Προς το περιεχόμενο

Η AMD αποκαλύπτει τους πρώτους επεξεργαστές της σειράς Ryzen 5000 με ενσωματωμένα γραφικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, άδικος είπε

Miner εννοώ εσένα που προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο να αγοράσει.

Τίποτα δεν καταλαβαίνω χωρίς κανένα σημείο στίξης.

 

Προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να αγοράσει; ότι νάναι 5 νάναι... 

 

Το ότι απάντησα στον άλλον πως απο miner ειναι καλύτερα να αγοράσεις 2ο χέρι παρά απο gamer δεν ειναι προσπάθεια έτσι και αλλιώς εγώ δεν πουλάω κάτι ούτε έχω μαγαζί απλά είναι γεγονός. 

 

Απο εκει και πέρα το κύριο πράγμα που έθιξα στο 1ο μου ποστ εδώ ήταν να πάψει η γκρίνια με το ότι δεν θα αγοράσετε κάρτα ποτέ επειδή ειναι υψιλές οι τιμές...

 

Οι τιμές ειναι λίγο υψηλότερες αλλά τα λεφτά τα βγάζεις πίσω δεν ειναι τόσο τραγικά τα πράγματα δηλαδή.  Τώρα αν θέλετε να συνεχίσετε κάποιοι να γκρινιάζετε ας το κάνετε εγώ το είπα για να δώσω μια νέα οπτική γωνία σε αυτούς που όντως θέλουν να αγοράσουν κάρτα απο μαγαζί αλλά βρίσκουν τις τιμές υψηλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα από το 1ο μου post ότι το να παροτρύνεις να αγοράζει ο κόσμος κάρτες σε αδικαιολόγητες τιμές και να μη γκρινιάζει γιατί θα πάρει τα λεφτά του πίσω, ή θα βγάλει και κέρδος, δε στέκει, γιατί ΔΕΝ επιδίδονται όλοι όσοι θέλουν να αγοράσουν κάρτα στο σπορ του mining.

Ο μέσος χρήστης ψάχνει να πάρει κάρτα για να παίξει, οπότε το επιχείρημα σου είναι άτοπο.

Ούτε εμένα μου αρέσει η γκρίνια γύρω από το θέμα των τιμών, και ούτε κατηγορώ τους miners για την όλη κατάσταση, αλλά σίγουρα για άλλους λόγους και όχι με την αιτιολογία "αγοράστε όσο πάνε, επένδυση είναι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 1:55 ΜΜ, nick10000 είπε

Καλες "επενδυσεις" και καλα κερδη, κατσε να σε σταμπαρω μη τυχει ποτε και κατα λαθος αγορασω καμια καρτα απο σενα... 

Σταμπαρε και μενα, μη τυχει και στη πουλησω κατα λαθος. 

1 ώρα πριν, άδικος είπε

Σου απάντησα από το 1ο μου post ότι το να παροτρύνεις να αγοράζει ο κόσμος κάρτες σε αδικαιολόγητες τιμές και να μη γκρινιάζει γιατί θα πάρει τα λεφτά του πίσω, ή θα βγάλει και κέρδος, δε στέκει, γιατί ΔΕΝ επιδίδονται όλοι όσοι θέλουν να αγοράσουν κάρτα στο σπορ του mining.

Ο μέσος χρήστης ψάχνει να πάρει κάρτα για να παίξει, οπότε το επιχείρημα σου είναι άτοπο.

Ούτε εμένα μου αρέσει η γκρίνια γύρω από το θέμα των τιμών, και ούτε κατηγορώ τους miners για την όλη κατάσταση, αλλά σίγουρα για άλλους λόγους και όχι με την αιτιολογία "αγοράστε όσο πάνε, επένδυση είναι".

Απλα τα πράματα, επι 5 μηνες, δηλαδη μεχρι και τις αρχες Φεβρουαρίου εβρισκες καρτα (περαν της 3080) σε καλουτσικες τιμες. Ειχαν ενα μικρο καπελο της τάξης των 100€ το οποιο το εβγαζες με 1 μηνα mining. Πχ εβρισκα 3070 στα 630 ευρω. Οποτε οποιος ηθελε κάρτα, την αγοραζε, εκανε mining 2 3 5 ωρες την μερα και εβγαζε το καπελο και ρέστα. Αντι να καναν αυτο το απλό, κανουν ποστ στο φορουμ για τις τιμες. Αν δεν σου φαίνεται αυτο ακραιος παραλογισμος τοτε δεν ξερω τι ειναι ο ακραιος παραλογισμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2021 στις 6:53 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Το ότι απάντησα στον άλλον πως απο miner ειναι καλύτερα να αγοράσεις 2ο χέρι παρά απο gamer δεν ειναι προσπάθεια έτσι και αλλιώς εγώ δεν πουλάω κάτι ούτε έχω μαγαζί απλά είναι γεγονός. 

