Προς το περιεχόμενο

Αποδοση αυτοκινητων μεχρι 1200-1300cc


manag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτά που περιγράφεις δεν είναι εφικτά για όλα τα μοντέλα, μόνο για μερικά, άσε που στις περισσότερες περιπτώσεις τα δεδομένα αυτά μπορούν να παραποιηθούν.

Βεβαιως και ειναι εφικτα για ολα και αναφερομαι σε μοντελα φυσικα μετα το 2008.

Δεν μιλαμε για νωριτερα αφου ο ts ψαχνει μετα το 2013-2014-2015.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Καταρχην εαν εχω ημιμαθεια δεν θα μου το πεις εσυ.......να μην εισαι προσβλητικος,δεν γνωριζεις ποιος ειμαι ουτε και με τι ασχολουμαι.

Ειλικρινα στο λεω δεν θα τα δεις ουτε στον υπνο σου οσο ζεις τα αυτοκινητα που εχω δοκιμασει,και αυτα που ειχα/εχω αποκτησει.

Κατα δευτερον δεν μιλησα γενικα για τα τρικυλινδρα,ουτε και τα αντιπαθω,αλλα γι αυτα που προσπαθουν οι εταιριες να πασαρουν στον κοσμο τα τελευταια χρονια,turbo 1000-1200 κυβικα.

Ειχα τρικυλινδρο και ηταν μια χαρα και δεν ειχα ποτε προβληματα,αλλα δεν ηταν αυτης της γενιας και εβγαζε απο 1300 κυβικα 60 κατι ιππους.

Η ενδεδειγμενη τους χρηση ειναι αλλη και οχι αυτη που ζητα ο χριστιανος που ανοιξε το νημα.

Προφανως εχεις τρικυλινδρο και θιχτηκες; δεν καταλαβαινω ειλικρινα!

 

 

 

 

Ουτε ξερω ποιος εισαι ουτε με ενδιαφερει.Και το οτι εχεις οδηγησει πολλα η οτι τι αλλο δεν σημαινει οτι εχεις και γνωσεις βαθειες. Και η γυναικα μου εχει αγορασει πολλα ζευγαρια παπουτσια, αλλα δεν την κανει ειδικη. Προσπαθω να προστατεψω τον κοσμο που διαβαζει απο "καποιους" που τα ξερουν ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JDROGAS said:

Εχεις οδηγησει ατμοσφαιρικα 1600 κι εχουν παραπανω θορυβο και καταναλωση απο τα 1000-1200;;;;

Και εχουν και πιο κοντο σασμαν; Eνω τα 1000αρακι εχουν μακρια κλιμακωση;;;;

Αληθεια ως ανεκδοτο μου ακουγεται........

Δεν συμφωνουμε δεν ειναι κακο,αλλα ενταξει μην το παρακανεις.

Δηλαδη ενα κλασσικο οικογενειακο 1400-1800 ατμοσφαιρικο εχει πολυ θορυβο και δεν το επιλεγουν οι οικογενειαρχες το επιλεγουν οι πιτσιρικαδες;;;;

 

Θες να μας πεις μερικά παραδείγματα με νούμερα?

Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα εγώ για παράδειγμα, για να μην αναφέρω αυτά που έχω οδηγήσει εγώ καθώς είναι από διαφορετικές μάρκες το καθένα, το 3κυλινδρο 1000αρι Civic με 6η έχει περίπου 43.2km/h/1000rpm ενώ το αμέσως προηγούμενο με 800 κυβικά παραπάνω, 1 έξτρα κύλινδρο και 10 άλογα περισσότερα έχει 41km/h/1000rpm.

H 1200αρα Corolla με ακόμα λιγότερα άλογα έχει πιο μακρύ κιβώτιο. Αν κάνουμε και τίποτα συγκρίσεις με πιο παλιά με 5αρια κιβώτιο η διαφορά γίνεται αστεία. 

Γενικά για κάποια πράγματα υπάρχουν νούμερα. Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Οι φατσούλες απορίας και οι γενικές απαντήσεις δεν λένε τίποτα.

Οικογενειακό, 1400 και ατμοσφαρικό μόνο ως αστείο μπαίνουν για μένα στην ίδια πρόταση. Θα ήθελα όμως να μας πεις μερικά από αυτά τα 1400αρια που κάνουν πιο άνετο ταξίδι από ένα 3κυλινδρο 1000αρι turbo.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες ως συμπέρασμα αυτή την πρόταση αλλά ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Ουτε ξερω ποιος εισαι ουτε με ενδιαφερει.

