Προς το περιεχόμενο

Η AMD αποκαλύπτει τους πρώτους επεξεργαστές της σειράς Ryzen 5000 με ενσωματωμένα γραφικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2021 στις 10:25 ΜΜ, Dark_Nightfall είπε

Σε μερικές μητρικές της Asrock συμβαίνει αυτό (thread stuck bsod) όπως πχ με την b450m-hdv r4 ,χωρίς όμως να οφείλεται το πρόβλημα στην AMD αλλά στον κατασκευαστή της μητρικής στην συγκεκριμένη περίπτωση (bios).

Εχω και εγώ τέτοιο πρόβλημα με 3400g σε asrock A320M hdv. Κυρίως bsod στον τερματισμό, stuck device driver. Δεν κατάφερα να το λύσω ότι και αν δοκίμασα. Σε καλό ξένο φόρουμ πολλοί το έλυσαν με bios downgrade. Αλλά δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων έχω βρει μια "λύση" πριν τον τερματισμό κάνω επανεκκίνηση και μετά τερματισμό. Έτσι πολυ σπάνια κολλάει. Δεν το λες λύση αλλά αν κολλήσει κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Ενώ αν κολλούσε σε τερματισμό ήθελε hard reset. Διάβασα ότι πρόβλημα έχουν οι 3200g & 3400g με A320 και B450 ASRock

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εχω και εγώ τέτοιο πρόβλημα με 3400g σε asrock A320M hdv. Κυρίως bsod στον τερματισμό, stuck device driver. Δεν κατάφερα να το λύσω ότι και αν δοκίμασα. Σε καλό ξένο φόρουμ πολλοί το έλυσαν με bios downgrade. Αλλά δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων έχω βρει μια "λύση" πριν τον τερματισμό κάνω επανεκκίνηση και μετά τερματισμό. Έτσι πολυ σπάνια κολλάει. Δεν το λες λύση αλλά αν κολλήσει κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Ενώ αν κολλούσε σε τερματισμό ήθελε hard reset. Διάβασα ότι πρόβλημα έχουν οι 3200g & 3400g με A320 και B450 ASRock

A320M HDV R4 ; Αν ναι δοκίμασε την έκδοση 2.30 , η οριστική λύση είναι αλλαγή m/b (Asus,Gigabyte,MSI για τις οποίες δεν έχουν αναφερθεί τα προβλήματα αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχω την rev.4, αν και δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Bios έχω την 3.7. σκέφτομαι ότι αν κάνω downgrade σε χαμηλότερο bios μπορεί να έχω διαφορετικά θέματα. Πάντως εδώ https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/720158/thread-stuck-in-device-driver-bsod-error-almost-daily/

Κατεβένουν στην 3.3 και λύνουν το πρόβλημα, όχι στην 2.3 που ανέφερες. Σε μερικούς όμως δεν πιανει λένε μερικοί, αν και οι πιο πολλοί λύνουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 8:46 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

Κατεβένουν στην 3.3 και λύνουν το πρόβλημα, όχι στην 2.3 που ανέφερες. Σε μερικούς όμως δεν πιανει λένε μερικοί, αν και οι πιο πολλοί λύνουν το πρόβλημα.

*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven, Summit or Bristol Ridge CPU is being used on your system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...