Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το HP 255 G8 (Ryzen 5-3500U/8GB RAM/256GB NVMe/15,6″ FHD/No OS)


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαρακτηρίστηκε από αρκετούς ως εξαιρετική VFM επιλογή στην κατηγορία «έως €500». Είναι όντως έτσι;

Skroutz.gr | BestPrice.gr

Η αναφορά των specs συναρτήσει της τιμής (μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν €470) καθιστά αυτό το HP ελκυστικό για οποιονδήποτε αναζητά ένα all around laptop. Πρόκειται για το φτηνότερο Ryzen 5-3500U | 8GB RAM | 256 GB NVMe | 15,6″ FHD μοντέλο που μπορείτε να βρείτε στην ελληνική αγορά. Στο ίδιο περίπου κόστος υπάρχει ακόμα το 255 G7, επίσης της HP,  αλλά αυτό ως αποθηκευτικό μέσο έχει απλό SSD, όχι NVMe κατά συνέπεια δεν νομίζω πως αξίζει να ασχοληθείτε.

Για τον επεξεργαστή, το μέγεθος της RAM και το αποθηκευτικό μέσο, τα είπαμε, ας δούμε που έχουν γίνει -αναπόφευκτα- εκπτώσεις προκειμένου να κρατηθεί η τιμή σε χαμηλότερα σχέση με τον ανταγωνισμό επίπεδα. Ακολουθούν κάποια γενικά σχόλια για την ποιότητα κατασκευής, quality control κ.λπ.:

  • Μην περιμένετε σασί αλουμινίου (μεγαλύτερη ανθεκτικότητα/αντοχή, ανώτερη αισθητική), κυριαρχεί η πλαστικίλα χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι στιβαρό ή να δείχνει πως θα ξεχαρβαλωθεί στο μέλλον. Παρόμοια υλικά χρησιμοποιούν όλα τα Ryzen 5 μοντέλα της κατηγορίας €500 έως €600 (πιθανόν και ακριβότερα) οπότε δεν μπορούμε να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις.
  • Ένας κάτοχος και μέλος του forum, ο copria7, παρέλαβε ελαττωματική μονάδα (υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες σε idle mode) η οποία κατόπιν συνεννοήσεως με την εταιρεία αντικαταστάθηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα.
  • Εκφράστηκαν ανησυχίες για legacy support χωρίς να επιβεβαιωθούν στην πράξη.
  • Η σοβαρότερη κατηγορία που έχει διατυπωθεί, είναι πως ενώ λανσάρεται ως laptop με IPS panel στην πραγματικότητα φέρει TN (με τις γνωστές αδυναμίες οθονών αυτού του τύπου). Σε αυτό το screenshot μπορείτε να δείτε με ποιο όνομα αναγνωρίζεται από τη γνωστή εφαρμογή AIDA64 Engineer. Ένα ακόμα report μπορείτε να βρείτε εδώ. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι και το μόνο μελανό σημείο. Πρόκειται για φτηνιάρικο IPS με επιδόσεις εφάμιλλες ενός TN ή η HP παραπλανά εν γνώση της το αγοραστικό κοινό; Γράψτε αν γνωρίζετε κάτι για το "AUO3791" μήπως βγάλουμε άκρη.
  • Οι θύρες USB όχι μόνο είναι λίγες (μόλις 3 στο σύνολο, 2 Type A + 1 type C) αλλά το ζευγάρι των κλασικών ports που βρίσκεται στη δεξιά πλευρά έχει ελάχιστη απόσταση ανάμεσά του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνδεθούν 2 συσκευές όταν μία εξ αυτών έχει ελαφρώς μεγαλύτερο όγκο. Αντιμετώπισα αυτό ακριβώς το πρόβλημα κατά την εγκατάσταση των Windows που είχα σε flashάκι της Kingston με ελαστική επένδυση (δεν πρόκειται για κανένα κτήνος, έχω και 64άρι HyperX Savage με διπλάσιες διαστάσεις) ενώ είχα ήδη συνδέσει ένα nano receiver της Logitech για το ποντίκι (δεν την παλεύω με τα touchpads). Αναγκάστηκα να δημιουργήσω κι άλλο bootable μέσο, αυτή τη φορά σε ένα μικροσκοπικό SanDisk προκειμένου να χωρέσουν.

