Προς το περιεχόμενο

Η νεολαία των ΗΠΑ προτιμά τα iPhone έναντι των Android smartphones


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Στο Android μπορείς δωρεάν να έχεις

  • Browser με addons
  • Youtube χωρίς διαφημίσεις
  • Stremio
  • Kodi
  • lineageos / custom roms- open source, άρα απόλυτο έλεγχο του λειτουργικού και με υποστήριξη για χρόνια 
  • gcam
  • Adaway

Χώρια η τιμή συσκευων. Τί συγκρίνουμε τώρα!

 

καλά αυτό με την τιμή δεν ισχύει πλέον. Αρκεί να δεις τις ναυαρχίδες όλων των εταιριών και να συγκρίνεις τιμές. Κι αυτός και είναι ένας βασικός λόγος που η apple ανεβάζει το μερίδιο της στην αγορά. Με τι πιο φτηνές συσκευές κάνεις δουλεία μεν αλλά σε κάποια σημεία είσαι πίσω. Και επειδή οι περισσότεροι παίρνουν τα κινητά λόγω φωτογραφικής τα iphone είναι πολύ δυνατά στις σέφλι. Στην κυρίως κάμερα υπάρχουν πιο καλές προτάσεις. Το θέμα στα μενού είναι υποκειμενικό το τι βολεύει τον καθένα. Αλλά σε επιπέδο ναυαρχίδας όλες οι εταιρίες πλέον προσφέρουν αρκετά καλή εμπειρία. Προσωπικά δεν μπορώ να βολευτώ με iphone όπως δεν μπόρεσα και με Huawei. Για προσωπική χρήση έχω ένα Samsung Note 10+ ένα Galaxy 10 + και για την δουλεία xiaomi redmi note 9 pro. Το ότι με βολέψαν αυτές οι συσκευές σε αυτά που θέλω δεν κάνουν κακές όλες τις υπόλοιπες κι αν κάποια στιγμή χρειαστεί θα πάω και σε iphone.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι, από την στιγμή που το ΛΣ φτιαχνετε για συγκεκριμένο υλικό είναι σίγουρα καλύτερο σε σχέση με ενα ΛΣ που φτιαχνετε για εκατοντάδες υλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elias99 είπε

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

Πήγες κι εσύ από τα καλύτερα αμέσως στα χειρότερα! Αφού ήσουν με ναυαρχίδα,  σε τέτοιο έπρεπε να πας. Εσύ πηγές στα 250, και όχι μόνο αυτό. Επέλεξες και Xiaomi! OMG δηλαδή! Λοιπόν, με καλό λογισμικό θα σου έλεγα να πας σε SAMSUNG, ειδικά Galaxy S21 κλπ. Σε Oneplus , ειδικά 9Pro και τέλος, Sony. Φέτος έβγαλε ένα πανέμορφο και δυνατό κινητό. Xperia 1 iii. (Αν έχεις την υπομονή να περιμένεις μερικούς μήνες μέχρι να κυκλοφορήσει)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Και στο iOS κόβεις διαφημίσεις, όχι παντού αλλά ένα μεγάλο ποσοστό, ειδικά στον safari, μπορείς να το αποφεύγεις...

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο iphone που είχα ήταν το 6s. η τελευταία έκδοση που είχα πριν το πουλήσω ήταν η 11. Παρόλα αυτά θυμάμαι ότι δεν έκανε και άριστη δουλειά. Πχ με τις διαφημίσεις στο youtube πώς τα πάει; Σε Android δεν βλέπω ούτε μία.

Να πω ότι συνολικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος, εκτός της μπαταρίας. Το κινητό λειτουργούσε σαν καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι: με σταθερότητα και ακρίβεια. Το μόνο θέμα που είχα ήταν η τιμή: όχι ότι δεν είχα τα χρήματα να το πάρω (το κόβω και τιμολόγιο και γλυτώνω ΦΠΑ+το περνάω στα έξοδα, ετσι ένα κινητό πχ των 700€ μου βγαίνει 515€ στη χειρότερη περίπτωση), αλλά οι απαιτήσεις μου από ένα κινητό μπορούν να καλυφθούν από ένα android των 200€, με τη δυνατότητα να το αντικαταστήσω εύκολα σε περίπτωση ατυχήματος. 

