Προς το περιεχόμενο

IP blacklists και επιπτώσεις


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου με τις μαύρες λίστες IP. Πριν 2 μήνες περίπου στο γραφείο άρχισα να παρατηρώ ότι δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε κάποιες ιστοσελίδες. Υπέθεσα ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα η σύνδεση του παρόχου με κάποιους server. Επικοινώνησα με τον πάροχο μας και ανέφερα το πρόβλημα και μου υπέδειξαν να τσεκάρω εάν η IP μας (να επισημάνω ότι έχουμε στατική ΙΡ) είναι blacklisted. Μπήκα στο MXtoolbox και βρήκα ότι όντως είμασταν blacklisted από το spamhaus. Τσεκάροντας όλους τους υπολογιστές του γραφείου βρήκα έναν που είχε κολλήσει trojan και τον αποσύνδεσα από το δύκτιο και μετά μπλόκαρα την θύρα 25 όπου γινόταν όλη η ύποπτη κίνηση. Έστειλα αίτημα στο spamhaus και τελικά βγήκαμε από την blacklist. Μέχρι σήμερα είμαστε καθαροί. Το πρόβλημα τώρα που δημιουργείται από τέτοιες καταστάσεις είναι πως τα firewall όλων των ιστότοπων και των υπηρεσιών, που με κάποιο τρόπο παρακολουθούν τις blacklist και μπλοκάρουν την πρόσβαση είτε ενημερώνονται για whitelisted, πρώην blacklisted διευθύνσεις ΙΡ πολύ σπάνια ή μπορεί και ποτέ. Η λύση για μια απλή σύνδεση είναι να κάνεις reboot το router και παίρνεις άλλη IP. Στην περίπτωσή μας όμως ξεκινάει ο γολγοθάς να αλλάξει η στατική ΙΡ από τον πάροχο. Όλα αυτά γιατί το γ@μ%$# spamhaus έβαλε την IP σε blacklist!

Μερικές υπηρεσίες που με μπλοκάρουν είναι το duckduckgo, iCloud, Adobe CC, η Mozilla κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχουμε τηλεφωνικό κέντρο asterisk που συνδέεται απ’ ευθείας με τον πάροχο με σύστημα sip trunk και αυτό θέλει στατική ip. Επίσης είναι χρήσιμο στο να συνδεθεί κανείς εξωτερικά στο πρόγραμμα ERP της επιχείρησης χωρίς να στήνει VPN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...