Προς το περιεχόμενο

Η Logitech σταματά την παραγωγή τηλεχειριστηρίων Harmony


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Φαινόταν το πράγμα ότι εκεί πήγαινε  εδώ και 1-2 χρόνια  και το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αξιόλογος αντικαταστάτης, κάτι one4all ειναι απλα παιχνιδάκια μπροστά στα harmony. 

Νομίζω τα one4all είναι τα μόνα αξιόπιστα, αλλά είναι 2ης κλάσης μπροστά στο harmony

2 ώρες πριν, pao13 είπε

εκεί θα μας καταντήσουν να μιλάμε με τις τηλεοράσεις και τα ψυγεία 

Και οι μόνοι λογικοί που θα μείνουν θα είναι οι καημένοι άνθρωποι που παλεύουν στα ψυχιατρεία.

1 ώρα πριν, Giorgos241 είπε

"Alexa παρε συοβλακια"

"ΠΑΛΙ ΡΕ ΓΟΜΑΡΙ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ!?!!?! ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΑΚΗ ΓΙΑ ΣΑΛΑΤΑ. 2 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΝΑΙ."

"Alexa μην μου μιλας ετσι"

"ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΘΑ ΚΑΝΩ. ΣΟΥ ΣΒΗΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΝ ΘΕΛΩ"

*Μενεις στο σκοταδι σε εμβρυικη σταση, χωρις πιτογυρο*

7686178464_fdc8ea66c7.jpg

Έγραψες!!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Και οι μόνοι λογικοί που θα μείνουν θα είναι οι καημένοι άνθρωποι που παλεύουν στα ψυχιατρεία.

Και την ημερα που θα πανε να βγουνε εξω θα τους πει η πορτα: "Καλη σας μερα να μην μας ξαναρθετε" και θα θελουν να μεινουν μεσα οικειοθελως μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, menthol1979 είπε

κάτι που δεν καταλαβαίνω επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ψηφιακούς βοηθούς κτλ είναι το εξής: Δηλαδή το Google Home, alexa κτλ μπορούν να αντικαταστήσουν ένα universal τηλεχειριστήριο; Ότι τι δηλαδή είσαι όλη την ώρα να φωνάζεις : Κανάλι πάνω, κανάλι κάτω, αύξησε φωνή κτλ?

Nαί... Καμμιά φορά το software παρακολούθησης προσωπικών δεδομένων κάνει λάθη όταν τα λες μασημένα. Mε τους agents τα λες καθαρά, και με στόμφο ... :)

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos241 είπε

"Alexa παρε συοβλακια"

"ΠΑΛΙ ΡΕ ΓΟΜΑΡΙ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ!?!!?! ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΑΚΗ ΓΙΑ ΣΑΛΑΤΑ. 2 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΝΑΙ."

"Alexa μην μου μιλας ετσι"

"ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΘΑ ΚΑΝΩ. ΣΟΥ ΣΒΗΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΝ ΘΕΛΩ"

*Μενεις στο σκοταδι σε εμβρυικη σταση, χωρις πιτογυρο*

7686178464_fdc8ea66c7.jpg

Μπορω να το συνεχισω....

 

αυτο βασικα εχει γινει επεισοδιο στο Outer Limits του 90.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα harmony one πριν πολλα χρονια. Εξαιρετικο και πανευκολο στην χρηση. Αγορα 120€ αν θυμαμαι καλα και πωληση μετα απο μερικα χρονια χρησης ενα 50αρικο.

Για εκεινη την εποχη που το ειχα παρει , ειχε και τεραστιο wow factor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικό που σταματάει... Η μόνη λύση για all in one... Χρησιμοποιώ ένα harmony hub με remote και δε πίστευα το πόσο καλή συσκευή είναι. Η λύση με κινητό μου φαίνεται τουλάχιστον αστεια...

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο εργαλείο για όσους το είχαν ανάγκη. Άραγε γιατί σταματάει η παραγωγή του; Μάλλον γιατί το υπάρχον καταναλωτικό κοινό δεν ήταν αρκετό για να βγάλει κέρδη η εταιρεία και να αποτελέσει ως προϊόν κάτι βιώσιμο για την εταιρεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα και ηταν καταπληκτικο. Για την τηλεοραση + nova + ενισχυτη + media center. Υπάρχει κάποιο μοντελο απο τα απλα σε ebay ή καπου αλλου που να ειναι προγραμματιζομενο και να φτανει σε σχετικα αξιοπρεπη επιπεδα για χρηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και άγιο αλλά αν είναι να δώσω 300€ για τηλεχειριστήριο προτιμώ να έχω 1 για κάθε συσκευή. Αυτό θα το πιάνεις και θα τρέμεις μη σου πέσει κάτω και πάθει κάτι. Άλλωστε πλέον με το κινητό κάνεις τα πάντα (αν έχει infrared), οπότε λογική και η απόφαση της logitech για κατάργηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Φαινόταν το πράγμα ότι εκεί πήγαινε  εδώ και 1-2 χρόνια  και το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αξιόλογος αντικαταστάτης, κάτι one4all ειναι απλα παιχνιδάκια μπροστά στα harmony. 

