω" ή πόσο μάλλον να τα μεγαλώσω εδώ στη χώρα που λέγεται Ελλάδα και έχει τρύπες σχεδόν σε όλα τα συστήματα της .Καλύτερα όχι.

 

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα έχει κάποιος γονέας να μου προτείνει ποιοτικά παιδικά για 5, 6 ετών παιδιά; Ιδανικά ψάχνω Χριστιανικά παιδικά, που είναι δύσκολο να βρεις, ή τουλάχιστον να μην έχει μέσα πολυ μαγείες, βρισιές και οργή... Δυσκολεύομαι να βρω, ευχαριστώ προκαταβολικά :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos121 είπε

Ακριβως αυτο. Οταν κανεις παιδι(α) ελα να μας πεις παλι τη γνωμη σου θα εχει ενδιαφερον. Θα εχει ενδιαφερον τι θα κανεις οταν θα γυρνας απο τη δουλεια κομματια ενω ο/η συντροφος σου θα φευγει και το ενα θα πειναει το αλλο θα εχει μολις ξυπνησει και θα γκρινιαζει και τα δικα σου ματια θα ειναι κοκκινα απο την κουραση.

Θα εχει ενδιαφερον οταν εξαντλημενος απο το ξυπνημα 3 φορες μεσα στην νυχτα (καθημερινα) να ζεσταινεις γαλα και να αλλαζεις πανα τι θα κανεις το πρωι που θα σερνεσαι και ενω το αλλο το πιο μεγαλο σου ζηταει να δει λιγο στο ταμπλετ.

Μαρεσει και μενα να λεω "μακρια τα παιδια απο τις οθονες, καλυτερα εξω να παιζουν στα χωματα στις αυλες στις αλανες με τα ποδηλατα και τις μπαλες" αλλα στην πραξη βλεπεις αργοτερα οτι καποια πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

Και εγω θα ηθελα να ειμαι ο σουπερ μπαμπας που δεν τσεκαρει το κινητο με τα παιδια διπλα, δεν τους δινει το ταμπλετ για να ξεκουραστει και αυτος λιγο για να εχει δυναμεις αργοτερα, δεν τους δινει γλυκα συνεχεια, δεν τους δινει πατατες τηγανητές αλλα στην πραξη ειναι διαφορετικα.

Τελος στο youtube υπαρχει και σαβουρα και πραγματα που ακονιζουν το μυαλο του παιδιου. 

Θελει και μετρο και να εισαι κοντα στο παιδι να του μιλας και να του εξηγεις τι μπορει να δει και τι οχι.

Φιλικα

Όπως είπα σε ένα άλλο φίλο ναι ισχύει το λέω με άλλη οπτική.Αλλα και να σου πω κάτι ?Επειδή το έχω καταλάβει γενικά σαν κοινωνία ,μερικοί κάνουν παιδιά απλώς για να πουν ότι έχουν ή γενικά με τη νοοτροπία ουκ το βλέπουμε σαν Ελληνική κοινωνία.Πχ ειναι ταμπού να μην παντρευτείς ή μην κάνεις παιδιά και άλλα τόσα.Τα παιδιά είναι ευθύνη .Όταν κάποιος πιέζεται ή ξέρει ότι θα πιεστεί ή τα βγάζει δύσκολα δεν είναι ανάγκη να κάνει.Ποσοι γονείς κάνουν και απλώς να το λένε ξέρουν.Εδω ένα σκύλο θέλω πχ να αγοράσω και σκέφτομαι τα λεφτά και την ευθύνη που έχει.Ξερω ακούγεται παράλογο σε ένα ελληνικό αυτί "να μην κάνεις παιδιά " έλα μου ντε όμως που τα κάνεις και μετά (δεν μιλάω για εσένα προσωπικά ) να πάρε αυτό να πάρε αυτό γιατί είτε είσαι όπως λες και όπως λέει ένα φίλος κουρασμένος είτε οτιδήποτε.Μετα έχουν το διάβασμα τους που επίσης λόγω έλλειψης χρόνου των γονιών έχουμε κάνει τα φροντιστήρια το ίδιο το Θεό.Το παν είναι η ισορροπία.Καποιος πριν κάνει παιδιά πρέπει να λύση ότι θέματα έχει είτε είναι οικονομικά είτε χρονικά .Μπορεί να προκύψουν ανάποδιες ,αλλά προσωπικά πάντα εάν κάποιος δεν έχει κάτι σταθερό είτε λέγεται δουλειά είτε σταθερή σύντροφο καλό είναι να μην τα κάνει γιατί δημιουργούνται προβλήματα .Για αυτό που είπες και εσύ οπότε και ένας άλλος φίλος "κάτσε να κάνεις παιδιά " ποιος είπες ότι είναι απαραίτητο να κάνεις για να ζησεις ευχάριστα .Από να τα παρατήσω σε μια οθόνη η πόσο μάλλον να τα μεγαλώσω σε αυτή την υπέροχη κοινωνία που σε όλους τους τομείς είναι άριστη που ονομάζεται Ελλαδα, ευχαριστω δεν θα πάρω.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, sminitis είπε

