Προς το περιεχόμενο

Σε "σκουπιδότοπο ακατάλληλο για παιδιά" έχει μετατραπεί το YouTube Kids


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lnoldori είπε

Τι εννοείς τι προσφέρει? Εγώ είπα ότι δεν προσφέρει περιεχόμενο κατάλληλο για παιδιά ενώ ο σκοπός του υποτίθεται ότι ήταν αυτός. Τώρα τα πληρώστε και τα λοιπά δεν αναιρεί το παραπάνω. Ναί το καταλάβαμε ότι πρέπει να έχουμε χρόνο και χρήματα για να κάνουμε παιδια όσοι θέλουμε, αλλιώς ας βρούμε κάτι άλλο να ασχολούμαστε. αλλά ξαναλέω ότι αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το youtube kids είναι γεμάτο περιεχόμενο ακατάλληλο για παιδιά.

Νομίζω έτσι και αλλιώς σε αυτό βασίζεται η κριτική της υποεπιτροπής του Κογκρέσου.

Όχι δεν στηρίζεται εκεί η κριτική της υποεπιτροπής του κογκρέσου.

Αυτό που λέει είναι ότι έχει ΚΑΙ υλικό που δεν θα έπρεπε να βλέπουν παιδιά.

Και πάνω σε αυτό απαντάνε, ότι έχουν και γονικό έλεγχο που επιτρέπει οι γονείς να επιλέγουν να παρακολουθούν τα παιδιά τους περιεχόμενο κατάλληλο για την ηλικία τους.

Όποιο κι αν είναι αυτό, ας είναι και το 0,0001% αυτών που έχουν ανεβάσει οι χρήστες.

Ναι θα συνεχίσει να έχει ανούσιο περιεχόμενο που προωθεί τον καταναλωτισμό, γιατί αυτό θέλουν να ανεβάζουν οι uploaders, γιατί αυτό είναι πιασάρικο και κυρίως γιατί αυτό μπορούν να φτιάξουν, δεν είναι η pixar οι youtubers.

Περισσότερη αφαίρεση uploads ζητάνε όχι να βάλει το frozen τζάμπα γιατί δεν έχεις λεφτά να βάλεις συνδρομητικό με παιδικά.

Και ναι φυσικά και πρέπει να πληρώνεις εσύ για τα παιδιά σου, ή θα φιλτράρεις εσύ τι θα βλέπει σε τέτοιου είδους sites με uploads χρηστών για να είσαι σίγουρος ή θα πληρώσεις για να βλέπoυν το frozen.

Ενδεικτικά, πάτα το κουμπί και αγόρασε το ή νοίκιασε το αν θέλεις υψηλού επιπέδου παιδικά στο YouTube.

 

 

 

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, aypnia είπε

Όχι δεν στηρίζεται εκεί η κριτική της υποεπιτροπής του κογκρέσου.

Αυτό που λέει είναι ότι έχει ΚΑΙ υλικό που δεν θα έπρεπε να βλέπουν παιδιά.

Και πάνω σε αυτό απαντάνε, ότι έχουν και γονικό έλεγχο που επιτρέπει οι γονείς να επιλέγουν να παρακολουθούν τα παιδιά τους περιεχόμενο κατάλληλο για την ηλικία τους.

Όποιο κι αν είναι αυτό, ας είναι και το 0,0001% αυτών που έχουν ανεβάσει οι χρήστες.

Ναι θα συνεχίσει να έχει ανούσιο περιεχόμενο που προωθεί τον καταναλωτισμό, γιατί αυτό θέλουν να ανεβάζουν οι uploaders, γιατί αυτό είναι πιασάρικο και κυρίως γιατί αυτό μπορούν να φτιάξουν, δεν είναι η pixar οι youtubers.

Περισσότερη αφαίρεση uploads ζητάνε όχι να βάλει το frozen τζάμπα γιατί δεν έχεις λεφτά να βάλεις συνδρομητικό με παιδικά.

Και ναι φυσικά και πρέπει να πληρώνεις εσύ για τα παιδιά σου, ή θα φιλτράρεις εσύ τι θα βλέπει σε τέτοιου είδους sites με uploads χρηστών για να είσαι σίγουρος ή θα πληρώσεις για να βλέπoυν το frozen.

Ενδεικτικά, πάτα το κουμπί και αγόρασε το ή νοίκιασε το αν θέλεις υψηλού επιπέδου παιδικά στο YouTube.

 

 

 

 

Συνεχίζεις τα της πληρωμής θεωρώντας ότι όποιος έχει νέτφλιξ, hol tv η οτιδήποτε άλλο τα παιδιά του δεν βλέπουν Youtube kids. Επίσης για κάποιο λόγο θεωρείς ότι τα συνδρομητικά κανάλια έχουν περιεχόμενο μόνο για παιδιά και ότι εκεί αν αφεθεί μόνο του το παιδί δεν μπορεί να δει και πάλι πράγματα που δεν είναι για την ηλικία του.

Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, και δεν θα κάνω υποθέσεις όπως κάνεις εσύ για όλους, ότι τα παιδιά τους αφήνονται έρμαια των πάντων απλά για να μην πληρώσουν και για να μην ασχοληθούν μαζί τους, αλλά αν έχεις και έχεις πάντα χρόνο να ασχοληθείς μαζί τους και δεν έχουν δει ποτέ τίποτα που δεν είναι απολύτως κατάλληλο για αυτά, σου βγάζω το καπέλο.

Αυτά από εμένα και δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα γιατί δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lnoldori είπε

Συνεχίζεις τα της πληρωμής θεωρώντας ότι όποιος έχει νέτφλιξ, hol tv η οτιδήποτε άλλο τα παιδιά του δεν βλέπουν Youtube kids. Επίσης για κάποιο λόγο θεωρείς ότι τα συνδρομητικά κανάλια έχουν περιεχόμενο μόνο για παιδιά και ότι εκεί αν αφεθεί μόνο του το παιδί δεν μπορεί να δει και πάλι πράγματα που δεν είναι για την ηλικία του.

Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, και δεν θα κάνω υποθέσεις όπως κάνεις εσύ για όλους, ότι τα παιδιά τους αφήνονται έρμαια των πάντων απλά για να μην πληρώσουν και για να μην ασχοληθούν μαζί τους, αλλά αν έχεις και έχεις πάντα χρόνο να ασχοληθείς μαζί τους και δεν έχουν δει ποτέ τίποτα που δεν είναι απολύτως κατάλληλο για αυτά, σου βγάζω το καπέλο.

Αυτά από εμένα και δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα γιατί δεν έχει νόημα.

Συνεχίζεις να μη θέλεις να καταλάβεις ότι το περιεχόμενο του YouTube είμαστε εμείς, εγώ, εσύ και όποιος αποφασίσει να ανεβάσει ένα βιντεάκι.
Αν δεν ανεβάσουμε εμείς υψηλής ποιότητας βιντεάκια, που φυσικά πρέπει να είναι δικά μας και να έχουμε τα πνευματικά δικαιώματα για αυτά, το κάθε YouTube (και το Kids γιατί το ίδιο μοντέλο έχει) θα έχει το αντίστοιχο επίπεδο.
Οι απαιτήσεις μας πρέπει να στηρίζονται στη λογική, αν θέλουμε εγγυημένο περιεχόμενο δεν πάμε στο YouTube που στηρίζεται σε περιεχόμενο που ανεβάζουν οι χρήστες του, πάμε κάπου που η υπηρεσία έχει ΔΙΚΟ ΤΗΣ περιεχόμενο και μας εγγυάται μια ποιότητα.
Αν θέλεις υψηλής ποιότητας περιεχόμενο στο YouTube, φτιάξε το και ανέβασε το εσύ λοιπόν, και παρακαλώ δώσε μας το link του καναλιού σου για να το χαρούμε όλοι.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lnoldori είπε

Συνεχίζεις τα της πληρωμής θεωρώντας ότι όποιος έχει νέτφλιξ, hol tv η οτιδήποτε άλλο τα παιδιά του δεν βλέπουν Youtube kids. Επίσης για κάποιο λόγο θεωρείς ότι τα συνδρομητικά κανάλια έχουν περιεχόμενο μόνο για παιδιά και ότι εκεί αν αφεθεί μόνο του το παιδί δεν μπορεί να δει και πάλι πράγματα που δεν είναι για την ηλικία του.

Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, και δεν θα κάνω υποθέσεις όπως κάνεις εσύ για όλους, ότι τα παιδιά τους αφήνονται έρμαια των πάντων απλά για να μην πληρώσουν και για να μην ασχοληθούν μαζί τους, αλλά αν έχεις και έχεις πάντα χρόνο να ασχοληθείς μαζί τους και δεν έχουν δει ποτέ τίποτα που δεν είναι απολύτως κατάλληλο για αυτά, σου βγάζω το καπέλο.

Αυτά από εμένα και δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα γιατί δεν έχει νόημα.