2 ώρες πριν, zahos147 είπε

Εσυ ανεφερες για την εγγυση κ σου απαντησα. Τωρα για τις διαφημησεις δεν το αντιμετοπισα ποτε στα Oneplus και Google pixel που ειχα κ προφανως δεν υπαρχουν αυτα στο ios. Ρωτα καλυτερα καποιον που κανει root γιατι το κανει. Εγω JB εκανα παντα για το customization του πραγματος οταν ειχα iPhone

Ανέφερα ότι χάνεις την εγγύηση. Πράγμα που ισχύει, ενώ υπάρχουν κατασκευαστές Android που δε σου την ακυρώνουν σε περίπτωση root. Η διαφορά είναι ότι σε Android έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις αυτούς, ενώ σε iOS μόνο η Apple υπάρχει.

 

2 ώρες πριν, zahos147 είπε

Εγω οταν δουλευα στην Samsung λοιπον ''πεταξα'' πολλα τηλεφωνα εκτος εγγυησης για αυτον τον λογο.

Καλά ΔΕΝ έκανες, αφού οι Custom ROMs δε θα έπρεπε να ακυρώνουν την εγγύηση του hardware. Αλλά αφού το αναφέρει η Samsung στους όρους εγγύησης, υποθέτω ότι δεν είχες και άλλη επιλογή...

Παρόλα αυτά, εκτός της Samsung και Sony, δεν γνωρίζω άλλον κατασκευαστή που να μπορεί να δει αν ξεκλείδωσες τον bootloader. Βασικά η Sony, στα νέα μοντέλα, δε σε αφήνει να τον ξανακλειδώσεις. Όμως ξαναγράφω: δεν χρειάζεται να κάνεις root για να κάνεις σοβαρό adblock. 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Σίγουρα όχι κάτι ουσιαστικό...

Αυτό δε μπορείς να το κρίνεις εσύ ή εγώ για κάποιον τρίτο. Ο καθένας θεωρεί σημαντικά διαφορετικά πράγματα από τον άλλο. Πχ youtube χωρίς καθόλου διαφημίσεις για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν έχω πιο σπαστικό πράγμα από αυτό. 

Επιπλέον, με addons μπορείς να έχεις έναν πιο ασφαλή browser. Ο safari είναι γενικά ασφαλής, αλλά θα μπορούσε να παίρνει και, ελεγχόμενα από την Apple, addons και να γίνεται ακόμα καλύτερο ή να είναι πιο παραμετροποιήσιμος.

Επιπλέον, τα custom ROMs είναι μονόδρομος για άτομα που θέλουν να δίνουν όσο το δυνατό λιγότερα προσωπικά δεδομένα στη Google. Στην περίπτωση της ασφάλειας, η Apple, φαίνεται να δίνει μεγάλη σημασία, αλλά δεδομένου ότι το λειτουργικό της είναι κλειστού κώδικα, θα πρέπει να πιστέψουμε στο λόγο της και μόνο...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tlykog προσωπικα προσπαθώ να είναι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και ναι οι γνωστοί κόφτες στο iOS δεν συγκρίνονται με αυτούς του Android που λειτουργούν σε όλο το σύστημα και όχι μόνο στους browsers όπως του iOS... 

τώρα στο άλλο θέμα περί ουσίας, με “ενοχλεί” η άποψη που έχει επικρατήσει γενικά με τους adblockers που να κόβουν τα πάντα! πχ δεν θεωρώ σωστό να κόβω τις διαφημίσεις στο insomnia και δεν με ενοχλεί μια διαφήμιση στην αρχή ενός video στο YouTube... για αυτό και δεν θεωρώ ουσιαστικά τα επιχειρήματα που έγραψε ο συμφορητης μας, μιας και πάμε σε μια νοοτροπία “παρασιτισμού”...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα προιόντα της apple είναι πια κάτι παραπάνω από συσκευές, προσδίδουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα στους κατόχους δημιουργώντας συγκεκριμένες ομάδες ατόμων. Αν σε αυτό προσθέσεις το γεγονός ότι αποτελεί και μια μόδα , τότε οι νέοι σίγουρα θέλουν "a piece of that cake".

