Προς το περιεχόμενο

Apple: η κυκλοφορία iMessage σε Android θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Ειναι το χειροτερο messenger app που χρησιμοποιησει, απορω γιατι τετοια επιτυχια στην Ελλάδα..

 Κατά τη γνώμη μου η επιτυχία μιας εφαρμογής καλώς ή κακός δε οφείλεται στις μικροδιαφορες σε χαρακτηριστικά, ποιότητα ή τον σεβασμό στην ιδιωτικοτητα αλλά στη ποσότητα ενεργων χρηστών. Ούτε για εμένα είναι η πρώτη επιλογή αλλά τη χρησιμοποιώ περισσότερο απ όλες και είμαι ευχαριστημένος έχοντας βέβαια έχω απενεργοποιησει όσες επιλογές συλλογής δεδομένων σου επιτρέπει. Επίσης οι συνομιλίες είναι κρυπτογραφημενες. Τι δε βλέπω που κατέληξες στη χειρότερη επιλογή messenger;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω γιατί η Apple πρέπει να φτιάξει εφαρμογή για Android;

Κανένας στη θέση της δε θα το έκανε...Ας προσπαθήσουν οι άλλοι να κάνουν κάτι αντίστοιχο και όταν το πετύχουν τα ξαναλέμε.

Δεν είχα ποτέ iphone και δε βλέπω να έχω στο άμεσο μέλλον αλλά όποιος τα θέλει imessage κτλ ας πάει εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alex1_kgr είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί η Apple πρέπει να φτιάξει εφαρμογή για Android;

Κανένας στη θέση της δε θα το έκανε...Ας προσπαθήσουν οι άλλοι να κάνουν κάτι αντίστοιχο και όταν το πετύχουν τα ξαναλέμε.

Δεν είχα ποτέ iphone και δε βλέπω να έχω στο άμεσο μέλλον αλλά όποιος τα θέλει imessage κτλ ας πάει εκεί...

Για τον ίδιο λόγο που η MS δεν είχε δικαίωμα να ενσωματώσει τον internet Explorer στο δικό της λειτουργικό χωρίς οθόνη επιλογής για όλους τους Browsers 732.000.000 ήταν το πρόστιμο μια χαρά ξέρει που πατάει η Epic και πολύ καλά της κάνει της μηλους

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Ποσο χαμηλά θα πέσει η epic για να μην παραδεχτεί την αποτυχία του εγχειρήματός της? 

Λόγω της Epic έπεσε η προμήθεια στο app store, μια χαρά το πέτυχε αυτό που ήθελε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Gavoux είπε

Για τον ίδιο λόγο που η MS δεν είχε δικαίωμα να ενσωματώσει τον internet Explorer στο δικό της λειτουργικό χωρίς οθόνη επιλογής για όλους τους Browsers 732.000.000 ήταν το πρόστιμο μια χαρά ξέρει που πατάει η Epic και πολύ καλά της κάνει της μηλους

Η διαφορα είναι ότι η Microsoft είχε 90% μερίδιο αγοράς και η Apple έχει 20%.  άρα δεν ισχύει ο νόμος περί μονοπωλειου στην περίπτωση της...

Επεξ/σία από koutsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι fanboys της Apple ειναι οτι ο υπολοιπος κοσμος που δεν εχει Apple γελαει με την εταιρεια και με τα κατορθωματα της. Ειλικρινα δηλαδη.... Ευχομαι η Epic και η καθε Epic να τους χτυπαει ανελεητα τους γιαπηδες της Apple και ολο το fan club και το κακο συναπαντεμα, που αν τους ρωτησεις που ειναι το terminal στον υπολογιστη τους σε κοιτανε σαν 2χρονο παιδι που του αναλυεις διαφορικες εξισωσεις.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple είναι να αγοράσεις όταν γεράσεις που δεν θα καταλαβαίνεις και πολλά απο νέες τεχνολογίες, λόγω της ευκολίας χρήσης.

Όσο μπορείς και θες να κάνεις 10-15 πράγματα παραπάνω με το κινητό σου, Android στεγνά.

Τα περί status κλπ είναι για άμυαλους.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, faust είπε

Apple και ολο το fan club και το κακο συναπαντεμα, που αν τους ρωτησεις που ειναι το terminal στον υπολογιστη τους σε κοιτανε σαν 2χρονο παιδι που του αναλυεις διαφορικες εξισωσεις.

Δεν ξέραμε βλέπεις να πάρουμε 4 πτυχία στην πληροφορική, να κάνουμε πρακτική στην IBM και να ρίξουμε και μια δεκαετία προϋπηρεσίας στην Cisco για να έχουμε δικαίωμα να διαλέξουμε σωστά κινητό μην εμφανιστεί ένας faust να μας την πει...

Τέλος, η Apple αποτελεί την μεγαλύτερη εταιρία τεχνολογίας στον πλανήτη με διαφορά από τον δεύτερο. Άρα δεν γελάει ο υπόλοιπος κόσμος, μόνος σου γελάς με τις εξυπνάδες που λες.

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Δεν ξέραμε βλέπεις να πάρουμε 4 πτυχία στην πληροφορική, να κάνουμε πρακτική στην IBM και να ρίξουμε και μια δεκαετία προϋπηρεσίας στην Cisco για να έχουμε δικαίωμα να διαλέξουμε σωστά κινητό μην εμφανιστεί ένας faust να μας την πει...

Τέλος, η Apple αποτελεί την μεγαλύτερη εταιρία τεχνολογίας στον πλανήτη με διαφορά από τον δεύτερο. Άρα δεν γελάει ο υπόλοιπος κόσμος, μόνος σου γελάς με τις εξυπνάδες που λες.

