Προς το περιεχόμενο

bios version Gigabyte GA-G31M-ES2L (s-775)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Αλουμίνιο είναι αλλά είναι σχετικά μικρή. Δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτή που θα επερνς κάποιος με core 2 duo επεξεργαστές.

Μην κολλας ψυκτρες τετοιες υπαρχουν.....με 5 ευρω παιρνεις καινουργια καλυτερη απο την ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ βάλει tdp 84w. Αν όντως είναι αυτός, ο q6600 g0 έχει 95w. Μικρή διαφορά. Αν ανεβάζει θερμοκρασία θα πρέπει να βρω νέο cooler

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/27119/intel-celeron-d-processor-336-256k-cache-2-80-ghz-533-mhz-fsb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρή, σκέτο αλουμίνιο πρέπει να είναι. Μια χαρα θα είσαι λογικά, μόνο λίγο θόρυβο θα κάνει.

Αν ήταν η λεπτή αλουμινένια δεν θα έκανε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. διαβάζω το manual http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31m-es2l_2x#support-manual αλλά δεν βρίσκω πως ρυθμίζεις την επιθυμητή μνήμη ram που θες να δεσμεύουν τα Onboard graphics της μητρικής (δεν υπάρχει εξωτερική gpu). Επίσης να ρωτήσω αν μπορεί να "σηκώσει" η συγκεκριμένη μητρική windows 10 home 64bit και να δουλεύουν onboard graphics. Σε asrock g31m-s που έχω βάλει windows 10 home 64bit δουλεύουν καλά. Απλά στην asrock έχω εξωτερική κάρτα γραφικών. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. διαβάζω το manual http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31m-es2l_2x#support-manual αλλά δεν βρίσκω πως ρυθμίζεις την επιθυμητή μνήμη ram που θες να δεσμεύουν τα Onboard graphics της μητρικής (δεν υπάρχει εξωτερική gpu). Επίσης να ρωτήσω αν μπορεί να "σηκώσει" η συγκεκριμένη μητρική windows 10 home 64bit και να δουλεύουν onboard graphics. Σε asrock g31m-s που έχω βάλει windows 10 home 64bit δουλεύουν καλά. Απλά στην asrock έχω εξωτερική κάρτα γραφικών. Ευχαριστώ!

?? υπάρχει περίπτωση να μην έχει onboard vga card??? Δεν είδα όμως στο pc εξωτερική gpu. Απο d-sub port της μητρικής έπαιρνε σήμα η οθόνη. Υπάρχιε περίπτωση ο celeron 2,8GHZ που έχει τώρα να έχει ενσωματωμένα γραφικά και με τον Q6600 που θέλω να βάλω πάνω να φάμε φόλα??

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα απο bios θα ρυθμιζει.Το ψαχνω και θα σου γραψω εαν βρω κατι.

Για 10αρια 64 βεβαιως και θα δουλευουν μην αγχωνεσαι.

Συνολο ποση μνημη θα εχεις τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Υπάρχιε περίπτωση ο celeron 2,8GHZ που έχει τώρα να έχει ενσωματωμένα γραφικά και με τον Q6600 που θέλω να βάλω πάνω να φάμε φόλα??

To Northridge έχει τα γραφικά (Intel GMA 3100) ανεξαρτήτως επεξεργαστή, αλλά... φόλα θα πέσει έτσι κι αλλιώς αφού οι drivers της GPU σταματάνε στα Windows 7 (βασικά Vista).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν τα ενσωματωμένα της μητρικής με 10ρια? Αν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω 7 home 64bit. Τώρα με win 7 ultimate παίζει τα ενσωματωμένα σε ide δισκο HDD. Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το φιλαράκι πήρε έναν patriot burst τον ανοικτό γκρι 240gb. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατός με το sata ii της μητρικής? Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν τα ενσωματωμένα της μητρικής με 10ρια? Αν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω 7 home 64bit.

μπορεις να δοκιμασεις με τους default drivers  ,

δες και εδω Download Intel® Graphics - Windows® 10 DCH Drivers

παντως το onboard gma x3100 δεν κανει για win10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν τα ενσωματωμένα της μητρικής με 10ρια?

Έτσι ανέφερε ο@TheDevilMayCare(κάτι θα ξέρει υποθέτω). Εγώ πάντως δεν εγκαθιστώ drivers για τη GPU. Αφήνω τα Windows να περάσουν εκείνα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα* (αυτή την έκδοση νομίζω περνάνε). Αν πάω να την εγκαταστήσω εγώ πριν από τα Windows: α) μου βγάζει μήνυμα ότι βράθηκε μη υποστηριζόμενη έκδοση λειτουργικού (ή κάτι τέτοιο), β) τους τρέχω με compatibility mode σε Vindows Vista, η εγκατάσταση ξεκινά αναβοσβίνει η οθόνη και λίγο πριν τελειώσει η διαδικασία τρώω BSOD και επανεκκίνηση.

Spoiler

*Το Google earth δεν δουλεύει. Θέλει καλύτερη κάρτα για να ξεκινήσει.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα Τέρη να δοκιμάσω να περάσω τα 10ρια 64bit με την ενσωματωμένη vga ή όχι? Το έχεις δοκιμάσει εσύ και ήσουν οκ? Την ram που θα δεσμεύσει η ενσωματωμένη πως την ρυθμίζω από bios? Δεν είδα κάτι στο manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

να δοκιμάσω να περάσω τα 10ρια 64bit με την ενσωματωμένη vga ή όχι?

Δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα χωρίς τον driver.

15 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Το έχεις δοκιμάσει εσύ και ήσουν οκ?

Για δοκιμή, ναι. Για μόνιμη χρήση, όχι. Υπ' όψιν ότι μέχρι 720p βίντεο παίζει καλά, μετά ζορίζεται.

16 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Την ram που θα δεσμεύσει η ενσωματωμένη πως την ρυθμίζω από bios? Δεν είδα κάτι στο manual 

Αν προλάβω θα κάνω μια δοκιμή αύριο, αν και δεν μου πολυαρέσει το BIOS της Gigabyte... 🙄

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...