Προς το περιεχόμενο

Αγορα Κινητου 400 ευρω


dalain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες..Πλησιαζει η ωρα να ξεφορτωθω το σαπιο xiaomi και να παω σε κατι καλυτερο..Θα ηθελα λοιπον μια βοηθεια...

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;       Ας πουμε κοντα στα 400 ευρω
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;     Ελλαδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;   Οχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινουριο
5) Μέγεθος οθόνης; Λογικα απο 6 " κ πανω
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Οχι ιδιαιτερα,οτι εχει ομως καλοδεχουμενο
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;   Βασικη προυποθεση να εχει τις καλυτερες καμερες σε αυτα τα χρηματα
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Οχι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Οχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Με ενδιαφερει που η φωτογραφια και με αυτο σαν γνωμονα θα γινει κ η επιλογη

Θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θελω Xiaomi....Καμια ομως.....Ευχαριστω

Δεν με χαλανε τα Huawei και το προβλημα με τα google services

Επεξ/σία από dalain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Συμφωνώ με τον intruder99. 

Εφόσον όμως δεν σε πειράζει η μικρότερη αυτονομία και 5.81" μέγεθος, με καθαρο android κοντά στα 400€ χωρίς να ξεφεύγεις πολύ υπάρχει και το Google Pixel 4a. Φωτογραφικά πολύ καλό. 

 

Επεξ/σία από Payne83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

One plus nord . Εγω εκεί θα πήγαινα. Τα σαμσουγκ σειρά α είναι σάπια. Είχα το α51 για δεύτερο. Παρά μα παρά πολυ κακό scrolling σε βαθμό να σου σπάει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, intruder99 είπε

Ήμουν έτοιμος να γράψω Xiaomi Mi 10T Pro και είδα την προτελευταία πρόταση. :lol:

Μετά από αυτό την καλύτερη κάμερα νομίζω έχει το Huawei P40.

Ναι ειναι στα υπ οψιν ,βεβαια εχει μικροτερη οθονη απο αυτη που εχω τωρα και ισως μου κακοφανει....μακαρι αν μπορουσα να το δω απο κοντα

16 ώρες πριν, Payne83 είπε

 

Συμφωνώ με τον intruder99. 

Εφόσον όμως δεν σε πειράζει η μικρότερη αυτονομία και 5.81" μέγεθος, με καθαρο android κοντά στα 400€ χωρίς να ξεφεύγεις πολύ υπάρχει και το Google Pixel 4a. Φωτογραφικά πολύ καλό. 

 

Μικρουλη  μωρε κ αυτο αλλα με καλη καμερα!

11 ώρες πριν, mp123 είπε

One plus nord . Εγω εκεί θα πήγαινα. Τα σαμσουγκ σειρά α είναι σάπια. Είχα το α51 για δεύτερο. Παρά μα παρά πολυ κακό scrolling σε βαθμό να σου σπάει τα νεύρα.

Για το Nord δεν διαβασα κ τα καλυτερα σχολια για την καμερα του

9 ώρες πριν, koutsis είπε

Αν μπορείς να πας στα 480€ 

Σε αυτα τα λεφτα παιζει και το P30 Pro αν και πιο παλιο  παντα μου αρεσε..Τι λες;

5 ώρες πριν, sattack είπε

Τι ειναι αυτο που σε κάνει να λες αποκλείεται Xiaomi?

Εχω xiaomi τωρα (redmi note 7)  και δεν εχω και τις καλυτερες εντυπωσεις...Ναι ειναι πιο παλιο και οικονομικο μοντελο αλλα αυτο εχω σαν μετρο συγκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dalain είπε

 

Εχω xiaomi τωρα (redmi note 7)  και δεν εχω και τις καλυτερες εντυπωσεις...Ναι ειναι πιο παλιο και οικονομικο μοντελο αλλα αυτο εχω σαν μετρο συγκρισης

Ναι, γι αυτό σε ρώτησα, για να πάρω μια ιδέα από έναν χρήστη Xiaomi τι ακριβώς είναι αυτό που τον ενοχλεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sattack είπε

Ναι, γι αυτό σε ρώτησα, για να πάρω μια ιδέα από έναν χρήστη Xiaomi τι ακριβώς είναι αυτό που τον ενοχλεί. 

Εχω διαφορα θεματακια,οπως οτι δεν ερχονται ειδοποιησεις,δεν εχω καλο gps, τωρα τελευταια αργει πολυ και πολλες φορες φριζαρει και διαφορα αλλα μικρα και σπαστικα....Το κακο ειναι οτι συμβαινει κ στα δυο rn7 που εχουμε σπιτι(εχει κ η συζυγος ιδιο)

Ισως καποιο ακριβοτερο  να μην εχει αυτα τα θεματα....Βλεπω πολλους που εκθειαζουν τα xiaomi γενικοτερα και σκεφτομαι δυο πραγματα...

ή εγω ειμαι περιεργος/γκαντεμης και μου κατσανε στραβα ή οσοι τα εχουν απλα δεν παραδεχονται τα (αρκετα) αρνητικα τους....

