Προς το περιεχόμενο

Σπίτι-Eλαχιστοποίηση πάγιων εξόδων


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.Θέλω να ρωτησω οπως αναφερω και στον τιτλο του θεματος που εχω θεσει τι καλυτερο θα μπορουσα να κανω σχετικα με μια παραχωρηση-δωρεα ενος μικρου διαμερισματος γυρω στα 55 τμ που προκειται να γινει απο εναν θειο μου και το οποιο δεν εχω αποφασισει αν προκειται να δεχθω δεδομενου οτι το εισοδημα μου ειναι μικρο και τα τεκμηρια και οι φοροι συν λογαριασμοι δεκο μαλλον δεν θα με καλυψουν ωστε να μπορεσω να το συντηρω χωρις να μπαινω ΄΄μεσα΄΄ αφου λογαριασμους δεκο πληρωνω και στο χωρο που βρισκομαι τωρα. Το σκεπτικο ειναι αν αποδεχτω το διαμερισμα να το χρησιμοποιω περιστασιακα δεδομενου οτι ειναι αρκετα εκτος περιοχης εργασιας και αλλων απασχολησεων και επισης δεν θελω να το νοικιασω.

Ετσι λοιπον σκεφτηκα αν αποδεχτω την προταση να πρεπει να μειωσω στο κατ΄ελαχιστον τα παγια εξοδα. Τον ενφια δεν θα τον γλυτωσω οποτε μενουν φως-νερο-τηλεφωνο-κοινοχρηστα. Το σταθερο τηλεφωνο δεν θα χρειαστει,θα χρησιμοποιω το κινητο,οποτε παει το ενα εξοδο.Για το ρευμα σκεφτηκα να το κοψω τελειως και να αγορασω ενα ψυγειο γκαζιου και ενα φουρνακι γκαζιου επισης μιας και το διαμερισμα θα χρησιμοποιειται περιοδικα οποτε θα ειμαι αυτονομος χωρις χρηση ρευματος και εξοδων.Για φωτισμο εντος δωματιων θα βαλω ενα μικρο φωτοβολταικο που να δινει ενεργεια σε μερικες λαμπες και τηλεοραση.Πετρελαια κτλ για θερμανση δεν υπαρχουν ετσι και αλλιως στη πολυκατοικια αρα λογικα τα κοινοχρηστα θα ειναι μικρα.Το νερο θα το αφησω μιας και ειναι φθηνο το κοστος.Τα κοινοχρηστα δεν τα γλυτωνω οποτε ουσιαστικα τα τρια παγια εξοδα θα ειναι κοινοχρηστα-ενφια-νερο.Για το τεκμηριο δεν θα το δηλωσω εγω αλλα οι γονεις που το καλυπτουν οποτε λογικα γλυτωνω καποιο φορο αν τυχον προκυψει.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που θα ηταν μη απαραιτητο ωστε να το κοψω. Αν υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει παρακαλω μπορειτε να το επισημανετε.

Θα ηθελα οποιος θελει και μπορει να μου  πει τη γνωμη του και αν οι ενεργειες και το σκεπτικο μου βρισκονται στη σωστη κατευθυνση.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποτι κατάλαβα μένεις με γονείς και θες μια καβάτζα για καμιά γκόμενα ή έχεις γκόμενα και θες καβάτζα για καμιά έξτρα γκόμενα

Και στις δύο περιπτώσεις καλό είναι να έχεις ρεύμα και κάποια θέρμανση αν δεν θες να μοιάζει με σταφίδα σουλτανίνα όταν το βγάζεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολλά ζητάς φίλε, και δεν έχεις δραχμη αλλά και θέλεις να το χρησιμοποιείς κάπου κάπου για να μη το νοικιάσεις...

Αναρωτιέμαι πως τα σκέφτηκες...φωτοβολτακα για φως στα δωμάτια? Ψυγείο που δουλεύει με γκάζι?? Χαχαχαχαχα🤣

Spoiler

😅

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Αποτι κατάλαβα μένεις με γονείς και θες μια καβάτζα για καμιά γκόμενα ή έχεις γκόμενα και θες καβάτζα για καμιά έξτρα γκόμενα

Και στις δύο περιπτώσεις καλό είναι να έχεις ρεύμα και κάποια θέρμανση αν δεν θες να μοιάζει με σταφίδα σουλτανίνα όταν το βγάζεις

Mε εκανες και γελασα πραγματικα.Οχι δεν μενω με γονεις. Μενω σε ξεχωριστο διαμερισμα δικο μου αλλα κοντα στο πατρικο.Οποτε δεν τιθεται θεμα για το που και αν θα παει η υποτιθεμενη γκομενα που λες . Το διαμερισμα θα το χρησιμοποιω  για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sonikk είπε

οπως αναφερω δεν ενδιαφερομαι για ενοικιαση. ο σκοπος μου ειναι να το χρησιμοποιω αλλα περιστασιακα.