Καλημέρα έχει κάποιος γονέας να μου προτείνει ποιοτικά παιδικά για 5, 6 ετών παιδιά; Ιδανικά ψάχνω Χριστιανικά παιδικά, που είναι δύσκολο να βρεις, ή τουλάχιστον να μην έχει μέσα πολυ μαγείες, βρισιές και οργή... Δυσκολεύομαι να βρω, ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Δεν ξέρω αν υπάρχουν χριστιανικά παιδικά, όμως στα διδάγματα της εκκλησίας παίζει μαγεία φουλ, εκδίκηση, σκοτωμοί. Δεν τα λες και φιλικά για παιδιά 5 ετών...

Επεξ/σία από andreasl
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 'κάλτσουραλ' της υπόθεσης, αν και πολλοί είχαμε κονσόλες και υπολογιστές, ως παιδιά παίζαμε έξω. Και πάλι δεχόμασταν επικρισία ότι ήταν λάθος. Τώρα αυτό σπανίζει, και ο λόγος δεν είναι το internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Σε "σκουπιδότοπο ακατάλληλο για όλους" έχει μετατραπεί το YouTube Kids
Fixed

To insomnia δεν σαρέσει. Το Youtube δεν σας αρέσει. Η TV επίσης. 

Τα έντερα σας τουλάχιστον τα συμπαθείτε ή μήπως απλώς είστε τίποτα alt-right με 0,6 per user το affiliation;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Σε "σκουπιδότοπο ακατάλληλο για όλους" έχει μετατραπεί το YouTube Kids
Fixed

Εχει και βίντεο διαμάντια που θάβονται από τα σκουπίδια, δυστυχώς..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kotronas είπε

Να κοπεί το διαδίκτυο να γίνουμε άνθρωποι πάλι.

10 ώρες πριν, stasa76 είπε

Θα πέσουν να σε φάνε γι αυτό που είπες , αλλά όσοι είμαστε πάνω από 40 ξέρουμε τι εννοείς ...έχω κομπιούτερ στο σπίτι   από το 1989... amstrad 1640 μονόχρωμο με  hercules  , δεν είμαι πλούσιος άλλα αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 σταθεροί στο σπίτι ( με τόσα χρόνια αναβαθμίσεις λόγο αγάπης για τον χώρο βγαίνουν όχι 3 άλλα 13 ) δεν βάζω λαπτοτ , ταμπλετ , σμαρτφον κτλ ..... Μόνο ενάντια στους Η/Υ δεν είμαι , αλλά αν μου έλεγες να τα βάλω στον κάδο , εάν με αυτό τον τρόπο θα έδινα μια ευκαιρία στα νέα παιδιά, να ζήσουν αυτά που έζησα στην παιδική και εφηβική ηλικία μου χωρίς τον καρκίνο των σοσιαλ κτλ θα τα έβαζα στον κάδο σήμερα κι ολας ... Λυπάμαι πως κατάντησε η νέα γενιά και δυστυχώς σε μεγάλο κομμάτι φταίει και η δίκη μου γενιά σε αυτό .....εμείς βάλαμε αυτό το καρκίνωμα στα χέρια τους όταν ήταν μωρά , είτε με αγαθές  προθέσεις είτε δυστυχώς για να έχουμε την "ησυχία " μας  και μάλλον τα κάναμε σκατά .... 