Κατ αρχας αν θυμαμαι καλα μια φορα στη ζωη μου πηρα μεταχειρισμενη καρτα και ηταν απο gamer. Επισεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ηλεκτρονικος ειμαι, ξερω τι ζοριζει και τι οχι τις καρτες, αλλα ΕΛΕΟΣ που θα αγορασουμε τα σκουπιδια σας για να αγορασετε κι αλλες καρτες και να τις κανετε κι αυτες σκουπιδια, ε ΟΧΙ ρε φιλε, ΛΟΥΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ, και ΑΝ επαιρνα μεταχειρισμενη θα προτιμουσα να ειναι ξεσκισμενη σε αυτο που φτιαχτηκε να κανει (καρτα ΓΡΑΦΙΚΩΝ... ΓΡΑ-ΦΙ-ΚΩΝ ) και οχι απο καποιον που εχει κανει την αγορα σα τα μουτρα του προκειμενου να "γινει πλουσιος" (ΝΑΙ, κρατηστε και σε μενα κανα δισεκατομμυριο αν περισσευει απ αυτα που τρεχουν απ τα μπατζακια σας)

Η παραλογια σας εχει ξεπερασει καθε οριο που φτανετε να λετε να μη γκρινιαζουμε για τις παραλογες τιμες ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ αλλα να αρχισουμε ολοι να κανουμε mining βλακονομισματων για να μας βγουν οι καρτες φθηνοτερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (θαυμαστικα απο δω μεχρι το πιο μακρυνο γαλαξια που χει βρει το Hubble κι αλλη μια σειρα μετ επιστροφης ). Αν δηλαδη αυτη η προτροπη δεν ειναι αρρωστια που χρήζει θεραπειας τοτε τι ειναι? Θελει δηλαδη ο αλλος μια καρτα για να παιξει κανα παιχνιδι, ΝΑ ΚΑΝΕΙ MINING, θελει να ασχοληθει με 3d projects γιατι ειναι animator η σχεδιαστης, η ναυπηγος, η μηχανολογος η οτιδηποτε ΝΑ ΚΑΝΕΙ MINING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σοβαρα δηλαδη... ...ΣΟΒΑΡΑ.... μονομανεις ειστε και νομιζετε πως ολος ο κοσμος γυριζει γυρω απ αυτη τη βλακεια? ΕΛΕΟΣ! ουτε οι πλασιε της herbalife τετοια πορωση... ειμαι βεβαιος πως καποια στιγμη (αν δηλαδη δεν εχει γινει ) θα φτιαχτουν κλινικες για τους καμμενους με το συγκεκριμενο προβλημα

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το διάβασα όλο γιατί έτσι και αλλιώς ειναι παραλήρημα butthurt τύπου (τέλος μην κοιτάτε το δάχτυλο αλλά εκει που δείχνει μιλούσα για αγορά απο κατάστημα το ότι ειμαι Miner ή μίλησα για το ότι οι κάρτες δεν ζορίζονται στο mining είναι άλλο καπέλο που το είπα για συγκεκριμένο ποστ στο κάτω κάτω όταν θα έρθει η στιγμή να πουλήσουν οι miners τις κάρτες τους οι τιμές θα ειναι πάτος έτσι και αλλιώς και θα χαίρεστε μετα :P) οπότε θα σχολιάσω μόνο το δεύτερο κομμάτι όχι πως και αυτό δεν ειναι butthurt αλλά μπας και ξεδιαλύνεις τα πράματα μέσα σου.

36 λεπτά πριν, nick10000 είπε

. Αν δηλαδη αυτη η προτροπη δεν ειναι αρρωστια που χρήζει θεραπειας τοτε τι ειναι? Θελει δηλαδη ο αλλος μια καρτα για να παιξει κανα παιχνιδι, ΝΑ ΚΑΝΕΙ MINING, θελει να ασχοληθει με 3d projects γιατι ειναι animator η σχεδιαστης, η ναυπηγος, η μηχανολογος η οτιδηποτε ΝΑ ΚΑΝΕΙ MINING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σοβαρα δηλαδη... ...ΣΟΒΑΡΑ.... μονομανεις ειστε και νομιζετε πως ολος ο κοσμος γυριζει γυρω απ αυτη τη βλακεια? ΕΛΕΟΣ! ουτε οι πλασιε της herbalife τετοια πορωση... ειμαι βεβαιος πως καποια στιγμη (αν δηλαδη δεν εχει γινει ) θα φτιαχτουν κλινικες για τους καμμενους με το συγκεκριμενο προβλημα

 

Ναι γιατί σου φαίνεται περίεργο; Είναι σαν να λες "θέλει κάποιος να παίξει ένα παιχνίδι θα πρέπει να πάει να δουλέψει για να βγάλει λεφτά να αγοράσει την κάρτα;"

 

Adapt or perish γιαυτό το έγραψα παλιότερα ήταν αρκετό πχ να έχεις δύο χέρια για να βγάλεις μεροκάματο ηλεκτρολόγος γινόσουν επειδή βοηθούσες τον θείο σου, τώρα θέλει χαρτιά και γνώσεις... τι να κάνουμε οι εποχές αλλάζουν. 