Επεξ/σία από t3llis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν συμβεί καμία στραβή και γίνει κανένα κραχ σαν του '29. Αλλά αποκλείεται.
Τότε έγινε από την απληστία των "επενδυτών". Τώρα οι "επενδυτές" είναι σώφρονες, όπως αποδείχτηκε το 2008. ;)
Δεν είναι ποτέ καλή ιδέα να κρατάς όλα τα αυγά σου σε ένα καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, t3llis είπε

Tα προιόντα της apple είναι πια κάτι παραπάνω από συσκευές, προσδίδουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα στους κατόχους δημιουργώντας συγκεκριμένες ομάδες ατόμων. Αν σε αυτό προσθέσεις το γεγονός ότι αποτελεί και μια μόδα , τότε οι νέοι σίγουρα θέλουν "a piece of that cake".

Και ένα βιβλίο ή ένας ακαδημαϊκός τίτλος είναι παραπάνω από χαρτιά, και προσδίδουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα στους κατόχους, δημιουργώντας συγκεκριμένες ομάδες (μορφωμένους/καλλιεργιεμένους). Αν σε αυτό προσθέσεις το γεγονός ότι αποτελεί και ένα είδος γοητείας, τότε οι νέοι σίγουρα θέλουν "a peiace of that cake"

...ή (σχεδόν) όλο το ανθρώπινο είδος είναι μάτσο από τεμπέλικα κοπρόσκυλα ή τα Apple είναι (και) καλά προϊόντα. 

Choose wisely! ❤️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερική και στην Αγγλία οι περισσότεροι iPhone εχουν, είναι φθηνα και τα περισσότερα τα δίνουν με συμβόλαια δωρεάν. Που είναι η έκπληξη σε αυτό? Επίσης για τον μέσο χρήστη το ios είναι το καλύτερο, λίγο fb κα insta αντε και κάνα tiktok. Όποιος θέλει να έχει εργαλείο στα χέρια του πηγαίνει σε Samsung note ή s21

15 ώρες πριν, elias99 είπε

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

Εσύ πηγές και πήρες ένα κινητό με επεξεργαστή πολύ χειρότερο από το A11. Με 300 ευρώ πήγαινες σε κάτι πολύ καλύτερο, και θα ήταν το ίδιο smooth 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο βασικοί λόγοι υπάρχουν για αυτό, που δεν έχουν και πολύ σχέση με τα specs και το λειτουργικό:

 

- Στην Αμερική η πλειοψηφία των συσκευών δεν είναι sim-free. Έρχονται σαν μέρος του contract, οπότε και η τιμή της συσκευής αυτής καθ' αυτής απορροφάται στο πάγιο και δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην επιλογή.

 

- Η διαδεδομένη χρήση του iMessage στις νεαρότερες ηλικίες, σε συνδιασμό με το ότι η εταιρία είναι εγχώρια.

 

Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει και πολύς ανταγωνισμός στην Αμερική (where is your freedom now??), υπάρχει η Apple και η Samsung, οι υπόλοιποι είναι αμελητέοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Δύο βασικοί λόγοι υπάρχουν για αυτό, που δεν έχουν και πολύ σχέση με τα specs και το λειτουργικό:

 

- Στην Αμερική η πλειοψηφία των συσκευών δεν είναι sim-free. Έρχονται σαν μέρος του contract, οπότε και η τιμή της συσκευής αυτής καθ' αυτής απορροφάται στο πάγιο και δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην επιλογή.

 

- Η διαδεδομένη χρήση του iMessage στις νεαρότερες ηλικίες, σε συνδιασμό με το ότι η εταιρία είναι εγχώρια.

 

Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει και πολύς ανταγωνισμός στην Αμερική (where is your freedom now??), υπάρχει η Apple και η Samsung, οι υπόλοιποι είναι αμελητέοι.