Aφου δεν ξερεις λοιπον ασε τους χαρακτηρισμους στην ακρη.

Γινε πιο κοσμιος και τα ξανα λεμε καποια στιγμη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JDROGAS said:

Καταρχην εαν εχω ημιμαθεια δεν θα μου το πεις εσυ.......να μην εισαι προσβλητικος,δεν γνωριζεις ποιος ειμαι ουτε και με τι ασχολουμαι.

Ειλικρινα στο λεω δεν θα τα δεις ουτε στον υπνο σου οσο ζεις τα αυτοκινητα που εχω δοκιμασει,και αυτα που ειχα/εχω αποκτησει.

Ευτυχώς που του τη λες επειδή λέει κάτι χωρίς να σε ξέρει και κάνεις ακριβώς το ίδιο στην από κάτω σειρά. :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

 

Θες να μας πεις μερικά παραδείγματα με νούμερα?

Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα εγώ για παράδειγμα, για να μην αναφέρω αυτά που έχω οδηγήσει εγώ καθώς είναι από διαφορετικές μάρκες το καθένα, το 3κυλινδρο 1000αρι Civic με 6η έχει περίπου 43.2km/h/1000rpm ενώ το αμέσως προηγούμενο με 800 κυβικά παραπάνω, 1 έξτρα κύλινδρο και 10 άλογα περισσότερα έχει 41km/h/1000rpm.

H 1200αρα Corolla με ακόμα λιγότερα άλογα έχει πιο μακρύ κιβώτιο. Αν κάνουμε και τίποτα συγκρίσεις με πιο παλιά με 5αρια κιβώτιο η διαφορά γίνεται αστεία. 

Γενικά για κάποια πράγματα υπάρχουν νούμερα. Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Οι φατσούλες απορίας και οι γενικές απαντήσεις δεν λένε τίποτα.

Οικογενειακό, 1400 και ατμοσφαρικό μόνο ως αστείο μπαίνουν για μένα στην ίδια πρόταση. Θα ήθελα όμως να μας πεις μερικά από αυτά τα 1400αρια που κάνουν πιο άνετο ταξίδι από ένα 3κυλινδρο 1000αρι turbo.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες ως συμπέρασμα αυτή την πρόταση αλλά ΟΚ.

Σταματω την κουβεντα μαζι σου γιατι πολυ απλα δεν απαντας στα ερωτηματα μου,ενω εχεις την απαιτηση να σου απαντω εγω.

Ο ts με ενα απλο test drive θα μπορεσει να καταλαβει τι του αρεσει και τι του κανει,οι δικες μας διαφωνιες περιττευουν.

Μηχανικοι πισω απο το πληκτρολογιο και με το ιντερνετ δεν μπορουμε να γινουμε,ουτε επιλεγουμε μονο διαβαζοντας καπου τα τεχνικα χαρακτηριστικα.Επισης και αυτο δεν μας κανει ειδημονες.

Σας χαιρετω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Μηχανικοι πισω απο το πληκτρολογιο και με το ιντερνετ δεν μπορουμε να γινουμε,ουτε επιλεγουμε μονο διαβαζοντας καπου τα τεχνικα χαρακτηριστικα.Επισης και αυτο δεν μας κανει ειδημονες.

Σας χαιρετω!

 

Ηρθες στα λογια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, JDROGAS said:

Σταματω την κουβεντα μαζι σου γιατι πολυ απλα δεν απαντας στα ερωτηματα μου,ενω εχεις την απαιτηση να σου απαντω εγω.

Ο ts με ενα απλο test drive θα μπορεσει να καταλαβει τι του αρεσει και τι του κανει,οι δικες μας διαφωνιες περιττευουν.

Μηχανικοι πισω απο το πληκτρολογιο και με το ιντερνετ δεν μπορουμε να γινουμε,ουτε επιλεγουμε μονο διαβαζοντας καπου τα τεχνικα χαρακτηριστικα.Επισης και αυτο δεν μας κανει ειδημονες.

Σας χαιρετω!

Συνηθισμένη τακτική για πολλούς όταν δεν έχουν τι να πουν.

Σε ποια ακριβώς ερωτήματα δεν απάντησα? Σε αυτά που είχα απαντήσει από πριν?

Αν θελήσω να πέσω σε απλός μηχανικός θα ενημερώσω. 