Παραθέτω 2 φωτογραφίες από το εσωτερικό του laptop που τράβηξε και παράθεσε στο Skroutz ο hondatune (χωρίς τη συγκατάθεσή του - ελπίζω να με συγχωρήσει) ο οποίος και προσέθεσε επιτυχώς άλλο ένα DIMMάκι RAM. Το μηχανάκι τώρα θα πετάει. Αν το διαβάσεις φίλε, γράψε πόσο σου στοίχισε η επιπλέον μνήμη και αν σε ταλαιπώρησε η εγκατάσταση.

1294962513_HP255G8Underthehood.jpg.2fe7f09c13677f13f41a0f4f7af954bc.jpg

 

1508365107_HP255G8NVMe-SKHynixBC511256GB.jpg.f56a117ec1c2a3648910d20bee506242.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο το αρθρο και πολυ κατατοπιστικο.

Στο site της crucial αν βαλουμε το συγκεκριμενο laptop βγαζει οτι μπορουμε να βαλουμε 2Χ8GB στα 2666 αντι να προσθεσουμε αλλη μια 8αρα στα 2400.

Ισχυει ?  και απο την αλλη αξιζει να αγοραστουν 2Χ8gb στα 2666 ? ειναι αισθητη η διαφορα απο τα 2400 στα 2666 ?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimpoly12 είπε

Εξαιρετικο το αρθρο και πολυ κατατοπιστικο.

Στο site της crucial αν βαλουμε το συγκεκριμενο laptop βγαζει οτι μπορουμε να βαλουμε 2Χ8GB στα 2666 αντι να προσθεσουμε αλλη μια 8αρα στα 2400.

Ισχυει ?  και απο την αλλη αξιζει να αγοραστουν 2Χ8gb στα 2666 ? ειναι αισθητη η διαφορα απο τα 2400 στα 2666 ?

 

Ευχαριστω πολυ

Η σειρα 2000 - 3000 Ryzen της Amd αξιοποιει μνημη με οριο εως 2400

Και να βαλεις 2666 δεν θα αξιοποιηθουν

Με λιγα λογια παλι θα λειτουργησει με 2400 η μνημη

(Η σειρα 4000 - 5000 της Amd υποστηριζει ταχυτερη μνημη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Η σειρα 2000 - 3000 Ryzen της Amd αξιοποιει μνημη με οριο εως 2400

Και να βαλεις 2666 δεν θα αξιοποιηθουν

Με λιγα λογια παλι θα λειτουργησει με 2400 η μνημη

(Η σειρα 4000 - 5000 της Amd υποστηριζει ταχυτερη μνημη)

