Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με Excel και κελιά (για γνώστες Excel)


Lost_Horizon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει με ένα θέμα που αντιμετωπίζω και το οποίο αν λυθεί, θα μου λύσει τα χέρια σε μεγάλο βαθμό. Έχω ψάξει πολύ στα αγγλικά στο google και δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.

Έστω οτι έχω 2 φύλλα/καρτέλες σε ένα αρχείο Excel, 2 sheets δηλαδή.
Και στα δύο έχω φτιάξει πχ από έναν πίνακα. Ο πίνακας του πρώτου sheet παίρνει κάποιες τιμές του από κελιά του πίνακα του δεύτερου sheet.
Ωστόσο ο ένας πίνακας "πιάνει" πχ 6 σειρές, ενώ ο άλλος στο άλλο sheet πιάνει πχ 14.
Εγώ κάθε μήνα κάνω copy paste σε κάθε sheet τον κάθε πίνακα από κάτω, δηλαδή φτιάχνω έναν νέο κάτω από τον τελευταίο ώστε να κρατάω ιστορικό, ωστόσο επειδή μάλλον δεν έχουν ίδιο αριθμο κελιών, οι νέες συναρτήσεις που θα έπρεπε να κοιτάνε στα αντίστοιχα κελιά του άλλου sheet, πάνε περίπατο και κοιτάνε σε λάθος κελιά, στο πουθενά! Αποτέλεσμα είναι να πηγαίνω και επι ώρες να διορθώνω με το χέρι ένα ένα κάθε κελί στο που θα έπρεπε να κοιτάει. Και αυτό το κάνω για πολλούς πίνακες και για πάρα πολλά κελιά.
Πως μπορεί να λυθεί αυτό? (δεν γίνεται με δολλάριο πχ). Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, ρωτήστε με

Επεξ/σία από Lost_Horizon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θα πρέπει να είναι δυναμικό το εύρος αναζήτησης στις συναρτήσεις σου, ώστε να μην επεμβαίνεις ποτέ χειροκίνητα. Ο ένας τρόπος είναι να μετατρέψεις τις καταχωρήσεις σου σε Πίνακες (Tables) τα οποία λειτουργούν δυναμικά όσο προσθέτεις δεδομένα.

Ο άλλος απλός είναι στα εύρη των συναρτήσεων που βάζεις να συμπεριλαμβάνεις όλο το εύρος της κάθε στήλης και όχι μόνο την περιοχή αναφοράς. Παράδειγμα, εάν θες να κάνεις μια VLOOKUP στο εύρος $B$1:$C$150 να το κάνεις $B:$C.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι με πιο δυναμικές συναρτήσεις αλλά δε χρειάζεται να το κάνεις τόσο πολύπλοκο φαντάζομαι.

Εάν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, ανέβασε ενα δυο screenshots ή ένα παράδειγμα να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα λίγο πιο συγκεκριμένα παραδείγματα, εάν είναι δυνατόν. Ας πούμε οτι στο Sheet1 γράφω σε ένα κελί =Sheet2!B2*5, δηλαδή να παίρνει μία τιμή από το B2 του άλλου Sheet και να την πολλαπλασιάζει με 5. Κάνοντας τον επόμενο μήνα copy paste τα κελιά που δουλεύω και στα δύο sheets, αυτη η συνάρτηση θα κουνηθεί και δε θα κοιτάει στο sheet2 εκεί που θα έπρεπε. Άρα κάνοντας τις καταχωρήσεις μου Tables, πως μετά μπορώ να τους κάνω να λειτουργούν δυναμικά όπως ανέφερες επάνω? Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Lost_Horizon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Θα ήθελα λίγο πιο συγκεκριμένα παραδείγματα, εάν είναι δυνατόν. Ας πούμε οτι στο Sheet1 γράφω σε ένα κελί =Sheet2!B2*5, δηλαδή να παίρνει μία τιμή από το B2 του άλλου Sheet και να την πολλαπλασιάζει με 5. Κάνοντας τον επόμενο μήνα copy paste τα κελιά που δουλεύω και στα δύο sheets, αυτη η συνάρτηση θα κουνηθεί και δε θα κοιτάει στο sheet2 εκεί που θα έπρεπε. Άρα κάνοντας τις καταχωρήσεις μου Tables, πως μετά μπορώ να τους κάνω να λειτουργούν δυναμικά όπως ανέφερες επάνω? Ευχαριστώ πολύ

Θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος, ή να ανεβάσεις screenshot ή να ανεβάσεις ένα test αρχείο για να καταλάβω τι εννοείς.

Στη συνάρτηση =Sheet2!B2*5 που αναφέρεις ότι θες να πολλαπλασιάζεις, είναι αναφορά σε Sheet και σε κελί.. Εάν δημιουργήσεις ένα νέο Sheet και την κάνεις CopyPaste, πάλι το Sheet2 θα αναφέρει, δε θα αλλάζει δυναμικά.. Γίνεται και αυτό, με συνάρτηση, αλλά νομίζω καλό θα ήταν να μη πας προς τα εκεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά, το θέμα είναι οι γραμμές που δεν συμπίπτουν. Οπότε ένας "μπακάλικος" τρόπος θα ήταν στον μικρό πίνακα, να φτιάξεις ένα περίγραμμα με όσες σειρές έχει ο μεγάλος, για να σου θυμίζει ποια κελιά να αντιγράφεις κάθε μήνα. Έτσι βέβαια θα δημιουργηθούν κενές σειρές, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχουν θέμα οι συναρτήσεις.

Εάν έχεις θέμα με τις κενές σειρές, τότε ανέβασε κάποιο αρχείο, να προσπαθήσουμε να το φτιάξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...