Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής από π.χ. e-infinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη και ενδεχόμενη εμπειρία σας από αγορά φωτογραφικής μηχανής και λοιπού φωτογραφικού εξοπλισμού, π.χ. φωτογραφικών φακών,

από e-infinity ή κάποια άλλη ανάλογη εταιρεία, αν γνωρίζετε. Μπορεί κάποιος με ασφάλεια να αγοράσει από εκεί κάτι; Θα πρέπει να έχει υπόψη ή να προσέξει κάτι, σε περίπτωση που

αποφάσιζε να το κάνει; Ποια είναι η δική σας εμπειρία; Προσωπικά ενδιαφέρομαι για μία SONY A7 III. Na to apotolmöhsvq

Σας ευχαριστώ θερμά, εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω αγοράσει από εκεί ένα σώμα και 2 φακούς. Πριν το BREXIT και τα δύο, όμως από όσο ξέρω η αποθήκη βρίσκεται στην Ιρλανδία οπότε φαίνεται σαν αποστολής από χώρα της Ε.Ε. άρα δεν υπάρχει ζήτημα τελωνείου. 

Μέσα σε δύο μέρες από την παραγγελία σου στέλνουν φωτογραφία με τη συσκευασία του προϊόντος που θα παραλάβεις. 

Η αποστολή στις δικές μου παραγγελίες διήρκησε 5-10 εργάσιμες μέρες (λογικός χρόνος κατ ' εμέ, τώρα λόγω covid δεν ξέρω τι παίζει)

Γενικά αν και δεν έχει χρειαστεί, δεν έχεις εγγύηση στην ελληνική αγορά. Επίσης έχω διαβάσει (οπότε με επιφύλαξη) πως συγκεκριμένες εταιρείες δεν επισκευάζουν τα προϊόντα αυτά ούτε μετά τη λήξη της εγγύησης(π.χ. μετά από 3 χρόνια) καθώς είναι παραεισαγωγή και όχι μέσω του επίσημου καναλιού εισαγωγής στην Ελλάδα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως έχεις εγγύηση καταστήματος 1 χρόνο με ό,τι αυτό συνεπάγεται για χρόνο αποστολής στην Αγγλία έξοδα κλπ. Μετά τον 1 χρόνο μάλλον απευθύνεσαι σε τρίτα μαγαζιά για επισκευή. Δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε ίσως σε βοηθήσει κάποιος άλλος πάνω σε αυτό. 

 

Γενικά αξίζει αν η διαφορά είναι σχετικά ικανοποιητική. Στη δική μου περίπτωση συνολικά γλίτωσα  640 ευρώ για ένα σώμα και 2 φακούς οπότε θεωρώ πως άξιζε. Έχω δει όμως π.χ. κάτι που το έχουν 240 στην Ελλάδα να κάνει 350. Στην περίπτωση αυτή μάλλον θα το έπαιρνα από εδώ. Στη δική σου τώρα περίπτωση που η διαφορά είναι περίπου 380 ευρώ αν βλέπω σωστά στα γνωστά φωτογραφικά μαγαζιά, είναι μια τίμια διαφορά οπότε λογικά θα την αγόραζα από έξω. 

 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ θερμά, φίλε μου, για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!

Μία ακόμη ερώτηση, αν μου επιτρέπετε. Το ότι οι μηχανές διαμέσου αυτού του τρόπου είναι προϊόντα παραεισαγωγής και όχι μέσω του επίσημου καναλιού

σημαίνει πως δεν έχουν και την ίδια ποιότητα κατασκευής ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 7:36 ΜΜ, Νι-Σα είπε

Σε ευχαριστώ θερμά, φίλε μου, για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!

Μία ακόμη ερώτηση, αν μου επιτρέπετε. Το ότι οι μηχανές διαμέσου αυτού του τρόπου είναι προϊόντα παραεισαγωγής και όχι μέσω του επίσημου καναλιού

σημαίνει πως δεν έχουν και την ίδια ποιότητα κατασκευής ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ

Πιθανότατα όχι, παραεισαγωγη δεν σημαίνει φασον, αλλά δεν θα έχουν την ίδια εγγύηση από τον επίσημο αντιπρόσωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που πρόσεξα τώρα επειδή πήγα να παραγγείλω. Αν δεν κάνω κάτι λάθος έχουν καταργήσει τον τρόπο πληρωμής με PayPal. Θυμάμαι και τις δύο φορές που αγόρασα (Δεκ. 2019 , Φεβ 2020) πλήρωσα μέσω PayPal ενώ τώρα βλέπω μόνο μέσω κάρτας. Επίσης στο αυστραλιανό και παγκόσμιο site δέχονται PayPal. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αλλά νομίζω θα προτιμούσα μέσω PayPal ώστε σε περίπτωση οποιουδήποτε ζητήματος να μην χρειάζεται επικοινωνία με τράπεζα. 

EDIT: Κατόπιν επικοινωνίας με το site μου απάντησαν αυτό 

 

Thank you for your email.

Yes, we accept PayPal payment but are sorry to inform you that PayPal payment will be suspended in the near future, rest assured PayPal is still available to use during the transition period, you may follow the instructions as below.

There are few steps for access to PayPal option:
1. On our webpage, please click "About" under "Support" tab
2. Stroll down, please click "Paypal"
3. Paypal option is now available
Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, CoinUp είπε

Έχει αγοράσει κάνεις μετα το brexit να μας πει τι παίζει με το τελωνείο? 

Σε ένα group στο facebook είδα πρόσφατα πως κάποιος που αγόρασε δεν είχε κάποια αλλαγή. Μπορείς καλού κακού βέβαια να τους ρωτήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που γράφει εδώ , έκανε πρόσφατα παραγγελία και πήρε μηχανή και φακό , παραγγελία αξίας αρκετά πάνω από 1000€ . Χωρίς κανένα πρόβλημα . 

Πιθανόν θα γράψει την εμπειρία του αν μπει . Παρέλαβε πριν λίγες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...