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πάνω από 40 για να καταλάβει τι θέλει να πει. Το θέμα είναι ότι τα σόσιαλ μίντια δεν είναι το ίντερνετ. Καλό θα ήταν να μιλάμε συγκεκριμένα και να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί. Επίσης δεν χρειάζεται να κατηγορούμε διάφορες τεχνολογίες επειδή εμείς σαν άνθρωποι δεν έχουμε θεσπίσει όρια και χρησιμοποιούμε λάθος τα εργαλεία που μας δίνονται.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αρχίσαμε πάλι τα γεροντοκοριστικα. Οι εποχές αλλάζουν και η κάθε γενιά περνάει τις δικές της, μετά τέλος, μένει μια ανάμνηση που μπορείς να την λες σαν τους παππούδες στους μικρότερους. 

Εγώ του 87 είμαι και έβγαλα όλα μου τα χρόνια κολλημένος στην τηλεόραση στο Gameboy και στο Juniors TV, ομηρικοι καυγάδες με γονείς γιαγιάδες παππούδες για το πως μεγαλώνουν τα παιδιά, διάβασε κάνα βιβλίο, τα μάτια σου έγιναν τετράγωνα και πολλά άλλα. Μπάλες κτλ στην πυλωτή βγαίναμε κάποιες φορές αλλά στο τέλος σταματήσαμε γιατί αντιμετωπιζαμε την οργή των γειτόνων οι οποίοι γκρίνιαζαν απειλούσαν με το 100 και διαπληκτιζοντουσαν με τους γονείς μου γιατί τους έγραφα όταν μου λέγαν να κάνω ησυχία. 

Το 99 πήρα το πρώτο laptop μου καθώς και ένα κινητό για να μπορώ να παίρνω τηλ στο σπίτι μήπως γίνει κανένα απρόοπτο λόγω απογευματινου σχολείου (σεισμός 99). Στα επόμενα χρόνια η τεχνολογία πήγε τον δρόμο της όπως τον ξέρουμε. 

Ορισμένοι είχαν ηλεκτρονικά από το 80s αλλά έπρεπε να σκάσουν περισσότερα χρήματα, ορισμένοι επαγγελματίες είχανε κινητό από το 95 η και λίγο πιο πριν νομίζω αλλά ήταν ελάχιστοι. Είχα φίλους μεγαλύτερους από μένα και έπαιζαν κάτι παιχνίδια στους υπολογιστές του πατέρα με win95. Έχω ακούσει και για κάποιους που είχαν internet από αρχές του 90 με κάτι παροχους εντελώς αγνώστους αλλά μόνο για ερευνητικούς λόγους και πακέτα πανάκριβα. 

Οι μόνοι που μπορούν να μιλάνε ότι πρόλαβαν και έζησαν κάτι διαφορετικό μέχρι ένα καλό σημείο της ζωής τους είναι όσοι είχανε γεννηθεί μέχρι και το 1975-80. Οι υπόλοιποι ναι με διαφορετικά όλο ήμασταν κολλημενοι με κάτι ηλεκτρονικό και μέσα στην τεχνολογία η οποία ήταν απλά λιγότερο εξελιγμένη τότε. 

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ πρεπει να ειναι η το ενα η το αλλο και οχι και τα 2. Εμεις σαν γειτονια ετυχε και ειμασταν σχετικα κοντα σε ηλικιες, ολη μερα εξω, μπαλα στην αλανα, κυνηγητα, κρυφτο και ολα τα συναφη μετα τροχαδην μπανακι και σπιτια μας, στο δικο μου αν θελαμε να παιξουμε super Nintendo η PSX, στου φιλου Νο.1 αν θελαμε να παιξουμε mega drive , στου φιλου Νο.2 αν θελαμε να παιξουμε Nintendo 64. Pc  δεν ειχε ακομη κανεις. Προσωπικα ακομη δεν ειμαι γονεας βλεπω απο φιλους ξαδερφια που τους βαζουν youtube και τα παρατανε κατι πεπα το γουρουνακι και κατι περιεργα που εχω προσπαθησει κανα 2 φορες να τα παρακολουθησω και δεν βρηκα κατι αξιολογο. Αν καποια στιγμη αξιωθω και αποκτησω παιδι πραγματικα ανυπομονω να μεγαλωσει λιγο και να αραζουμε στο σαλονι μας και να βλεπουμε looney tunes, tom and jerry, HE-MAN και ολα τα συναφη. Πεπα το γουρουνακι και μαλακιες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, kotronas said:

