Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα δημιουργίας IBAN λογαριασμού χωρίς χαρτιά προσφέρει η Viva Wallet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alpha bank, επικαιροποίηση στοιχείων χωρίς λόγο και δίχως να έχει αλλάξει κάτι, απλά γιατί πέρασαν κάποια χρόνια.

Δέχονται όλα τα στοιχεία ηλεκτρικά, εκτός ταυτότητας. Όποτε πας εκεί και τους δίνεις και τα υπόλοιπα. Είχα όλες τις φωτοτυπίες, έγγραφα που ήθελαν.

Στην ταυτότητα, δεν ήθελαν την φωτοτυπία, παρόλο που από την αρχή της διαδικασίας είχε την κανονική μου ταυτότητα στο χέρι του.

Θα την βγάλουμε μόνοι μας, μου είπε ο υπάλληλος με την γραβάτα-πεοδείκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Βασικά για τροποποιήσεις στους δικαιούχους όλες οι τράπεζες απαιτούν φυσική παρουσία 

Για άνοιγμα λογαριασμού δε ξέρω, νομίζω κάποια στιγμή είχα δει banner στο ibank ότι η ΕΤΕ το είχε σαν υπηρεσία  

Ναι, εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι λετε αλλα τα ανανέωσα ηλεκτρονικά σε όλες τις τράπεζες (εκτος εθνικής που δεν έχω λογαριασμο) πριν κάποιους μήνες. Σε 1-2 μέρες έγιναν verify και όλα κομπλέ.

Η ταυτότητα δεν άλλαξε οποτε δεν την ξαναζήτησε.

Ανα 2-3 χρόνια (δεν θυμαμαι το διάστημα) τα ξαναζητάνε, επειδη είναι υποχρεωμένεις απο το κράτος.

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις χρεώσεις κινήσεων λογαριασμού τουλάχιστον όχι άμεσα !!! κατευθείαν στο ΑΦΜ σας!!! Στο τέλος της χρονιάς με την φορολογική δήλωση😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mikered7 είπε

Αν εννοείς να στείλεις από Πειραιώς σε Viva, ναι μπορείς με μεταφορά όπως κάνεις σε όλες τις τράπεζες. IBAN λογαριασμό σου δίνει η Viva και αυτός συνδέεται με την κάρτα που δημιουργείς.

Ναι μπορείς, όπως ακριβώς το λες.

Χρέωση όλων αυτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, flyer είπε

Έχω κάνει επικαιροποίηση στη Πειραιώς μέσω ebanking χωρίς πρόβλημα

Δεν ισχύει αυτό. Έκανα επικαιροποίηση ηλεκτρονικά και μου εμφάνισε μήνυμα ότι την επόμενη φορά που θα πάω στο κατάστημα θα ολοκληρωθεί η διαδικασία με την επίδειξη της ταυτότητας.

Εδώ στην Ελλάδα ζούμε στον ηλεκτρονικό μεσαίωνα ως προς τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει επικαιροποίηση εγγράφων απο το σπίτι (Πειραιώς, winbank) με upload .pdf αρχείων. 

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε μετά απο δύο μέρες το πολύ. Έλαβα mail επιτυχούς επεξεργασίας. Κ μήνυμα στο κινητό.

Διασταύρωσα ότι ισχύει το αποτέλεσμα, με επικοινωνία με το κατάστημα εξυπηρέτησης, μετά την ολοκλήρωση της όλης διαδικασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, akefaloskavalaris είπε

Εγώ πάντως σε Alpha Bank που προσπάθησα να ανοίξω έναν (δεύτερο λογαριασμό) και που προσπάθησα να αποχωρήσω από έναν λογαριασμό με τρεις συνδικαιούχους, δεν με άφησαν να το κάνω εξ αποστάσεως. Διαφημίζουν το remote banking, αλλά είναι απάτη, τουλάχιστον στην περίπτωση της Alpha Bank.

Ακριβώς αυτό! Εμένα με άφησε αλλά και πάλι ζητούσαν ραντεβού από κοντά για τις τελικές υπογραφές, άρα μια τρύπα στο νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα περίμενε κανείς, λόγω της κατάστασης να έχουν γίνει άλματα στο κομμάτι του remote banking, αλλά που..

Ένα απο τα στοιχεία που ωθούν έναν for-profit οργανισμό (επιχείρηση, τράπεζα) στην καινοτομία είναι ο ανταγωνισμός. Όταν η αγορά πρακτικά έχει 4 τράπεζες και λόγω εφορίας είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς μία απο αυτές, τότε δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για κάποια απο τις 4 να κάνει κάτι διαφορετικό. Όλες πάνω κάτω προσφέρουν κάτι παρόμοιο, δωρεάν λογαριασμούς μισθοδοσίας με έξοδα κινήσεων, χρεωστικές με μια μικρή επιβάρυνση, καμία πιστωτική, άντε και δάνεια για τους ΔΥ. Ακόμα και να αλλάξει κάτι στην Εθνική, έστω ότι κάνει το άνοιγμα του λογαριασμού τέρμα ψηφιακό και όλα γίνονται τσακ μπαμ. Τι έχει να κερδίσει από αυτή την υλοποίηση; Πόσοι θα αλλάξουν την τράπεζα τους σε Εθνική για αυτό το λόγο; Κανένας. Και οι 4 έχουν βολευτεί σε αυτή την ολιγοπωλιακή αγορά κι αν η VIVA δε δίνει ελληνικό ΙΒΑΝ και δε μετράει στο αφορολόγητο, τότε θα είναι μόνο για πιτσιρικάδες που μεταφέρουν εικοσάρικα απο τη Revo στη Ν26 και μετά σε αυτή για να χρησιμοποιούν όλες τις κάρτες τους στο Apple Pay

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια παλευω με τη Viva 2 βδομαδες.

Με εχει τσακισει με τη βεβαιωση εργοδοτη, καωθς τηλεργαζομαι. Οχι απλα δεν χρησιμοποιει KYC αλλα οτι και να τους εχω στειλει δεν τους κανει !
Τωρα ξαναζητησα βεβαιωση με ακομα πιο πολλα στοιχεια απο HR και εμπιζω να τους κανουν !

KYC και πιτσες μπλε η VIVA !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...