Προς το περιεχόμενο

Η νεολαία των ΗΠΑ προτιμά τα iPhone έναντι των Android smartphones


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν είναι τίποτα, οι υπάλληλοι της Apple σε ποσοστό 99% έχουν iphone 🤣 Να δω πότε θα σοβαρευτούμε και θα πάψουμε να κοιτάμε τι αρέσει στους άλλους και να σταματήσουμε να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους ότι αυτό που μας αρέσει είναι το καλύτερο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αυτό δεν είναι τίποτα, οι υπάλληλοι της Apple σε ποσοστό 99% έχουν iphone 🤣 Να δω πότε θα σοβαρευτούμε και θα πάψουμε να κοιτάμε τι αρέσει στους άλλους και να σταματήσουμε να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους ότι αυτό που μας αρέσει είναι το καλύτερο.

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ο καθένας εννοείται επιλέγει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για αυτόν. Η είδηση έχει ενδιαφέρον όμως για συζήτηση. Μιλάμε για ποσοστό 90% σε όλη τη Βόρεια Αμερική σε εφήβους, όχι μόνο για υπαλλήλους της Apple ! Είναι μόδα;  είναι μόνο marketing ή  είναι κάτι παραπάνω; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που είμαι φανατικός υπέρμαχος του Android, πραγματικά απορώ πως έχει τόσο μεγάλη πέραση στον κόσμο.

Η Apple με το iPhone, προσφέρει out of the box, πολύ πολύ καλύτερη εμπειρία. Οπότε είναι λογικό για τη μεγάλη μάζα να είναι το κινητό που προτιμάει κανείς.

Για ένα τεχνολογικό forum που υποτίθεται πως είναι το insomnia, θα περίμενα βέβαια να μην υπάρχουν τόσοι φανατικοί της Apple αλλά μάλλον έχει γίνει πολύ mainstream πια.

Δυστυχώς, δεν μπορώ να αποχωριστώ το Tasker, το F-Droid, το ACR, το Blockada, το YouTube Vanced, τη σουίτα του Kustom και πολλά άλλα για να μπορώ να πάω στο πολύ πιο φιλικό για τον χρήστη iOS αλλά καταλαβαίνω πως η πλειοψηφία δεν έχει τις γνώσεις που απαιτούνται, οπότε θεωρώ πως είναι αναμενόμενο να ανέβουν κι άλλο τα ποσοστά της Apple. Ειδικά τώρα που μπόρεσε και προσφέρει και σχετικά πιο οικονομικά μοντέλα.

Άλλο ένα θετικό των iPhone είναι η μεταπώληση που σε Android είναι πραγματικά αστεία συγκριτικά, οπότε η τιμή τους δεν είναι όσο απαγορευτική όσο ακούγεται στην αρχή. Άλλωστε κι εγώ έχω το Samsung Galaxy Note 20 Ultra, οπότε δεν μπορεί να πει κανείς πως δεν υπάρχουν κι ακριβά Android.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ο καθένας εννοείται επιλέγει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για αυτόν. Η είδηση έχει ενδιαφέρον όμως για συζήτηση. Μιλάμε για ποσοστό 90% σε όλη τη Βόρεια Αμερική σε εφήβους, όχι μόνο για υπαλλήλους της aplle!

Ναι το κατάλαβα για ποιο πράγμα μιλάμε, αλλά η είδηση αυτό που θέλει να κάνει είναι να δώσει "κλίμα" ε και είπα να δώσω κάτι πιο εντυπωσιακό σαν point. Στo market share στις HΠΑ έτσι κι αλλιώς είναι πάνω από το 50%, αλλά αυτά έχουν νόημα μόνο αν ασχολείσαι με οικονομικά θέματα ή αν σε νοιάζει να είσαι με τους πολλούς. Τέτοια θέματα επί της ουσίας δεν έχουν κανένα τεχνολογικό ενδιαφέρον πέραν από κάποιο πιθανό vs που θα ακολουθήσει και θα ανεβάζει τα στατιστική της σελίδας. Θα επισημάνω μόνο ότι τέτοια θέματα όχι πολλά χρόνια πριν είχαν πιάσει καμιά δεκαριά σελίδες τις πρώτες δύο ώρες και φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από μας δεν δίνουμε δεκάρα για το πόσοι άλλοι έχουν το κινητό μας και πιο συμαντικό είναι να μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elias99 είπε

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

Ένας γνωστός έχει s21 ultra και πάει σφαίρα δεν κολλάει πουθενά και τα 120hz τα καταλαβαίνεις αμέσως. Βέβαια στην ίδια τιμή παίρνεις και iPhone οπότε δεν ξέρω αν σε συμφέρει προσωπικά. Γενικά το One ui έχει βελτιωθεί υπερβολικά πάρα πολύ σε σχέση με παλαιοτέρα. Το pixel αξίζει αλλά όχι σε τιμή που το φέρνουν εδώ, έχει stock android που προσωπικά πιστεύω είναι το καλύτερο μαζί με της Samsung.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Και μόνο που δε μπορώ να κάνω root και άρα να κόβω διαφημίσεις και popup από παντού, από εμένα με τίποτα ios. 

Μάλλον έχεις xiaomi και σου πετάγονται διαφημίσεις και pop up από παντού! 😉

  • Like 12
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάτσει η νεολαία με το iOS την ευχρηστία που δίνει το Android δεν την αλλάζω με τίποτα. Φυσικά της εφαρμογές που βρίσκεις πως Ymusic και transdrone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλα κανουν διοτι νομιζουν οτι ειναι αμερικανικο προιον. Οι φινλανδοι παιρνανε νοκια, οι κορεατες σαμσουγκ λτζι και εμεις ξαομι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papp0us είπε

To οτι χρειάστηκε έρευνα για αυτό με ξεπερνάει. Αν κάτι ειναι έκπληξη, είναι οτι υπάρχει ένας στους δέκα νεολαίους Αμερικάνους που κυκλοφορεί με LG εκεί έξω. Στις τιμές και με την υποστήριξη που τα παίρνουν οι Αμερικάνοι, και εσείς που βλέπετε Apple και βγάζετε σπυράκια, Apple θα παίρνατε.

 συμφωνο απολυτα ... καταρχην παιρνουν το καθε νεο μοντελο χωρις να δωσουν ουτε σεντς... με νεα συνδεση οποτε ειναι πολυ λογικο οχι 9 στους 10  αλλα  10 /10 ατομα να εχουν  iphone αλλα βλεπω το androit  να σβηνει σιγα σιγα  στην αμερικη  και για ολα αυτα φταιει το καλο μερκετινγκ  και η πλυση   εγκεφαλου   η apple  το κατεχει αυτο καλυτερα απο καθε εταιρια  σε ολοκληρο τον κοσμο . 

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elias99 είπε

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

πιάσε με Pixel στα χέρια σου και θα καταλάβεις ότι είναι το ίδιο καλό με το iPhone

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...