Σε ευχαριστω πολυ για την διευκρινιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Τα πράγματα φαίνονται να είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο 9-11. Η οθόνη πραγματικά είναι πολύ κακή. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί μιας και έχω το λαπτοπ mounted σε βάση και είναι συνδεδεμένο με εξωτερική οθόνη. Αλλά όταν το χρησιμοποιώ μόνο του, τότε πράγματι η εμπειρία είναι απογοητευτική, σε βαθμό που αν ήξερα ότι η οθόνη θα είναι τόσο χάλια, πραγαμτικά δε θα το επέλεγα ποτέ. Όταν ανεβάζω τη φωτεινότητα της οθόνης για κάποιο λόγο γίνεται ακόμη χειρότερο, και το ιδανικό φαίνεται να βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το μέσον της φωτεινότητας. Παρόλα αυτά, τα χαρ/κά του είναι αξιοπρεπή για την κατηγορία της τιμής (470) και μετά από αναβάθμιση μνήμης από 8 σε 16 GB (2400 MHz), ανταποκρίνεται μια χαρά. Το πληκτρολόγιο αν και έχω δουλέψει και πολύ καλύτερα, μετά απο ~2 εβδομάδες, μπορώ να πω πως είναι καλυτέρο από οτι μου φάνηκε αρχικά, και το συνηθίζει κάποιος εύκολα. Οι 2 θύρες για usb πράγματι θα έπρεπε να έχουν λίγο μεγαλύτερη απόσταση, ότι είπε ο 9-11 ισχύει στο απόλυτο, εφάπτονται. Ο ήχος πολύ καλός, καλύτερος ακριβότερων λαπτοπ, δεν το περίμενα. Γενικά, αν κάποιος το θέλει για πολύ απλή χρήση πιστεύω είναι οκ. Αν το θέλει για πολύωρη χρήση, χωρίς χρήση εξωτερικής οθόνης, τότε η εμπειρία χρήσης θα είναι λίγο κουραστική λόγω της οθόνης του. Κλείνοντας, δε θα το πρότεινα σε κανέναν λόγω της οθόνης του, εκτός και κάποιος είναι διατεθειμένος να κάνει μια τέτοια παραχώρηση. PS: Το support της HP, αν και δε το είχα χρειαστεί ποτέ εως τώρα, εξαιρετική, δε το περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάτι πολύ απλό:

Το έβαλα δίπλα σε ένα Fujitsu, το Lifebook AH532 (μοντέλο του 2012), για μια πρόχειρη σύγκριση. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Το "LG Philips LP156WH3-TLAB" panel (βλ. screenshot) του αρχαίου Fujitsu, είχε σαφώς καλύτερες γωνίες θέασης σε σχέση με το "AUO3791" (αγνώστων λοιπών στοιχείων) του HP 255 GB. Και όλα αυτά ενώ έχει «γράψει χιλιόμετρα». Όχι μόνο έχει σχεδόν μια δεκαετία στη πλάτη του, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια άρχισε σταδιακά να αποκολλάται η καλωδιοταινία (;) με αποτέλεσμα η οθόνη να λειτουργεί μόνο σε συγκεκριμένη κλίση (πρέπει να βρεις το κατάλληλο σημείο, διαφορετικά μαυρίζει εντελώς σαν να μην έχει σήμα!). Τα σχόλια νομίζω περιττεύουν...

 

375645283_FujitsuLifebookAH532-AIDA64Engineer-Monitor2020-12-15.png.551e96a6b3e25bd1f1a74971029e0d7e.png

Να αναφέρω επίσης πως σε εμένα έτυχε προβληματικός CPU sensor, μονίμως κολλημένος στους 10°C (με θερμοκρασία δωματίου 19°C). Αυτή τουλάχιστον είναι η τιμή που αναφέρει το AIDA64 - θα δοκιμάσω και stress test μέσω των diagnostic tools της HP αλλά δεν νομίζω πως θα αλλάξουν οι μετρήσεις. Άραγε πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για την υγεία του laptop; Πάντως όταν αυξάνεται το work load, ακούω το ανεμιστηράκι να ανεβάζει στροφές...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω πει και σε αλλο νημα, δυστηχως ενα απλα καλο tn panel μπορει να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα φθηνο ips panel

Ειδικα την οθονη πριν αγορασετε ενα λαπτοπ να τη τσεκαρετε παντα απο κοντα εφ οσον μπορειτε

Μην επαναπαυεστε επειδη ειναι ips panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού ο χαλασμένος (;) sensorας του CPU (τα screenshots τραβήχτηκαν ενώ το laptop ήταν idle με διαφορά 15 λεπτών το ένα από το άλλο)

1406355789_HP255G8_CPUSensor_1_blurred.png.7d15cd75d6dcf88b6c0019e042c843b7.png

109904863_HP255G8_CPUSensor_2_blurred.png.495472ef0143c612b45a70606b770363.png

Η τιμή του CPU Diode (32°C) μοιάζει πιο ρεαλιστική και είναι αυτή που θα λαμβάνω υπ’ όψιν από εδώ και στο εξής.