Να κοπεί το διαδίκτυο να γίνουμε άνθρωποι πάλι.

 

11 hours ago, stasa76 said:

Θα πέσουν να σε φάνε γι αυτό που είπες , αλλά όσοι είμαστε πάνω από 40 ξέρουμε τι εννοείς ...έχω κομπιούτερ στο σπίτι   από το 1989... amstrad 1640 μονόχρωμο με  hercules  , δεν είμαι πλούσιος άλλα αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 σταθεροί στο σπίτι ( με τόσα χρόνια αναβαθμίσεις λόγο αγάπης για τον χώρο βγαίνουν όχι 3 άλλα 13 ) δεν βάζω λαπτοτ , ταμπλετ , σμαρτφον κτλ ..... Μόνο ενάντια στους Η/Υ δεν είμαι , αλλά αν μου έλεγες να τα βάλω στον κάδο , εάν με αυτό τον τρόπο θα έδινα μια ευκαιρία στα νέα παιδιά, να ζήσουν αυτά που έζησα στην παιδική και εφηβική ηλικία μου χωρίς τον καρκίνο των σοσιαλ κτλ θα τα έβαζα στον κάδο σήμερα κι ολας ... Λυπάμαι πως κατάντησε η νέα γενιά και δυστυχώς σε μεγάλο κομμάτι φταίει και η δίκη μου γενιά σε αυτό .....εμείς βάλαμε αυτό το καρκίνωμα στα χέρια τους όταν ήταν μωρά , είτε με αγαθές  προθέσεις είτε δυστυχώς για να έχουμε την "ησυχία " μας  και μάλλον τα κάναμε σκατά .... 

Δεν χρειάζεται πάντως να περιμένετε από άλλους παιδιά.

Σημερα κιόλας ξηλώστε όλο το σχετικό εξοπλισμό από το σπίτι, αγοράστε και τα αντίστοιχα κινητά χωρίς πρόσβαση σε τέτοια κακά πράγματα και είστε έτοιμοι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένει κανεις το τσαμπα (youtube) να ειναι καλο? Σκουπιδι ειναι, οπως ολα τα τσαμπα.

Εμεις σπιτι του βαζουμε λιγο netflix συγκεκριμενες ωρες την ημερα, και βλεπει παιδικα πυτζαμοηρωες που του αρεσουν, παντα χωρις διαφημισεις, και περιεχομενο προσεγμενο για παιδια.

Οποιος δεν θελει νετφλιχ ή disney etc, θα βαλει τσαμπα youtube kids, και θα βλεπει το παιδι του τυπους που κανουν βιντεακια για minecraft, among us, irl, και 15ετιας zouzounia σε αναλυση 480p.