 

Αν  δεν θες να παιξεις μην αγοράζεις αλλιώς σκας το καπέλο και δεν γκρινιάζεις ή αν δεν θες να σου φύγουν τα έξτρα χρήματα κάνεις mining για να βγάλεις πίσω τα λεφτά που έδωσες δεν θα σκάβεις εσύ η κάρτα θα σκάβει έλεος 2,3 κλικ ειναι. 

 

Απο εκει και πέρα κλινικες και χαζά που λες ειναι απλά τα πράματα προσφορά και ζήτηση οι εταιρίες δεν μπορούν να κάνουν κάρτες για όλους και δεν θα σταματήσω εγώ να βγάζω χρήματα επειδή εσύ θέλεις να χαζοβιολίσεις με την λάρα κροφτ δεν έχεις προτεραιότητα ούτε εγώ, ο καθένας μας δίνει λεφτά για να πάρει μια κάρτα όσο λιγοστεύουν οι κάρτες τόσο μεγαλώνει η τιμή τους και όποιος μπορεί δίνει τέλος. 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

...

 

 

Κι ομως υπαρχει!!!!   https://www.fortunegreece.com/article/tora-katapolemisi-tou-ethismou-ke-apo-ta-kriptonomismata/

 

καλη απεξαρτηση (αν και δε το βλεπω, εκτος αν σας παει δεμενους κανενας συγγενης)

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nick10000 είπε

Ναι υπάρχει αυτή η μοναδική σε όλο τον κόσμο (κερδοσκοπικού χαρακτήρα με wellness προγράμματα κτλ) ιδιωτική κλινική που άνοιξε παράρτημα και για day traders (μεταξύ άλλων χαζών όπως gaming addiction marichuana addiction xanax addiction θεραπεία αποβολής "αρνητικών σκέψεων" κτλ)  με λίγα λόγια

1) είναι άσχετο με τους miners αφορά το χαζό σενάριο του να μην μπορείς να ξεκολλήσεις απο την οθόνη κοιτώντας τα charts του bitcoin πόσο ανέβηκε ή έπεσε κάθε λεπτό...

2) σαφέστατα ειναι χαζοκλινική για επιρρεπείς ανθρώπους με μεγάλο πορτοφόλι που νομίζουν -ή και έχουν- πρόβλημα και θέλουν να περάσουν στα σπα και στα μασάζ τους εκει και να μιλάνε με κάποιον γιατρό για να τους κάνει καλά :P 

(η κλινική https://castlecraig.co.uk/treatment/admission-executive-programme)

Οπότε ποιο το point σου; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick10000 είπε

Κι ομως υπαρχει!!!!   https://www.fortunegreece.com/article/tora-katapolemisi-tou-ethismou-ke-apo-ta-kriptonomismata/

 

καλη απεξαρτηση (αν και δε το βλεπω, εκτος αν σας παει δεμενους κανενας συγγενης)

Εσυ που κραζεις σε ενα forum καποιους που εχουν λεφτα να αγορασουν καρτες επειδή εσυ δεν έχεις και θελεις να παιξεις pacman δεν εισαι κλινικη περιπτωση? Ηρεμα ρωταω. Ουτε στα 12 μου δεν εκανα ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Herald είπε

Εσυ που κραζεις σε ενα forum καποιους που εχουν λεφτα να αγορασουν καρτες επειδή εσυ δεν έχεις και θελεις να παιξεις pacman δεν εισαι κλινικη περιπτωση? Ηρεμα ρωταω. Ουτε στα 12 μου δεν εκανα ετσι. 

με 2 προτασεις ειπες 4 ανεκδοτα!!!!!!!!!!!!!!! κι αυτο για να δικαιολογησεις ενα κουσουρι σου!!!!!  (ναι ολοι οι τζογαδοροι το κανουν αυτο) Νομιζω πως πρεπει οι δικοι σου να ασχοληθουν λιγο περισσοτερο μαζι σου. Αληθεια δεν εχουν καταλαβει απολυτως τιποτα?

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nick10000 είπε

με 2 προτασεις ειπες 4 ανεκδοτα!!!!!!!!!!!!!!! κι αυτο για να δικαιολογησεις ενα κουσουρι σου!!!!!  (ναι ολοι οι τζογαδοροι το κανουν αυτο) Νομιζω πως πρεπει οι δικοι σου να ασχοληθουν λιγο περισσοτερο μαζι σου. Αληθεια δεν εχουν καταλαβει απολυτως τιποτα?

