Προς το περιεχόμενο

Η AMD αποκαλύπτει τους πρώτους επεξεργαστές της σειράς Ryzen 5000 με ενσωματωμένα γραφικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Seaside είπε

Εχω πάρει 2200G / 2400G αυτοί επαιζαν με 2933 αυτα με B350 - Χ370

Έχω 2400g σε b450 και έπαιξαν στην στοκ τους συχνότητα 3200 MHz με μία απλή επιλογή στο xmp .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ενσωματωμένα γραφικά Vega 8"

Παλι Vega ρε AMD? RDNA 2 φτάσαμε, φτάνει με το refresh των ενσωματωμένων του 2200G. Είχαμε την Intel με τα 14+++++++++, μην αποκτήσουμε και εσενα τωρα με τα Vega+++++ :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Seaside είπε

Ποιός σχετικός hardwareras - texnikaras του πεζοδρομίου στο είπε αυτό ? Στο είπε κάποιος που πήρε Ryzen APU για compile ?

Τι εννοείς σταθερότητα ? Στα games γαζώνανε. Eίχες framedrops ? Oi Ryzen APU θέλουν ιδανικά 16GB και πάνω.

Αυτα τα APU δεν ειναι για 3d productivity και 80GB αρχεία επεξεργασία βίντεο.

Εχω πάρει 2200G / 2400G αυτοί επαιζαν με 2933 αυτα με B350 - Χ370

Ο 3200G και ο 3400G έπαιζαν με 3200 αυτα με Β450 + Χ470

Ο 4650G που έχω τώρα επαιξε για λίγο με 3600 XMP και τώρα δουλεύει με 4133 XMP --- με Α520

Λειτουργούν ΑΡΙΣΤΑ και μια χαρά.

Το οτι ΑΝ βάλεις 32GB ram κανουν share 16GB στα γραφικά το γνωρίζεις ?

Οι 5000 μολις βγούν που θα παίζουν και 4266 - 4400 μνήμες και πάνω ουσιαστικά θα σκοτώσουν τις κάρτες του κατοστάρικου (μιλάω για κανονικές τιμες) Οχι προσφορα 1050ti στα 250 ευρώ. Οι APU μόλις πάνε σε DDR5 τα ενσωματωμένα της Intel τα σκουπίδια θα πάνε πιο κάτω στον πάτο του βαρελιού.

Σε FM2+ με A10 7800 και DDR3 2133 πάλι ικανοποιητικό ήταν. Μιλαω για τα ενσωματωμένα και χρήση γραφείου. Games δεν τα πήγαιναν και τόσο καλά.

 

Είχα σφάλματα σε 4 μηχανάκια διαφορετικά μεταξύ τους , κυρίως σε ελαφρύ gaming , δεν ήταν τα ίδια σφάλματα , στα 3 απο τα 4 όταν μπήκε κανονική κάρτα γραφικών λύθηκαν ως δια μαγείας. Και δεν μπήκε μόνο nvidia 1030 k 1050 αλλά και rx550. Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι δουλεύουν άριστα , κανένα πρόβλημα , για μένα πάντως υπήρξαν θεματάκια. Όλοι θέλουμε το καλύτερο και το δυνατότερο hardware . Και εγω AMD τρέχω τώρα , αλλά να λέμε όλες τις αλήθειες.

Επεξ/σία από nitroc
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nitroc είπε

Είχα σφάλματα σε 4 μηχανάκια διαφορετικά μεταξύ τους , κυρίως σε ελαφρύ gaming , δεν ήταν τα ίδια σφάλματα , στα 3 απο τα 4 όταν μπήκε κανονική κάρτα γραφικών λύθηκαν ως δια μαγείας. Και δεν μπήκε μόνο nvidia 1030 k 1050 αλλά και rx550. 

Κατι αλλο θα έφταιγε. Ρευμα ? Κακή μνήμη ισως. Ιδιοτροπία μητρικής ? Drivers δίνουν συχνά.

Εγω σε Battlefield,COD,LOL,Crysis,ΝFS κτλπ ποτέ δεν είχα θέμα. Ουτε σε 4K encoding + playback. Μνημες HYPERX Predator + Patriot + GSKILL

Μητρικές AsRock + GB

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Seaside είπε

Κατι αλλο θα έφταιγε. Ρευμα ? Κακή μνήμη ισως. Ιδιοτροπία μητρικής ? Drivers δίνουν συχνά.

Εγω σε Battlefield,COD,LOL,Crysis,ΝFS κτλπ ποτέ δεν είχα θέμα. Ουτε σε 4K encoding + playback.

Ναι δεν αντιλέγω αλλά ξέρεις όταν σου συμβαίνει στα κοντά , χτίζεις εικόνα. Επίσης δεν γνώριζα αυτό που είπες για τα 32gb ram. Μήπως έχεις δει και κατά πόσο βελτιώνει επιδόσεις?

