Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ip camera στο οικιακό δίκτυο


vkarfis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα . Μενω στον 2ο οροφο και θελω να βαλω μια καμερα ip (xiaomi) στην πυλωτή της πολυκατοικιας μου να καταγράφω το αυτοκινητο μου.

Tο παρκινγκ  ειναι ακριβως κατω απο το διαμέρισμα μου. Τσεκαρα το σημα που φτανει εκει με το κινητο μου, συνδέεται στο δικτυο αλλα ειναι παρα πολυ ασθενές και ειμαι σιγουρος οτι η καμερα θα εχει προβλημα στην συνδεση.
Υπαρχει καποιος τροπος αυξησης του σηματος ειτε απο τη καμερα ειτε απο το ρουτερ ετσι να μπορω να καταγραφω στον NAS το υλικο απο τη καμερα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αυξήσεις την ασύρματη κάλυψη βάζοντας ένα wifi extender.

Με μια απλή αναζήτηση θα βρεις δεκάδες, για όλα τα βαλάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να περάσει 2 πλάκες. Το extender για να κάνει δουλειά, θα πρέπει να μπει στο ενδιάμεσο (1ος όροφος)

Αν έχεις πρίζα στο μπαλκόνι, δοκίμασε.

Είναι πρόσοψη πολυκατοικίας; Υπάρχει περίπτωση να περάσεις καλώδιο από κάποιο σημείο χωρίς να είναι εμφανές;

Ρεύμα για την κάμερα θα παίρνεις από το κοινόχρηστο; Αν (με κάποιον τρόπο) έχεις δική σου παροχή, μπορείς να δοκιμάσεις powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν φτάνει το σήμα ήδη κάτω, σίγουρα καλύτερη κάλυψη θα έχει με ένα extender, όσο πιο ενδιάμεσα μπορεί να το παρεμβάλει, εκτός και αν το ασύρματο router είναι ήδη όσο πιο μπροστά στο μπαλκόνι γίνεται.

Τοποθέτηση εξωτερικά σαφώς είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά πρέπει να το προστατέψει από τον καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Δύσκολα να περάσει 2 πλάκες. Το extender για να κάνει δουλειά, θα πρέπει να μπει στο ενδιάμεσο (1ος όροφος)

Αν έχεις πρίζα στο μπαλκόνι, δοκίμασε.

Είναι πρόσοψη πολυκατοικίας; Υπάρχει περίπτωση να περάσεις καλώδιο από κάποιο σημείο χωρίς να είναι εμφανές;

Ρεύμα για την κάμερα θα παίρνεις από το κοινόχρηστο; Αν (με κάποιον τρόπο) έχεις δική σου παροχή, μπορείς να δοκιμάσεις powerline.

extender στον 1ο οροφο δεν γίνετε να μπει γτ και δεν υπαρχει μπριζα και  ειναι και κοινοχρηστος χωρος..
στο μπαλκονι εχω μπριζα αλλα απομακρύνομαι αρκετα απο το σημείο που θα μπει η καμερα.. (ενω στο σαλονι ειναι ακριβός 2 οροφους απο κατω)  
Ρευμα κοινοχρηστο πηρα θα εχει η καμερα. πηρα και την σχετικη αδεια απ ολους... περναει ακριβως απο το σημειο που θα μπει η καμερα...

Η μονη επιλογη που εχω σκεφτει ειναι να βαλω powerline στο μπαλκονι, μετα απο το powerline να φευγει καλωδιο PoE η απλο ethernet να το κατεβάσω απο την ακρη της πολυκατοικίας (ειμαι γωνιακο διαμέρισμα ) στη πυλωτή και μετα να το παω μεχρι εκει που ειναι η θεση της καμερας 30+ μετρα συνολο καλωδιο. Ειναι μια λυση αλλα αρκετα δαπανηρήρη  και καπως ασχημη με καλωδια να φευγουν απο την μπριζα του μπαλκονιου...
 