Ο,τι πληρωσεις θα παρεις.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι για άλλη μια φορά. Αν κάποιος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το YT και το ίντερνετ γενικότερα, τότε δεν φταίει το μέσο. Στο ΥΤ θα βρεις πάρα πολύ ενδιαφέροντα κανάλια, ντοκιμαντέρ και εκπομπές, τόσο για μεγάλους, όσο και για παιδια. Αναθεωρήστε τα κριτήρια που έχετε κάποιοι, χωρίς καμια διάθεση για ένταση το γράφω. Και κάπου φτάνει με το "στη δική μας εποχή τα πράγματα ήταν καλύτερα". Χαίρω πολύ, κάθε εποχή είναι διαφορετική απ την προηγούμενη, αυτό δεν την κάνει καλύτερη ή χειρότερη. Την κάνει απλά διαφορετική. Εσείς που λέτε για βιβλία, στο τάμπλετ δεν μπορείς να διαβάσεις e-book? Τι θέλετε δλδ, το 2021 να μην έχουν τα παιδιά καμία επαφή με την τεχνολογία; Για όνομα του Θεού, εμείς είχαμε τα βιβλία γιατί αυτά υπήρχαν τότε. Αν υπήρχαν τάμπλετ με αυτά θα παίζαμε. Εκτός αν κανένας απο δω μέσα δεν είχε κονσόλες. Λίγο ρέγουλα με τις ακραίες απόψεις, ο άλλος λέει "να κόψουμε το ίντερνετ". Ναι, αυτή είναι η λύση, όχι να μάθουν κάποιοι να το χρησιμοποιούν σωστά. Αν κάποιος γονέας δίνει το κινητό του στο παιδί του για να χει ήσυχο το κεφάλι του, αυτό καθιστά τον γονέα προβληματικό, όχι το κινητό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PCharon είπε

Από την άλλη όντως βλέπω κάποιους γνωστούς μου νέους γονείς που αποστρέφουν τα βρέφη τους από τη θέα της τιβι για να μην μαθαίνει σε οθόνες (και η αλήθεια είναι πως τα μικρά κολλάνε λες και τους βάζεις μέλι).

Και εσύ κολλάς πολύ εύκολα. Ο λόγος είναι κατά κύριο λόγο η άμεση ευχαρίστηση η οποία με την σειρά της φέρνει την ντοπαμίνη και εκεί είναι αρκετά δύσκολο και ο ίδιος να καταλάβεις ότι είσαι θύμα το οποίο έχεις εθιστεί και ένας αλγόριθμος σε κάνει ότι θέλει και τρώει τον χρόνο σου έτσι ώστε να σου προσφέρει διαφημίσεις και να σε ωθήσει προς τον καταναλωτισμό. Δεν χρειάζεται να είσαι παιδί για να σε επειρεάσει όλη αυτή η πολιτική του Youtube και γενικότερα των social media.

Είναι όμως η λύση να στρέψεις το παιδί σου αλλού ; Πχ να διαβάζει μυθιστορήματα ; Να παίζει όλη την μέρα σε μια πλατεία μπάλα με τους φίλους του ; ΟΧΙ !
Οι γονείς δεν έγιναν τα τελευταία χρόνια ανεύθυνοι ήταν πάντα. Πάντα έδιωχναν το παιδί από δίπλα τους και το έστελναν να πάει έξω όταν ήταν 8 να παίξει με τους φίλους του και να κάνουν ολοι μαζί ότι τους κατέβει στο μυαλό. Και αν πέσει και σε κάνα πηγάδι και πνιγεί ... " Δεν είχε λάδι το καντήλι του " .
Τα tablet σήμερα δεν διατρέχουν αυτούς τους κινδύνους αλλά διαφορετικούς η οποίοι δεν είναι ούτε χειρότεροι ούτε καλύτεροι. Ωστόσο το internet μου έχει μάθει πως να κάνω καλύτερα την δουλειά  ( μαζί και το youtube ) προσφέρει γνώσεις που υπό άλλες συνθήκες δεν θα τις είχα μιας και δεν ήταν εύκολη η πρόσβαση σε μία βιβλιοθήκη και ειδικά σε μία που ασχολείται με δίκτυα υπολογιστών, προγραμματισμό, ηλεκτρονικά και hardware . Επίσης λύνει πολύ γρήγορα απορίες όπως " Πως θα φτιάξω κάνω την X δουλειά στο Excel ". Αυτό είναι που πρέπει να δείξεις στα σημερινά παιδιά και ότι το internet δεν είναι ένας χώρος που περιορίζεται μόνο μέσα ψευδή αυτοπροβολή μίας τελειότητας κάποιου influencer .

8 ώρες πριν, nikos121 είπε

Ακριβως αυτο. Οταν κανεις παιδι(α) ελα να μας πεις παλι τη γνωμη σου  .....

