Προς το περιεχόμενο

Η νεολαία των ΗΠΑ προτιμά τα iPhone έναντι των Android smartphones


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μάλλον πρέπει να αλλάξεις φίλους! Ότι πιο ηλίθιο έχω ακούσει ποτέ αυτό που έγραψες ότι σου είπαν.

Το ad block από που κόβει τις διαφημίσεις  εκτός από τον browrer?

Το Blokada κόβει από παντού νομίζω και είναι δωρεάν για Android/iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μάλλον πρέπει να αλλάξεις φίλους! Ότι πιο ηλίθιο έχω ακούσει ποτέ αυτό που έγραψες ότι σου είπαν.

Το ad block από που κόβει τις διαφημίσεις  εκτός από τον browrer?

 

Επεξ/σία από sabrewulf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Το Blokada κόβει από παντού νομίζω και είναι δωρεάν για Android/iOS

Αυτό είναι vpn. Με vpn έχεις αλλά προβλήματα.

Το σωστό adblock πρέπει να μην είναι vpn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AtiX είπε

@Tlykog προσωπικα προσπαθώ να είναι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και ναι οι γνωστοί κόφτες στο iOS δεν συγκρίνονται με αυτούς του Android που λειτουργούν σε όλο το σύστημα και όχι μόνο στους browsers όπως του iOS... 

τώρα στο άλλο θέμα περί ουσίας, με “ενοχλεί” η άποψη που έχει επικρατήσει γενικά με τους adblockers που να κόβουν τα πάντα! πχ δεν θεωρώ σωστό να κόβω τις διαφημίσεις στο insomnia και δεν με ενοχλεί μια διαφήμιση στην αρχή ενός video στο YouTube... για αυτό και δεν θεωρώ ουσιαστικά τα επιχειρήματα που έγραψε ο συμφορητης μας, μιας και πάμε σε μια νοοτροπία “παρασιτισμού”...

Συμφωνώ φίλε μου. Από κάπου πρέπει να βγει και το χρήμα. Προσωπικά με ενοχλούν αφάνταστα οι διαφημίσεις στο youtube. Όχι όλες, μόνο αυτές που είναι μέσα στο βίντεο. Εκεί που κοιτάς πχ βίντεο με παιδικά τραγουδάκια (έχω 3 παιδιά, τί να κάνω;...) σου πετάει βίντεο με το "νέο σαμπουάν για λαμπερά και μεταξένια μαλλιά, από τη ρίζα ως τις άκρες" και αρχίζουν τα μικρά να φωνάζουν γιατί τους έκοψε το τραγούδι... Χίλιες φορές να ήταν γεμάτο διαφημίσεις ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ από το βίντεο, παρά αυτό...

Προσωπικά, ασπάζομαι την άποψη του Brave browser περί διαφημίσεων: βλέπε διαφημίσεις και να σε πληρώνουμε ένα μικρό ποσό από αυτά που εισπράττουμε για τη διαφήμιση + ότι σου παρέχουμε ένα πολύ καλό browser, που σου δίνει τη δυνατότητα να κόβεις ΟΛΕΣ τις διαφημίσεις... Εκεί να καθίσω να τη δω.

Παρασιτισμός δεν είναι να φτιάχεις servers, να βάζεις άλλους να τρώνε χρόνο από τη ζωή τους, να σου ανεβάζουν (πολλές φορές) αξιόλογα βίντεο στους servers σου, να εισπράτεις ένα σκασμό λεφτά ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟ και να τους δίνεις πενταροδεκάρες;... Λέμε τώρα...

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ φίλε μου. Από κάπου πρέπει να βγει και το χρήμα. Προσωπικά με ενοχλούν αφάνταστα οι διαφημίσεις στο youtube. Όχι όλες, μόνο αυτές που είναι μέσα στο βίντεο. Εκεί που κοιτάς πχ βίντεο με παιδικά τραγουδάκια (έχω 3 παιδιά, τί να κάνω;...) σου πετάει βίντεο με το νέο σαμπουάν και αρχίζουν τα μικρά να φωνάζουν γιατί τους έκοψε το τραγούδι... Χίλιες φορές να ήταν γεμάτο διαφημίσεις ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ από το βίντεο, παρά αυτό...