Broadlink RM4 Pro μαζί με οποιοδήποτε κινητό. 

Πήρα το δικό μου Harmony το 2011 και το χρησιμοποιώ ακόμη. Υποστήριζε 15 συσκευές σε 1 remote και απεριόριστες activities. Στα επόμενα μοντέλα κατέβασαν το όριο σε 8 συσκευές, μετά σε 6, μετά σε 5. Για να πάρεις νέο μοντέλο και να ελέγχει όσες συσκευές είχες και στο παλιό remote έφτασες να χρειάζεσαι 200€, ενώ το παλιό κόστιζε 75. Τα άξιζε τα λεφτά του όμως.

Όσο κι αν με στεναχωρεί αυτή η απόφαση, κατάλαβα πέρσι πως ζω με δεινόσαυρους. Πήγα σε φιλικό σπίτι που έχει νέες συσκευές (TV, CosmoteTV, ενισχυτή), και το απλό και λιτό τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης του (το μεταλλικό OneRemote, μικροσκοπικό τηλεκοντρόλ μιας Samsung Q70 με 8-9 μόνο κουμπιά), μπορεί να ελέγχει τα πάντα χωρίς να σετάρεις συσκευές ή activities. Το κάνει τόσο φυσικά και τόσο μαγικά, δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί HDMI-CEC ή IR ή αν λειτουργεί ανά περίπτωση, αλλά το κάνει άψογα. Ανοίγεις τηλεόραση, την ελέγχει, ανοίγεις Cosmote TV και ξαφνικά χωρίς να πειράξεις τίποτα ελέγχεις τα κανάλια και το μενού του CosmoteTV, ανοίγεις Xbox One (δεν είχε HDMI-CEC, στο Series S/X μπήκε αυτή η λειτουργία) κι όμως έλεγχες τα πάντα στο Xbox!

Ναι, το ίδιο κάναμε στο Harmony, αλλά έπρεπε να το έχουμε σετάρει σωστά, να έχουμε φτιάξει τα activities, όταν άλλαζες από το ένα activity στο άλλο, εάν για κάποιο λόγο δεν έπαιρνε μια εντολή, θα έπρεπε να πατήσεις HELP ώστε να λυθεί το πρόβλημα της χαμένης εντολής.

Ζω λοιπόν με τους δεινόσαυρους γιατί η μόνη HDMI-CEC εντολή που παίρνει και δίνει η δική μου τηλεόραση είναι το On/Off και η μόνη μου συσκευή που δέχεται επίσης τέτοιες εντολές (ελάχιστες κι αυτή) είναι το PS3. Μέχρι να ανανεώσω όλες μου τις συσκευές και να πάρω νέες που υποστηρίζουν όλες HDMI Control, είμαι εξαρτημένος από τις παλιομοδίτικες λύσεις τύπου Harmony, ή έστω τις ενδιάμεσες λύσεις τύπου Broadlink RM4 το οποίο είναι ένα Infrared + RF hub το οποίο πρέπει να έχει οπτική επαφή με όλες τις συσκευές που θέλουμε να ελέγξουμε και χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε κινητό σαν τηλεκοντρόλ. Θα έχει όλες τις παραξενιές του Harmony. Αν δηλαδή την ώρα που τρέχεις ένα macro (activity) με 6 εντολές (πχ άνοιξε TV, άλλαξε input, κάνε TV Mute, άναψε ενισχυτή, επιλογή input στον ενισχυτή, ενεργοποίησε cosmoteTV/Nova) περάσει το παιδί/σκυλί/γατί/γυναίκα από μπροστά, χάνεις ένα από τα βήματα του macro και μετά ξεκινάς troubleshooting.

Όσο κι αν στεναχωριέμαι για το Harmony, ανυπομονώ να έρθει η ώρα που δεν θα το χρειάζομαι. Κι αυτό επειδή το είδα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαιο πραγμα. Απο το 2003 χειριζομαστε τα παντα με το κινητο. Το οτι οι εταιριες αφαιρεσαν το IR blaster δεν σημαινει οτι με ενα απλο κινητο μπορουσες να χειριστεις τα παντα στο σπιτι με οτι εχει υπερυθρες. Τωρα γιατι αυτα τα harmony ηταν κατι ιδιαιτερο δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo κλασσικό setup:   ΤV + ενισχυτής + Αποκωδικοποιητής ΤV + Αποκωδικοποιητής SAT + Media Player + Xbox  για το οποίο ήθελες 6 τηλεχειριστήρια έχει πεθάνει πλέον, με τις smart TV.

Πλέον οι αποκωδικοποιητές και το media player έχουν ενσωματωθεί στις Smart TV.   To ΗDMI-CEC έχει επικρατήσει. Με το τηλεχειριστήριο τηλεόρασης ανοίγεις τον ενισχυτή και με τον game controller ανοίγεις xbox/ps.  

Τώρα για όσους θέλουν λεντοταινίες, ανεμιστηράκια και λοιπά άγρια, υπάρχει το home assistant (μιλάς στο τηλεχειριστήριο της TV!)

Εντυπωσιακό όταν βγήκε το logitech harmony, τώρα είναι απλά ένα αναμνηστικό μιας πιο ρομαντικής εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...