7 ώρες πριν, gordonas είπε

Τα ίδια με εσένα θα έγραφα αν ήμουν μέχρι 30 και δεν είχα κάνει παιδιά.

Μ αρέσουν πάρα πολύ τα σκυλιά. Ο λόγος που δεν έχω πάρει είναι γιατί δεν έχω χρόνο να το βγάζω βόλτα και να παίζω μαζί του. Το ίδιο ακριβώς έπρεπε να κάνετε και εσείς και πολλοί άλλοι πριν κάνετε παιδιά. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνετε παιδιά. Η γη εξάλλου έχει πρόβλημα υπερπληθυσμού. Πρέπει να γίνουν κάποια βασικά βήματα πριν γίνεις γονιός. Κατάλληλος σύντροφος. Οικονομική σταθερότητα και ανεξαρτησία. Κατάλληλος χώρος και άλλα πολλά μέσα σε αυτά βασικό και κύριο είναι ο χρόνος ! Ο χρόνος είναι ένα απ τα πιο πολύτιμα αγαθά που μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου. Είναι το αγαθό με το οποίο θα μεταλαμπαδεύσεις σε αυτό γνώση και εμπειρία. Δεν είναι ανάγκη να του πάρεις την οθόνη και να γίνεις μισητός. Όμως μπορείς να το χρησιμοποιεί σαν εργαλείο και όχι σαν παιχνίδι. 

  • Ας πούμε ότι αρέσει στο παιδί σου η ζωγραφική. Άνοιξε ένα tutorial ζωγραφικής και κάτσετε μαζί και ζωγραφίστε
  • Του αρέσουν τα αυτοκίνητα ; Παίξτε μαζί ένα video game ή ακόμα καλύτερα  κάντε μαζί μια online αγορά ενός 3D puzzle αυτοκινήτου και φτιάξτε το.

Έτσι το παιδί σου δεν θα μεγαλώσει στο auto mode του youtube και του facebook και θα φτιάξετε και πολύ καλύτερες σχέσεις μεταξύ σας.

 

2 ώρες πριν, nitroc είπε

Προσωπικά μου τι δίνει που δεν έχει γλωσσικό φίλτρο , και η επιλογή τοποθεσίας δεν κάνει το αλγόριθμο να σου βγάζει για παράδειγμα μόνο ελληνικά βίντεο.

Για να μην μάθει ποτέ το παιδί σου κάποια άλλη γλώσσα λες και είναι κακό. Και να είχε δεν θα έπρεπε να το ενεργοποιήσεις! Με όσα μικρά συναναστρέφομαι σήμερα ανίψια, μικρά ξαδέρφια και χωρίς να έχουν πάει αγγλικά ξέρουν να μετράνε τουλάχιστον μέχρι το 10 και να λένε πάνω από 500 λέξεις  Όπως cat, dog , ice cream, My name is ... ;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, snips είπε

Α. Ίδρωσε το αυτί κάποιων.

Β. Αφήνουμε τα παιδιά να "οργώνουν" ανενόχλητα και χωρίς κανέναν έλεγχο και  μετά κατηγορούμε κάποιους τρίτους. Είτε γιατί θέλουμε σαν γονείς την ησυχία μας....είτε επειδή φοβόμαστε να μην μας πουν "συντηρητικούς", "αυστηρούς", κλπ. "Εξέλιξη"το λένε κάποιοι.

Για να δούμε τι θα γράφει ο λογαριασμός όταν τον φέρει το γκαρσόνι. 

Έχεις δίκιο σχετικά με την ευθύνη των γονιών αλλά πίστεψε με μερικές φορές δεν υπάρχει άλλη λύση ειδικά στην περίοδο της καραντίνας.

Κατά τα άλλα όμως το πραγματικό θέμα είναι ότι ένα προϊόν το οποίο θα έπρεπε να εξυπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό όχι μόνο αποτυγχάνει παταγωδώς αλλά ταυτόγχρονα κάνει και το αντίθετο. Το Youtube Kids είναι γεμάτο από βίντεο με διαφημίσεις και "χαζό" περιεχόμενο και αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...