Προς το περιεχόμενο

Canon MG8150 προβλήματα εκτύπωσης...


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω προβλήματα με τον εκτυπωτή MG8150 της Canon το οποίο δεν εκτυπώνει σωστά τα χαρτιά και τα φωτογραφικά.

Δεν εκτυπώνει ίσια/ευθεία όπως είναι το χαρτί αλλά στραβά. Το ίδιο επίσης δεν εκτυπώνει ακριβώς στο κέντρο με διπλή όψη.

 

Δοκίμασα καθάρισμα μελανιών, τις ροδέλες που τραβάνε τα χαρτιά, τη βάση και head alignment και τίποτα... δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Σε περίπτωση που ρωτήσει κάποιος, έχω third party μελάνια. Το ίδιο έκανε και στα γνήσια μελάνια εδώ και πάρα πολύ καιρό. Όταν το πρωτοπήρα, δεν θυμάμαι να είχε προβλήματα.

 

Γνωρίζει/μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μελανιών, και ο δικός μου που είναι πολύ παλιό μηχάνημα, όταν το πρωτοπηρα υπήρχε πλήρης ευθυγράμμιση ενώ με την παλαιότητα ήταν κάπως ελάχιστα στραβή η σελίδα που έβγαινε, δεν το καταλαβαινεις άμεσα με το μάτι αυτο. 

Τώρα στον δικό σου δεν ξερω τι μπορεί να συμβαίνει, αν σου είναι εύκολο σήκωσε κάποιες φωτογραφίες των σελίδων που λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μελανιών, και ο δικός μου που είναι πολύ παλιό μηχάνημα, όταν το πρωτοπηρα υπήρχε πλήρης ευθυγράμμιση ενώ με την παλαιότητα ήταν κάπως ελάχιστα στραβή η σελίδα που έβγαινε, δεν το καταλαβαινεις άμεσα με το μάτι αυτο. 

Τώρα στον δικό σου δεν ξερω τι μπορεί να συμβαίνει, αν σου είναι εύκολο σήκωσε κάποιες φωτογραφίες των σελίδων που λες. 

Όταν είχα κάνει head alignment πρόσφατα, είχε βελτιωθεί ψιλοελάχιστα. Την στραβή εικόνα την είχα καταλάβει όταν είχα εκτυπώσει ένα εξώφυλλο και πήγα να κόψω το χαρτί.

Τι εννοείς να σηκώσω κάποιες φωτογραφίες σελίδων; Να βγάλω φωτογραφία την στραβή εικόνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, L-Griever είπε

 

Τι εννοείς να σηκώσω κάποιες φωτογραφίες σελίδων; Να βγάλω φωτογραφία την στραβή εικόνα;

Ακριβώς. Από το ποσό στραβά φαίνεται κάτι ίσως μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα για την αιτία του προβλήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε χειροκίνητη ευθυγράμμιση:

https://www.manualslib.com/manual/623623/Canon-Mg8100-Series.html?page=866#manual

Επίσης άνοιξε το καπάκι και δες μην έχει πέσει τίποτα μέσα (καμία τρίχα, συνδετήρας κλπ, μου είχε τύχει νόμισμα εμένα) ή αν σου έχει μείνει κάνα κομμάτι χαρτί από εμπλοκή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/4/2021 στις 12:57 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Ακριβώς. Από το ποσό στραβά φαίνεται κάτι ίσως μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα για την αιτία του προβλήματος. 

Βάζω ένα παράδειγμα για το πως βγαίνει κυρίως η εκτύπωση. Σε όσες δοκιμές έχω βγάλει άλλες φορές δεν φαινόταν τόσο παρά στο κόψιμο και άλλες φορές πιο πολύ.

Δεν ξέρω τι άλλες δοκιμές να κάνω πάντως μου δημιουργεί πρόβλημα γενικώς.

Στις 17/4/2021 στις 11:48 ΠΜ, Tofu είπε

Κάνε χειροκίνητη ευθυγράμμιση:

https://www.manualslib.com/manual/623623/Canon-Mg8100-Series.html?page=866#manual

Επίσης άνοιξε το καπάκι και δες μην έχει πέσει τίποτα μέσα (καμία τρίχα, συνδετήρας κλπ, μου είχε τύχει νόμισμα εμένα) ή αν σου έχει μείνει κάνα κομμάτι χαρτί από εμπλοκή.

Την έχω κάνει και δεν διόρθωσε κάτι. Με είχε δυσκολέψει κάπου φυσικά γιατί δεν φαίνονταν τόσο οι γραμμές.

Το είχα ανοίξει και δεν βρήκα κάτι... Έχω κάνει καθάρισμα τα πάντα με τις ρυθμίσεις του. Το μόνο που δεν καθάρισα είναι εκεί στο σημείο που έχει λίγο χρώμα τέρμα δεξιά εκεί που πάει η κεφαλή του όταν το κλείνεις τον εκτυπωτή..

