Προς το περιεχόμενο

Apple: η κυκλοφορία iMessage σε Android θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από mail μεταξύ διευθυντών της Apple αποκαλύφθηκε ότι το iOS είναι βασικός λόγος για αρκετούς να παραμείνουν στις συσκευές της, λέει ο CEO της Epic Games και αυτό είναι βαρύ ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Παίζει το long game. Θα δεις ότι κάποια στιγμή θα αφήσουν εναλλακτικά app stores με τα lawsuits που κάνει. Οι νομοθέτες έχουν τρελό κόλλημα να πηγαίνουν κόντρα στην Apple και Google και παίζει να κάνουν το χατήρι της Epic μόνο και μόνο για να κόψουν λίγοι αυτοί οι δύο. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι αν ισχύσει ο νόμος περί μονοπωλίου για την Apple, θα πρέπει να ισχύσει και για την Sony, την Nintendo, την Microsoft, το Netflix, την Disney, την EA, την Epic και όποιες άλλες εταιρίες διαθέτουν στις δικές τους πλατφόρμες μόνο δικά τους eshops... 

αυτο θα δημιουργήσει πραγματικό πρόβλημα γιατί εκεί που μονοπώλειο θεωρούνταν κάτι αντικειμενικό πχ ποσοστό επί του συνολικού μεριδίου αγοράς, πλέον πάμε σε κατάσταση που ο κάθε ένας θα μπορεί να κατηγορήσει τον οποιοδήποτε για μονοπώλειο και αθέμιτο ανταγωνισμό με αποτέλεσμα κανείς να μην κάνει τίποτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι αν ισχύσει ο νόμος περί μονοπωλίου για την Apple, θα πρέπει να ισχύσει και για την Sony, την Nintendo, την Microsoft, το Netflix, την Disney, την EA, την Epic και όποιες άλλες εταιρίες διαθέτουν στις δικές τους πλατφόρμες μόνο δικά τους eshops... 

Games και εφαρμογές μπορείς να αγοράσεις και εκτός των e-shop των εταιρειών, όπως και στο macOS κανείς δεν είχε ποτέ θέμα με τις εφαρμογές.

Οι εταιρείες streaming είναι τελείως άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω χωρις imessage λέμε, κοντεύω να τρελαθώ.

Πάω να πάρω ένα 12άρι iphone για δεύτερο δίπλα στο xiaomi μου γιατί πραγματικά η ζωή χωρίς imessage είναι ένα βασανιστήριο.

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jts είπε

Games και εφαρμογές μπορείς να αγοράσεις και εκτός των e-shop των εταιρειών, όπως και στο macOS κανείς δεν είχε ποτέ θέμα με τις εφαρμογές.

Οι εταιρείες streaming είναι τελείως άλλη κατηγορία.

Μιλάμε πάντα για την λειτουργία εντός καθεστώς ηλεκτρονικού καταστήματος... τι? θα κάνει εξαίρεση ο κανόνας αν εχεις και φυσικό κατάστημα ενώ δεν θα κάνει αν το μερίδιο σου είναι κάτω του 20%????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι αν ισχύσει ο νόμος περί μονοπωλίου για την Apple, θα πρέπει να ισχύσει και για την Sony, την Nintendo, την Microsoft, το Netflix, την Disney, την EA, την Epic και όποιες άλλες εταιρίες διαθέτουν στις δικές τους πλατφόρμες μόνο δικά τους eshops... 

αυτο θα δημιουργήσει πραγματικό πρόβλημα γιατί εκεί που μονοπώλειο θεωρούνταν κάτι αντικειμενικό πχ ποσοστό επί του συνολικού μεριδίου αγοράς, πλέον πάμε σε κατάσταση που ο κάθε ένας θα μπορεί να κατηγορήσει τον οποιοδήποτε για μονοπώλειο και αθέμιτο ανταγωνισμό με αποτέλεσμα κανείς να μην κάνει τίποτα...

Εδώ είναι το μεγάλο θέμα, πού ακριβώς βάζεις τη διαχωριστική γραμμή σε κάποιον που κανει innovation και του λες"από εδώ και πέρα είσαι τόσο πετυχημένος που πρέπει να ρυθμιστείς"...... και αυτό μάλιστα περνά και ως κάτι κακό. Ο άλλος θα απαντήσει "ναι ρε μεγάλε, εγώ δουλεύω για να τα μοιράσουμε? Κάνε και εσύ innovation....". Δεν υπάρχει δράκος, απλά αυτό είναι ένα μαθηματικό φαινόμενο. Βγάινεις μπροστά, κατακτάς τα πάντα, σου δίνεται περιθώριο  Χ χρόνια να βγάλεις τα κέρδη σου και τα έξοδα του RnD, αλλά μετά θα πρέπει σιγά σιγά η γνώση να περάσει στον ανταγωνισμό για να πάμε μπροστά 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μιλάμε πάντα για την λειτουργία εντός καθεστώς ηλεκτρονικού καταστήματος... τι? θα κάνει εξαίρεση ο κανόνας αν εχεις και φυσικό κατάστημα ενώ δεν θα κάνει αν το μερίδιο σου είναι κάτω του 20%????

Κανείς λάθος δεν μιλάμε σε καθεστώς αποκλειστικά ηλεκτρονικού καταστήματος. 

