Προς το περιεχόμενο

bios version Gigabyte GA-G31M-ES2L (s-775)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. Φίλος έχει ένα παλιό μηχάνημα με την παρακάτω μητρική. Δεν άνοιγε, έκανα βίδες το τροφοδοτικό και το έλεγξα αρχικά με πολύμετρ (δεν έδειχνε τίποτα) και μετά το άνοιξα και οπτικά είχε "φύγει", φουσκωμένοι πυκνωτές, μαύρισμένη πλακέτα κ.α. Αλλάξαμε τροφοδοτικό, ποστάρει και μπαίνει και windows 7, αλλά με τον σάπιο celeron (1 core) και 2Χ1gb ram και ενσωματωμένα γραφικά της μητρικής δεν πάει πουθενά. Ετσι επειδή σκέφτηκα να τον βελτιώσουμε (καναν επεξεργαστή core 2 quad μεταχειρισμένο) και 2Χ2gb ram για να τον κρατήσει που θέλει. Αν και τα ενσωματωμένα θα τρώνε λίγο μνήμη. Η μητρική είναι Gigabyte GA-G31M-ES2L (s-775) rev. 2.0 (το γράφει στην μητρική πάνω).

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31m-es2l_2x#kf

Οταν ποστάρει δίνει την εικόνα που επισυνάπτω. Το FG δίπλα απο το μοντέλο της μητρικής που έχω κυκλώσει με κόκκινο είναι το bios version? Αν είναι έτσι μπορεί να σηκώσει όλους τους core 2 quad χωρίς bios update? Σωστά? Ευχαριστώ!

bios.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Αν είναι έτσι μπορεί να σηκώσει όλους τους core 2 quad χωρίς bios update? Σωστά?

Ναι, κανονικά!

6 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Το FG δίπλα απο το μοντέλο της μητρικής που έχω κυκλώσει με κόκκινο είναι το bios version?

Ναι.

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

 Αν και τα ενσωματωμένα θα τρώνε λίγο μνήμη.

256MB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ευχαριστώ πολύ. Ψάχνω μνήμες στα μεταχειρισμένα (2Χ2gb). π.χ βρήκα αυτές 2 x 2GB DDR2-800   NAYA  (Frequency 533/667/800)......18euros

υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάζουν κάπως? Γιατι δεν βλέπω κάποια λίστα συμβατών μνημών.

επίσης εκτός απο τον q6600 τι να προτιμήσω προς τα πάνω σε καλύτερο? Βέβαια να βγει εκεί κοντά σε χρήματα.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά παίζουν καθώς είναι στα specs της μητρικής.

Να του βάλεις κάνα ssd 120 στο 20αρικο να δει διαφόρα.

Τα τροφοδοτικά με πολύμετρο δυστυχώς δεν. Τροφοδοτικό που έβγαζε καρφί όλες τις τάσεις, λόγω σκασμένου πυκνωτή μου τρέλαινε τις ραμ και βαρούσε το memtest. Μόνο με παλμογράφο μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι τέτοιο νομίζω θα ήταν ότι πρέπει σε τιμή και cpu, κάπου εκεί αν κινηθείς, σε συνδυασμό ssd/ram θα κλαίει από συγκίνηση  ο φίλος σου :)

Το διάβασα για το τροφοδοτικό απλά επισήμανση έκανα γιατί με το πολύμετρο ποτέ δεν είναι ασφαλής μέτρηση και καλό είναι να το διαβάζει ο κόσμος

Edit

Αν έχεις υπομονή να περιμένεις και θες πολύ οικονομικά παίζουν(q9500) κοντά στο 15αρι απο ebay που σημαίνει αυτόματα χωρίς τελωνείο

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=q9500&_sacat=0

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου πατρίδα και σε ευχαριστώ! Αλλά μην σε βάλω σε κόπο να τρέχεις σε ταχυδρομεία και να μην βγάλεις και τίποτα. Αν μπορεί να ματσαριστεί με άλλη μάρκα να δούμε αν έχεις και καμια άλλη να μου τις πουλήσεις.

https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991558-2gb-ddr2-pc2-6400-800mhz-p-PER.553447

αυτές κάνουνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Κάνουν, αλλά πολλά λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Γειά σου πατρίδα και σε ευχαριστώ! Αλλά μην σε βάλω σε κόπο να τρέχεις σε ταχυδρομεία και να μην βγάλεις και τίποτα. Αν μπορεί να ματσαριστεί με άλλη μάρκα να δούμε αν έχεις και καμια άλλη να μου τις πουλήσεις.

https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991558-2gb-ddr2-pc2-6400-800mhz-p-PER.553447

αυτές κάνουνε?

Πάρε από ebay ή από εδώ αγγελίες. Όλες οι 2Χ2 κάνουν (εκτός αν πας και βρεις καμία τέρμα περίεργη ξερω γω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα τελικά εδώ https://www.ebay.com/itm/INTEL-PENTIUM-D-DUAL-CORE-2-DUO-QUAD-P4-800-1066-1333-FSB-Sockel-775-TOP/362568764830?hash=item546ac84d9e:g:lm4AAOSwf69cctmB

στα 10Ε ένα τελευταίο κομμάτι Q6600 που είχε και απο τον ίδιο πωλητή για να μην έχω αλλα έξοδα αποστολής αυτές https://www.ebay.com/itm/1GB-2GB-4GB-8GB-Markenspeicher-DDR2-667-800MHz-Dimm-pol-240-PC2-5300U-6400U-TOP/362543091956?hash=item54694090f4%3Ag%3Ajo0AAOSww~Bc89rT&LH_BIN=1

2Χ2gb 800mhz στα 10Ε. Τα μεταφορικά 8Ε, σύνολο βγήκαν 28Ε. Αν δουλέψουν είναι κομπλέ τιμή.

αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν η μαμά ψύκτρα του celeron 2,8ghz ο οποίος έχει TDP 68w θα μπορέσει να καλύψει τα 95w του q6600 G0? overclock κτλ δεν θα γίνουν.

αυτοί οι επεξεργαστές είχαν ίδιες ψύκτρες ή όχι? 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, στο σοκετ 775 υπήρχαν 7-8 διαφορετικές ψύκτρες. Αν είναι λεπτή του celeron, όχι, δεν κάνει. Αν είναι η ψηλή, ίσως. Πόσα Α είναι ο ανεμιστήρας;

Υπήρχαν:

  • απλές λεπτές με αδύναμο ανεμιστήρα και μόνο αλουμίνιο
  • λεπτές με χαλκό και δυνατό ανεμιστήρα
  • χοντρές μόνο αλουμίνιο
  • χοντρές με χαλκό
  • χοντρές με χαλκό και δυνατό ανεμιστήρα (κάπου 0.46Α)

και καμία δυο άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα σε διαφορα σοκετ ειχαν αλλες ψυκτρες το θυμαμαι κι εγω.

Στο 775 νομιζω ηταν ιδιες ομως οτι και να ειχα παρει.

Δεν ξερω μονο του celeron οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλουμίνιο είναι αλλά είναι σχετικά μικρή. Δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτή που θα επερνς κάποιος με core 2 duo επεξεργαστές.

4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Αλουμίνιο είναι αλλά είναι σχετικά μικρή. Δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτή που θα επερνς κάποιος με core 2 duo επεξεργαστές.

Σε αυτή την φωτό φαίνεται λίγο. Δεν έχω και μαζί μου το μηχάνημα, είναι αλλού

IMG_20210412_122608_copy_1040x780.jpg

Αριστερά στην φωτό, δίπλα από το chipset

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...