 

Παρεμπιπτόντως ευχαριστώ και σόρρυ για την καθυστέρηση της απάντησης.. Απλά ήθελα πρώτα να σιγουρευτώ με τις δοκιμές κτλ και μετά να στείλω μήνυμα...

IMG.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια απόκλιση την κάνει και ο δικός μου μερικές φορές.

Κάποια λύση δεν έχω βρει.

Εμπειρικά θα πω οτι είναι θέμα παλαιότητας μηχανήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω η αποκλιση ειναι υπαρκτη αλλα ελαχιστη. Υποψιαζομαι οτι για καποιο λογο το χαρτι κινειται μεσα στον εκτυπωτη ελαφρως στραβα οποτε μετα φαινεται στραβα εκτυπωμενο. Συμφωνα με τη φωτο, η δεξια γωνια του χαρτιου (οπως βλεπουμε τον εκτυπωτη την ωρα που εκτυπωνει) βγαινει απειροελαχιστα νωριτερα απο την αριστερη. 

Αυτο μπορεις να το εξακριβωσεις με τον εξης τροπο: Βαλε να τυπωσει κατι, και πριν τελειωσει η εκτυπωση τραβα το ρευμα. Εκει που θα ειναι το μισο χαρτι εξω, παρατηρησε τη θεση του, αν ειναι απολυτως παραλληλες/καθετες οι πλευρες του σε σχεση με τον εκτυπωτη. Χρησιμοποιησε ενα τριγωνο ενδεχομενως. Αν δεις οτι "χανει", σημαινει οτι μαλλον μπαινει στραβα μεσα, αλλα οχι αρκετα ωστε να τζαμαρει. 

Αν και εφ'οσον τελικα ισχυει αυτο, μετα θα πρεπει να βρεις για ποιο λογο το χαρτι μπαινει στραβα στον εκτυπωτη. Μηπως εχει πεσει κατι μικρο (πχ. καρφιτσα) στη θηκη του χαρτιου και δεν καθεται ολοϊσια; Μηπως εχουν πιτσικαρει οι οδηγοι δεξια-αριστερα στη θηκη του χαρτιου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να σου κόλλησε χαρτί και να προσπάθησες με το ζόρι να το βγάλεις τραβώντας και πήρε ελάχιστα ο οδηγός.

Το φύλλο μπαίνει και τραβιέται ίσια, αλλά η ράγα στην οποία πηγαινοέρχονται τα μελάνια έχει πάρει ελάχιστα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 1:35 ΜΜ, L-Griever είπε

Βάζω ένα παράδειγμα για το πως βγαίνει κυρίως η εκτύπωση. Σε όσες δοκιμές έχω βγάλει άλλες φορές δεν φαινόταν τόσο παρά στο κόψιμο και άλλες φορές πιο πολύ.

Δεν ξέρω τι άλλες δοκιμές να κάνω πάντως μου δημιουργεί πρόβλημα γενικώς.

Την έχω κάνει και δεν διόρθωσε κάτι. Με είχε δυσκολέψει κάπου φυσικά γιατί δεν φαίνονταν τόσο οι γραμμές.

Το είχα ανοίξει και δεν βρήκα κάτι... Έχω κάνει καθάρισμα τα πάντα με τις ρυθμίσεις του. Το μόνο που δεν καθάρισα είναι εκεί στο σημείο που έχει λίγο χρώμα τέρμα δεξιά εκεί που πάει η κεφαλή του όταν το κλείνεις τον εκτυπωτή..

 

Παρεμπιπτόντως ευχαριστώ και σόρρυ για την καθυστέρηση της απάντησης.. Απλά ήθελα πρώτα να σιγουρευτώ με τις δοκιμές κτλ και μετά να στείλω μήνυμα...

IMG.jpg

Αν καταλαβαίνω καλά, η εκτύπωση έπρεπε να βγει κεντραρισμένη αλλά είναι κάπως στραβή. Αν σου συμβαίνει και όταν βγάζεις φωτοτυπίες (ενώ το χαρτί είναι σωστά βαλμένο στο γυαλί και στην τροφοδοσία) τότε λογικά πρόκειται για μηχανικό πρόβλημα. Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις που δεν ξέρω αν θα βοηθήσει (αλλά δεν χάνεις και κάτι) είναι καθαρισμό στις ροδέλες, στο αγγλικό μενού το λέει Roller Cleaning. Εάν το πρόβλημα είναι στην τροφοδοσία του χαρτιού τότε θα ισιώσει. Αλλιώς μπορεί να χρειάζεται επισκευή και γενικά αξίζει καλύτερα να πάρεις καινούριο, εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να μην παράγεις e-waste που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 4:53 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Τέτοια απόκλιση την κάνει και ο δικός μου μερικές φορές.

Κάποια λύση δεν έχω βρει.

Εμπειρικά θα πω οτι είναι θέμα παλαιότητας μηχανήματος.

Κατάλαβα... Ευχαριστώ πάντως να είσαι καλά...

