Προς το περιεχόμενο

Η Logitech σταματά την παραγωγή τηλεχειριστηρίων Harmony


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, VanJ είπε

Broadlink RM4 Pro μαζί με οποιοδήποτε κινητό. 

Πήρα το δικό μου Harmony το 2011 και το χρησιμοποιώ ακόμη. Υποστήριζε 15 συσκευές σε 1 remote και απεριόριστες activities. Στα επόμενα μοντέλα κατέβασαν το όριο σε 8 συσκευές, μετά σε 6, μετά σε 5. Για να πάρεις νέο μοντέλο και να ελέγχει όσες συσκευές είχες και στο παλιό remote έφτασες να χρειάζεσαι 200€, ενώ το παλιό κόστιζε 75. Τα άξιζε τα λεφτά του όμως.

Όσο κι αν με στεναχωρεί αυτή η απόφαση, κατάλαβα πέρσι πως ζω με δεινόσαυρους. Πήγα σε φιλικό σπίτι που έχει νέες συσκευές (TV, CosmoteTV, ενισχυτή), και το απλό και λιτό τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης του (το μεταλλικό OneRemote, μικροσκοπικό τηλεκοντρόλ μιας Samsung Q70 με 8-9 μόνο κουμπιά), μπορεί να ελέγχει τα πάντα χωρίς να σετάρεις συσκευές ή activities. Το κάνει τόσο φυσικά και τόσο μαγικά, δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί HDMI-CEC ή IR ή αν λειτουργεί ανά περίπτωση, αλλά το κάνει άψογα. Ανοίγεις τηλεόραση, την ελέγχει, ανοίγεις Cosmote TV και ξαφνικά χωρίς να πειράξεις τίποτα ελέγχεις τα κανάλια και το μενού του CosmoteTV, ανοίγεις Xbox One (δεν είχε HDMI-CEC, στο Series S/X μπήκε αυτή η λειτουργία) κι όμως έλεγχες τα πάντα στο Xbox!

Ναι, το ίδιο κάναμε στο Harmony, αλλά έπρεπε να το έχουμε σετάρει σωστά, να έχουμε φτιάξει τα activities, όταν άλλαζες από το ένα activity στο άλλο, εάν για κάποιο λόγο δεν έπαιρνε μια εντολή, θα έπρεπε να πατήσεις HELP ώστε να λυθεί το πρόβλημα της χαμένης εντολής.

Ζω λοιπόν με τους δεινόσαυρους γιατί η μόνη HDMI-CEC εντολή που παίρνει και δίνει η δική μου τηλεόραση είναι το On/Off και η μόνη μου συσκευή που δέχεται επίσης τέτοιες εντολές (ελάχιστες κι αυτή) είναι το PS3. Μέχρι να ανανεώσω όλες μου τις συσκευές και να πάρω νέες που υποστηρίζουν όλες HDMI Control, είμαι εξαρτημένος από τις παλιομοδίτικες λύσεις τύπου Harmony, ή έστω τις ενδιάμεσες λύσεις τύπου Broadlink RM4 το οποίο είναι ένα Infrared + RF hub το οποίο πρέπει να έχει οπτική επαφή με όλες τις συσκευές που θέλουμε να ελέγξουμε και χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε κινητό σαν τηλεκοντρόλ. Θα έχει όλες τις παραξενιές του Harmony. Αν δηλαδή την ώρα που τρέχεις ένα macro (activity) με 6 εντολές (πχ άνοιξε TV, άλλαξε input, κάνε TV Mute, άναψε ενισχυτή, επιλογή input στον ενισχυτή, ενεργοποίησε cosmoteTV/Nova) περάσει το παιδί/σκυλί/γατί/γυναίκα από μπροστά, χάνεις ένα από τα βήματα του macro και μετά ξεκινάς troubleshooting.

Όσο κι αν στεναχωριέμαι για το Harmony, ανυπομονώ να έρθει η ώρα που δεν θα το χρειάζομαι. Κι αυτό επειδή το είδα να γίνεται.

Μήπως τα απλοποιούμε τα πράγματα;

 

Εγώ έχω ένα media center (pc) vodafone tv, samsung home theater και samsung tv και δε νομίζω να μπορώ να κάνω αυτά που λές οτι τηλεόραση και να είχα. To να παίξει το home theater με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης οκ το κα΄νει και τώρα. Όσο για τα υπόλοιπα πολύ χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Τo κλασσικό setup:   ΤV + ενισχυτής + Αποκωδικοποιητής ΤV + Αποκωδικοποιητής SAT + Media Player + Xbox  για το οποίο ήθελες 6 τηλεχειριστήρια έχει πεθάνει πλέον, με τις smart TV.

