Προς το περιεχόμενο

Η αναβάθμιση του Απριλίου στο PS5 φέρνει νέες λειτουργίες αποθήκευσης και διαμοιρασμού


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, vabill είπε

οι υπόλοιποι περιμένουμε τα preorders...

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες θα λάβουν την ενημέρωση και οι μη κάτοχοι, σε μορφή CD (γύρω στα 100 δισκάκια ο καθένας) ώστε όταν τους το φέρει ο Άγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα του 2021 άμεσα να αναβαθμιστούν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mants118 είπε

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες θα λάβουν την ενημέρωση και οι μη κάτοχοι, σε μορφή CD (γύρω στα 100 δισκάκια ο καθένας) ώστε όταν τους το φέρει ο Άγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα του 2021 άμεσα να αναβαθμιστούν. 😛

Τώρα μάλιστα! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μετέφερε στον εξωτερικό μετά πάλι στον εσωτερικό κτλ. Εγώ σβήνω και περνάω και games συνέχεια. Με τόσες εγγραφές στον ssd ( είναι και μεγάλα αρχεία ) δεν θα έχουμε κάνα θέμα σε βάθος χρόνου με τον εσωτερικό ssd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DeepSeaAI είπε

Όσον αφορά το storage, πραγματικά βήματα χελώνας, όταν το xbox απο την πρώτη μέρα υποστηρίζει εξωτερικούς δίσκους (πάνω από έναν συνδεδεμένο)
όχι μονο για αποθήκευση αλλά και για απευθείας εγκατάσταση και εκτέλεση οποιουδήποτε game ή app δεν ειναι φτιαγμένο αποκλειστικά για series/ps5,
ενώ φυσικά και τα nextgen αποθηκευτικά μέσα είναι επίσης διαθέσιμα από την πρώτη μέρα.

Eπιπλέον, οτιδήποτε μεταφέρουμε σε εξωτερικό δίσκο από το ps5 μας, δε λαμβάνει ούτε καν τα updates, μη βοηθώντας έτσι την χρονοβόρα και χωροβόρα διαδικασία των game updates.

To δε σημείο που "ο χρήστης θα μπορεί να επιλέξει ποιες λειτουργίες του παιχνιδιού θέλει να εγκαταστήσει, όπως για παράδειγμα Single Player ή Mutltiplayer" απλά ΔΕΝ ισχύει, παρά μόνο στην περίπτωση που η εταιρεία που έχει φτιάξει το παιχνίδι έχει προγραμματίσει τέτοιες επιλογές, όπως πχ συμβαίνει ήδη στο call of duty

Με δεδομένο οτι η χρήση αποθηκευτικών μέσων και οι διαδικασίες εγκατάστασης/εκτέλεσης/update δεν έχουν κάτι εξωφρενικά νέο αλλά αντίθετα θα έλεγε κανείς οτι είναι τετριμμένες διαδικασίες,
νομίζω πως η Playstationάρα λίγο μου κάνει τη ζωή πιο δύσκολη από όσο επιτρέπεται...

Να τες πάλι οι συγκρίσεις με το FailBox! Λες κι έχει δικά του παιχνίδια για να τα αποθηκεύσεις εκεί που πρέπει. Αλλά ναι,  παίζει τέλεια τα παιχνίδια 20ετιας του Box1! Μπράβο του, γιατί αν θέλαμε να παίξουμε αρχαία αποκλειστικα παιχνίδια, θα τρέχαμε να αγοράσουμε τις νέες κονσόλες! Εσκεμμένα δεν αφήνει,  προφανώς,  η Sony να εγκαθιστάς παιχνίδια σχεδιασμένα για PS5 σε εξωτερικούς. Όλοι οι κουλοί θα παραπονιέστε πως δεν φορτώνει γρήγορα και δε δουλεύει σωστά το κάθε παιχνίδι! Όσο για τους M2 ένας-δύο μόνο πιάνουν την ταχύτητα ή την ξεπερνούν του PS5 δηλαδή τα 5000Mb/S. Χαλαρώστε λιγάκι εδώ μέσα γιατί σας έχω βαρεθεί..!

(Ναι στραβοξύπνησα σήμερα)

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, Izorai said:

Όσο για τους M2 ένας-δύο μόνο πιάνουν την ταχύτητα ή την ξεπερνούν του PS5 δηλαδή τα 5000Mb/S.