Μάλλον θα αγοράσω άλλον εκτυπωτή... αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ για φωτογραφίες παρά απλές εκτυπώσεις...

Στις 26/4/2021 στις 9:17 ΜΜ, lector είπε

Βλεπω η αποκλιση ειναι υπαρκτη αλλα ελαχιστη. Υποψιαζομαι οτι για καποιο λογο το χαρτι κινειται μεσα στον εκτυπωτη ελαφρως στραβα οποτε μετα φαινεται στραβα εκτυπωμενο. Συμφωνα με τη φωτο, η δεξια γωνια του χαρτιου (οπως βλεπουμε τον εκτυπωτη την ωρα που εκτυπωνει) βγαινει απειροελαχιστα νωριτερα απο την αριστερη. 

Αυτο μπορεις να το εξακριβωσεις με τον εξης τροπο: Βαλε να τυπωσει κατι, και πριν τελειωσει η εκτυπωση τραβα το ρευμα. Εκει που θα ειναι το μισο χαρτι εξω, παρατηρησε τη θεση του, αν ειναι απολυτως παραλληλες/καθετες οι πλευρες του σε σχεση με τον εκτυπωτη. Χρησιμοποιησε ενα τριγωνο ενδεχομενως. Αν δεις οτι "χανει", σημαινει οτι μαλλον μπαινει στραβα μεσα, αλλα οχι αρκετα ωστε να τζαμαρει. 

Αν και εφ'οσον τελικα ισχυει αυτο, μετα θα πρεπει να βρεις για ποιο λογο το χαρτι μπαινει στραβα στον εκτυπωτη. Μηπως εχει πεσει κατι μικρο (πχ. καρφιτσα) στη θηκη του χαρτιου και δεν καθεται ολοϊσια; Μηπως εχουν πιτσικαρει οι οδηγοι δεξια-αριστερα στη θηκη του χαρτιου;

Μάλλον κάπου μέσα θα το τραβάει στραβά ή απλά στράβωσε γενικώς.. Στο tray από πίσω φαίνεται ότι το τραβάει κανονικά.

Όσο για το άλλο που λες δεν το διακινδυνεύω να χαλάσω τον εκτυπωτή με το να βγάλω το καλώδιο ρεύματος καθώς εκτυπώνει το χαρτί.

Για τα υπόλοιπα έχω αναφέρει ότι δεν έχει κάτι. Έχω κάνει αρκετές φορές τις ρυθμίσεις και τίποτα αλλά είναι θα δοκιμάσω να τον ανοίξω ξανά για έλεγχο...

Στις 27/4/2021 στις 9:58 ΠΜ, highpriest είπε

Το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να σου κόλλησε χαρτί και να προσπάθησες με το ζόρι να το βγάλεις τραβώντας και πήρε ελάχιστα ο οδηγός.

Το φύλλο μπαίνει και τραβιέται ίσια, αλλά η ράγα στην οποία πηγαινοέρχονται τα μελάνια έχει πάρει ελάχιστα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. 

Νομίζω παλιότερα είχε πάρει απλά 2 χαρτιά στην εκτύπωση αλλά είχαν τραβηχτεί χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα..

Στις 29/4/2021 στις 7:59 ΠΜ, Tofu είπε

Αν καταλαβαίνω καλά, η εκτύπωση έπρεπε να βγει κεντραρισμένη αλλά είναι κάπως στραβή. Αν σου συμβαίνει και όταν βγάζεις φωτοτυπίες (ενώ το χαρτί είναι σωστά βαλμένο στο γυαλί και στην τροφοδοσία) τότε λογικά πρόκειται για μηχανικό πρόβλημα. Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις που δεν ξέρω αν θα βοηθήσει (αλλά δεν χάνεις και κάτι) είναι καθαρισμό στις ροδέλες, στο αγγλικό μενού το λέει Roller Cleaning. Εάν το πρόβλημα είναι στην τροφοδοσία του χαρτιού τότε θα ισιώσει. Αλλιώς μπορεί να χρειάζεται επισκευή και γενικά αξίζει καλύτερα να πάρεις καινούριο, εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να μην παράγεις e-waste που λένε.

Το κάνει και στις απλές εκτυπώσεις πέρα από την φωτογραφική εκτύπωση. Έχω κάνει τον απαραίτητο καθαρισμό μέσα από τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή αλλά τίποτα.

Έχω στο νου μου να πάρω κάποιον μεγαλύτερο εκτυπωτή αλλά δεν ξέρω ποιον.. Θα ρωτήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/5/2021 στις 4:56 ΜΜ, L-Griever είπε

Έχω στο νου μου να πάρω κάποιον μεγαλύτερο εκτυπωτή αλλά δεν ξέρω ποιον.. Θα ρωτήσω...

Θα σου πρότεινα είτε λέιζερ είτε ίνκτζετ με επαναγεμιζόμενα μελάνια. Για τους Brother έχω ακούσει καλά λόγια γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...