Ερώτηση:

Το laptop είναι ουσιαστικά stationary, σπάνια θα μετακινηθεί ακόμα και εντός του σπιτιού. Υπάρχει πρόβλημα αν το έχω μονίμως στη πρίζα; Έχουν προβλέψει τέτοια χρήση οι κατασκευαστές ή άθελά μου καταστρέφω τη μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποια περιπτωση αντικαταστασης πανελ με ενα αξιοπρεπες?η μενουμε με το συγκεκριμενο κακο πανελ?

επισης αν προσθεσω αλλο ενα dimm 8gb ram θα δουμε καθολου διαφορα σε γκειμς?γτ γενικα γρηγορο ειν..θενξ

Επεξ/σία από OnePlusLeader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, εγώ μετά από ~ 3 μήνες αγοράς μπορώ να πω πως το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα λόγω απογοητευτικής οθόνης, τουλάχιστον για εμένα. Αλλά από χαρ/κά και ταχύτητα πάει πολύ καλά, δε μπορώ να πω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 1:55 ΜΜ, OnePlusLeader είπε

υπαρχει καποια περιπτωση αντικαταστασης πανελ με ενα αξιοπρεπες?η μενουμε με το συγκεκριμενο κακο πανελ?

επισης αν προσθεσω αλλο ενα dimm 8gb ram θα δουμε καθολου διαφορα σε γκειμς?γτ γενικα γρηγορο ειν..θενξ

Οχι και οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα αυτές τις ημέρες κι εγώ ένα hp 255 G8 3105u το μόνο μελανό που είδα από την πρώτη στιγμή είναι μάπα η οθόνη του υπολογιστή και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τώρα με την αγορά και την παραπλάνηση από την εταιρεία.Κατα τα άλλα είναι πολύ γρηγορο με 8αρα μνήμη και 256 GB.Αν τον ανοίξω έχει υποδοχή να βάλω εχτρα δίσκο SSD γνωρίζει κάποιος

?

Επεξ/σία από sw6juf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Σε διάστημα μικρότερο του 1½ έτους το μηχανάκι άρχισε να κάνει νούμερα.
Ξεκίνησε στα μέσα καλοκαιριού με απώλεια σήματος της οθόνης σε συγκεκριμένες θέσεις και ειδικά όταν η γωνία ξεπερνούσε τις 90° (χωρίς απαραίτητα να «τερματίζει»). Με μια μικρή μετατόπιση μπροστά ή πίσω η εικόνα επανερχόταν.
Δυστυχώς το πρόβλημα βαθμιαία επιδεινώθηκε μέχρι που φτάσαμε σε αυτό που βλέπετε στο παρακάτω video:
https://1drv.ms/u/s!Ah9Rx8F_TaIFgR86G8mLkD0AgQrr?e=5vuKoJ

Το φαινόμενο αυτό είναι μάλλον συνηθισμένο σε laptops (τουλάχιστον σε αυτά που έχουν περάσει απ’ τα χέρια μου) και οφείλεται σε αυτή την καταραμένη καλωδιοταινία & τις ενώσεις. Τη μια κάνουν επαφή, την άλλη όχι. Τι Διάολο, με σάλιο τα κολλάνε; 🤬
Αντιλαμβάνεστε πως υπό τις υπάρχουσες συνθήκες (ο χρήστης είναι αναγκασμένος να ψάχνει σε ποια γωνία θα δουλέψει η οθόνη, με το εύρος αυτής να είναι από 80° και κάτω) το Laptop καθίσταται μη λειτουργικό.
Μπαίνω λοιπόν στο site της HP να ελέγξω την εγγύηση, να δω τη διαδικασία για την επισκευή και παθαίνω σοκ!