Προσωπικά, ασπάζομαι την άποψη του Brave browser περί διαφημίσεων: βλέπε διαφημίσεις και να σε πληρώνουμε ένα μικρό ποσό από αυτά που εισπράττουμε για τη διαφήμιση + ότι σου παρέχουμε ένα πολύ καλό browser, που σου δίνει τη δυνατότητα να κόβεις ΟΛΕΣ τις διαφημίσεις... Εκεί να καθίσω να τη δω.

Παρασιτισμός δεν είναι να φτιάχεις servers, να βάζεις άλλους να τρώνε χρόνο από τη ζωή τους, να σου ανεβάζουν (πολλές φορές), αξιόλογα βίντεο, να τα ανεβάζουν στους servers σου, να εισπράτεις ένα σκασμό λεφτά ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟ και να τους δίνεις πενταροδεκάρες;... Λέμε τώρα...

 

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τις διαφημίσεις ενδιάμεσα σε παιδικά και μη τραγούδια, αυτό προφανώς γίνεται για λόγους δικαιωμάτων και για να μην κατεβάζεις τα βίντεο αυτά με έναν οποιονδήποτε download manager και τα αντιγράφεις σε άλλους, η τα βλέπεις εκτός Youtube.

Για τον Brave πάντως πέρυσι δεν διαβάζαμε και τα καλύτερα. Υπήρχε spyware, δεν ήταν ασφαλής και νομίζω είχε ανέβει κι εδώ σχετικό θέμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Waiss είπε

Να θυμηθούμε μερικά πραγματάκια από παλιά. Κάποτε σε Samsung Galaxy S2, έαν έκανες root η περνούσες λογισμικό τρίτου (custom ROM's) υπήρχε ένας κρυφός μετρητής (που έγραφε κάθε φορά) σε κάποιο μενού, στο οποίο έμπαινες με κάποιον συνδυασμό πλήκτρων. Αυτόν τον μετρητή μπορούσες να τον μηδενίσεις τότε με USB Jig. Εκείνη την εποχή θυμάμαι, τα USB Jigs τα αγόραζες από eBay ούτε με 1 ευρώ και γενικά είχε γεμίσει ο τόπος με αυτά στα Samsung forums.

Στο Galaxy S3 LTE που είχα, αυτό δεν γινόνταν. Οπότε αν υπήρχε κάποιος παρόμοιος μετρητής που έγραφε κάθε φορά που έβαζες άλλο λογισμικό, δεν μπορούσες να τον βρεις και να τον μηδενίσεις. Αργότερα δε, σε update του Galaxy S3 προστέθηκε και το περίφημο Knox, οπού εκεί δεν μπορούσες απλά να κάνεις απολύτως τίποτα και σε περίπτωση βλάβης σε συσκευή πειραγμένη, έχανες την εγγύηση ασυζητητί στα service.

Με λίγα λόγια λοιπόν, δεν ξέρεις τι δικλείδες και τι software έχει βάλει η κάθε εταιρεία στις συσκευές τις που να εντοπίζουν τυχόν προβλήματα από custom ROM's και πειραματισμούς. Οι μόνες εταιρείες σήμερα που σου επιτρέπουν το root κλπ, χωρίς να χαθεί η εγγύηση, είναι η Oneplus και η Google στα Pixels. Ούτε η Huawei σε άφηνε μέχρι πρόσφατα να ξεκλειδώσεις, ούτε η Τσαόμι σε αφήνει αν η συσκευή έχει αγοραστεί από την Infoquest και τα συνεργαζόμενα καταστήματα, ούτε η Sony ούτε καμία άλλη.

