Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε κινητά Xiaomi @ Banggood


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το Redmi Note 10 βρήκα και μερικές άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Xiaomi Redmi 9 (4/64) 99.26€

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-9-Global-Version-NFC-6_53-inch-Quad-Rear-Camera-4GB-RAM-64GB-ROM-5020mAh-Helio-G80-Octa-core-4G-Smartphone-p-1692835.html

AliExpress 114.80€ από Πολωνία

https://www.aliexpress.com/item/4001158592883.html

------------------------------------------------------------------------------------------

Xiaomi Redmi Note 9 (3/64) 113.48€

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-9-Global-Version-6_53-inch-48MP-Quad-Camera-3GB-64GB-5020mAh-Helio-G85-Octa-core-4G-Smartphone-p-1675126.html

AliExpress 130.30€ από Πολωνία

https://www.aliexpress.com/item/4000995392797.html

------------------------------------------------------------------------------------------

Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) 149.94€

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro-Global-Version-6_53-inch-64MP-Quad-Rear-Camera-6GB-128GB-NFC-4500mAh-Helio-G90T-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1569415.html

AliExpress 175.46€ από Κίνα

https://www.aliexpress.com/item/4000219959432.html

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν ειχαμε και μια τιμη διπλα στο καθενα απο την υπολοιπη κινεζικη αγορα και που παιζουν οι τιμες τους αυτον τον καιρο, θα ηταν χρησιμη πληροφορια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, andreasl είπε

Από θέμα τελωνείου, είναι ασφαλές;

Κοίτα απο αυτά που διάβασα θεωρώ πως ναι, και γιαυτό το παρήγγειλα. Τωρα θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasl είπε

Από θέμα τελωνείου, είναι ασφαλές;

Το Banggood εδώ και πολυ καιρό δεν σου δίνει καν σαν επιλογή μη ασφαλή τρόπο αποστολής, όλες οι αποστολές άνω των 20 ευρώ πάνε μέσω ευρωπαϊκών χωρών. Επίσης έχει γκριζαρισμένο το tarif insurance (ασφάλεια από τελωνείο) ώστε να μην χρεωθείς για αυτούς τους τρόπους γιατί ξέρουν ότι δεν περνάνε τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SantoPtol είπε

Το Banggood εδώ και πολυ καιρό δεν σου δίνει καν σαν επιλογή μη ασφαλή τρόπο αποστολής, όλες οι αποστολές άνω των 20 ευρώ πάνε μέσω ευρωπαϊκών χωρών. Επίσης έχει γκριζαρισμένο το tarif insurance (ασφάλεια από τελωνείο) ώστε να μην χρεωθείς για αυτούς τους τρόπους γιατί ξέρουν ότι δεν περνάνε τελωνείο.

Το ερώτημα είναι γιατί γράφει HK σαν χώρα αποστολής αν πρόκειται να έρθει μέσω ευρώπης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasl είπε

Το ερώτημα είναι γιατί γράφει HK σαν χώρα αποστολής αν πρόκειται να έρθει μέσω ευρώπης;

Επειδή από εκεί ξεκινά. Όμως εκτελωνίζεται σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα και δεν τίθεται θέμα τελωνείου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, νομίζω ότι πέρα από το χρήμα που μπορείς να γλυτώσεις, πρέπει να κερδίζεις και χρόνο αφού δεν μπαίνει στις τεράστιες αναμονές των τελωνείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επιστρέφω γιατί πριν έκανα ένα μεγάλο λάθος, επειδή στις προηγούμενες αγορές μου έτυχε και μου έβγαζε μόνο τους ασφαλείς τρόπους νόμιζα ότι το έκανε σε όλα τα προϊόντα άνω των 20 ευρώ. Οι ασφαλείς τρόποι αποστολής προϊόντων για τιμή άνω των 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά είναι οι: Priority Direct Mail και EU Priority Line

Μιλάω πάντα για αποστολές που ξεκινάν από αποθήκες εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, για αποστολές από αποθήκες εντός Ευρωπαϊκής ένωσης (εκτός UK πλέον) βαράμε άφοβα.

   
Επεξ/σία από SantoPtol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουν καλά τι κάνουν οι κινέζοι!

Αν σκεφτείς με βάση την τιμή και πόσο μάλλον με τις τιμές που έχουμε εδώ στην Ελλάδα , το redmi note 8 pro κοντά στα 140€ ( μπορεί να θεωρηθεί και προσφορά ) αν όμως υπολογίσουμε ότι πριν λίγες μέρες είχε το poco x3 pro στα 175.5 ( που είναι σε όλα καλύτερο) είναι προσφορά με βάση αυτήν την σύγκριση ?  ή απλά ξεστοκάρισμα για ένα κινητό που είναι 2 μοντέλα πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Ξέρουν καλά τι κάνουν οι κινέζοι!

Αν σκεφτείς με βάση την τιμή και πόσο μάλλον με τις τιμές που έχουμε εδώ στην Ελλάδα , το redmi note 8 pro κοντά στα 140€ ( μπορεί να θεωρηθεί και προσφορά ) αν όμως υπολογίσουμε ότι πριν λίγες μέρες είχε το poco x3 pro στα 175.5 ( που είναι σε όλα καλύτερο) είναι προσφορά με βάση αυτήν την σύγκριση ?  ή απλά ξεστοκάρισμα για ένα κινητό που είναι 2 μοντέλα πίσω.

