Προς το περιεχόμενο

Θυμάται κανείς το mIRC και το GRNet ?


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

πο ρε φίλε ξέρεις πόσες φορές έμπαινα και παρίστανα τη γυναίκα και τρόλαρα τα λιγούρια; ήταν και κάτι καημένοι που τους λυπόμουν

Έλα βρε Ντέμπορα... Που χάθηκες; 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Εγώ ακόμη συνδέομαι κάποιες φορές μέσω HexChat (IRC client σε linux) και σε πληροφορώ σε κανάλια για διανομές linux υπάρχει κόσμος και σε βοηθάει σε προβλήματα. Σίγουρα δεν είναι όπως παλιά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί.

Απλά τότε το είχαμε για να μιλάμε με γκόμενες (ή μουσάτους πότε δεν θα μάθουμε) 🤣

Εννοείς σε ξένα δίκτυα; Εκεί πιθανόν υπάρχει υποστήριξη ακόμα δεν έχει εγκαταλειφθεί εντελώς. Τα κανάλια του Linux είναι ειδική περίπτωση, εκεί θα δεις μαζεμένους όλους τους κομπιουτεράδες online για να βοηθήσουν το νέο μέλος που επέλεξε να βάλει αυτό το λειτουργικό, αρκεί να μην μπεις να ρωτήσεις πως μπορείς να κατεβάσεις σπασμένο Linux διότι έφαγες akic. ΄Έμπαινα και Undernet κάποτε που είχα την εμπειρία διαφορετικού τύπου services, ακόμα και quakenet, τεράστιο δίκτυο, έβαζες hostmask και δεν έβλεπαν το ΙΡ, πολύ σημαντικό καθώς υπήρχαν και χακεράδες οι οποίοι δύο φορές με χτύπησαν άσχημα με σημαντική ζημιά.

3 ώρες πριν, mynam3 είπε

Κατέβασμα mp3 με resume, πράγμα ανήκουστο τότε αν εξαιρέσεις το DC++.

@find Metallica και πατούσες @get , κατέβαινε σε 2-3 ώρες αλλά ήταν άλλο πράγμα. 

Μποτάκια που είχαν έτοιμες απαντήσεις, κοπέλες / γκόμενες που έβγαινες αποτυχημένο ραντεβού και άλλαζες πεζοδρόμιο με το που τις έβλεπες. 

Nukes, spam με /notice και ctcp flood μέχρι να πέσει ο τύπος που σε εκνεύριζε που έμπαινε με panafonet. 

κάποια στιγμή έμαθα να περνάω προξυ βελγικά, ένιωσα τέτοια ικανοποίηση που ακόμα τα θυμάμαι .

Τίμια χρόνια, χωρίς idle λόγω adsl. 

 

 

Το είχα λιώσει το mp3,  ήταν η εναλλακτική επιλογή αν είχα χαμηλή ταχύτητα με limewire και emule.

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Το χρησιμοποιούσα πολύ έως και το 2011. Μετά για ένα διάστημα όλοι το γυρίσανε στο facebook. Ευτυχώς επανήλθε αυτού του είδους το chatting με το discord.

Η πτωτική πορεία ξεκίνησε 2 χρόνια πιο πριν. Msn είχε κάνει ήδη την ζημιά, το Fb την ολοκλήρωσε. Πολλοί βέβαια εδώ έθιγαν την κακή συμπεριφορά των opers, πράγμα το οποίο ήτανε αλήθεια και έχει τύχει σε όλους μας.

2 ώρες πριν, CONAN_ είπε

/j Hellas  στο Undernet δίκτυο.   Ωρες ατελείωτες online εποχης dial up 33,6  :)

Το Undernet στους έλληνες δεν έλεγε τίποτα γενικά, μέχρι το 7-8 κράτησε οριακά, ήταν μόνο αν ενδιαφερόσουν για τσατάρισμα με ξένους ασχέτως χώρας.

1 ώρα πριν, CaptainHog είπε

υπαρχουν ακομα καναλια με κοσμο μεσα???

Ναι! Σε άλλο δίκτυο.