Από εκεί και πέρα, τα root, οι customιές, το XDA και οι διάφοροι πειραματισμοί στο Android, εκτός του ότι δεν είναι αναγκαίες στις μέρες μας και μπορείς κάλλιστα να κάνεις τα πάντα χωρίς αυτές, είναι πρακτικές με τις οποίες θα ασχοληθεί ένα 3% του παγκόσμιου πληθυσμού. Οπότε αν εσένα η εμένα μας βολεύει το Android για αυτόν τον λόγο, δεν σημαίνει πως είμαστε η πλειοψηφεία.

Όσο για την ασφάλεια που γράφεις κι ότι με root κι άλλες κομπίνες θα είσαι πιο ασφαλής, δεν στο εγγυάται κανείς. Πόσο μάλλον αν βάλεις στην συσκευή σου ROM's κάποιου τυχαίου Ινδού, Κινέζου η όποιου άλλου developer.

Και τώρα υπάρχει. Knox το λένε.

Γιατί να έχει ασφαλιστικές δικλείδες που δεν γνωρίζεις; Εννοώ ποιο το νόημα; Αν δε μπορεί ΚΑΙ ο αγοραστής να δει αυτό που του λέει η εταιρεία, τότε πως μπορεί η εταιρεία να ισχυριστεί ότι πείραξε το κινητο;

Γιατί νομίζεις ότι η Samsung το έχει φανερό;

Είπαμε: εκτός από Samsung (knox), τη Sony, που δε σε αφήνει να ξανακλειδώσεις τον bootloader και τη Huawei που έχει απαγορεύσει εδώ και χρόνια το ξεκλείδωμά του (αν έχεις πληροφορίες ότι ξεκλειδώνουν στα καινούρια πες μου, ειλικρινά με ενδιαφέρει), στις υπόλοιπες αν σου συμβεί κάτι, περνάς το εργοστασικό μενου και κλειδώνεις τον bootloader.

Πρώτα απ' όλα δεν είπα ότι χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Είχα μια συζήτηση περί adblock και είπα ότι σε iphone πρέπει να κάνεις jailbreak, που ακυρώνει την εγγύηση. Ένας άλλος συμφορουμίτης που είπε ότι το ίδιο ισχύει και σε Android, αλλά ήταν εξαρχής λάθος απάντηση: δε χρειάζεσαι root, άρα και ξεκλείδωμα bootloader, για να έχεις ένα καλό adblock σε Android.

Αν θεωρείς ότι δεν είσαι ασφαλής με λειτουργικό ανοιχτού κώδικα (σχεδόν όλες οι custom ROMs βασίζονται σε AOSP), αλλά είσαι ασφαλής με λειτουργικά κλειστού κώδικα (πχ Google Android ή iOS), τότε κάτι έχεις καταλάβει λάθος... Επιπλέον, αν είσαι σοβαρός περί "προστασίας των προσωπικών σου δεδομένων", οι custom ROMs είναι μονόδρομος και σίγουρα ΔΕΝ είναι για όλους.

Υπάρχουν custom ROMs και custom ROMs... Αν κατεβάσεις πχ Lineage OS, Resurrection Remix κτλ είσαι μια χαρά. Αν κατεβάσεις ό,τι να' ναι, τότε τα θέλει ο απαυτός σου. Προσωπικά είμαι κατά του root έτσι κι αλλιώς, αλλά οι χρήστες που φτάνουν μέχρι εκεί συνήθως ξέρουν τί κάνουν και πως να προστατευτούν...

21 λεπτά πριν, Waiss είπε

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τις διαφημίσεις ενδιάμεσα σε παιδικά και μη τραγούδια, αυτό προφανώς γίνεται για λόγους δικαιωμάτων και για να μην κατεβάζεις τα βίντεο αυτά με έναν οποιονδήποτε download manager και τα αντιγράφεις σε άλλους, η τα βλέπεις εκτός Youtube.

