Προς το περιεχόμενο

Αποδοση αυτοκινητων μεχρι 1200-1300cc


manag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις θυμήθηκα έναν γνωστό μου που μιλάγαμε τις προάλλες που είναι στην ίδια θέση με τον ts μείον τον σκύλο.

Έχει το Suzuki SX4 S-Cross. Δεν είναι μια καλή περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μόλις θυμήθηκα έναν γνωστό μου που μιλάγαμε τις προάλλες που είναι στην ίδια θέση με τον ts μείον τον σκύλο.

Έχει το Suzuki SX4 S-Cross. Δεν είναι μια καλή περίπτωση?

Εαν απευθυνεσαι σε μενα για ποιο ακριβως κινητηρα-μοντελο εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Εαν απευθυνεσαι σε μενα για ποιο ακριβως κινητηρα-μοντελο εννοεις

Γενικώς. Δεν ρώτησα ποιον κινητήρα φοράει αλλά στο car έχει 2-3 με τον 1600 πετρέλαιο 120 hp στα λεφτά του ts. Από χώρους νομίζω του κάνει πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γενικώς. Δεν ρώτησα ποιον κινητήρα φοράει αλλά στο car έχει 2-3 με τον 1600 πετρέλαιο 120 hp στα λεφτά του ts. Από χώρους νομίζω του κάνει πάντως

Eιναι λιγο πιο μεγαλο απο το c3 γυρω στα 15cm (4,15 - 4,30) εξωτερικα.Βεβαια αυτο που μετραει παντα στους εσωτερικους χωρους ειναι το μεταξονιο που βλεπω οτι ειναι ιδιο (2,60).

Πορτ-παγκαζ εχει 430 εναντι 410 του citroen.

Γενικοτερα ειναι λιγο πιο ογκωδες το suzuki και λιγακι πιο βαρυ γυρω στα 80-100 κιλα.

Σε σχεση με το 1200 c3 που αναφερθηκε ειναι και λιγο πιο αργο το suzuki,γενικα δεν εχει πολυ καλες επιδοσεις για τα 120 αλογα που δηλωνει.

Eσωτερικο καθαρα ιαπωνικης τεχνοτροπιας που σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι.

Οι Ιαπωνες ειναι παντα πιο λιτοι σε σχεση με τους Ευρωπαιους.

Εγω παντως στην κατηγορια του θα το κοιτουσα,αφου μου αρεσει και εμφανισιακα και θαρρω οτι εχει και υψηλη αξιοπιστια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manag είπε

1.1 του 03

 

Ξερεις τι εχω καταλαβει..? Επειδη δεν εχεις μετρο συγκρισης καπου το εχεις χασει..! 

Εχεις οδηγησει το μηχανικο συνολο της hyundai/kia 1.2 85hp?  Σε σχεση με το getz μπορει να συμβιβαστεις και με κατι τετοιο! Και με ενα χιλιαρι τουρμπο να εισαι υπερ καλλυμενος!!!

Απλα θα σου πω ενα πραγμα.. Πριν καταληξεις σε οποιοδηποτε αν υπαρχει η δυνατοτητα να το φορτωσεις με ατομα και να βγεις μια εθνικη να δεις πως περπαταει βαση των απαιτησεων σου! Τοτε θα εισαι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!  Μην βασιζεσαι στα χαρτια του καθε αυτοκινητου γιατι ενα καλο test drive μπορει να σου αλλαξει γνωμη!  Εχει να κανει με σχεσεις μεταδοσης και ροπη και αυτο το βλεπεις μονο στην πραξη!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ξερεις τι εχω καταλαβει..? Επειδη δεν εχεις μετρο συγκρισης καπου το εχεις χασει..! 

Εχεις οδηγησει το μηχανικο συνολο της hyundai/kia 1.2 85hp?  Σε σχεση με το getz μπορει να συμβιβαστεις και με κατι τετοιο! Και με ενα χιλιαρι τουρμπο να εισαι υπερ καλλυμενος!!!

Απλα θα σου πω ενα πραγμα.. Πριν καταληξεις σε οποιοδηποτε αν υπαρχει η δυνατοτητα να το φορτωσεις με ατομα και να βγεις μια εθνικη να δεις πως περπαταει βαση των απαιτησεων σου! Τοτε θα εισαι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!  Μην βασιζεσαι στα χαρτια του καθε αυτοκινητου γιατι ενα καλο test drive μπορει να σου αλλαξει γνωμη!  Εχει να κανει με σχεσεις μεταδοσης και ροπη και αυτο το βλεπεις μονο στην πραξη!!!