 

Επεξ/σία από dalain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε λίγο μπάτζετ , αν είναι να πάρεις nord πάρε κάποιο άλλο από oneplus πχ 8 8t
Bέβαια έχεις και το θέμα με τις κάμερες που θες τις τοπ. Σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν γνωρίζω. 
Και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα με το μπάτζετ και τα σχετικά και τελικά καταλήγω στο s20 fe 5g το οποίο όμως προσπαθώ να το πάρω στα 5 κατοστάρικα. (τώρα το βρίσκω στα 520). Από φίλο τρελό γκατζετάκια και κατέχων oneplus έχω να πω πως πλέον την κρίνει άγρια γιατί για το σοβαρό λόγο που κάποιος έπαιρνε oneplus ήτανε το software και πλέον σε monthy security ή καινούργιες εκδόσεις android η εταιρία "μαμιέται". Η samsung έχει γίνει κορυφαία (ποιος θα το περίμενε) μαζί με την google που κάθε μήνα βγάζουν update έστω κ μικρό. Η xiaomi  επίσης καλυτερεύει. 
Τώρα για ui η oneplus μάλλον πάει να μοιάσει στο oneui που πλέον δεν είναι τόσο χάλια. Το  bloatware της samsung πλέον αφαιρείται εύκολα και αν στην τελική θες βάζεις custom launcher nova πχ. Για miui δεν έχω ιδέα. Οι γνώμες είναι αμφιλεγόμενες. 
Για το μόνο που προσωπικά κρατάω μια πισινή είναι το f3. Περιμένω συγκρίσεις και χρήση γενική από κόσμο. Αλλά είσαι κάθετος "όχι xiaomi" οπότε μάλλον δεν το σκέφτεσαι καθόλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dalain είπε

Εχω διαφορα θεματακια,οπως οτι δεν ερχονται ειδοποιησεις,δεν εχω καλο gps, τωρα τελευταια αργει πολυ και πολλες φορες φριζαρει και διαφορα αλλα μικρα και σπαστικα....Το κακο ειναι οτι συμβαινει κ στα δυο rn7 που εχουμε σπιτι(εχει κ η συζυγος ιδιο)

Ισως καποιο ακριβοτερο  να μην εχει αυτα τα θεματα....Βλεπω πολλους που εκθειαζουν τα xiaomi γενικοτερα και σκεφτομαι δυο πραγματα...

ή εγω ειμαι περιεργος/γκαντεμης και μου κατσανε στραβα ή οσοι τα εχουν απλα δεν παραδεχονται τα (αρκετα) αρνητικα τους....

 

Το πρόβλημα της Xiaomi ήταν και είναι το software. To Miui είναι το χειρότερο fork του Android και με διαφορά. Οπότε και ακριβότερη συσκευή τα ίδια προβλήματα θα έχει με ειδοποιήσεις που δεν έρχονται κλπ. Λένε ότι έχει γίνει μεγάλη βελτίωση στο νέο Miui 12.5, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει.

 

Υπόψιν βέβαια ότι παρόμοια προβλήματα θα έχεις και σε Huawei χωρίς google services, γιατί αρκετές εφαρμογές βασίζονται σε αυτά για τα push notifications (ή ακόμα χειρότερα για την ίδια τη λειτουργία της εφαρμογής)

Επεξ/σία από apostolisk86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 7:21 ΜΜ, apostolisk86 είπε

Το πρόβλημα της Xiaomi ήταν και είναι το software. To Miui είναι το χειρότερο fork του Android και με διαφορά. Οπότε και ακριβότερη συσκευή τα ίδια προβλήματα θα έχει με ειδοποιήσεις που δεν έρχονται κλπ. Λένε ότι έχει γίνει μεγάλη βελτίωση στο νέο Miui 12.5, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει.

 

Υπόψιν βέβαια ότι παρόμοια προβλήματα θα έχεις και σε Huawei χωρίς google services, γιατί αρκετές εφαρμογές βασίζονται σε αυτά για τα push notifications (ή ακόμα χειρότερα για την ίδια τη λειτουργία της εφαρμογής)

Ακριβως αυτο.....Στα χαρτια ειναι πολυ δυνατα στην πραξη ομως δεν βλεπω να δινουν οσα υποσχονται λογω software....Δυσκολη αποφαση,να τους δωσω αλλη μια ευκαιρια ή να δοκιμασω να παω σε huawei που κ εκει δεν ειναι ολα ροδινα;Ta samsung νομιζω ζητανε πολλα για αυτα που δινουν,τα one plus πηραν κ αυτα την ανηφορα τιμολογιακα.Σκεφτομαι να δοκιμαζα και το realme 8 pro..Αλλα και αυτο αδυναμο ειναι.Ζαχαρωνω εν τω μεταξυ και το p40 pro αλλα να δωσω 600 και να εχω θεματακια;Με βλεπω με κανα 3310

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι και εγω σε παρομοια αναζητηση. 

Xiaomi ουτε ζωγραφιστα λογω του miui, οσο καλα specs και να εχουν. Επισης huawei χωρις google services δεν αξιζει

Νομιζω οτι σε android αυτην την στιγμη σε περιπου 500 ευρω ειναι το samsung s20fe. και εκει θα καταληξω μαλλον σε λιγο καιρο

 

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...