Επεξ/σία από nitroc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nitroc είπε

Ναι δεν αντιλέγω αλλά ξέρεις όταν σου συμβαίνει στα κοντά , χτίζεις εικόνα. Επίσης δεν γνώριζα αυτό που είπες για τα 32gb ram. Μήπως έχεις δει και κατά πόσο βελτιώνει επιδόσεις?

Στο COD απο 33-35 fps πήγε μέχρι και 42-45 σε 1080p MID

 

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nitroc είπε

Είχα σφάλματα σε 4 μηχανάκια διαφορετικά μεταξύ τους , κυρίως σε ελαφρύ gaming , δεν ήταν τα ίδια σφάλματα , στα 3 απο τα 4 όταν μπήκε κανονική κάρτα γραφικών λύθηκαν ως δια μαγείας. Και δεν μπήκε μόνο nvidia 1030 k 1050 αλλά και rx550. Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι δουλεύουν άριστα , κανένα πρόβλημα , για μένα πάντως υπήρξαν θεματάκια. Όλοι θέλουμε το καλύτερο και το δυνατότερο hardware . Και εγω AMD τρέχω τώρα , αλλά να λέμε όλες τις αλήθειες.

Σε μερικές μητρικές της Asrock συμβαίνει αυτό (thread stuck bsod) όπως πχ με την b450m-hdv r4 ,χωρίς όμως να οφείλεται το πρόβλημα στην AMD αλλά στον κατασκευαστή της μητρικής στην συγκεκριμένη περίπτωση (bios).

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Αν αντί να γκρινιάζανε όλοι για τις τιμές των GPU και αντ'αυτού να αγοράζανε μια στις τιμές που ισχύουν θα είχε βγάλει την διαφορά (μεταξύ MSRP και καπέλο) μέσα στο πολύ κάνα 2μηνο με mining της κάρτας... στις περισσότερες περιπτώσεις μέσα σε ένα μήνα.. 

ADAPT or perish

Ναι γιατί ο κόσμος μόνο για το mining έχει ανάγκη τις κάρτες.

Κοίτα ξεπεσμός για να προωθήσει ο κόσμος το εμπόρευμα του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nick10000 είπε

Καλες "επενδυσεις" και καλα κερδη, κατσε να σε σταμπαρω μη τυχει ποτε και κατα λαθος αγορασω καμια καρτα απο σενα... 

Κάνεις μέγιστο λάθος

 

ΑΠΟ ΜΙΝER θες να πάρεις μεταχειρισμένη κάρτα!

 

Οι κάρτες πότε ζορίζονται; όταν τις κάνεις overvolt , όταν καταναλώνουν πολύ ενέργεια, οταν δουλεύουν τα fan στο 100% όταν τρέχεις σε μεγάλα ρολόγια!! 

 

Δηλαδή με λίγα λόγια όταν παίζεις games (η κάνεις rendering 3D γραφικά γενικά) και ειδικά  όταν κάνεις ΟC για να παίζεις games με λίγο καλύτερα γραφικά.

 

Και επίσης το να ειναι κλειστή σε ένα κοητί μέσα δεν ειναι το καλύτερο για τα fans που συνέχεια δουλεύουν και γενικά για τις θερμοκρασίες.

 

Ο miner ΔΕΝ ζορίζει τις κάρτες του ακριβώς γιατί δεν τον συμφέρει να τις ζορίσει, πέρα του ότι παίζει να χαλάσαουν καινε περισσότερο ρεύμα και άρα κοστίζουν περισσότερα λεφτά για αυτόν

 

Ο Miner θα κάνει Underclock!! (Δηλαδή θα τρέχει ακόμη χαμηλότερη συχνότητα)

Θα κάνει undervolt!! (δηλαδή θα δίνει λιγότερο ρεύμα δεν θα καίγεται το τσιπ με άλλα λόγια) 

οι δικές μου κάρτες κατα μέσο όρο καταναλώνουν 110watt (rx vega 64) έχουν 40c core και 65c ΗΒΜ τα fan ειναι 30% με 50% core 1100Μhz ΗΒΜ 1000Μhz όταν είχα Rx vega64 για gaming τα fans ήταν απο 70 έως 100% οι θερμοκρασίες 70c για GPU και 80c για ΗΒΜ και καταναλώνανε καμία 400 watt core 1750+Μhz ΗΒΜ 1200Mhz....

6 ώρες πριν, άδικος είπε

Ναι γιατί ο κόσμος μόνο για το mining έχει ανάγκη τις κάρτες.

Κοίτα ξεπεσμός για να προωθήσει ο κόσμος το εμπόρευμα του...

όχι απλά δεν κατάλαβες τι λέω και ειναι ο λόγος που δεν έχεις κάρτα..

