Προς το περιεχόμενο

Θυμάται κανείς το mIRC και το GRNet ?


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Ένα tribute μιας και αναφέρθηκε...:lol: Στο τέλος οι φωτό που έφτασε να βγάλει με το Maxim...

https://www.2oceansvibe.com/photo_galleries/keyra-web/index.htm

keyra_agustina_01_008.jpg

για πολλά χρόνια την είχα στο κινητό μου ως wallpaper και αναρωτιόμουν πολλές φορές "πως το λένε αυτό το κορίτσι?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 10:01 ΜΜ, Hiddenite είπε

Στα του chat η κλασική ερώτηση "asl ?" ( Age Sex Location για τους νεότερους)

Χαχαχα ολόσωστος και έλεγα να το γράψω εγώ αλλά με πρόλαβες. Εγώ θυμάμαι που επίσης ζητούσαμε δικαιώματα admin με το που μπαίναμε σε chatroom γνωστού και μετά /info (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων για να βλέπεις στοιχεία των χρηστών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Το Grnet όταν άνοιξε παρακαλούσαν να μπουν νέοι χρήστες μέσω spamming σε άλλα γνωστά δίκτυα τότε, undenet, dalnet. Αργότερα όταν γιγαντωθηκε όλοι ήθελαν να γίνουν ircopers και παρακαλούσαν, πολλοί έφτιαχναν δικούς τους servers με ξεχωριστό domain και έκαναν spam στο Grnet για να μαζέψουν κόσμο, το αποτέλεσμα ήταν να πέφτει skill και η αναφορά στο δίκτυο τους ήταν απαγορευμένη λέξη που αν υπήρχε bot μέσα σε ξεπαστρεφαν με μόνιμο akill. Οι servers που άνοιγαν οι spammers έκλειναν εντός κάποιων μηνών και χρόνου διότι έφτιαχναν άλλους δεύτερους και υπήρχαν διασπάσεις σαν τα κόμματα, σε ορισμένους έπεφτε μεταξύ τους spam, επιθέσεις με μποτάκια και βρισίδι ασταμάτητο. Σαν τις εγκληματικές συμμορίες που πάλευαν για να επικρατήσουν στον χώρο. 

Σε αυτά τα server wars είχα λάβει έντονα μέρος σε πολλά και έχω να διηγηθώ διάφορα stories. Το πιο ενδιαφερον ήταν με κάποιον. 

Ήταν ένας τυπάς λοιπόν κάποτε από Νέο Κόσμο, νομίζω Αντώνη η naki τον έλεγαν κάπου το 2007, ήταν άσχετος από irc και ήθελε με το καλημέρα να γίνει admin ενώ δεν μπορούσε να κάνει register ένα κανάλι και ένα nickname, στο πρώτο κανάλι που έκανε μπήκε ένας γνωστός μου και του έκλεψε τον κωδικό και του πήρε το κανάλι, έθεσε αυτόν ως successor και δεν το πήρε πρέφα για μέρες, όταν το κατάλαβε και ρωτάει μέσα στο κανάλι για τον απατεώνα και να φύγουν όλοι από εκεί, έφαγε ένα ωραίο ban και παπαλα. Στο GRNet έκανε συνέχεια spam και έβριζε τους opers, είχε φάει άπειρα kills και suspend και τον έμαθαν μέχρι και οι πέτρες. 

Τελικά αφού αυτός νοίκιασε ένα shell και ανοιξε server, crazynet νομίζω, πήρα την πρωτοβουλία εγώ και ορισμένοι άλλοι να μπούμε να τον βοηθήσουμε με αντάλλαγμα να είμαστε opers και coadmins. Σιγά σιγά αποχωρούσαν όλοι γιατί υπήρχε χάσμα γνώσεων, μετά δεν μπορούσε να μαζέψει κόσμο και άρχισε το spamming σε όλα τα δίκτυα, έμπαιναν σε εμάς και έπεφτε  βρισίδι και emails προς τον provider του shell ότι είμαστε spsmmers, αλλά ο τυπάς έδινε αβερτα και το κινητό του έστελνε φωτογραφίες σε κάποιους οπότε αυτά διέρρευσαν και πότε λάμβανε κλήσεις από κάποιους είτε του άνοιγαν σελίδες και ανέβαζαν τις φωτογραφίες του. 