τι αλλο μπορω να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

powerline στο μπαλκόνι και ένα ethernet cat6 με PoE injector θες που θα πάρεις ρεύμα από εσένα.

μη μπλέξεις με κοινόχρηστο τίποτα πέρα από το να περάσει το καλώδιο σε εξωτερικούς τοίχους για να φτάσει στην κάμερα.

επίσης το να πάρεις προφορικά το ναι δε λέει τίποτα. σε μελλοντική στραβή μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος αν κάποιος γείτονας θέλει να βρει αφορμή να σε τρέξει για αντίποινα ή γιατί ξύπνησε στραβά ένα πρωί.

οπωσδήποτε αυτοκόλλητο στη πυλωτή δίπλα στο αμάξι οτι υπάρχει κάμερα καταγραφής και καταγραφή στο καταστατικό της πολυκατοικίας οτι μπαίνει με τη σύμφωνη γνώμη όλων των υπολοίπων ιδιοκτητών-ενοικιαστών ΚΑΙ τις υπογραφές τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρατάω αυτό που μου είπες σχετικά με την άδεια...

Όσο αφορά τη σύνδεση εσύ λες  καλώδιο....

Αλλιώς αν την ρύθμιζα να καταγραφεί μόνο στην sd? Με το φόβο αν πάρουν την κάμερα χάνω και το υλικό που τράβηξε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vkarfis είπε

μετρησα την ταχυτητα εκει που θα μπει η καμερα με το app Fast και πιανει μεχρι 500kbps.Υπαρχει τροπος βελτιωσης ?

* Εχω 100αρα γραμμή.  

ρε φίλε με το τσιγκέλι τα γράφεις....πως να βοηθήσουμε

τι μέτρησες 500kbps? την άκρη του καλωδίου; το wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, greekfragma είπε

ρε φίλε με το τσιγκέλι τα γράφεις....πως να βοηθήσουμε

τι μέτρησες 500kbps? την άκρη του καλωδίου; το wifi;

Συγνωμη αν σε μπερδεψα...
οπως σου ειπα εγ μενω στον δευτερο οροφο και η καμερα θα μπει στην πυλωτή.. πηγα στο σημειο αυτο και μετρησα με το κινητο μου την ποιοτητα του σηματος που φτανει απο το wifi του ρουτερ μου... ειναι 500kbps. δλδ συνδέετε στο οικιακο μου δικτυο αλλα με πολυ χαμηλη ταχυτητα και  πιστευω οτι η καμερα θα εχει σιγουρα προβλημα συνδεσης  με τοσο αδυναμο σημα.. 
Οποτε θελω να μαθω για να μην μπλεξω με καλωδια powerlines κτλ. τι μπορω να κανω κατι για να δυναμωσω λιγο το σημα που φτανει εκει και να μπορει η καμερα να συνδέετε απροβληματιστα...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μπλέξεις με καλώδια, ρεύμα πως θα πάρεις στη κάμερα; κοινόχρηστο σε απλή πρίζα που όποιος θέλει απλά τραβάει το φις και στην βγάζει offline;

Κάνε οτι νομίζεις. Πέτα ένα extender στο μπαλκόνι, παίξε με τις κεραίες του να πιάνει στη κάμερα. Εγώ σου έγραψα πιο πάνω πως πρέπει να τοποθετηθεί σωστά για να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα. Μην ανοίξεις θέμα μελλοντικά όμως, οτι σου φάγανε τη κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν δε μπλέξεις με καλώδια, ρεύμα πως θα πάρεις στη κάμερα; κοινόχρηστο σε απλή πρίζα που όποιος θέλει απλά τραβάει το φις και στην βγάζει offline;

Στις 16/4/2021 στις 3:04 ΠΜ, vkarfis είπε

Το κρατάω αυτό που μου είπες σχετικά με την άδεια...

Όσο αφορά τη σύνδεση εσύ λες  καλώδιο....

Αλλιώς αν την ρύθμιζα να καταγραφεί μόνο στην sd? Με το φόβο αν πάρουν την κάμερα χάνω και το υλικό που τράβηξε... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...