 

πάρε κάρτα για να παίξεις  και όταν δεν παίζεις άστην να κάνει mining (2,3 click υπόθεση ειναι) αν το έκανες αυτό θα έβγαζες τα σπασμένα απο το καπέλο που έχουν τώρα σχετικά γρήγορα 

 

με άλλα λόγια υπάρχουν RTX 3070 στα 400 ευρώ αρκεί να έχεις το μυαλό να το δεις.  (1100-400 = 700 ευρώ με 70mh/s θα βγάζεις γύρο στα 200 ευρώ τον μήνα άρα 3,5 μήνες έβγαλες τα σπασμένα. Εφόσον λοιπόν έβγαλες τα σπασμένα/καπέλο στην τιμή μετά αποφασίζεις ή να μην ξαναασχοληθείς καθόλου με Mining ή να ασχοληθείς κιάλλο και να σου βγει τζάμπα η κάρτα. ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Οι κάρτες πότε ζορίζονται; όταν τις κάνεις overvolt , όταν καταναλώνουν πολύ ενέργεια, οταν δουλεύουν τα fan στο 100% όταν τρέχεις σε μεγάλα ρολόγια.

Και κυρίως όταν δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο κάνοντας mining.

Όχι, ο μέσος χρήστης που βάζει κάρτα για να παίξει δεν την υπερχρονίζει, δεν την πειράζει καν και το σημαντικότερο ΔΕΝ την δουλεύει όλο το 24ωρο.

12 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

όχι απλά δεν κατάλαβες τι λέω και ειναι ο λόγος που δεν έχεις κάρτα..

Μία χαρά καταλαβαίνω και δε πρόκειται να γίνω πελάτης σου, όχι μόνο επειδή έχω κάρτα, αλλά επειδή ακόμα και να μην είχα, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να με γδύσει κάποιος miner.

 

Αναφορά σε κείμενο

ADAPT or perish

Σιγά μη πεθάνει κάποιος απτό καημό του που ξέμεινε από κάρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, άδικος είπε

Και κυρίως όταν δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο κάνοντας mining.

 

Λάθος κάνεις δεν είναι αυτοκίνητα οι κάρτες γραφικών δεν έχουν κινούμενα μέρη εγώ έχω κάρτα γραφικών απο τα 90s που ακόμη λειτουργει μια χαρά (το ίδιο και οι επεξεργαστές κτλ) δεν ειναι η χρήση που τα φθήρει αλλά το ρεύμα και οι θερμοκρασίες.

Τέλος μιας και το ανέφερα τα αυτοκίνητα ακόμη και εκεί ένα αυτοκίνητο που το δουλεύεις μόνο για μεγάλες αποστάσεις συνεχόμενα (πχ σε εθνικές οδούς 400χλμ χωρίς στάσεις κτλ) έχει μικρότερες/λιγότερες φθορές απο ένα αυτοκίνητο πόλης που καθε 3 και μια το σταματάς το ξεκινάς 1η δευτέρα 1η κτλ κτλ και ας έχει το 1ο αυτοκίνητο περισσότερα χιλιόμετρα. 

11 λεπτά πριν, άδικος είπε

Μία χαρά καταλαβαίνω και δε πρόκειται να γίνω πελάτης σου, όχι μόνο επειδή έχω κάρτα, αλλά επειδή ακόμα και να μην είχα, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να με γδύσει κάποιος miner.

 

Τιποτα δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν σου είπα να αγοράσεις απο Miner αλλά πχ απο skroutz όρεξη είχε να σου πουλήσει κάρτα ο miner (μετα συγχωρήσεως) αυτός ήδη ξέρει πως θα χάσει λεφτά αν στην δώσει την κάρτα ακόμη και με καπέλο ο Miner ψάχνει να βρεί κιάλλες τέτοιους καιρούς όχι να πουλήσει αυτές που έχει μπερδεύεις τις απαντήσεις μου φαίνεται...  :P  

12 λεπτά πριν, άδικος είπε

Σιγά μη πεθάνει κάποιος απτό καημό του που ξέμεινε από κάρτα.

Εγώ βλέπω συνέχεια αυτή την γρκίνια τύπου "δεν θα πάρουμε κάρτες ποτέ" γιαυτό έδωσα την συμβουλή μου. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τιποτα δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν σου είπα να αγοράσεις απο Miner αλλά πχ απο skroutz όρεξη είχε να σου πουλήσει κάρτα ο miner (μετα συγχωρήσεως) αυτός ήδη ξέρει πως θα χάσει λεφτά αν στην δώσει την κάρτα ακόμη και με κα

Miner εννοώ εσένα που προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο να αγοράσει.

Τίποτα δεν καταλαβαίνω χωρίς κανένα σημείο στίξης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...