50 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

πο ρε φίλε ξέρεις πόσες φορές έμπαινα και παρίστανα τη γυναίκα και τρόλαρα τα λιγούρια; ήταν και κάτι καημένοι που τους λυπόμουν

Φίλος του ξαδέρφου είχε κλείσει ραντεβού έτσι. Είχε δεύτερο αριθμό κινητού και όταν κάλεσε ο επίδοξος "εραστής" είχε συνεννοηθεί και το σήκωσε μια κοπέλα. Το ραντεβού κλείστηκε κάπου σε Ν. Σμύρνη απέναντι από μια καφετέρια, τα παιδιά είχανε πάει για καφέ όλοι και χάζευαν τον υποφαινόμενο που ήρθε εκεί με μια mercedes και έψαχνε απεγνωσμένα στο κινητό την δήθεν 25άρα δεσποινίδα καλονή που τον περίμενε για να γνωριστούν και να ζήσουν τον ερωτά τους. Στο κινητό εν το μεταξύ είχανε κάνει φραγή κλήσεων και άφηναν μόνο τα μηνύματα, έστελνε αυτός μηνύματα "που είσαι μωρό μου θεά μου δεν σε βρίσκω απαντήσε μου", πέρασε κάνα μισάωορο και έφυγε με κατεβασμένο το κεφάλι αυτός αφού δεν απαντούσε το κινητό σε κλήσεις, οι άλλοι να κοιτάνε στο χαλαρό από την καφετέρια και να κρατιούνται με το ζόρι από το γέλιο και την καζούρα που έπεφτε με τον τυπά που πήγαινε πεζός πάνω κάτω τον δρόμο για να βρει την θεά του. Έβλεπα τα μηνύματα που μου έδειχναν στο σπίτι και είχα λιώσει.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IRC ήταν απλά θρυλικό. Πρώτη φορά μπήκα 2003-4 τότε με pstn που αγόραζες κάρτα από το περίπτερο για να έχεις ίντερνετ από έναν υπολογιστή με τη παλιά καλή οθόνη (άσπρο κουτί). Τώρα ανοίγεις 100 σελίδες και ο υπολογιστής δε νιώθει, τότε άνοιγες μία και χαροπάλευε και περίμένες μέρες για να κατεβάσεις κάτι πολύ μικρό από το kazaa.

Το discord έχει κλείσει το μεγάλο κενό που μου άφησε η πτώση του IRC αλλά ακόμη δεν μου έχει αφήσει τα ίδια αισθήματα. Τότε είχα πολύ στενή σχέση με τις ελληνικές gaming κοινότητες (και IRL) και μαζευόμασταν όλοι για να σχολιάσουμε διαγωνισμούς ή να κανονίσουμε παιχνίδια μεταξύ μας ή να συζυτήσουμε για στρατηγικές. Δεν θα ξέχασω το trolling που είχα ρίξει σε κάτι κανάλια όπως το #sex και φυσικά το αξέχαστο #ελλανιον #ολυμπιον όπου είχε κάτι καμένους φανατικούς με την αρχαία ελλάδα και τον καρατζαφέρη. Τότε είχα και μία ειδική έκδοση που μου είχε δώσει ένας με την οποία μπορούσα να κάνω άλλους να φάνε disconect. Είχα και δικό μου bot στο IRC το οποίο είχε πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Το IRC ήταν απλά θρυλικό. Πρώτη φορά μπήκα 2003-4 τότε με pstn που αγόραζες κάρτα από το περίπτερο για να έχεις ίντερνετ από έναν υπολογιστή με τη παλιά καλή οθόνη (άσπρο κουτί). Τώρα ανοίγεις 100 σελίδες και ο υπολογιστής δε νιώθει, τότε άνοιγες μία και χαροπάλευε και περίμένες μέρες για να κατεβάσεις κάτι πολύ μικρό από το kazaa.

Το discord έχει κλείσει το μεγάλο κενό που μου άφησε η πτώση του IRC αλλά ακόμη δεν μου έχει αφήσει τα ίδια αισθήματα. Τότε είχα πολύ στενή σχέση με τις ελληνικές gaming κοινότητες (και IRL) και μαζευόμασταν όλοι για να σχολιάσουμε διαγωνισμούς ή να κανονίσουμε παιχνίδια μεταξύ μας ή να συζυτήσουμε για στρατηγικές. Δεν θα ξέχασω το trolling που είχα ρίξει σε κάτι κανάλια όπως το #sex και φυσικά το αξέχαστο #ελλανιον #ολυμπιον όπου είχε κάτι καμένους φανατικούς με την αρχαία ελλάδα και τον καρατζαφέρη. Τότε είχα και μία ειδική έκδοση που μου είχε δώσει ένας με την οποία μπορούσα να κάνω άλλους να φάνε disconect. Είχα και δικό μου bot στο IRC το οποίο είχε πολύ γέλιο.