 

Το terminal ειναι ενα απο τα πιο βασικα εργαλεια για να φτιαξετε πολλα πραγματα στο Unix με ωραια παραθυρα που εχετε για λειτουργικο. Δηλαδη η Τεσλα που στελνει δορυφορους, θελει να μας παει στον Αρη, φτιαχνει εμφυτευματα εγκεφαλου και εχει γεμισει τον κοσμο ηλεκτρικα αμαξια ερχεται πολυ πισω, με διαφορα κιολας, απο μια εταιρεια που φτιαχνει iPhones και iPods. Αλλα ξεχασα, ειναι πιο σημαντικο να μπορεις να κανεις like και να ακους beatakia εν κινησει απο τα παραπανω. Ok... Απλα ευχομαι να υπαρξουν κι αλλες εταιρειες σαν την Epic να κοντραρουν την Apple και ισως τοτε ο κοσμος ξυπνησει και ξοδεψει τα 700 του δολαρια σε κατι πιο χρησιμο και για αυτον και για τους γυρω του, απο το να αγοραζει....Ροδακια.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Τέλος, η Apple αποτελεί την μεγαλύτερη εταιρία τεχνολογίας στον πλανήτη με διαφορά από τον δεύτερο. Άρα δεν γελάει ο υπόλοιπος κόσμος, μόνος σου γελάς με τις εξυπνάδες που λες.

 

Εντάξει δεν είναι δίκαιο αυτό που λες... Γελάω κι εγώ λίγο :P

Το ότι το έχει παρακάνει η Apple σε αρκετά πράγματα είναι αλήθεια. 

Το ότι έχει κάποια προϊόντα που αξίζουν είναι επίσης αλήθεια. 

Το ότι είναι η εταιρία που μας έσωσε από τον τεχνολογικό μεσαίωνα είναι χαζομάρες. 

Απλα θα είχαμε κινητά τύπου Ν9 με meego αντί iPhone. Καλύτερα θα ήταν, αλλά ότι έγινε έγινε. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, faust είπε

Το terminal ειναι ενα απο τα πιο βασικα εργαλεια για να φτιαξετε πολλα πραγματα στο Unix με ωραια παραθυρα που εχετε για λειτουργικο. Δηλαδη η Τεσλα που στελνει δορυφορους, θελει να μας παει στον Αρη, φτιαχνει εμφυτευματα εγκεφαλου και εχει γεμισει τον κοσμο ηλεκτρικα αμαξια ερχεται πολυ πισω, με διαφορα κιολας, απο μια εταιρεια που φτιαχνει iPhones και iPods. Αλλα ξεχασα, ειναι πιο σημαντικο να μπορεις να κανεις like και να ακους beatakia εν κινησει απο τα παραπανω. Ok... Απλα ευχομαι να υπαρξουν κι αλλες εταιρειες σαν την Epic να κοντραρουν την Apple και ισως τοτε ο κοσμος ξυπνησει και ξοδεψει τα 700 του δολαρια σε κατι πιο χρησιμο και για αυτον και για τους γυρω του, απο το να αγοραζει....Ροδακια.

Δεν μας ενδιαφέρει. Προχωράμε παρακάτω.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συζητάμε το αυτονόητο εδώ, ότι δηλαδή μια εταιρεία θα κρατήσει με κάθε τρόπο τους χρήστες στα προϊόντα της. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Sony με τα αποκλειστικά παιχνίδια στο playstation. Για κάποιο περίεργο λόγο στο Αμέρικα ακόμα στέλνουν SMS/MMS και αν δεν έχεις iPhone να πηγαίνουν μέσω iMessage, είναι δυσλειτουργικά στο φουλ.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ iPhone, έχει η κοπέλα μου και από όσες μάρκες κινητών έχω δοκιμάσει είναι μακράν το πιο περίεργο και δυσλειτουργικό για τον χρήστη. Χώρια που εγώ μπορώ και έχω YouTube χωρίς διαφημίσεις ενώ αυτή όχι

Το μοναδικό προϊόν της Apple που έχω είναι μετοχές, την κερδοφορία της δεν την αμφισβητεί κανείς

 

Επεξ/σία από uesugi1989
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Λόγω της Epic έπεσε η προμήθεια στο app store, μια χαρά το πέτυχε αυτό που ήθελε

Αν ο σκοπός της ήταν να είναι εκτός app & play store ενώ ταυτόχρονα έκπτωση να παίρνουν εταιρίες με πολύ χαμηλότερα έσοδα από αυτά που είχε, ναι πέτυχε το σκοπό της...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, alex1_kgr said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί η Apple πρέπει να φτιάξει εφαρμογή για Android;

Κανένας στη θέση της δε θα το έκανε...Ας προσπαθήσουν οι άλλοι να κάνουν κάτι αντίστοιχο και όταν το πετύχουν τα ξαναλέμε.

Δεν είχα ποτέ iphone και δε βλέπω να έχω στο άμεσο μέλλον αλλά όποιος τα θέλει imessage κτλ ας πάει εκεί...

Πρέπει να καταλάβετε ότι υπάρχουν νόμοι/κανόνες, δεν μπορείς να κάνεις του κεφαλιού σου. Αν οι νόμοι κρίνουν ότι μια πρακτική σου είναι "αθέμιτος ανταγωνισμός" πχ τότε δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις...

ΥΓ: Γιατί ρε παιδιά τόσος ντόρος με το iMessage? παίζει οι περισσότεροι να μην το χρησιμοποιείτε καν...

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...