Τουλάχιστον 5 μοντέλα μέχρι στιγμής. Corsair, WD, Samsung, Gigabyte, AData.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Izorai είπε

Να τες πάλι οι συγκρίσεις με το FailBox! Λες κι έχει δικά του παιχνίδια για να τα αποθηκεύσεις εκεί που πρέπει. Αλλά ναι,  παίζει τέλεια τα παιχνίδια 20ετιας του Box1! Μπράβο του, γιατί αν θέλαμε να παίξουμε αρχαία αποκλειστικα παιχνίδια, θα τρέχαμε να αγοράσουμε τις νέες κονσόλες! Εσκεμμένα δεν αφήνει,  προφανώς,  η Sony να εγκαθιστάς παιχνίδια σχεδιασμένα για PS5 σε εξωτερικούς. Όλοι οι κουλοί θα παραπονιέστε πως δεν φορτώνει γρήγορα και δε δουλεύει σωστά το κάθε παιχνίδι! Όσο για τους M2 ένας-δύο μόνο πιάνουν την ταχύτητα ή την ξεπερνούν του PS5 δηλαδή τα 5000Mb/S. Χαλαρώστε λιγάκι εδώ μέσα γιατί σας έχω βαρεθεί..!

(Ναι στραβοξύπνησα σήμερα)

φίλε εγώ playstation εχω και οχι xbox

από εκεί και πέρα δεν μπορώ ούτε να κάνω τον τυφλό, ούτε να αποδέχομαι τα πυροβολημένα επιχειρήματα του καθένα.
ξαναλέω λοιπον οτι στο θεμα "storage" το ps5 πάει με βήματα χελώνας, ακόμα και σε πράγματα που είναι τετριμμένα.

μπορεί εσύ να αγοράζεις ενα game το χρόνο και να εισαι χαρούμενος, αλλά όποιος κάνει μεγαλύτερη χρήση από εσένα σίγουρα έρχεται αντιμέτωπος με τα ίδια θέματα που θίγω εγώ.

ο καθενας ας αράξει στα κυβικούλια του λοιπόν και ας αφήσει τις εξυπνάδες!

 

και ssd υπάρχουν εδώ και καιρό στην αγορά που υπερκαλύπτουν τις ταχύτητες που ζητάει η sony,
και ακόμα και αυτή η νέα λειτουργία backup δεν λειτουργεί όσο γρήγορα περιμένει κανείς απο το hardware.
το backup από τον πανγρήγορο εσωτερικό σε εξωτερικό ssd evo, πάει με ταχύτητες όχι πολύ πιο γρήγορες από οτι σε έναν κλασσικό μαγνητικό δίσκο.

Και οκ, για τις καινοτομίες που δεν εχουν ξαναγίνει πες μπορώ να κατανοήσω γιατί χρειάζεται αρκετός χρόνος μετά που βγήκε ενα μηχανημα στην αγορά,
όμως για εφηρμοσμένα πράγματα δυσκολεύομαι να καταλάβω...!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeepSeaAI είπε

φίλε εγώ playstation εχω και οχι xbox

από εκεί και πέρα δεν μπορώ ούτε να κάνω τον τυφλό, ούτε να αποδέχομαι τα πυροβολημένα επιχειρήματα του καθένα.
ξαναλέω λοιπον οτι στο θεμα "storage" το ps5 πάει με βήματα χελώνας, ακόμα και σε πράγματα που είναι τετριμμένα.

μπορεί εσύ να αγοράζεις ενα game το χρόνο και να εισαι χαρούμενος, αλλά όποιος κάνει μεγαλύτερη χρήση από εσένα σίγουρα έρχεται αντιμέτωπος με τα ίδια θέματα που θίγω εγώ.

ο καθενας ας αράξει στα κυβικούλια του λοιπόν και ας αφήσει τις εξυπνάδες!

 

και ssd υπάρχουν εδώ και καιρό στην αγορά που υπερκαλύπτουν τις ταχύτητες που ζητάει η sony,
και ακόμα και αυτή η νέα λειτουργία backup δεν λειτουργεί όσο γρήγορα περιμένει κανείς απο το hardware.
το backup από τον πανγρήγορο εσωτερικό σε εξωτερικό ssd evo, πάει με ταχύτητες όχι πολύ πιο γρήγορες από οτι σε έναν κλασσικό μαγνητικό δίσκο.

Και οκ, για τις καινοτομίες που δεν εχουν ξαναγίνει πες μπορώ να κατανοήσω γιατί χρειάζεται αρκετός χρόνος μετά που βγήκε ενα μηχανημα στην αγορά,
όμως για εφηρμοσμένα πράγματα δυσκολεύομαι να καταλάβω...!