Μιλάμε για εναλλακτικές μεθόδους αγορών, εκτός μονοπωλίου ενός καταστήματος είτε είναι ψηφιακό είτε όχι. Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ψηφιακές οι πωλήσεις.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Εδώ είναι το μεγάλο θέμα, πού ακριβώς βάζεις τη διαχωριστική γραμμή σε κάποιον που κανει innovation και του λες"από εδώ και πέρα είσαι τόσο πετυχημένος που πρέπει να ρυθμιστείς"...... και αυτό μάλιστα περνά και ως κάτι κακό. Ο άλλος θα απαντήσει "ναι ρε μεγάλε, εγώ δουλεύω για να τα μοιράσουμε? Κάνε και εσύ innovation...."

Ακριβώς αυτό φίλε μου, θα πρέπει να βρεθεί η τομή ώστε και να μην υπάρχουν μονοπώλια αλλά και να μην εκμεταλλεύονται κάποιοι τον κόπο των άλλων...

Μόλις τώρα, Jts είπε

Κανείς λάθος δεν μιλάμε σε καθεστώς αποκλειστικά ηλεκτρονικού καταστήματος. 

Μιλάμε για εναλλακτικές μεθόδους αγορών, εκτός μονοπωλίου ενός καταστήματος είτε είναι ψηφιακό είτε όχι.

Αρα ο κάθε ένας μπορεί να πάει στο κατάστημα του άλλου και να πουλάει τα προϊόντα του...? Αυτό υποστηρίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ακριβώς αυτό φίλε μου, θα πρέπει να βρεθεί η τομή ώστε και να μην υπάρχουν μονοπώλια αλλά και να μην εκμεταλλεύονται κάποιοι τον κόπο των άλλων...

Είναι απλό και εν μέρει γίνεται: Πάρε Χ χρόνια για να βγάλεις λεφτά και τα έξοδα του RnD σου, αλλά μετά μέχρι εκεί. Δώσε τη γνώση στην κοινωνία και το ανταγωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακριβώς αυτό φίλε μου, θα πρέπει να βρεθεί η τομή ώστε και να μην υπάρχουν μονοπώλια αλλά και να μην εκμεταλλεύονται κάποιοι τον κόπο των άλλων...

Αρα ο κάθε ένας μπορεί να πάει στο κατάστημα του άλλου και να πουλάει τα προϊόντα του...? Αυτό υποστηρίζεις?

Δεν υποστηρίζω κάτι, αλλά σύμφωνα με τους νόμους κατά των μονοπωλίων στην Αμερική τουλάχιστον, δεν γίνεται να υπάρχει μόνο ένα app store.

Τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω εγώ τον νόμο, δεν το έχω μελετήσει και εξονυχιστικά.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Jts είπε

Δεν υποστηρίζω κάτι, αλλά σύμφωνα με τους νόμους κατά των μονοπωλίων στην Αμερική τουλάχιστον, δεν γίνεται να υπάρχει μόνο ένα app store.

Τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω εγώ τον νόμο, δεν το έχω μελετήσει και εξονυχιστικά.

Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πολύ μεγαλύτερο από το αν θα υπάρχει ένα, δυο ή δέκα App Store σε μια πλατφόρμα... σκέψου αύριο μια αμερικανική εταιρία να κάνει ότι και η Huawei και να απαιτήσει να υπάρχουν και τα δικά της services στο android? Σκέψου πόσο ψεύτικο είναι το ότι υπάρχουν πολλά app stores στο android ενώ στην ουσία χρησιμοποιούν όλα τα ίδια services...

 

14 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Είναι απλό και εν μέρει γίνεται: Πάρε Χ χρόνια για να βγάλεις λεφτά και τα έξοδα του RnD σου, αλλά μετά μέχρι εκεί. Δώσε τη γνώση στην κοινωνία και το ανταγωνισμό. 

Αν και εκεί πάμε στα όρια της πατέντας, δεν διαφωνώ πως κάποια στιγμή ή θα εξελίσσεσαι και θα συνεχίζεις να έχεις τα δικαιώματα χρήσης ή θα μένεις στάσιμος και θα σε εκμεταλλεύονται και οι άλλοι...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Waiss said:

Γιατί η Google περιορίζει κάποιον στο οικοσύστημα της;

Εμένα, που θέλω αυτό το "Android Mesaage" στο iPhone αλλά η Google δεν το βγάζει για iOS. 😩

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ADHD είπε

Ειναι το χειροτερο messenger app που χρησιμοποιησει, απορω γιατι τετοια επιτυχια στην Ελλάδα..

Βάζε τόνους φίλε μου η χρησιμοποίησε viber.

Και δεν έχει επιτυχία μόνο Ελλάδα. 

Αναφορά σε κείμενο

Άλλες ερωτήσεις χρηστών

How many people use Viber in the world?
one billion users
 
Viber has more than one billion users. 30% of Viber users send stickers through the platform on a daily basis. Viber has been used in 193 countries.

Με 1.99 ευρώ το μήνα μιλάς σε σταθερά και κινητά σε όλον τον πλανήτη αρκεί να έχεις data. Εγώ για παράδειγμα έχω gigamax anlimited cosmote και δεν χρειάζετε να χρησιμοποιήσω κανένα λεπτό από τα 3.000 λεπτά του προγράμματος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εμένα, που θέλω αυτό το "Android Mesaage" στο iPhone αλλά η Google δεν το βγάζει για iOS. 😩

Να αγοράσεις ένα mid range Android των 200 ευρώ σαν δεύτερο, για να μην νιώθεις αδικημένος 😛

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...