Για τον Brave πάντως πέρυσι δεν διαβάζαμε και τα καλύτερα. Υπήρχε spyware, δεν ήταν ασφαλής και νομίζω είχε ανέβει κι εδώ σχετικό θέμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Με τον 4Κ video downloader μια χαρά μου τα κατεβάζει και χωρίς τις διαφημίσεις. Υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι. Από τη στιγμή που υπάρχουν πολλαπλές επιλογές, δε βλέπω το νόημα σε αυτό που γράφεις.

Έτσι είναι. Παιχτηκε ένα θέμα, το οποίο έχει διορθωθεί εδώ και καιρό και προφανώς δεν έγινε επίτηδες. Ήταν κενό ασφαλείας που διόρθωσαν. Πλέον είναι από του πιο ασφαλείς browsers (out of the box). Άλλες εναλλακτικές είναι ο Vivaldi, o Bromite ή ο Firefox, σε Android και σε υπολογιστή κυρίως ο Firefox, αλλά και εκεί υπάρχουν επιλογές. Ακόμα και αυτός, που είναι "άρρωστος" με την προστασία προσωπικών δεδομένων, τον θεωρεί αξιόλογο:

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Και τώρα υπάρχει. Knox το λένε.

Γιατί να έχει ασφαλιστικές δικλείδες που δεν γνωρίζεις; Εννοώ ποιο το νόημα; Αν δε μπορεί ΚΑΙ ο αγοραστής να δει αυτό που του λέει η εταιρεία, τότε πως μπορεί η εταιρεία να ισχυριστεί ότι πείραξε το κινητο;

Γιατί νομίζεις ότι η Samsung το έχει φανερό;

Είπαμε: εκτός από Samsung (knox), τη Sony, που δε σε αφήνει να ξανακλειδώσεις τον bootloader και τη Huawei που έχει απαγορεύσει εδώ και χρόνια το ξεκλείδωμά του (αν έχεις πληροφορίες ότι ξεκλειδώνουν στα καινούρια πες μου, ειλικρινά με ενδιαφέρει), στις υπόλοιπες αν σου συμβεί κάτι, περνάς το εργοστασικό μενου και κλειδώνεις τον bootloader.

Πρώτα απ' όλα δεν είπα ότι χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Είχα μια συζήτηση περί adblock και είπα ότι σε iphone πρέπει να κάνεις jailbreak, που ακυρώνει την εγγύηση. Ένας άλλος συμφορουμίτης που είπε ότι το ίδιο ισχύει και σε Android, αλλά ήταν εξαρχής λάθος απάντηση: δε χρειάζεσαι root, άρα και ξεκλείδωμα bootloader, για να έχεις ένα καλό adblock σε Android.

Αν θεωρείς ότι δεν είσαι ασφαλής με λειτουργικό ανοιχτού κώδικα (σχεδόν όλες οι custom ROMs βασίζονται σε AOSP), αλλά είσαι ασφαλής με λειτουργικά κλειστού κώδικα (πχ Google Android ή iOS), τότε κάτι έχεις καταλάβει λάθος... Επιπλέον, αν είσαι σοβαρός περί "προστασίας τω προσωπικών σου δεδομένων", οι custom ROMs είναι μονόδρομος και σίγουρα ΔΕΝ είναι για όλους.

Υπάρχουν custom ROMs και custom ROMs... Αν κατεβάσεις πχ Lineage OS, Resurrection Remix κτλ είσαι μια χαρά. Αν κατεβάσεις ό,τι να' ναι, τότε τα θέλει ο απαυτός σου. Προσωπικά είμαι κατά του root έτσι κι αλλιώς, αλλά οι χρήστες που φτάνουν μέχρι εκεί συνήθως ξέρουν τί κάνουν και πως να προστατευτούν...

Αυτό γράφω. Εποχές προ Knox, η Sammy είχε τον μετρητή που μπορούσες να τον διαγράψεις. Εταιρείες όμως που δεν έχουν Knox, πως ξέρεις ότι δεν έχουν κάποιον αντίστοιχο μετρητή, που γράφει κρυφά κάπου ότι πείραξες η ξεκλείδωσες την συσκευή σου και που δεν μπορείς εσύ ως χρήστης να τον μηδενίσεις;

Απλά πράγματα. Χαλάει η βραχυκυκλώνει κάτι στην συσκευή σου, με αποτέλεσμα να μην ενεργοποιείται. Αν την πας στο service, την επαναφέρουν και δουν ότι "φοράει" άσχετο λογισμικό η αντιληφθούν πως απλά είναι ξεκλειδωμένος ο BL, είσαι εκτός εγγύησης αυτομάτως.