Όπως είπα δεν είναι διαφωνίες. Είναι νούμερα και όσο και να διαφωνεί κάποιος αυτά δεν αλλάζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο αστείο στην όλη κουβέντα είναι η πεποίθηση ότι τα downsized μοτέρ για κάποιο λόγο προορίζονται μόνο για την Ελλάδα, στις άλλες χώρες κολυμπάνε στα κυβικά

Προς TS, με 13.000 παίρνεις μόνο ατμόσφαιρα-ταφο με ιπποδύναμη φουσκωτης βάρκας.

Για αυτό θα πάρεις ένα mainstream τούρμπο μοτέρ ώστε να πηγαίνεις από το μέρος α στο μέρος β με ασφάλεια. Μέχρι εκεί είσαι με τα λεφτά που διαθέτεις και με τις συνθήκες (παιδιά-σκυλια) που περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Το πιο αστείο στην όλη κουβέντα είναι η πεποίθηση ότι τα downsized μοτέρ για κάποιο λόγο προορίζονται μόνο για την Ελλάδα, στις άλλες χώρες κολυμπάνε στα κυβικά

Προς TS, με 13.000 παίρνεις μόνο ατμόσφαιρα-ταφο με ιπποδύναμη φουσκωτης βάρκας.

Για αυτό θα πάρεις ένα mainstream τούρμπο μοτέρ ώστε να πηγαίνεις από το μέρος α στο μέρος β με ασφάλεια. Μέχρι εκεί είσαι με τα λεφτά που διαθέτεις και με τις συνθήκες (παιδιά-σκυλια) που περιγράφεις

Για καποιον που εχει τετοιες αναγκες πιστευω κατι τετοιο ειναι οτι το καλυτερο!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35849428-kia-ceed

Το συγκεκριμενο επειδη το γνωριζω εχει δυνατο μοτερ με πολυ καλες σχεσεις μεταδοσης! Ακομα και φορτωμενος σου δινει την αισθηση οτι εχει αποθεματα ισχυς..!  Απο την τιμη αποκτησης και συντηρησης θα του ερθει πιο οικονομικα αμεσα αλλα και μελλοντικα σε σχεση με ενα χιλιαρι τουρμπο!!!

Ετσι ο ts θα βολεψει τις αναγκες του αλλα θα του ερθει και πιο οικονομικα!

ΥΓ. Τωρα οποιος θελει χα'ι'λικια ας τα σταζει οταν ερθει η ωρα των προβληματων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Τωρα οποιος θελει χα'ι'λικια ας τα σταζει οταν ερθει η ωρα των προβληματων!!!

Είναι γνωστό άλλωστε πως όταν κάποιος σκέφτεται χαϊλικια τα μεταχειρισμένα 1000αρια τούρμπο είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχει κανεις γνωμη για αυτα τα 2, γενικα σαν αμαξια/μοντελα κλπ?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35866104-skoda-rapid
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34383783-citroen-c4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manag είπε

Καλησπερα,

εχει κανεις γνωμη για αυτα τα 2, γενικα σαν αμαξια/μοντελα κλπ?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35866104-skoda-rapid
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34383783-citroen-c4

Εχω κονε αμα θες να κανεις το getz σφυρηλατο τουρμπο!!! Θα φτιαξουμε και την 5η πιο μακρια για ανετα ταξιδια!  Δυναμη και οικονομια!!!😜🤑🤣👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manag είπε

Καλησπερα,

εχει κανεις γνωμη για αυτα τα 2, γενικα σαν αμαξια/μοντελα κλπ?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35866104-skoda-rapid
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34383783-citroen-c4

Το c4 το εχω οδηγησει αρκετα αλλα σε diesel.

Πολλες ανεσεις-ευκολιες μεσα,ευχαριστο οδηγικα,και εκεινο το μοτερ πολυ ωραια αποδοση απο χαμηλα. Βενζινη δεν ξερω πως παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχω κονε αμα θες να κανεις το getz σφυρηλατο τουρμπο!!! Θα φτιαξουμε και την 5η πιο μακρια για ανετα ταξιδια!  Δυναμη και οικονομια!!!😜🤑🤣👍

Ελα εχεις κουρασει με το χιουμορ 15 χρονου... ημουν ευγενικος 1-2 φορες, τελειωνε αν δεν εχεις κατι να πεις μην μιλας καθολου, δεν στο εμαθαν αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...