 

Στα κυβικουλια σου να αράξεις εσύ!

Μα ξέρω εγώ πια και πόσα αγοράζω και έχω ήδη αγοράσει και πια παίζω στο PS5. Εσύ πάλι αμφιβάλω κάν πως ξέρεις το χρώμα του PlayStation. Τόσο πράσινο σε κόβω. Και αν είχες δοκιμάσει να μεταφέρεις πραγματικά αρχεία που λες. Θα έβλεπες πως δεν είναι έτσι που θες να μας τα παρουσιάσεις. Παρόλα αυτά,  στο μόνο που ια σου δώσω δίκιο είναι πως η Sony έπρεπε να έχει ενεργοποιήσει την χρήση NMVe  ήδη. Αλλά θα γίνει αρχή καλοκαιριού.  Οπότε κανένα πρόβλημα. Επίσης δεν είπα δεν υπάρχουν καθόλου που φτάνουν στις ταχύτητες του PS5, αλλά ότι είναι μόνο 2-3 που μπορούν να το κάνουν. 

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Τουλάχιστον 5 μοντέλα μέχρι στιγμής. Corsair, WD, Samsung, Gigabyte, AData.

Όχι τουλάχιστον! Μόνο 5 μοντέλα. Και αυτά πανάκριβα. Κοντά 200€ το καθένα στο 1TB. Μέχρι το καλοκαίρι ας ελπίσουμε να έχουν πέσει οι τιμές τους. Αν έχουν κυκλοφορήσει μπόλικα νέα, με ίδιες επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Izorai είπε

Στα κυβικουλια σου να αράξεις εσύ!

Μα ξέρω εγώ πια και πόσα αγοράζω και έχω ήδη αγοράσει και πια παίζω στο PS5. Εσύ πάλι αμφιβάλω κάν πως ξέρεις το χρώμα του PlayStation. Τόσο πράσινο σε κόβω. Και αν είχες δοκιμάσει να μεταφέρεις πραγματικά αρχεία που λες. Θα έβλεπες πως δεν είναι έτσι που θες να μας τα παρουσιάσεις. Παρόλα αυτά,  στο μόνο που ια σου δώσω δίκιο είναι πως η Sony έπρεπε να έχει ενεργοποιήσει την χρήση NMVe  ήδη. Αλλά θα γίνει αρχή καλοκαιριού.  Οπότε κανένα πρόβλημα. Επίσης δεν είπα δεν υπάρχουν καθόλου που φτάνουν στις ταχύτητες του PS5, αλλά ότι είναι μόνο 2-3 που μπορούν να το κάνουν. 

Όχι τουλάχιστον! Μόνο 5 μοντέλα. Και αυτά πανάκριβα. Κοντά 200€ το καθένα στο 1TB. Μέχρι το καλοκαίρι ας ελπίσουμε να έχουν πέσει οι τιμές τους. Αν έχουν κυκλοφορήσει μπόλικα νέα, με ίδιες επιδόσεις. 

Πολύ ωραία επίδειξη IQ

Στο τέλος εσύ θα μας πείς οτι η sony καθυστερεί μέχρι να πέσουν οι τιμές των ssd γιατί σκέφτεται εσένα και την τσέπη σου, να μην πληρώσεις "πανάκριβα"

 

edit

οσο για το αν εχω playstation , λίρα 100 είσαι και σε αυτές σου τις προβλέψεις..!!

 

Επεξ/σία από DeepSeaAI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, DeepSeaAI είπε

Όσον αφορά το storage, πραγματικά βήματα χελώνας

 

Γενικα παει με βηματα χελωνας.αυτο το τσιγαρο κατω απο την ελιά δεν λεει να τελειωσει αλλο.

 

MadeupBothKillifish-max-1mb.gif

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Izorai said:

Όχι τουλάχιστον! Μόνο 5 μοντέλα. Και αυτά πανάκριβα. Κοντά 200€ το καθένα στο 1TB. Μέχρι το καλοκαίρι ας ελπίσουμε να έχουν πέσει οι τιμές τους. Αν έχουν κυκλοφορήσει μπόλικα νέα, με ίδιες επιδόσεις. 

Υπάρχουν 1-2 ακόμα νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι κατασκευαστές.

Αν δεν βγουν pci-e 5.0, δεν βλέπω να πέφτουν όσο θες, κοινώς όχι φέτος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...