Προς το περιεχόμενο

Νομικη ΑΠΘ σε 3 χρονια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lak10 είπε

ενδιαμεσα εκανε και μεταπτυχιακο για την μια σχολη υγειας. Απλα αρχισα να πιστευω καποια στιγμη οτι εχω να κανω με παιδι indigo αλλα φαγαμε χοντρο παππα μαλλον

Επίσης μπορεί να μπήκε σε μεγαλύτερο από το 2ο έτος, αυτό ίσχυε παλιότερα σε τμήματα τα οποία είχαν πολύ μεγάλη συνάφεια, μπορούσες άνετα να ξεκινήσεις το 2ο τμήμα από 5ο, 6ο ή και 7ο εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση, γνώση ή ... βύσμα.

Χωρίς περαιτέρω πληροφορίες δεν μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα.

εγω ξερω οτι ελεγε ψεματα απλα ηθελα να δω ποσο ρεαλιστικο ειναι και αν μπορει οντως να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά έστω ότι μπήκε με κατατακτήριες στο 3ο εξάμηνο και ξεκίνησε Ιανουάριο του 2016. Μέχρι τον Ιούνιο του 2019 τελειώνει κανονικά το 5ο έτος κι έχει και μια επαναληπτική Σεπτεμβρίου για να δώσει τίποτα χρωστούμενα. Αν όντως μπορείς με κατατακτήριες να μπεις στο 3ο εξάμηνο, μια χαρά γίνεται. Επίσης, μπορεί να είναι οικονομικό της νομικής που είναι 4 χρόνια η σχολή και όχι 5 και να το λέει νομική για να φαίνεται καλύτερο.

Επίσης, ναι, μπορείς να τελειώσεις 3 σχολές και 1 μεταπτυχιακό μέχρι τα 30 σου. Πχ ένα ΤΕΙ υγείας 4 χρόνια, μετά με κατατακτήριες μια νοσηλευτική (υποθέτω μπαίνεις στο 2ο έτος, άρα 3 χρόνια) και την τελευταία που είπαμε 3-4 χρόνια. Το μεταπτυχιακό το κάνεις σε κανένα ΕΑΠ παράλληλα.

Υπάρχουν μερικές σχολές που ξέρω ότι κανείς δεν τελειώνει στην ώρα του, αλλά δεν ισχύει παντού αυτό. Αν διαβάζεις σοβαρά, μια χαρά τις τελειώνεις χωρίς βύσμα. Πχ ξέρω άτομο που τέλειωσε ιατρική και όσο έκανε αγροτικό/στρατό/ειδικότητα έδωσε κατατακτήριες και τέλειωσε και τη νομική. Άλλη γνωστή έκανε 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα κι έτσι στα 25 της είχε 3 πτυχία. Φίλος τέλειωσε οικονομική σχολή και μεταπτυχιακό και όσο έκανε διδακτορικό ξανάδωσε πανελλήνιες, πέρασε μαθηματικό και σιγά σιγά το τελείωσε, έχοντας και παιδιά.

Βεβαίως να πω ότι, εκτός από αυτούς, υπάρχουν και πολλοί που πουλάνε φούμαρα. Π.χ. παλιά μου συμμαθήτρια έχει στο Facebook ότι σπούδασε στο Yale, το Harvard, το MIT και 2-3 ακόμα αντίστοιχου βεληνεκούς επειδή έχει κάνει κάποια δωρεάν μαθήματα στο Coursera από αυτά τα πανεπιστήμια. Γελάει ο κόσμος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά έστω ότι μπήκε με κατατακτήριες στο 3ο εξάμηνο και ξεκίνησε Ιανουάριο του 2016. Μέχρι τον Ιούνιο του 2019 τελειώνει κανονικά το 5ο έτος κι έχει και μια επαναληπτική Σεπτεμβρίου για να δώσει τίποτα χρωστούμενα. Αν όντως μπορείς με κατατακτήριες να μπεις στο 3ο εξάμηνο, μια χαρά γίνεται. Επίσης, μπορεί να είναι οικονομικό της νομικής που είναι 4 χρόνια η σχολή και όχι 5 και να το λέει νομική για να φαίνεται καλύτερο.