Τζόγος είναι όταν υπάρχουν λεφτά η κάτι αξίας στη μέση. Εγώ δεν έχω βάλει ούτε 1€ σε cryptos. Ότι mining κάνει η κάρτα. Άρα δεν τζογάρω. Αυτά.

Τώρα για τα δικά σου κουζούρια που μελανιάζεις επειδή δεν μπορείς να παίξεις το τελευταίο pacman και κράζεις κόσμο στο internet θες να μιλήσουμε ή άστο να το πάρει το ποτάμι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, nick10000 είπε

με 2 προτασεις ειπες 4 ανεκδοτα!!!!!!!!!!!!!!! κι αυτο για να δικαιολογησεις ενα κουσουρι σου!!!!!  (ναι ολοι οι τζογαδοροι το κανουν αυτο) Νομιζω πως πρεπει οι δικοι σου να ασχοληθουν λιγο περισσοτερο μαζι σου. Αληθεια δεν εχουν καταλαβει απολυτως τιποτα?

Καταρχήν είσαι ανίδεος δεν πρόκειται για τζόγο για επιχειρηματική δραστηριότητα πρόκειται. 

Αυτό που κάνει ένας miner είναι να προσφέρει την υπολογιστική του δύναμη για να επεξεργάζεται συναλλαγές ενός δικτύου (το blockchain )  Πχ η visa(πιστωτικές κάρτες πάσης φύσεως αλλά και τράπεζες γενικότερα) έχουν τα δικά τους datacenter για να κάνουν το ίδιο πράγμα. 

 

Η διαφορά ειναι ότι τα crypto ειναι αποκεντρωμένα δηλαδή κανένας δεν ειναι το αφεντικό (για να αγοράσει datacenter για τον εαυτό του) άρα γίνεται συλλογική προσπάθεια για να επιτευχθεί αυτό απο διάφορους εθελοντές (miners) οι οποίοι βέβαια δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους αλλά ανταμείβονται για τη συνεισφορά τους. 

Όσο μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ προσφέρουν τόσο περισσότερο ανταμείβονται. 

 

Εξ αυτού το να θέλει να βγάλει κάποιος περισσότερα χρήματα επενδύοντας σε επιπλέον/ισχυρότερο εξοπλισμό δεν τον κάνει τζογαδόρο. 

 

Παράγεις έργο πληρώνεσαι για αυτό που κάνεις δουλειά με λίγα λόγια. Επειδή δεν ιδρώνεις εσύ προσωπικά αλλά αφήνεις το μηχάνημα να δουλεύει δεν πάει να πει πως δεν ειναι δουλειά αυτός που έχει μηχανήματα δηλαδή που βάζεις ευρώ και σου ρίχνει κοκακόλα τι είναι; τζογαδόρος; 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ξαναβαζω το λινκ γιατι το εχετε πολυ σοβαρη αναγγη   https://www.fortunegreece.com/article/tora-katapolemisi-tou-ethismou-ke-apo-ta-kriptonomismata/

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick10000 είπε

παιδια ξαναβαζω το λινκ γιατι το εχετε πολυ σοβαρη αναγγη   https://www.fortunegreece.com/article/tora-katapolemisi-tou-ethismou-ke-apo-ta-kriptonomismata/

Εσύ έχεις ανάγκη να διαβάσεις περισσότερο για τα πράγματα που μιλάς... 

 

Ήδη σου έδωσα το link της παπάντζας ιδιωτικής κλινικής που αναφέρεται το δημοσίευμα που βρήκες όπου γράφει ξεκάθαρα πως ειναι για άλλο πράγμα δηλαδή το daytrading πχ μεσα στα άλλα για μετοχές και αναφέρουν το bitcoin ως παράδειγμα πολύ απλά για να γίνει κράχτης(και γενικά η κλινική αυτή απλά δουλειά της ειναι να ψάχνει trends για να μαζεύει κόσμο στα σπά της για να βγάλει φράγκα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick10000 είπε

παιδια ξαναβαζω το λινκ γιατι το εχετε πολυ σοβαρη αναγγη   https://www.fortunegreece.com/article/tora-katapolemisi-tou-ethismou-ke-apo-ta-kriptonomismata/

Οταν δεν εχεις επιχειρηματα να απαντησεις, δηλαδη σε έχουν κολλησει στο τοιχο, πετας την μπαλα στην εξεδρα για να βγεις απτη δυσκολη θεση. Ψαξου, και αυτο ψυχολογικής υποστήριξης χριζει. Υποδηλώνει παιδικα τραυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα. Μακαρι να σκασει η φουσκα και τοτε θα δουμε γελια...

τουλσαχιστο κρατηστε λιγο πραγματικο χρημα στη μπαντα για τη θερραπεια σας

 

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...