Το ξέρω πως δεν χρειάζεται root απαραίτητα για να κάνεις ότι θες στο Android. Εκτός ίσως από μαζικό backup εφαρμογών με τα data τους (πάλαι ποτέ Titanium Backup) η να ξηλώσεις εντελώς εργοστασιακά apps και telemetries. Κι εγώ πέρασα από αυτήν την φάση κάποτε και κυριώς τα τότε Samsung, όπως, ένα Huawei Ideos X5 και κάτι Τσαόμι από Κίνα, τα είχα ξεσκίσει στα φλασαρίσματα. Παρόλαυτα τα καλύτερο κατ' εμέ adblock, ήταν το Adaway κι αυτό μόνο με root λειτουργεί.

Μα στο XDA είναι όλες οι custom ROM's. Κι όλες βασίζονται πάνω κάτω, σε αυτές που ανέφερες με κάποιες επιπλέον παραμετροποιήσεις και τροποποιήσεις. Ποιος μου εγγυάται όμως τι βλέπει και δεν βλέπει ο εκάστοτε developer αυτών των ROM's; Η καλύτερα, τα δίνω που τα δίνω στην Google η στην Apple, να τα δώσω και σε κάποιον random τύπο που φτιάχνει ROM's στο υπόγειο του σπιτιού του σε κάποια επαρχία της Ινδίας; Και ειδικά όταν στις συεκευές μας έχουμε την μάνα μας και τον πατέρα μας, από διαβατήρια, τραπεζικές εφαρμογές, εισητήρια, φωτογραφίες, αρχεία δουλειάς κλπ.

Δεν λέω πως έχει συμβεί κάτι μεμπτό η ακράιο με customιές, αλλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ChownTuen είπε

Και ένα βιβλίο ή ένας ακαδημαϊκός τίτλος είναι παραπάνω από χαρτιά, και προσδίδουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα στους κατόχους, δημιουργώντας συγκεκριμένες ομάδες (μορφωμένους/καλλιεργιεμένους). Αν σε αυτό προσθέσεις το γεγονός ότι αποτελεί και ένα είδος γοητείας, τότε οι νέοι σίγουρα θέλουν "a peiace of that cake"

...ή (σχεδόν) όλο το ανθρώπινο είδος είναι μάτσο από τεμπέλικα κοπρόσκυλα ή τα Apple είναι (και) καλά προϊόντα. 

Choose wisely! ❤️ 

Ναι απλά στη μια περίπτωση μπορείς να το επιτύχεις με τα χρήματα του μπαμπά και της μαμάς ενώ στην άλλη πρέπει να βάλεις πισινό κάτω και να προσπαθήσεις , πράγμα "δύσκολο" για πολλούς νέους που θέλουν το γρήγορο/έτοιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Waiss είπε

Αυτό γράφω. Εποχές προ Knox, η Sammy είχε τον μετρητή που μπορούσες να τον διαγράψεις. Εταιρείες όμως που δεν έχουν Knox, πως ξέρεις ότι δεν έχουν κάποιον αντίστοιχο μετρητή, που γράφει κρυφά κάπου ότι πείραξες η ξεκλείδωσες την συσκευή σου και που δεν μπορείς εσύ ως χρήστης να τον μηδενίσεις;

Απλά πράγματα. Χαλάει η βραχυκυκλώνει κάτι στην συσκευή σου, με αποτέλεσμα να μην ενεργοποιείται. Αν την πας στο service, την επαναφέρουν και δουν ότι "φοράει" άσχετο λογισμικό η αντιληφθούν πως απλά είναι ξεκλειδωμένος ο BL, είσαι εκτός εγγύησης αυτομάτως.