Επίσης, ναι, μπορείς να τελειώσεις 3 σχολές και 1 μεταπτυχιακό μέχρι τα 30 σου. Πχ ένα ΤΕΙ υγείας 4 χρόνια, μετά με κατατακτήριες μια νοσηλευτική (υποθέτω μπαίνεις στο 2ο έτος, άρα 3 χρόνια) και την τελευταία που είπαμε 3-4 χρόνια. Το μεταπτυχιακό το κάνεις σε κανένα ΕΑΠ παράλληλα.

Υπάρχουν μερικές σχολές που ξέρω ότι κανείς δεν τελειώνει στην ώρα του, αλλά δεν ισχύει παντού αυτό. Αν διαβάζεις σοβαρά, μια χαρά τις τελειώνεις χωρίς βύσμα. Πχ ξέρω άτομο που τέλειωσε ιατρική και όσο έκανε αγροτικό/στρατό/ειδικότητα έδωσε κατατακτήριες και τέλειωσε και τη νομική. Άλλη γνωστή έκανε 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα κι έτσι στα 25 της είχε 3 πτυχία. Φίλος τέλειωσε οικονομική σχολή και μεταπτυχιακό και όσο έκανε διδακτορικό ξανάδωσε πανελλήνιες, πέρασε μαθηματικό και σιγά σιγά το τελείωσε, έχοντας και παιδιά.

Βεβαίως να πω ότι, εκτός από αυτούς, υπάρχουν και πολλοί που πουλάνε φούμαρα. Π.χ. παλιά μου συμμαθήτρια έχει στο Facebook ότι σπούδασε στο Yale, το Harvard, το MIT και 2-3 ακόμα αντίστοιχου βεληνεκούς επειδή έχει κάνει κάποια δωρεάν μαθήματα στο Coursera από αυτά τα πανεπιστήμια. Γελάει ο κόσμος...

E τότε, γράψε και εσύ ότι υπήρξες μαθητής του Ιπποκράτη. 
Εκείνος δεν έγραψε τα βασικά στην Ιατρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει σε κατατακτηριες το 2017 και το 2018 χωρις ομως βαθμολογια. Μαλιστα τωρα εχει αρχισει προετοιμασια για κτηνιατρικη ΑΠΘ. Αυτη βεβαια μου ελεγε οτι θα παει και κτηνιατρικη εχωντας τελειωσει νομικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 12:58 ΜΜ, lak10 είπε

σας φαινεται λογικο καποιος ανθρωπος 30 ετων να εχει βγαλει 3 σχολες + 1 μεταπτυχιακο? μεσα σε 12 χρονια?

Ναι. Αρχικα το μεταπτυχιακό μπορεί να έγινε παραλληλα με καποια από τις δυο αλλες σχολές. δευτερον αν οι σχολές ήταν σχετικές μεταξύ τους αναγνωρίζονται μαθηματα απο τις προηγούμενες. τριτον εξαρταται τι σχολές ηταν, στις θεωρητικέςείναι πανευκολο, στις υγείας μετριας δυσκολίας και στις πολυτεχνικές σχεδον αδυνατον. Ξέρω ατομο που εκανε σερι αρχαιολογικό ιστορικό, παιδαγωγικό δημοτικής και οικιακης οικονομιας και στο ενδιαμεσο ενα μεταπτυχιακό εξ αποστασεως στην ειδική αγωγή. Στα 32 είχε ηδη ολα αυτα τα πτυχία και είχε ξεκινησει δευτερο μεταπτυχιακο.

τωρα για τη νομική, αν επιτρεπουν να παιρνεις και μαθηματα απο μεγαλύτερα εξαμηνα και είσαι αποφασισμένος να λιωσεις στο διαβασμα μπορει να βγει σε 1 εξαμηνο λιγοτερο αλλά για να παρεις το πτυχιο πρεπει να συμπληρωυουν τα 4 ετη από την εγγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...