7 ώρες πριν, aypnia είπε

Συνεχίζεις να μη θέλεις να καταλάβεις ότι το περιεχόμενο του YouTube είμαστε εμείς, εγώ, εσύ και όποιος αποφασίσει

Μάλιστα το περιεχόμενο του youtube στηρίζεται οικονομικά από χορηγίες προιόντων και υπηρεσιών. Πως θα μπορούσε να μην προωθεί τον καταναλωτισμό; Πως θα μπορούσε το ίδιο το youtube kids να διαφέρει σε αυτόν τον τομέα ;

Ούτε οι streaming υπηρεσίες έχουν τέλειο περιεχόμενο. Το ότι είναι animation και όχι σειρά δεν σημαίνει ότι είναι για παιδιά . Άσε δε που με τους ήρωες ενός animation τα παιδιά ταυτίζονται πολύ παραπάνω, οπότε αν δίνουν τα λάθος μηνύματα είναι ακόμα χειρότερα. Τέτοια είναι πχ τα powerpuff girls . Μην περιμένεις η πλατφόρμα ή το κανάλι να κάνουν τον γονέα αντί για σένα. Πάντα θα πουλάνε ότι βγάζει λεφτά .

  • Ξεκίνα να βλέπεις μαζί με το παιδί σου youtube. Τράβα του την προσοχή όταν βλέπει κάτι λάθος μην το επιπλήττεις απαραίτητα. Το έκανα χθες με ένα παιδί δείχνοντας του καράβια όταν την ίδια ώρα έβλεπε ένα ηλίθιο. Δεν χρειάζεται να του αρπάξεις το tablet  απ τα χέρια
  • Χρησιμοποίησε εργαλεία γονικού ελέγχου. Μην του απαγορεύεις να μπει σε μια πλατφόρμα όπως το Youtube ή το Facebook. Καλό είναι να τις μάθει από μικρός, να κάνει λάθη και εκεί να επέμβεις εσύ δείχνοντας το λάθος ( πχ έκανε φίλο κάποιο άγνωστο με fake προφίλ )
  • Απαγόρευσε το δικαίωμα στο να κατεβάσει εφαρμογές με σάπιο περιεχόμενο και  όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος. Πχ tik tok. Πάλι μέσω του family link είναι εφικτό και αυτό
  • Κάτσε και δείξε του και άλλες πτυχές του Internet, όπως οι online αγορές, πως να κάνει google search( και εκεί υπάρχει έλεγχος αποτελεσμάτων ) , πως να μαθαίνει νέα πράγματα απ το ίδιο το internet 
  • Σημαντικό και ίσως πρέπει να είναι και το πρώτο bullet. Μάθε πρώτα εσύ. Σταμάτα να γίνεται αρνητής της τεχνολογίας. Θα το άφηνες ποτέ να περάσει τον δρόμο του  για πρώτη φορά; Ακριβώς το ίδιο πρέπει να κάνει με το Internet γενικότερα και όχι μόνο με το youtube kids

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Λοιπόν επειδή το πράγμα πάει συνέχεια προς το προσωπικό χωρίς να έχει ιδέα κάποιος με το ποιον συνομιλεί, έχω και νέτφλιξ και holTV και χρόνο όποτε μπορώ διαθέτω για το παιδί μου. Η δική μου τοποθέτηση ήταν πάνω στο αρχικό άρθρο και κατά πόσο το Youtube kids έχει κατάλληλο περιεχόμενο για παιδιά και είχαμε στην συνέχεια διάφορους να αναφέρουν τα γνωστά για τους αμελείς γονείς , για το σε οτιδήποτε δωρεάν το προϊόν είσαι εσύ κτλ, και στο τέλος είχαμε και τον άλλο να μου προτείνει να ανοίξω κανάλι στο youtube και να παράγω ποιοτικό περιέχομενο.

1) Το ότι το Youtube kids έχει σκουπίδια για παρακολούθηση είναι παραδεκτό από όλους ασχέτως αν κάποιοι το θεωρούν δεδομένο ότι έτσι πρέπει να είναι λόγω της φύσης του. Επίσης με βάση την λογική του aypnia κανένας δεν θα πρέπει να παραπονιέται ούτε για το facebook/google/android κτλ γιατί όλα αυτά είναι δωρεάν άρα μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν και αν δεν σου αρέσει άνοιξε δικό σου. Ευτυχώς δεν έχουν όλοι την λογική του και υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί για να ελέγχουν την λειτουργία τους έστω και υποτυπωδώς.

2) Συμφωνώ απόλυτα με τον manolis940 και όντως υπάρχουν εργαλεία για μια τουλάχιστον στοιχειώδη προστασία του παιδιού, δυστυχώς δεν τα γνωρίζουν όλοι και έχω γνωρίσει ακόμα και γονείς που τα παιδιά τους ήξεραν περισσότερα απο αυτούς σε θέματα κινητού και της χρήσης του.

3) Η καραντίνα για γονείς που εργάζονται από το σπίτι δυσκόλεψε την ενασχόληση με τα παιδιά μέσα σε ένα μεγάλο μέρος της ημέρας. Όταν θα έχουμε λεφτά, θα πάρουμε και νταντά, εώς τότε κάνουμε όλοι ό,τι καλύτερο μπορούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...