Προς το περιεχόμενο

Αξιόπιστος Mail server


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Εδώ και χρόνια έχουμε τα Mail της εταιρίας σε γνωστή εταιρία του χώρου (Ελλάδα).

Το πρόβλημα ειναι ότι κατά καιρούς παρουσιάζονται θέματα. Πριν κανά μήνα χωρίς να αλλάξει κάτι στο εσωτερικά μας δίκτυο, η στους mail clients Που χρησιμοποιούμε αρχίσαμε να έχουμε τρομερές καθυστερήσεις

Το πρόβλημα βέβαια το είχε και συνάδελφος ο οποίος δουλευε από το σπίτι (μέσω της δικής του γραμμής internet) και συνάδελφος που δουλευει από Θεσσαλονίκη.

Η εταιρία βέβαια αφού τους εξιστόρησα το θέμα διαβεβαίωσε για πολλοστή φορά πως δεν έχει προβλήματα

----------------

Τα ίδια και από σήμερα το πρωί, 

Μου λέει το αφεντικό το πρωί οτι κολλάνε τα mail στα εξερχόμενα (outlook 2016), διαπιστώνω στο δικό μου pc (thunderbird) Οτι βγάζει errors, το ξαναπατάω να φύγει, ξανά τα ίδια

την 3η , 4η φορά φεύγει κανονικά

Με παίρνει στο καπάκι ο συνάδελφος από θεσσαλονίκη και μου λεει οτι αργουν να φυγουν τα Mail

-------------------

Μιλάω με την εταιρία , δεν βλέπουμε πρόβλημα

Οπότε ψάχνω να βρω κάποιο αξιόπιστο έστω και dedicated mail server ελλάδα η εξωτερικό

Βαρέθηκα αυτές τις ελληνικές εταιρίες να σου λένε ότι δεν έχουν θέμα και μετά από λίγο να το έχουν φτιάξει

Πριν 10 λεπτά μου έστειλε mail συνάδελφος , τώρα μου ήρθε

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οπως παντα

Η εταιρία που έχουμε το business mail δεν έχει θέμα. Τώρα μου εστειλαν μηνυμα και να κάτσω να δω τους clients

Τους απάντησα οτι αν ειχα πρόβλημα στο εσωτερικό δικτυο της εταιρίας θα το είχα ξεσκονίσει όσον αφορά firewalls/endpoint , clients

Αλλά ο συνάδελφος στην θεσσαλονίκη ο οποίος ξαφνικά από σήμερα το πρωί αργούν να του φυγουν τα mail από το κινητό του και χωρίς να έχει καμία σχέση με το εσωτερικό δικτυο της εταιρίας. 

Δεν ξέρω πραγματικά γιατι λένε ότι δεν έχουν θέμα . Πάω σπίτι να στησω client με το account Μου να τους το στειλω και αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φυσικά όπως πάντα το είχε η εταιρία που έχουμε τον Mail server. Δεν θα αναφέρω ποια εταιρία/Provider ειναι αλλά μετά την λύση του προβλήματος το οποίο είχαν αναφέρει 3 φορές πως δεν είχαν.... είχαν θέμα στο authentication..Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το πρόβλημα φυσικά όπως πάντα το είχε η εταιρία που έχουμε τον Mail server. Δεν θα αναφέρω ποια εταιρία/Provider ειναι αλλά μετά την λύση του προβλήματος το οποίο είχαν αναφέρει 3 φορές πως δεν είχαν.... είχαν θέμα στο authentication..Αυτά...

Και γιατί παραμένεται ακόμα εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θέλεις να έχει ο καθένας το δικό του address [email protected], [email protected] κτλ, σωστά; 

Εαν ναι 2 επιλογές για σοβαρή δουλειά:

1) Google Workspaces

2) Sendgrid

 

Εαν θές δωρεάν κοιτα για AWS SES. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Φαντάζομαι θέλεις να έχει ο καθένας το δικό του address [email protected], [email protected] κτλ, σωστά; 

Εαν ναι 2 επιλογές για σοβαρή δουλειά:

1) Google Workspaces

2) Sendgrid

 

Εαν θές δωρεάν κοιτα για AWS SES. 

 

Φίλο επαγγελματία που ρώτησα αντί να μου πει σου πουλάω hosting μου είπε για το g suite. Θα το ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Google Workspaces  (G. Suite)

Microsoft 365

https://www.zoho.com/mail/

 

Εξαρτάται και από το μέγεθος της επιχείρησης καθώς και τις γενικές απαιτήσεις. Εχω πελάτη  (Ελληνική εταιρεία με παρουσία σε όλο τον κοσμο) που εχει  domains, hosting & email services στην Namecheap.. (https://www.namecheap.com)   Χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και κάμποσα χρόνια

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Εδώ και μέρες πάλι έχουν αρχίσει οι βλακείες . Καθυστερουν πολύ τα mail, έρχονται ότι ώρα τους καπνίσει (το ίδιο συμβαίνει και στο webmail) . Πριν λίγο ηρθε Mail από τις 9 το πρωί.

Ανα 10-20 λεπτα ο thundebird Πετάει και ένα error στο authentication ετσι για να υπάρχει. 

Έχουμε γυρω στα 12 accounts και κοίταζα το gsuite αλλα ειναι ακριβό ( 6 ευρώ για κάθε χρήστη το μήνα ?) εκτός αν εννοεί μόνο το account Που θα διαχειρίζεται τα mails  ανεξαρτήτως του αριθμού των mail accounts?

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Εδώ και μέρες πάλι έχουν αρχίσει οι βλακείες . Καθυστερουν πολύ τα mail, έρχονται ότι ώρα τους καπνίσει (το ίδιο συμβαίνει και στο webmail) . Πριν λίγο ηρθε Mail από τις 9 το πρωί.

Ανα 10-20 λεπτα ο thundebird Πετάει και ένα error στο authentication ετσι για να υπάρχει. 

Έχουμε γυρω στα 12 accounts και κοίταζα το gsuite αλλα ειναι ακριβό ( 6 ευρώ για κάθε χρήστη το μήνα ?) εκτός αν εννοεί μόνο το account Που θα διαχειρίζεται τα mails  ανεξαρτήτως του αριθμού των mail accounts?

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

 

Το Google Workspace (Πρώην GSuite) Χρεώνει ανα χρήστη και μπορείς να έχεις όσα Group Mail (Έτσι τα ονομάζει π.χ. info@...,support@..) θέλεις δωρεάν.

Μετά απο αρκετές δοκιμές οι μόνες αξιόπιστες λύσεις είναι το Google Workspace και το 365. 

Επεξ/σία από garnetakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...