 

Δυστυχως ειναι δυσκολο να το φορτωσω και να κανω εκτενες test drive για διαφορους λογους.

Επισης να συμπληρωσω κατι, προβλεπουμε οτι τον χρονο θα κανουμε καπου στα 7.000χλμ με αυτο το αμαξι, τα περισσοτερα σε Εθνικη Οδό.

Υπαρχει και μια περιπτωση λογω δουλειας (θα δειξει αυτο), να προστεθουν αλλα 12.000χλμ που αλλαζει αρκετα την χρηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, JDROGAS said:

Δεν μιλω για το συγκεκριμενο 3κυλινδρο συνολο αλλα γενικοτερα εχουν αρχισει και βγαζουν πολλες ζημιες τα μικρα αυτα 1000-1200αρια με τουρμπο.

Όπως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κοιτάς κανά τέτοιο? (όχι το συγκεκριμένο, γενικά πάντα)

Είναι 100 φορές πιο αμάξι από το οποιοδήποτε μικρομεσαίο suv-crossover όπως θες πες τα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, PLACEBO_89 said:

Εχεις οδηγησει το μηχανικο συνολο της hyundai/kia 1.2 85hp?  Σε σχεση με το getz μπορει να συμβιβαστεις και με κατι τετοιο!

Διότι το i20 και τα 85 άλογα είναι ότι πρέπει για ταξίδια με οικογένεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επιδόσεις και σχετικά καλούς χώρους εγώ θα κοιτούσα το Opel Astra 1.4 150hp από 2017 και μετά. Ίσως χρειαστεί να ανεβείς στα 14-15 χιλιάδες ευρώ αλλά κατά την γνώμη μου αξίζει.

Βέβαια και το Volvo V60 που αναφέρθηκε πάνω είναι καλή περίπτωση, αλλά πιο παλιό και με αρκετά χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Γιατί δε κοιτάς κανά τέτοιο? (όχι το συγκεκριμένο, γενικά πάντα)

Είναι 100 φορές πιο αμάξι από το οποιοδήποτε μικρομεσαίο suv-crossover όπως θες πες τα... 

Aυτο τωρα ειναι αλλη κατηγορια με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μοτερ 1600 turbo βενζινη αλλες καταναλωσεις,επισης για να το αποκτησει θα παει πισω σε μοντελο-χρονολογια σε σχεση με αυτα που κοιταει.

Κατα τα αλλα ειναι λουκουμακι για οικογενεια-ταξιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Aυτο τωρα ειναι αλλη κατηγορια με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μοτερ 1600 turbo βενζινη αλλες καταναλωσεις,επισης για να το αποκτησει θα παει πισω σε μοντελο-χρονολογια σε σχεση με αυτα που κοιταει.

Κατα τα αλλα ειναι λουκουμακι για οικογενεια-ταξιδια.

Προφανώς..

Αλλά ο φίλος θέλει να δώσει 13 και να ταξιδεύει και με 160-180 αθόρυβα... Να τον καλύψω προσπαθώ :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Για επιδόσεις και σχετικά καλούς χώρους εγώ θα κοιτούσα το Opel Astra 1.4 150hp από 2017 και μετά. Ίσως χρειαστεί να ανεβείς στα 14-15 χιλιάδες ευρώ αλλά κατά την γνώμη μου αξίζει.

Μπορει να παρει το cdti με τα 136hp και θα ειναι μια χαρα και επιδοσεις και καταναλωση.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35240723-opel-astra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, JDROGAS said:

Γενικοτερα ειναι κινητηρες μεγαλης συμπιεσης,αρκετα τσιτωμενοι,εχουν θεματα με θερμοκρασιες,ραγισματα στα κεφαλαρια τους (κυλινδοκεφαλες) και αλλα ωραια τετοια.

Μιλάμε για γενικευμένα προβλήματα ή περιπτώσεις? 

Για παράδειγμα κάποια στιγμή είχα όντως διαβάσει για θερμοκρασίες αλλά τη ζημιά την έκανε κάποιο περιφερειακό. 

Επίσης δεν θα έλεγα πως έχουν τόσο υψηλή συμπίεση. Ο 1.5 του Golf για παράδειγμα αν είναι σωστά τα στοιχεία που βρήκα έχει μεγαλύτερη. 

11 hours ago, JDROGAS said:

 

 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...