Προς το περιεχόμενο

Πότε δεν θα επηρεάζει ο covid μία πρόσληψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στείλει βιογραφικό σε μία εταιρεία, την αρχική συνέντευξη την έκανα μέσω Skype με τον recruiter συνεργαζομενης εταιρείας ο οποίος με πήρε τηλέφωνο την επόμενη μέρα και μου είπε να περιμένω τηλέφωνο από τον υπεύθυνο της εταιρείας. Πέρασε πέρασε ένας μήνας και κάτι και άρχισα να απογοητεύομαι... Με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος recruiter και μου είπε ότι πάγωσε η διαδικασία λόγω του covid. Πότε λέτε να "ξεπαγωσουν";  Πότε δηλαδή οι εταιρείες δεν θα επηρεάζονται, όταν εμβολιαστουν ποσοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αυξηθει το ποσοστο των εμβολιασμενων, οπως πχ στο Ισραηλ , το Ηνωμενο Βασιλειο , Χιλη , Αμερικη με 60% ,50% 40% αντιστοιχα , ετσι ωστε να αιρονται σταδιακα οι περιορισμοι.

Αυτο εξαρταται απο τους ρυθμους σε καθε χωρα.

Ελλαδα ειναι ακομη στο 15%.

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

Επισης αναλογα τη θεση πχ δυνατοτητα homeoffice, η και την μεγαλη αναγκη που εχουν να βρουν αμεσα καποιον να καλυψει το κενο.

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα την εταιρεια , ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που συνεχιζονται κανονικα οι προσληψεις

Να ξερεις οτι πολλες φορες οι εταιριες αναφερουν το "λογω κοβιντ" για να δικαιολογησουν καθυστερησεις σε ολα τα επιπεδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι είναι πολύ πιθανό να ισχύει κάτι άλλο και ο covid να είναι μια δικαιολογία, απλά ο recruiter μου είπε ότι η διαδικασία έχει απλά παγώσει και ότι η εταιρεία θα προσλάβει τελικά. Δεν είναι μία θέση μόνο, αφορά ένα νέο τμήμα. 

Το θέμα είναι ότι είναι μία δουλειά που μου ταιριάζει, με σχετικά καλά χρήματα. Έχω την πολυτέλεια να τους περιμένω, απλά σκέφτομαι μέχρι πότε. Μάλλον η πρώτη Ιουνίου είναι μία ημερομηνία που αν περάσει, σημαίνει ότι ατύχησα... Μέχρι τότε θα έχουν εμβολιαστει αρκετοί και θα έχει ανοίξει και η εστίαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, οι ανάγκες στις επιχειρήσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν οπότε προσλήψεις μια χαρά γίνονται αυτή τη στιγμή για θέσεις που είναι απαραίτητες.

Τώρα αν μιλάμε για νέα ανοίγματα δεν μου κάνει εντύπωση να έχουν πάει πίσω εφόσον κριθεί οτι υπάρχει αστάθεια ή αβεβαιότητα που μπορεί να καταλήξει σε μια αποτυχημένη επένδυση.

Είναι λογικό λοιπόν τέτοιου είδους επενδύσεις (υψηλού ρίσκου) να παραμένουν στον πάγο μέχρι να αλλάξει το κλίμα.

Το πότε θα αλλάξει το κλίμα είναι δύσκολο να στο πει κάποιος με βεβαιότητα.

Άλλοι λένε από το καλοκαίρι (πιο αισιόδοξοι), άλλοι από το 2022 (πιο μετριοπαθείς) και άλλοι οτι θα φτάσουμε και στο 2025 για να επιστρέψουμε στο κλίμα του 2019 (πιο απαισιόδοξοι), διαλέγεις και παίρνεις.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...