Επιτέλους και ένας γνωστής. Εδω νομίζουν ότι επειδή η Ελλάδα είναι σαν την Ινδία θα είναι το ίδιο στις ΗΠΑ. Εκεί τα περισσότερα κινητά έρχονται δωρεάν με συμβόλαιο που ούτως ή άλλως κάνουν όλοι οι Αμερικανοί. Οι τιμές των 700-1000 ευρώ που παίζουν τα iPhone εκεί είναι αστείες σε σχέση με το κατά κεφαλήν, και επιπλέον ο μόνος αντίπαλος είναι η Samsung αντε και η LG ( τώρα τελείωσε και αυτή). Κινέζικη εταιρία στην Αμερική δεν πουλάει σε καμία περίπτωση, οπότε κάτι συγκρίσεις που κάνουν οι Έλληνες εδώ με κάτι xiaomi των 300 που δίνουν  specs με αντίστοιχά των 1000 εκεί απλά δεν υπάρχουν. Επίσης ο Αμερικανός ζει μέσα στις συνδρομές, δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει 5 δολάρια YouTube premium και Spotify. Έτσι δεν χρειάζεται τα vanced και τα mod apks που χρησιμοποιούμε εμείς εδώ στο Android 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο iphone που είχα ήταν το 6s. η τελευταία έκδοση που είχα πριν το πουλήσω ήταν η 11. Παρόλα αυτά θυμάμαι ότι δεν έκανε και άριστη δουλειά. Πχ με τις διαφημίσεις στο youtube πώς τα πάει; Σε Android δεν βλέπω ούτε μία.

Να πω ότι συνολικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος, εκτός της μπαταρίας. Το κινητό λειτουργούσε σαν καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι: με σταθερότητα και ακρίβεια. Το μόνο θέμα που είχα ήταν η τιμή: όχι ότι δεν είχα τα χρήματα να το πάρω (το κόβω και τιμολόγιο και γλυτώνω ΦΠΑ+το περνάω στα έξοδα, ετσι ένα κινητό πχ των 700€ μου βγαίνει 515€ στη χειρότερη περίπτωση), αλλά οι απαιτήσεις μου από ένα κινητό μπορούν να καλυφθούν από ένα android των 200€, με τη δυνατότητα να το αντικαταστήσω εύκολα σε περίπτωση ατυχήματος. 

Ανέφερα ότι χάνεις την εγγύηση. Πράγμα που ισχύει, ενώ υπάρχουν κατασκευαστές Android που δε σου την ακυρώνουν σε περίπτωση root. Η διαφορά είναι ότι σε Android έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις αυτούς, ενώ σε iOS μόνο η Apple υπάρχει.

 

Καλά ΔΕΝ έκανες, αφού οι Custom ROMs δε θα έπρεπε να ακυρώνουν την εγγύηση του hardware. Αλλά αφού το αναφέρει η Samsung στους όρους εγγύησης, υποθέτω ότι δεν είχες και άλλη επιλογή...

Παρόλα αυτά, εκτός της Samsung και Sony, δεν γνωρίζω άλλον κατασκευαστή που να μπορεί να δει αν ξεκλείδωσες τον bootloader. Βασικά η Sony, στα νέα μοντέλα, δε σε αφήνει να τον ξανακλειδώσεις. Όμως ξαναγράφω: δεν χρειάζεται να κάνεις root για να κάνεις σοβαρό adblock. 

Αυτό δε μπορείς να το κρίνεις εσύ ή εγώ για κάποιον τρίτο. Ο καθένας θεωρεί σημαντικά διαφορετικά πράγματα από τον άλλο. Πχ youtube χωρίς καθόλου διαφημίσεις για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν έχω πιο σπαστικό πράγμα από αυτό. 

Επιπλέον, με addons μπορείς να έχεις έναν πιο ασφαλή browser. Ο safari είναι γενικά ασφαλής, αλλά θα μπορούσε να παίρνει και, ελεγχόμενα από την Apple, addons και να γίνεται ακόμα καλύτερο ή να είναι πιο παραμετροποιήσιμος.

Επιπλέον, τα custom ROMs είναι μονόδρομος για άτομα που θέλουν να δίνουν όσο το δυνατό λιγότερα προσωπικά δεδομένα στη Google. Στην περίπτωση της ασφάλειας, η Apple, φαίνεται να δίνει μεγάλη σημασία, αλλά δεδομένου ότι το λειτουργικό της είναι κλειστού κώδικα, θα πρέπει να πιστέψουμε στο λόγο της και μόνο...