Οι server που είχε έκλειναν και άνοιγαν άλλοι πάλι με το ίδιο όνομα, έκανε opers και διάφορους μαθητές παρόλο που του λέω ότι δεν είναι έμπιστα άτομα, οι οποίοι οπότε γούσταραν με ένα /kline *@* διέλυσαν τα πάντα και μετά πάμε από την αρχή. Στον τελευταίο server λέω άμα πέσει και αυτός δεν ασχολούμαι άλλο με αυτόν, πήγε πάλι και έκανε coadmins 16 χρόνο παιδί το οποίο πριν λίγους  μήνες του έριξε τον server, του λέω θα σου κάνουν πάλι μ... μην τους ορίζεις admin, δεν με ακουγε, του έλεγαν αυτοί συγνώμη τώρα γίναμε καλά παιδιά δεν θα σε πειράξουμε, μετά από λίγες ημέρες πάλι down ο server με πανηγύρια από αυτούς και να μου λένε φύγε από εδώ πέρα αφού είναι τόσο χαζός που μας έδωσε δικαίωμα καλά κάναμε και το ρίξαμε να γουστάρουμε, τότε πήρα την απόφαση και δεν ασχολήθηκα με αυτόν, με επριζε στο email και σε άλλα net να ξαναμπώ στο νέο δίκτυο που θα ανοίξει, όταν δεν απαντούσα καθόλου επέμενε και μετά άρχισε το κραξιμο και πως ήμουν με το μέρος των άλλων, εγώ έκανα σαν να μην υπήρχε, ευτυχώς που δεν του έδωσα κινητό.

Τελικά αυτός είχε ανοίξει έναν άλλον server και επειδή δεν είχε λεφτά να πληρώσει έλεγε στον shell admin απο ΗΠΑ να μην πληρώσει και να του το αφήσει λίγους μήνες τζάμπα, αυτος του έκλεισε τον server και γεια σας, το ίδιο σκηνικό ακολούθησε πάλι και με μια ελληνική εταιρεία, όταν του έκλεισαν πάλι τον server τους έβριζε στα emails τους και του έκαναν μήνυση μέχρι που τα παράτησε στο τέλος γιατί όλοι είχαν MSN. 

Είχα ακούσει ότι παραλίγο να γίνει συνάντηση και να πέσει ξύλο με κάτι μαθητές, το τι γινόταν από το τηλέφωνο με αυτόν δεν παίζεται το έδινε αβερτα και όπου είχε εχθρούς τον έπαιρναν από τηλεφωνικό θάλαμο και έπεφταν καντήλια. Στους servers του mad που σπαμαρε συνέχεια και άλλαζε IP στο τέλος πήρανε μια φώτο του και έφτιαξαν poster που έλεγαν καταζητείται, lammer κτλ το σήκωσαν και στο topic / entrymsg του mad και σε κάτι σελίδες, του λένε αν θες κανε μας μήνυση και αν συνεχίσεις θα έχει κι άλλα, στο τέλος σταμάτησε. 

Μιλάμε για διαδικτυακές φάσεις που δεν πρόκειται να ξαναζήσω, τι fb και ιστορίες. 

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Το zoo gr μάλλον κρατιέται λίγο ακόμα απ'οτι φαινεται

Κάποτε έμπαινα στην pstn με στοιχεια απο το zoo , ταυτόχρονα σε mirc και μάζευα zoo coins

Το zoo καλα άντεξε, μπαίνουν ορισμένοι ακόμα, αυτό που το κράτησε ήταν διαφορά games και apps που μάζευαν πιτσιρίκια ειδικά κοπέλες και από πίσω έβλεπες διάφορους μεγάλους και μη που έμπαιναν εκεί και την έπεφταν στις μικρές. 

18 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Χαχαχα ολόσωστος και έλεγα να το γράψω εγώ αλλά με πρόλαβες. Εγώ θυμάμαι που επίσης ζητούσαμε δικαιώματα admin με το που μπαίναμε σε chatroom γνωστού και μετά /info (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων για να βλέπεις στοιχεία των χρηστών).

cs info channel και ns info nick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SilentVoice said:

Το zoo gr μάλλον κρατιέται λίγο ακόμα απ'οτι φαινεται

Κάποτε έμπαινα στην pstn με στοιχεια απο το zoo , ταυτόχρονα σε mirc και μάζευα zoo coins

Πωωω τι θυμήθηκες...το zoo ηταν ελεεινο (οσον αφορα τα πεσιματα ειδικά απο κατι 40ρηδες και 40ρες).

Λιγη πλακα ειχε ενα 3D world που ειχε, οπου κυκλοφορούσες περα δωθε σε διάφορες περιοχες το avatar σου. Θυμαμαι οτι σε περιοχες που υπηρχαν οθονες, μπορουσες να γραψεις στο chat link απο YouTube και επαιζε το βιντεακι στην εκαστοτε οθονιτσα. Πηγαινα πχ σε δωματιο οπου στην οθονη εβαζαν οι χρηστες να παίζουν σκυλαδικα και τους πεταγα μεταλιες για να σπασω το σερι. 

Δεν εχω ιδεα αν υπάρχει ακομα το zoo οπως ηταν τοτε... 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Λιγη πλακα ειχε ενα 3D world που ειχε

Oταν βγήκε αυτό, κάπου εκει το είχα παρατήσει. Θυμάμαι πεσίματα που έκανα παίζοντας τάβλι και Uno.

