Προς το περιεχόμενο

LG κολλαει στο βίντεο


annagera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Έχω πάρει μια smartv και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Την έχω συνδέσει στο wifi του σπιτιού και από το laptop κανω "Συνδεση σε άλλη οθονη" και ξεκινάει να το παίζει από την τηλεόραση. Κατά τη διάρκεια της ταινίας αλλες φορές κολλαει και άλλες πάει πιο γρήγορα και μου βγάζει μια ένδειξη για τη σύνδεση. Τι προτεινετε; να αναβαθμίσω τα  mpbs της σύνδεσης ή να βάλω ένα extender;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη εχεις κανει συνδεση και της τηλεορασης και του λαπτοπ μεσω wifi και θελεις να στριμαρεις και δεν δουλευει σωστα.

Συγνωμη,αλλα το αντιθετο,το να δουλευει σωστα, θα ηταν μαλλον το περιεργο.

Υπαρχουν τοσο πολλες αιτιες για την μη ομαλη αναπαραγωγη που ειναι δυσκολο να εστιασεις καπου συγκεκριμενα..

Απο την αναλυση εικονας αυτου που στελνεις στην τηλεοραση και αν το εχεις κατεβασει πρωτα ή το προσπαθεις να το τρεξεις live.

Απο που το εχεις κατεβασει και  υπο ποιες προυποθεσεις.Αλλο το Netflix και αλλο το Popcorn.

Με ποιον τροπο-προγραμμα το στελνεις στην τηλεοραση.

Τις αποστασεις απο το ρουτερ και τι μεσολαβει(μεσοτοιχιες κλπ).

Ποιο ειναι το ρουτερ και ποια μπαντα χρησιμοποιεις.

Ποια ειναι η ταχυτητα της συνδεσης σου(για το στριμαρισμα αυτο,οχι για την μεταδοση στην τηλεοραση).

.Και αυτα ειναι μονο λιγα..

Γινε λιγο πιο σαφης,αν μπορεις.

Γενικα παντως, τα extender-repeater-power plugs μεγαλωνουν την εμβελεια του wifi.Το κλασικο καλωδιακι ethernet ομως,αν μπορεις να τραβηξεις καλωδιωση,ειναι η καλυτερη και επωφελεστερη λυση.

Η αυξηση της ταχυτητας θα σε βοηθησει να κατεβασεις καλυτερα-ευκολοτερα αυτο που θελεις να στριμαρεις.Μετα παιζει ρολο το ρουτερ και οτι ακολουθει μεχρι την τηλεοραση σου.

Φιλικα Βασιλης.

Επεξ/σία από bill36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Βασίλη! Το βάζω να παίξει με miracast. Εχω στειλει βίντεο και 720 και 1080. Επίσης το βραδυ κολλαει λιγότερο. Η σύνδεση μου είναι cyta  το πιο φθηνό πρόγραμμα που έχει. Δεν έχω και πολλές γνώσεις γι αυτό γράφω οτι ξέρω 🤯

Το έχω ήδη κατεβάσει και το στέλνω με vlc. Χρησιμοποιω miracast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, annagera είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Βασίλη! Το βάζω να παίξει με miracast. Εχω στειλει βίντεο και 720 και 1080. Επίσης το βραδυ κολλαει λιγότερο. Η σύνδεση μου είναι cyta  το πιο φθηνό πρόγραμμα που έχει. Δεν έχω και πολλές γνώσεις γι αυτό γράφω οτι ξέρω 🤯

Το έχω ήδη κατεβάσει και το στέλνω με vlc. Χρησιμοποιω miracast.

Αρα εισαι Vodafon 24αρα(η CYTA εχει αποχωρησει απο Ελλαδα ) και χρησιμοποιεις το ρουτερακι της ZTE κατα πασα πιθανοτητα.. 🙂

Αν εχεις καλεσει την εξυπηρετηση πελατων του παροχου σου και σου εχουν τσεκαρει οτι ολα δουλευουν φυσιολογικα τοτε παμε παρακατω..

Εφοσον οι αποστασεις μεταξυ των συσκευων δεν επιτρεπουν ethernet καλωδιο τοτε μεσω wifi η καλυτερη θεωρητικα λυση ειναι μεσω του PLEX που το υποστηριζουν και οι LG τηλεορασεις αν στριμαρεις ταινιες και τις εχει κατεβασει.

Πρακτικα δημιουργεις εναν media server στο λαπ τοπ με οποια ταινια εχεις στον σκληρο σου και τα στελνεις μεσω του wifi σου στον client,δηλαδη την τηλεοραση που εχεις κατεβασει επισης το προγραμμα και εχεις φτιαξει ενα μικρο δικτυο..

Δες εδω https://support.plex.tv/articles/200264746-quick-start-step-by-step-guides/ για βημα-βημα οδηγιες.

Ευκολο ειναι σε γενικες γραμμες. Θελει καμια ωριτσα το μαξιμουμ και το χρησιμοποιεις απο κει και περα ως εχει,απλα με ενα refresh των ταινιων που εχεις στο σκληρο σου.

Η αλλη λυση ειναι..παρε ενα στικακι. 😃 Αφου τα εχεις κατεβασει,παιξε τα με τον media player της LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 3:02 ΜΜ, bill36 είπε

Αρα εισαι Vodafon 24αρα(η CYTA εχει αποχωρησει απο Ελλαδα ) και χρησιμοποιεις το ρουτερακι της ZTE κατα πασα πιθανοτητα.. 🙂

Αν εχεις καλεσει την εξυπηρετηση πελατων του παροχου σου και σου εχουν τσεκαρει οτι ολα δουλευουν φυσιολογικα τοτε παμε παρακατω..

Εφοσον οι αποστασεις μεταξυ των συσκευων δεν επιτρεπουν ethernet καλωδιο τοτε μεσω wifi η καλυτερη θεωρητικα λυση ειναι μεσω του PLEX που το υποστηριζουν και οι LG τηλεορασεις αν στριμαρεις ταινιες και τις εχει κατεβασει.

Πρακτικα δημιουργεις εναν media server στο λαπ τοπ με οποια ταινια εχεις στον σκληρο σου και τα στελνεις μεσω του wifi σου στον client,δηλαδη την τηλεοραση που εχεις κατεβασει επισης το προγραμμα και εχεις φτιαξει ενα μικρο δικτυο..

Δες εδω https://support.plex.tv/articles/200264746-quick-start-step-by-step-guides/ για βημα-βημα οδηγιες.

Ευκολο ειναι σε γενικες γραμμες. Θελει καμια ωριτσα το μαξιμουμ και το χρησιμοποιεις απο κει και περα ως εχει,απλα με ενα refresh των ταινιων που εχεις στο σκληρο σου.

Η αλλη λυση ειναι..παρε ενα στικακι. 😃 Αφου τα εχεις κατεβασει,παιξε τα με τον media player της LG.

Με το plex βλεπω κανονικα! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...