Να θυμηθούμε μερικά πραγματάκια από παλιά. Κάποτε σε Samsung Galaxy S2, έαν έκανες root η περνούσες λογισμικό τρίτου (custom ROM's) υπήρχε ένας κρυφός μετρητής (που έγραφε κάθε φορά) σε κάποιο μενού, στο οποίο έμπαινες με κάποιον συνδυασμό πλήκτρων. Αυτόν τον μετρητή μπορούσες να τον μηδενίσεις τότε με USB Jig. Εκείνη την εποχή θυμάμαι, τα USB Jigs τα αγόραζες από eBay ούτε με 1 ευρώ και γενικά είχε γεμίσει ο τόπος με αυτά στα Samsung forums.

Στο Galaxy S3 LTE που είχα, αυτό δεν γινόνταν. Οπότε αν υπήρχε κάποιος παρόμοιος μετρητής που έγραφε κάθε φορά που έβαζες άλλο λογισμικό, δεν μπορούσες να τον βρεις και να τον μηδενίσεις. Αργότερα δε, σε update του Galaxy S3 προστέθηκε και το περίφημο Knox, οπού εκεί δεν μπορούσες απλά να κάνεις απολύτως τίποτα και σε περίπτωση βλάβης σε συσκευή πειραγμένη, έχανες την εγγύηση ασυζητητί στα service.

Με λίγα λόγια λοιπόν, δεν ξέρεις τι δικλείδες και τι software έχει βάλει η κάθε εταιρεία στις συσκευές τις που να εντοπίζουν τυχόν προβλήματα από custom ROM's και πειραματισμούς. Οι μόνες εταιρείες σήμερα που σου επιτρέπουν το root κλπ, χωρίς να χαθεί η εγγύηση, είναι η Oneplus και η Google στα Pixels. Ούτε η Huawei σε άφηνε μέχρι πρόσφατα να ξεκλειδώσεις, ούτε η Τσαόμι σε αφήνει αν η συσκευή έχει αγοραστεί από την Infoquest και τα συνεργαζόμενα καταστήματα, ούτε η Sony ούτε καμία άλλη.

Από εκεί και πέρα, τα root, οι customιές, το XDA και οι διάφοροι πειραματισμοί στο Android, εκτός του ότι δεν είναι αναγκαίες στις μέρες μας και μπορείς κάλλιστα να κάνεις τα πάντα χωρίς αυτές, είναι πρακτικές με τις οποίες θα ασχοληθεί ένα 3% του παγκόσμιου πληθυσμού. Οπότε αν εσένα η εμένα μας βολεύει το Android για αυτόν τον λόγο, δεν σημαίνει πως είμαστε η πλειοψηφεία.

Όσο για την ασφάλεια που γράφεις κι ότι με root κι άλλες κομπίνες θα είσαι πιο ασφαλής, δεν στο εγγυάται κανείς. Πόσο μάλλον αν βάλεις στην συσκευή σου ROM's κάποιου τυχαίου Ινδού, Κινέζου η όποιου άλλου developer.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, koutsis είπε

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ο καθένας εννοείται επιλέγει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για αυτόν. Η είδηση έχει ενδιαφέρον όμως για συζήτηση. Μιλάμε για ποσοστό 90% σε όλη τη Βόρεια Αμερική σε εφήβους, όχι μόνο για υπαλλήλους της Apple ! Είναι μόδα;  είναι μόνο marketing ή  είναι κάτι παραπάνω; 

Αν μιλούσαμε για την Ελλάδα είναι απλά θέμα γοήτρου φιγούρας και και και...έχω κινητό apple αλλά δεν ξέρω τι κάνει μόνο σε κλήσεις απαντώ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sabrewulf είπε

Αν μιλούσαμε για την Ελλάδα είναι απλά θέμα γοήτρου φιγούρας και και και...έχω κινητό apple αλλά δεν ξέρω τι κάνει μόνο σε κλήσεις απαντώ...

Κάποιο link έχουμε γι'αυτό; Η κάποια έρευνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...