Προς το περιεχόμενο

Δορυφορικό Ιντερνετ στην Χαλκιδική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι για δορυφορικό ιντερνετ στο πρώτο πόδι Χαλκιδικής. Σε σχετικά αναζήτηση που έκανα στο google, δεν κατάφερα να βρω. Έχεις κανείς να μου προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά εξήγησε μας γιατί θες δορυφορικό. Δεν έχει κάλυψη κανονικός πάροχος; Λες ότι έχεις nova. Εννοείς δορυφορικό ή κανονικό; Για Ίντερνετ μέσω δορυφόρου αυτή την στιγμή μόνο το starlink, όμως είναι πολύ ακριβό (500€ εξοπλισμός & 100€ το μήνα). Αν το αντέχει η τσέπη σου είναι το καλύτερο που θα βρεις. Προς το παρον δεν είναι διαθέσιμο, αλλά φαντάζομαι μπορείς να κανεις την δουλειά σου προσωρινά με κάποια καρτα sim κλπ. Τώρα για το γνωστό συμβατικό Ίντερνετ μέσω δορυφόρων, σίγουρα δίνει η COSMOTE αλλά είναι και αυτό ακριβό και πολύ αργό. Όσον αφορά τα 500€ για τον εξοπλισμό του starlink επειδή θα σου φανούν πολλά, για να σε προλάβω η τεχνολογία του πιάτου είναι αρκετά σοβαρή και ακριβή. Θα αναφέρω κλείνοντας και την sky telecom η οποία δίνει Ίντερνετ μέσω κεραιών WiFi, και βλέπω καλύπτει Χαλκιδική. Αν η τελευταία έχει κάλυψη στην περιοχή σου ασυζητητί να πας εκεί γιατί είναι και πιο φθηνή από δορυφορικό Ίντερνετ. Συνήθως αυτές οι εταιρίες βάζουν κεραίες μάρκας ubiquiti και στο backbone έχουν οπτικές ίνες. Δεν την γνωρίζω την εταιρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/4/2021 στις 2:44 ΜΜ, kostasbm είπε

η sky telecom μια χαρα ειναι ...την εχω 17 μηνες τωρα  24/2 γραμμη......οσο λεει δινει εχει και 50 και 100

Καλησπέρα, στην Χαλκιδική ; Σε ποιό μέρος; Γιατι μίλησα μόλις με την εταιρεία και μου είπαν οτι δεν καλύπτουν ακόμα, σχεδόν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες και θα μπορέσουν να καλύψουν σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Scouter7883 είπε

Καλησπέρα, στην Χαλκιδική ; Σε ποιό μέρος; Γιατι μίλησα μόλις με την εταιρεία και μου είπαν οτι δεν καλύπτουν ακόμα, σχεδόν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες και θα μπορέσουν να καλύψουν σύντομα.

εγω ειμαι ορεινη Αρκαδια......αλλα αποτι βλεπω καλυπτουν σιγα σιγα αρκετες περιοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, εχετε να προτείνετε καποια λύση για ιντερνετ στην περιοχή της Νικήτης (Χαλκιδική), δυστυχώς το προπληρωμένο πρόγραμμα της NOVA για ADSL εως 24mbit με 189€ δεν υπάρχει πλέον και τα νέα προγράμματα απο nova/cosmote ειναι πάνω απο 20. Αναζητώ μια οικονομική λύση (κατω απο 200€/χρόνο) που να δίνει τουλάχιστον 15mbit για απροβλημάτιστο σερβάρισμα και netflix.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, prefuse είπε

καλησπέρα, εχετε να προτείνετε καποια λύση για ιντερνετ στην περιοχή της Νικήτης (Χαλκιδική), δυστυχώς το προπληρωμένο πρόγραμμα της NOVA για ADSL εως 24mbit με 189€ δεν υπάρχει πλέον και τα νέα προγράμματα απο nova/cosmote ειναι πάνω απο 20. Αναζητώ μια οικονομική λύση (κατω απο 200€/χρόνο) που να δίνει τουλάχιστον 15mbit για απροβλημάτιστο σερβάρισμα και netflix.

Στην Νικήτη υπάρχουν καμπίνες vdsl από οτε. Βάλε τον αριθμό σου εδώ και δες διαθεσιμότητα. https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/diathesimotita-adsl-vdsl-cosmotetv.jsp?ct=bus

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

Στην Νικήτη υπάρχουν καμπίνες vdsl από οτε. Βάλε τον αριθμό σου εδώ και δες διαθεσιμότητα. https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/diathesimotita-adsl-vdsl-cosmotetv.jsp?ct=bus

Ευχαριστώ, το γνωρίζω αυτό αλλά δεν είμαι στη Νικήτη αλλα πριν τη Νικήτη και δεν υπάρχει κάλυψη από ΟΤΕ. 

Επίσης για την χρήση που θέλω ο ΟΤΕ βγαίνει ακριβά, 250+€/χρόνο για μόνο 6  μήνες ίντερνετ. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...