Το Poco X3 Pro σαφώς και είναι καλύτερο, αλλά δεν μπορούμε να πούμε "δώσε 35€ παραπάνω" σε κάποιον που μπορεί να διαθέσει μέχρι 140€. Δεν έχουν όλοι αυτή την δυνατότητα. Οπότε θα ήταν ορθότερο να συγκρίνουμε συσκευές με διαφορά τιμής ας πούμε το πολύ 5%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμφωνώ! Με αυτόν τον τρόπο κερδίζει μόνο το banggood , γιατί για κάθε τιμή έχει και από ένα κινητό,  η ουσία όμως δεν είναι αυτή ( πρέπει να μετράμε και κατά πόσο αυτό είναι προσφορά στο σύνολο της).

Ας σου δώσω και ένα παράδειγμα έχεις το redmi 9 στα 98€ με 110€ που είναι 12€ διαφορά, παίρνεις το καλύτερο poco Μ3, που διαθέτει snapdragon, καλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα.

Προσωπικά λοιπόν δεν πιστεύω ότι αξίζει ούτε σε αυτήν την τιμή το 9 .... αποτελεί βέβαια προσφορά γιατί οι μεγάλες αλυσίδες εδώ αποφάσισαν ότι είναι καλή πρόταση για το Πάσχα να μας πασάρουν το ίδιο κινητό (με  3gb/32) που ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα είναι λίγα στα 119€.

Στο θέμα μας το note 8 pro είναι εντάξει κινητό αλλά με τις επιλογές τόσο της ίδιας της xiaomi όσο και άλλων εταιριών  δεν χωράει σε μεγαλύτερες τιμές από τα 140€ που ζητάει και αυτά με ερωτηματικό. 

ΥΓ.  έχουμε βαρεθεί κάθε μήνα να έρχεται mail με χαμηλό ιστορικό σε όλα και η διαφορά με πριν 10 μέρες (που είχε ξανά έρθει) να είναι 1€ max. 

ΥΓ.2 Να ενημερώσω και εγώ ότι παίζει ένα κουπόνι επιπλέον :  1,68€ New User Allowance  , οπότε το note 8pro βγαίνει 139.40€

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@maxdore217 Εγώ πάντως νομίζω ότι έχουμε καλομάθει με τις προσφορές των Κινέζων, και μας κακοφαίνονται όλα. Για παράδειγμα με το Redmi 9 που παίζει στα 98 ευρώ, προσφέρει κάποιος κάτι καλύτερο; Ειδικά από ΜΗ κινεζική εταιρία (ή ακόμα χειρότερα από ΜΗ κινέζικη εταιρία μέσω ΜΗ κινέζικου Retailer?). Άσχετα με το αν η Xiaomi έχει χίλια μοντέλα, οπότε με 20 ευρώ επιπλέον παίρνεις κάτι καλύτερο, και με 20 ευρώ επιπλέον κάτι ακόμα καλύτερο, και πάει λέγοντας.

 

Αν το πάμε σε μια direct σύγκριση με μη κινέζικα δηλαδή, πχ το Galaxy A12 ή το Nokia 3.4 (ως direct competitors του Redmi 9) πάνε περίπου στα 160-180 ευρώ σε μεγάλους ευρωπαϊκούς retailers (Fnac, Euronics κλπ).

 

Θέλω να πω, το Banggood δεν βγάζει και τόσο μεγάλο ποσοστό κέρδους όσο νομίζουμε, και σίγουρα ΠΟΛΎ λιγότερο από ότι βγάζουν οι retailers και manufacturers στην Ευρώπη (το οποίο δεν το κατακρίνω, λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικά συστήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolisk86 είπε

@maxdore217 Εγώ πάντως νομίζω ότι έχουμε καλομάθει με τις προσφορές των Κινέζων, και μας κακοφαίνονται όλα.

Χαρίζεις την εγγύηση καλής λειτουργίας για αυτά τα λίγα ευρώ φθηνότερα! Εμείς έχουμε καλομάθει; 

Για εμένα υπάρχει ένα όριο πάνω σε αυτό το Δούναι Και Λαβείν που έχουμε με τους κινέζους, και για να σου απαντήσω και στο ερώτημα αν υπάρχει αντίπαλος ... από Ελλάδα παίρνεις relame 7i με 2 χρόνια εγγύηση με 48mp κάμερα καλύτερη μπαταρία και ελάχιστα καλύτερο cpu. Πιστεύεις ακόμα ότι έχουμε καλομάθει ;

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Χαρίζεις την εγγύηση καλής λειτουργίας για αυτά τα λίγα ευρώ φθηνότερα! Εμείς έχουμε καλομάθει; 

 

 

Για εμένα υπάρχει ένα όριο πάνω σε αυτό το Δούναι Και Λαβείν που έχουμε με τους κινέζους, και για να σου απαντήσω και στο ερώτημα αν υπάρχει αντίπαλο ... από Ελλάδα παίρνεις relame 7i με 2 χρόνια εγγύηση με 48mp κάμερα καλύτερη μπαταρία και ελάχιστα καλύτερο cpu. Πιστεύεις ακόμα ότι έχουμε κακομάθει ? 

Από Ελλάδα με 129€ παίρνεις το Realme 7i, από Κίνα με 3€ παραπάνω παίρνεις το Redmi Note 9S. Κι εγώ θα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όσων αφορά την εγγύηση, αλλά κάποια πράγματα δεν συγκρίνονται. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...