Εγώ το 2004 άρχισα να μπαίνω από το σχολείο, το 5 έβαλα dialup και έμπαινα από το σπίτι, το 2003 είχα επιχειρήσει να βάλω internet με μια κάρτα της ACN αλλά απέτυχα να κάνω κάτι, δεν έμπαινε πουθενά και δεν σήκωνε κανένας το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών, 10 ευρώ τζάμπα λεφτά, ακόμα τα θυμάμαι..... το πιτσιρικάκι τότε που ήθελα να μπω internet, χαχα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ημουν 10 χρονων οταν εμπαινα ? Πρωτη επαφη με προγραμματισμο οταν φτιαχναμε scriptakia για kick wars και flood. 😆

Επισης θυμαμαι χαρακτηριστικα την φωτογραφια του διμιουργου του mIRC (khaled mardam-bey) στο 1ο Tab που εμφανιζονταν τοτε στο mirc.

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mynam3 είπε

κοπέλες / γκόμενες που έβγαινες αποτυχημένο ραντεβού και άλλαζες πεζοδρόμιο με το που τις έβλεπες

χαχαχαχα είχα βγει 2 τέτοια ραντεβού. Τελευταίο το 1998 νομίζω;

Τυχαία μπήκα με το Hexhat προχθές, έχει σε κάποιον server #hellas / #greece ? Δε βρήκα τίποτα.

56 λεπτά πριν, Shyn είπε

khaled mardam-bey

and part-time human bean

Λοιπόν σοβαρά τώρα, το irc είναι ένα ανοιχτό πρωτόκολλο, και δεν μπορεί να περάσει στην ιδιοκτησία κανενός, και για αυτό το λόγο δεν θα σταματήσει ποτέ. Απλά έχουν φύγει οι normies, που λέτε εσείς οι νέοι.

Επεξ/σία από costis ni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows NT4  Telnet στο luton.co.uk  Και με έβρισκε το επόμενο ξημέρωμα εμπρός στο pc να μιλάμε με της ώρες σε διάφορους server ... Γενικά πέρασα πολύ καλά στο IRC αν και ο Πατρινός πάροχος HIWAY ( δεν ξέρω αν την θυμάται κανένας ) μας έβαζε  μέσα με το δελτίο έπρεπε να περιμένουμε να κάνει κάποιος disconnect για να πάρουμε σειρά να μπούμε ...  Άλλα γενικά όσο περνούσαν τα χρόνια το πράγμα βρόμαγε.... Μπήκαν τα μασονακια να βρουν θύματα , μετά οι κλαρινογαμπροι που προσπαθούσαν να πηδήξουν ότι έγραφε σε πληκτρολόγιο και αργότερα η " Τσίπουρα ¨ που πήγα στο ραντεβού αλλά ήταν " φάλαινα " Να είσαι καλά φίλε που ανέβασες το θέμα ξεσκόνισα το παρελθόν μέσα στο μυαλό μου ( το ποιο ? ) Και ακόμα χαμογελάω γιατί δεν πέρασα καθόλου άσχημα .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωωωω τι μου θύμισε ο φίλος, νασαι καλά άνθρωπε.

1998 πρώτο PC, μεσάνυχτα με μάνα/θεία να μιλάμε με Αυστραλό που ήθελε με το ζόρι να μας στείλει φωτό με "πουλιά" -παίζει να έκαναν και κανα τέταρτο να κατέβουν- και να πηγαίνει το γέλιο σύννεφο μέχρι που σηκώθηκε ο πατέρας μου -κλασική φιγούρα, σώβρακο φανέλα- να μας αρχίσει στις "ευχές". 

2021 πατέρας μου: Βάλε Skype να δω την εγγονή μου γιατί θα πάρω λεωφορείο και θα ανέβω να γίνει της ...

Τόσα πράγματα άλλαξαν στο ίντερνετ, ο συνδυασμός σώβρακο/φανέλα και η όρεξη για μπινελίκια δε θα αλλάξουν ΠΟΤΕ.

🥰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το asl οπότε μου το έλεγε γκόμενά έτρωγε πόρτα... Τι θες μαρη με το καλημέρα σας μήπως να σ δώσω κ το ΑΦΜ μου;)

Ατελείωτες ώρες IRC έπαιρνε φωτιά το modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Shyn είπε

 

Επισης θυμαμαι χαρακτηριστικα την φωτογραφια του διμιουργου του mIRC (khaled mardam-bey) στο 1ο Tab που εμφανιζονταν τοτε στο mirc.

 

WeetHet - Internet - How to install mIRC

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...