HP-255-G8-1-W9-Z7-AV-Guarantee.png

Δεν ξέρω από που προκύπτει η «Αρχική ημερομηνία» (30/01/2021), εγώ το πλήρωσα στις 30/03/2021 (υπάρχει άλλωστε η απόδειξη) και το παρέλαβα 03/04/2021.
Λαμβάνοντας υπ’ όψιν την «Τελική Ημερομηνία», ακόμα και αν ξεκινούσε να μετράει από τις 3 Απριλίου 2021 όπως είναι το σωστό, πάλι δεν θα με κάλυπτε!

Και τώρα τι κάνουμε;
Έχετε να προτείνετε κάποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ κατάστημα service στην Αθήνα;
Χωρίς να είμαι τεχνικός, θεωρώ πως η βλάβη αυτή επιδιορθώνεται εντός λεπτών ή το πολύ μιας ώρας. Στη χειρότερη περίπτωση, και αν υπάρχει μεγάλος όγκος εργασίας, σε μια εργάσιμη ημέρα (αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με)
Η πλάκα είναι πως το μηχανάκι είναι ουσιαστικά stationary, βρίσκεται μονίμως σε ένα τραπέζι και ανοίγει 2-3 φορές τη μέρα για στοιχειώδεις εργασίες (δεν είμαι εγώ ο χρήστης, απλώς έχω αναλάβει την απομακρυσμένη υποστήριξη σε θέματα software)

Τα συγχαρητήριά μου 🙄 στην HP τόσο για τον ποιοτικό έλεγχο, όσο και για την εγγύηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απευθύνομαι σε κατόχους laptop -ανεξαρτήτως μάρκας- που συνάντησαν παρόμοιο πρόβλημα και χρειάστηκε να επιδιορθώσουν (ή αντικαταστήσουν) το ribbon cable καθώς και τυχόν τεχνικούς που παρακολουθούν το νήμα:
Το inverter της οθόνης είναι απλώς μέρος της καλωδιοταινίας; (και κατά συνέπεια φτηνότερο)
Ρωτάω γιατί στο site του καταστήματος στο οποίο ανέθεσα το service υπάρχουν μόλις δύο κατηγορίες που αφορούν βλάβες οθόνης:
1. Αντικατάσταση ολόκληρου του panel.
2. Επισκευή inverter
Σύμφωνα με τα συμπτώματα που παρουσίαζε το laptop λοιπόν και ελλείψει άλλης επιλογής, διάλεξα το #2.
Βάσει καταλόγου κοστίζει €30. Έλα όμως που στο τηλέφωνο (την επόμενη μέρα, αφότου ελέγχθηκε) μου είπαν πως θα στοιχίσει τα διπλά!
Όταν τους επεσήμανα την ανακολουθία (;), μου απάντησαν πως «άλλη τιμή έχει ο inverter κι άλλη η (πλήρης;) καλωδιοταινία», εξού και το 60άρι που καλούμαι να πληρώσω.
Ισχύει ή να εγείρω ζήτημα;

Τα φώτα σας παρακαλώ.
Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω είναι να κατηγορήσω κάποιον άδικα.
Από την άλλη μεριά, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν καλά-καλά υπάρχει όντως φθορά (υπενθυμίζω πως το laptop δεν έχει κλείσει 1½ χρόνο, διάστημα κατά το οποίο λειτουργεί αποκλειστικά ως «σταθερό», δεν έχει υποστεί καμία κακομεταχείριση) ή απλώς έχει χαλαρώσει το καλωδιάκι που συνδέει motherboard και LCD από το άνοιξε-κλείσε (κάτι που σημαίνει πως δεν χρειάζεται καν ανταλλακτικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...