Το ξέρω πως δεν χρειάζεται root απαραίτητα για να κάνεις ότι θες στο Android. Εκτός ίσως από μαζικό backup εφαρμογών με τα data τους (πάλαι ποτέ Titanium Backup) η να ξηλώσεις εντελώς εργοστασιακά apps και telemetries. Κι εγώ πέρασα από αυτήν την φάση κάποτε και κυριώς τα τότε Samsung, όπως, ένα Huawei Ideos X5 και κάτι Τσαόμι από Κίνα, τα είχα ξεσκίσει στα φλασαρίσματα. Παρόλαυτα τα καλύτερο κατ' εμέ adblock, ήταν το Adaway κι αυτό μόνο με root λειτουργεί.

Μα στο XDA είναι όλες οι custom ROM's. Κι όλες βασίζονται πάνω κάτω, σε αυτές που ανέφερες με κάποιες επιπλέον παραμετροποιήσεις και τροποποιήσεις. Ποιος μου εγγυάται όμως τι βλέπει και δεν βλέπει ο εκάστοτε developer αυτών των ROM's; Η καλύτερα, τα δίνω που τα δίνω στην Google η στην Apple, να τα δώσω και σε κάποιον random τύπο που φτιάχνει ROM's στο υπόγειο του σπιτιού του σε κάποια επαρχία της Ινδίας; Και ειδικά όταν στις συεκευές μας έχουμε την μάνα μας και τον πατέρα μας, από διαβατήρια, τραπεζικές εφαρμογές, εισητήρια, φωτογραφίες, αρχεία δουλειάς κλπ.

Δεν λέω πως έχει συμβεί κάτι μεμπτό η ακράιο με customιές, αλλά...

Θα πρέπει να αιτιολογήσουν με πιο τρόπο εντόπισαν ότι το κινητό σου έχει ξεκλειδώσει. Άρα αν το έχουν κρυφό δε θα καταφέρουν και πολλά. Πολλοί, θα την κατηγορήσουν ότι βγάζει κινητά εκτός εγγύησης χωρίς λόγο. Πώς θα υπερασπιστεί τη θέση της; "Έχουμε ένα μυστικό διακόπτη, που δεν έχει δει ΚΑΝΕΝΑΣ, ούτε καν αυτοί που ασχολούνται με custom ROMs, και είδαμε ότι ξεκλειδώσατε τον bootloader;". Δεν δουλεύει έτσι η εγγύηση.

Τα service δεν επισκευάζουν, συνήθως αντικαθιστουν (πχ μια βραχυκυκλωμένη πλακέτα) και χάνεις τα δεδομένα, οπότε δύσκολα θα το δουν. Παρόλα αυτά δεν λέω ότι δεν γίνεται αυτό που γράφεις. Είναι ένα ρίσκο που παίρνεις από την αρχή ή ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟ ΞΕΚΛΕΊΔΩΜΑ. Στην Apple δεν υπάρχει η επιλογή αυτή με κανένα τρόπο.

Μαζικό backup κάνεις και μέσω TWRP, χωρίς root. Δυστυχώς, είναι πλέον τεχνικά αδύνατο να καθαρίσεις πλήρως ένα Google Android κινητό. Η μόνη λύση είναι να πας σε custom ROM χωρίς Google services, με εναλλακτικές λύσεις όπως microg, αν θέλεις να χρησιμοποιείς εφαρμογές που χρειάζονται οπωσδήποτε Google services για να τρέξουν.

ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ. Οποιοσδήποτε μπορεί να δει τί περιέχει ο κώδικας της ROM. Με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν τα Linux από την αρχή της ζωής τους, εδώ και πάνω από 25 χρόνια. Δουλευε και δουλεύει αποδεδειγμένα. Από την άλλη, υπάρχουν πολλά παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι γίνονται καταχρήσεις σε λειτουργικά κλειστού κώδικα από τις εταιρείες παραγωγής τους. Επιπλέον, ΟΥΤΕ σε επίπεδο ασφάλειας είναι καλύτερα τα προγράμματα κλειστού κώδικα. Σύγκρινε κενά ασφαλείας και κακόβουλο λογισμικό μεταξύ Windows και Linux και πες μου... Κάποιοι λένε ότι αυτό οφείλεται στο ότι τα Windows είναι πιο δημοφιλή. Ισχύει ΜΟΝΟ για οικιακούς χρήστες. Στους servers, που το μεγαλύτερο ποσοστό δουλεύει με Linux, κανένας δε θέλει να αποκτήσει πρόσβαση και δεν ασχολούνται;...

Πάνω στο Linux στηρίζεται και το Android.

Τέλος, αν η ROM δεν καλυπτει κάποιες προδιαγραφές, δεν λειτουργούν οι εφαρμογές e-banking. Γι αυτό και υπάρχει εφαρμογή που ελέγχει την πληρότητα της ROM. Αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.freeandroidtools.safetynettest&hl=en&gl=US

Φυσικά δεν είναι τέλεια, αλλά δουλεύει. Μπορείς να την ξεγελάσεις, αλλά αν έχεις rooted συσκευή ΔΕΝ βάζεις τράπεζα στο κινητό... Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, elias99 είπε

διαβάζω με πολύ προσοχή τα σχόλια σας.

έδωσα το iphone x μου μετά από 3μιση χρόνια και πήρα ένα φθηνό xiami των 250 ευρω (10t lite) 

ναι οκ κάνω την δουλεία μου αλλά το λογισμικό εάν και 120 hz δεν ειναι τελείως smooth όπως ήταν το ios και αυτό προσωπικά με ενοχλεί αρκετά

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λογισμικό που να είναι τελείως smooth?samsung oneplus pixel τι?

προχθές έπεξα με ένα iphone 8 ενός φίλου και δεν συγκρίνεται με τίποτα με το miui ( δυστηχώς γιατί πάλι θα μας φάει τα λεφτά το βρωμομήλο)

Στην σύγκριση που κάνεις μπορεί να έχει διαφορά το ui, αλλά μην ξεχνάς ότι συγκρίνεις ένα κινητό των 250 ευρώ με ένα κινητό των 800€+.

Τα 2 παραπανω Σίγουρα δεν είναι ίδιας χρονολογίας, αλλα πιστεύω οτι ενα Android με ενα iphone ίδιας τιμής ειναι πολυ κοντά όσον αφορά το UI smoothness.

Βέβαια ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του εκεί που τον ικανοποιούν περισσότερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, adi32 είπε

Ψηφίζουν τραμπ, βλέπουν Χαλκ Χογκαν και νομίζουν ότι παλεύει αληθινά, θεωρούν τον Μπρους Γουίλις ήρωα.... Τι άλλο να περιμένει κανείς 

Μην μπερδεύεσαι, τον Τραμπ τον επέλεξε ο Πούτιν 😆😆😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά βρε παιδιά αλλά τι νομίζετε;

Ότι ακόμη και τα παιδιά στο Αμέρικα στη πλειοψηφία τους κάθονται και ασχολούνται με κλειδώματα και ξεκλειδώματα, blokada και newpipe και τέτοια;

Έχετε δει τα κέρδη του Apple Store κυρίως αλλά και του Google Play;

Αν νομίζετε ότι αυτά είναι κριτήριο επιλογής του κινητού τους γελιέστε, αυτά είναι για χώρες σαν τη δικιά μας που ο βασικός μισθός είναι αυτός που είναι.

Αν τους αρέσει ένα app το αγοράζουν για να μην έχει διαφημίσεις, αν δεν θέλουν διαφημίσεις πληρώνουν YT Premium και φυσικά και συνδρομή στο Apple One.

Η πιστωτική του μπαμπά να είναι καλά, σιγά μη μπουν σε τέτοιες διαδικασίες, έχουν λεφτά, δηλαδή η μαμά κι ο μπαμπάς.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...