Προς το περιεχόμενο

Ασυρματα routers


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν το πολυκατεχω αυτο το θεμα και ειμαι λιγο πισω απο τον ηλιο σε αυτην την κατηγορια, εχω μια απορια.

Θελω να αγορασω ενα αλλο ρουτερακι για 24αρα γραμμη και ειδα οτι πλεον τα περισσοτερα δεν εχουνε θυρα dsl, για να βαλω δηλαδη το καλωδιο της γραμμης.

Πως τα συνδεεις αυτα;

 

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τα DSL Router, που αποτελούνται από ένα Modem με το οποίο γίνεται ο συγχρονισμός του DSL και τον Router που κάνει την κλήση ΡΡΡοΕ και κατ' επέκταση την σύνδεση στο διαδίκτυο.

Υπάρχουν και σκέτα Router τα οποία δεν έχουν το Modem, άρα δεν μπορούν να κάνουν τον συγχρονισμό. Αυτά χρειάζονται άλλη σχετική συσκευή για να επιτευχθεί η σύνδεση του DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Υπάρχουν τα DSL Router, που αποτελούνται από ένα Modem με το οποίο γίνεται ο συγχρονισμός του DSL και τον Router που κάνει την κλήση ΡΡΡοΕ και κατ' επέκταση την σύνδεση στο διαδίκτυο.

Υπάρχουν και σκέτα Router τα οποία δεν έχουν το Modem, άρα δεν μπορούν να κάνουν τον συγχρονισμό. Αυτά χρειάζονται άλλη σχετική συσκευή για να επιτευχθεί η σύνδεση του DSL.

Α δεν το γνωριζα. Οποτε στην δικη μου περιπτωση ειναι "αχρηστα" και να ψαξω να βρω ενα με dsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Α δεν το γνωριζα. Οποτε στην δικη μου περιπτωση ειναι "αχρηστα" και να ψαξω να βρω ενα με dsl

Θα πρέπει να πάρεις ένα modem/router, όπως ανέφερε και ο jkoukos. Αυτό είναι το εμα κομμάτι που θα πρέπει να προσέξεις. Ένα δεύτερο είναι για πιο λόγο το θες, έχεις πχ προβλήματα με αυτό που έχεις; Ακόμα ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι αν έχεις τηλεφωνική γραμμή VoIP ή όχι. Αν έχεις VoIP, μόνο ο ΟΤΕ σου δίνει τους κωδικούς για να συνδέσεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή (το modem/router θα πρέπει να υποστηρίζει και VoIP.. 

Από Vodafone έχει επίσης βρεθεί τρόπος να πάρεις τους κωδικούς VoIP από το δικό της μηχάνημα και να τους περάσεις σε δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να πάρεις ένα modem/router, όπως ανέφερε και ο jkoukos. Αυτό είναι το εμα κομμάτι που θα πρέπει να προσέξεις. Ένα δεύτερο είναι για πιο λόγο το θες, έχεις πχ προβλήματα με αυτό που έχεις; Ακόμα ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι αν έχεις τηλεφωνική γραμμή VoIP ή όχι. Αν έχεις VoIP, μόνο ο ΟΤΕ σου δίνει τους κωδικούς για να συνδέσεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή (το modem/router θα πρέπει να υποστηρίζει και VoIP.. 

Από Vodafone έχει επίσης βρεθεί τρόπος να πάρεις τους κωδικούς VoIP από το δικό της μηχάνημα και να τους περάσεις σε δικό σου.

Vodafone εχω. Οχι δεν εχω voip. Θελω να αλλαξω γιατι ειμαι με ενα thomson tg585 v8 και δεν ειμαι τοσο ικανοποιημενος στο θεμα wifi.

Αν και βεβαια σκεφτομου  για ενα repeater για να παει και στα πιο μεσα δωματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Vodafone εχω. Οχι δεν εχω voip. Θελω να αλλαξω γιατι ειμαι με ενα thomson tg585 v8 και δεν ειμαι τοσο ικανοποιημενος στο θεμα wifi.

Αν και βεβαια σκεφτομου  για ενα repeater για να παει και στα πιο μεσα δωματια

Άρα τότε, καλύτερα να κοιτάξεις για ένα repeater να κάνεις την δουλειά σου. Από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με το modem που έχεις ήδη, δεν χρειάζεται να το αλλάξεις με κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Άρα τότε, καλύτερα να κοιτάξεις για ένα repeater να κάνεις την δουλειά σου. Από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με το modem που έχεις ήδη, δεν χρειάζεται να το αλλάξεις με κάποιο άλλο.

Βρηκα ενα tp-link w8961n v3

Οχι λες ε; Σε συγκριση με το thomson αξιζει η αλλαγη; Αν οχι, να μεινω οπως ειμαι οπως λες και εσυ

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Βρηκα ενα tp-link w8961n v3

Οχι λες ε; Σε συγκριση με το thomson αξιζει η αλλαγη; Αν οχι, να μεινω οπως ειμαι οπως λες και εσυ

Αν το πρόβλημα σου είναι η εμβέλεια του wifi, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα λυθεί αγοράζοντας καινούργιο modem/router, γι αυτό είναι καλύτερα να πας σε ένα repeater, ώστε να έχεις μεγαλύτερη κάλυψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Αυτο που δινει η voda για 24αρες γραμμες ειναι αρκετα καλο σε ολα....... και στο ασυρματο.

Η voda μου ειχε δωσει ενα zte το πολυ μικρο το οποιο σε wifi ηταν πολυ ασχημη η κατασταση. Με το thomson καπως καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η καλύτερη λύση που εγγυημένα θα δουλέψει είναι καλώδιο απο το Thompson και σύνδεση με access point. 

β επιλογή mesh router  αλλά αρκετά ακριβη.

γ επιλογή repeater

Αν θέλεις μόνο μια συσκευή και δεν ζείς σε πολύ μεγάλο σπίτι, επιλέγεις ενα καλο  modem router:

https://www.skroutz.gr/s/26000850/TP-LINK-Archer-VR300-v1.html#reviews

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...