Πλέον οι αποκωδικοποιητές και το media player έχουν ενσωματωθεί στις Smart TV.   To ΗDMI-CEC έχει επικρατήσει. Με το τηλεχειριστήριο τηλεόρασης ανοίγεις τον ενισχυτή και με τον game controller ανοίγεις xbox/ps.  

Τώρα για όσους θέλουν λεντοταινίες, ανεμιστηράκια και λοιπά άγρια, υπάρχει το home assistant (μιλάς στο τηλεχειριστήριο της TV!)

Εντυπωσιακό όταν βγήκε το logitech harmony, τώρα είναι απλά ένα αναμνηστικό μιας πιο ρομαντικής εποχής.

Συμφωνώ. Για τον μέσο χρήστη που πλέον έχει 1 τηλεόραση, η αγορά Harmony remote control είναι πολυτέλεια. Επίσης τελευταία πόσοι είχαν την οικ. δυνατότητα να διαθέσουν 150-200Ε για τηλεκοντρόλ  ακόμα και οι άρρωστοι της τεχνολογίας? Από εκεί και πέρα ότι μια smart TV έχει δυνατότητες δεν σημαίνει ότι κάνει τα πάντα τέλεια πχ μπορεί να έχει Media Player αλλά ούτε μεταδίδει όλα τα format ήχου ούτε μπορεί να παίξει πχ αυτούσιο bluray ή 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 10:44 ΠΜ, mordred είπε

Μήπως τα απλοποιούμε τα πράγματα;

 

Εγώ έχω ένα media center (pc) vodafone tv, samsung home theater και samsung tv και δε νομίζω να μπορώ να κάνω αυτά που λές οτι τηλεόραση και να είχα. To να παίξει το home theater με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης οκ το κα΄νει και τώρα. Όσο για τα υπόλοιπα πολύ χλωμό

Έχεις το OneRemote στην Samsung σου; Στο pc το Kodi έχει βιβλιοθήκη για να βάλεις CEC support αλλά δεν ξέρω αν δουλέψει με την κάρτα γραφικών σου και τους drivers που έχεις. Αν βάλεις Kodi σε Raspberry θα δουλέψει. Η Vodafone TV θα ήταν χαζό να μην υποστηρίζει HDMI control, αλλά υπάρχει η πιθανότητα. Στον δέκτη της Nova (τον παλιό που έχω) δεν δέχεται CEC commands. Μιλάμε όμως για τεχνολογία. Σε θέματα τεχνολογίας και ειδικά σε πρωτόκολλα που ακόμα διαμορφώνονται, μια συσκευή 5 ετών θεωρείται δεινόσαυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, VanJ είπε

Έχεις το OneRemote στην Samsung σου; Στο pc το Kodi έχει βιβλιοθήκη για να βάλεις CEC support αλλά δεν ξέρω αν δουλέψει με την κάρτα γραφικών σου και τους drivers που έχεις. Αν βάλεις Kodi σε Raspberry θα δουλέψει. Η Vodafone TV θα ήταν χαζό να μην υποστηρίζει HDMI control, αλλά υπάρχει η πιθανότητα. Στον δέκτη της Nova (τον παλιό που έχω) δεν δέχεται CEC commands. Μιλάμε όμως για τεχνολογία. Σε θέματα τεχνολογίας και ειδικά σε πρωτόκολλα που ακόμα διαμορφώνονται, μια συσκευή 5 ετών θεωρείται δεινόσαυρος.

 

 

Ναι το έχω.

Το vodafone αποσο είδα δεν είχε τέτοια επιλογή. Στο kodi δε το έχω ψάξει αλλά έτσι κι αλλιώς όταν βάζω το Kodi πρέπει η πηγή ήχου να γυρίζει από τη τηλεόραση στο optical του home theater κάτι που προφανώς δε μπορείς να κάνεις με κανένα τρόπο μεσω CEC.

Παρόλα αυτα σίγουρα όλα πάνε σε μία κατέυθυνση. Άλλο όμως να κάνεις απλά κάποιες απλές λειτουργίες μεσω CEC και άλλο τους παπάδες που σου προσφέρει το harmony... Ακόμα και όλα να μιλούσαν μεταξύ τους μέσω CEC είχε λόγο ύπαρξης.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...