Ηταν μεγάλη δοκιμή να κάνεις καλό πέσιμο σε λίγο χρόνο και να νικήσεις κι όλας.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 4:03 ΠΜ, James Bon είπε

Ατυχές όνομα δικτύου το GRNet: https://grnet.gr

Νομίζω ο Απόλλων @apoikos ήταν διαχειριστής του Grnet. Αλλά μπορεί πάλι να με απατά η μνήμη μου. Τόσα χρόνια πέρασαν... Χάρηκα όταν διάβασα το άρθρο του στο blog του skroutz.gr πριν λίγο καιρό για το 20+ years rsync bug που ανακάλυψε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Mentor είπε

Νομίζω ο Απόλλων @apoikos ήταν διαχειριστής του Grnet. Αλλά μπορεί πάλι να με απατά η μνήμη μου. Τόσα χρόνια πέρασαν... Χάρηκα όταν διάβασα το άρθρο του στο blog του skroutz.gr πριν λίγο καιρό για το 20+ years rsync bug που ανακάλυψε.  

Υπήρχε ένας ApolloX ο οποίος ήταν IRC Operator, εξαφανίστηκε από το irc εδώ και δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνω αφορμη το θεμα και η στιγμη που οι παροχοι καναν τις γραμμες adsl με 1mbps ταχυτητα χωρις χρονοχρεωση εκει γυρω στο 2006 ηταν μαγικη,προσωπικα στο σπιτι πηγαμε απο pstn κατευθειαν σε adsl με 1mbps μιλαμε δε πιστευα αυτο το τεχνολογικο αλμα λολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν με ενδιεφερε για chatting, αλλα μια εποχη πριν επικρατησουν ολοκληρωτικα τα torrent, το mirc ηταν πολυ καλο για να κατεβαζεις πραγματα. Κυριως ταινιες, μουσικη κλπ. Πολλα μαλιστα δεν τα εβρισκες αλλου.

Φτιαχναν servers με DCC bots που εδινες εντολες μεσω chat και σου εστελνε λιστα αρχειων και με αλλες εντολες εκανες request να σου στειλει οτι θες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτες αναμνήσεις από το 1996 και μετά. Την πρωτη φορα που εκανα τσατ με μια αμερικανιδα επαθα σοκ, δεν μπορουσα να πιστεψω οτι επικοινωνω με καποιον τοσο μακρια με τοσο αμεσο τροπο. Dialup μέσω NTUA αρχικά (τρελή ταλαιπωρία γιατί υπήρχαν ελάχιστα modems στο ΕΜΠ) με το χέρι στο redial μέχρι να πιάσω γραμμή και μετά HOL, μόνο και μόνο για να ξεκινήσει ακόμα ένα βράδυ στο IRC.

Πολύ IRCNET (όπου ηταν και το #hellas του σερβερ του ΑΠΘ irc.ee.auth.gr, αλήθεια, είναι κανένας από εκεί εδώ?), λίγο DALNET, Undernet, το #hellas του GRNet ήταν πολύ χαοτικό για τα γούστα μου. IRL meetings του καναλιού στη Στουρνάρη για καφέ, ανεπιτυχή ραντεβουδάκια, ρομαντικές ψηφιακές Long distance φάσεις. Φυσικά πολλά server wars, winnuke, bots, DCC. Αργότερα εμπαινα στους irc servers του in και του pathfinder, μέχρι που έκλεισαν.

Περιμενες 20 λεπτα να ακουσεις το αγαπημενο σου mp3, 5 λεπτά να κατεβει η φωτογραφια που σου εστειλαν, ο μονος τροπος να "δεις" τους συνομιλητες σου ηταν στη φαντασια σου και μονο, και οταν το συγκρινεις με την εποχη του utube, instagram, fb, zoom αναρωτιεσαι ποιο θα προτιμουσες. Nostalgia goggles? Maybe...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1999-2003 ήμουν πιο ενεργός στο IRC ιδιαίτερα στο #hellas και στο #sex και στη συνέχεια και στο #gayhellas. Νομίζω μάλιστα το #gayhellas ακόμα υπάρχει και μαζεύει  κόσμο.Αλλά πλέον όχι αμιγώς γκέι κόσμο. Κυρίως στρέητ άτομα με διάφορες φαντασιώσεις ή άλλοι στρέητ που τρολάρουν και σαφώς κάποιοι γκέι.  Πρέπει να είχα μπει πριν 1-2 χρόνια τελευταία φορά.

Περιττό να πω ότι από το #sex είχα κάνει αρκετό σεξ με άλλους άντρες εκείνη τη περίοδο. Ήταν μια διέξοδος για την LGBT κοινότητα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...