Αν έχεις φτάσει στο σημείο να σκέφτεσαι ψυγεία υγραερίου και άλλα τέτοια απελπιστικά αντικειμενικά δεν έχεις τη "πολυτέλεια" να έχεις ένα σπίτι 55 τμ να κάθεται για να το χρησιμοποιείς περιστασιακά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

 Πολλά ζητάς φίλε, και δεν έχεις δραχμη αλλά και θέλεις να το χρησιμοποιείς κάπου κάπου για να μη το νοικιάσεις...

Αναρωτιέμαι πως τα σκέφτηκες...φωτοβολτακα για φως στα δωμάτια? Ψυγείο που δουλεύει με γκάζι?? Χαχαχαχαχα🤣

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

😅

 

προφανως δεν εχεις ιδεα απο αυτονομες κατοικιες.θα σε παραπεμψω να ξεκινησεις μελετη πανω σε αυτο,στο μελλον θα χρειαστει σε πολλους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς θα το δηλώνουν οι γονείς σου αν το διαμέρισμα είναι γραμμένο σε εσένα; Σε όποιον ανήκει εκείνος και το δηλώνει και φορολογείται. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Αν έχεις φτάσει στο σημείο να σκέφτεσαι ψυγεία υγραερίου και άλλα τέτοια απελπιστικά αντικειμενικά δεν έχεις τη "πολυτέλεια" να έχεις ένα σπίτι 55 τμ να κάθεται για να το χρησιμοποιείς περιστασιακά.

το ιδιο με τον παραπανω φιλο.αυτονομες δευτερευουσες κατοικιες. ριξε μια ματια.θα εκπλαγεις με το τι μπορεις να μαθεις.

Μόλις τώρα, kax54638 είπε

Πώς ακριβώς θα το δηλώνουν οι γονείς σου αν το διαμέρισμα είναι γραμμένο σε εσένα; Σε όποιον ανήκει εκείνος και το δηλώνει και φορολογείται. 

θα το μεταβιβασω εν καιρω αν αποδεχτω την προταση.

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

 

Μπορείς να κόψεις και το νερό και να κάνεις μια πατέντα να συλλέγεις το νερό της βροχής. το είχε κάνει ο Κλεομένης σε ένα video.

να δω το βιντεο παρακαλω. ειχα σκεφτει συλλεκτη βροχινου νερου αλλα δεν αξιζει τον κοπο.το νερο ειναι φθηνο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

προφανως δεν εχεις ιδεα απο αυτονομες κατοικιες.θα σε παραπεμψω να ξεκινησεις μελετη πανω σε αυτο,στο μελλον θα χρειαστει σε πολλους.

 

Μόλις τώρα, sonikk είπε

το ιδιο με τον παραπανω φιλο.αυτονομες δευτερευουσες κατοικιες. ριξε μια ματια.θα εκπλαγεις με το τι μπορεις να μαθεις.

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ ο γνώστης ζητάς από μας τους άσχετους επί του θέματος να σου πούμε πως να κάνεις οικονομία? :D 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

 Πολλά ζητάς φίλε, και δεν έχεις δραχμη αλλά και θέλεις να το χρησιμοποιείς κάπου κάπου για να μη το νοικιάσεις...

Αναρωτιέμαι πως τα σκέφτηκες...φωτοβολτακα για φως στα δωμάτια? Ψυγείο που δουλεύει με γκάζι?? Χαχαχαχαχα🤣

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

😅

 

sorry αλλα εισαι πολυ ασχετος τυπε οσον αφορα αυτονομες δευτερευουσες κατοικιες...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

να δω το βιντεο παρακαλω. ειχα σκεφτει συλλεκτη βροχινου νερου αλλα δεν αξιζει τον κοπο.το νερο ειναι φθηνο.

έλα σε έφτιαξα. το βρήκα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...