Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για θέμα με αγορά κάρτας γραφικών.


CrazycowOreal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tegonikos είπε

ειλικρινά δεν το διάβασα, δεν το θυμάμαι, δεν υπήρχε λόγος να μην σου απαντήσω σε κάτι που θέλω να πουλήσω, το καταλαβαίνεις υποθέτω, τώρα πως μου διέφυγε, αγνωστο.Με αυτόν τον προβολέα απλά βαριόμουν να ασχοληθώ. Βρήκα χρόνο και το κουράγιο μόλις χθες, τον έλυσα και τον έφτιαξα. Μια χαρά έπαιζε και πριν βασικά, απλά εγώ είμαι ψείρας και το ανέφερα στην αγγελία το πρόβλημα, 9 στους 10 δεν θα καταλάβαιναν καν οτι κάτι τρέχει...

Ναι δεν υπάρχει θέμα.Καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, omitziz είπε

Και όλα αυτά γιατί χρέωσαν καταχρηστικά με την παραγγελία ΚΑΙ ΟΧΙ με την αποστολή που προβλέπεται.

Από πού προβλέπεται οτι ο καταναλωτής χρεώνεται μόνο με την αποστολή; Οι προκαταβολές είναι νόμιμες οπότε καλό θα ήταν να μην διαδίδονται ανακρίβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dr_oid είπε

Από πού προβλέπεται οτι ο καταναλωτής χρεώνεται μόνο με την αποστολή; Οι προκαταβολές είναι νόμιμες οπότε καλό θα ήταν να μην διαδίδονται ανακρίβειες.

Επειδή παραφραζεις και παραπληροφορεις η ενέργεια στο site τους αφορούσε αγορά και όχι προκαταβολή για προϊόντος.

Με την αγορά λοιπόν είναι υποχρεωμένος να κάνει την χρέωση τη στιγμή που εκδίδεται το νομικό παραστατικό είτε είναι απόδειξη είτε τιμολόγιο.

Έχει πληρώσει κάποιος τον Δεκέμβριο του 2020 , του έχουν πάρει καταχρηστικά τα λεφτά , έχει κλείσει το έτος και τον Σεπτέμβρη του 2021 θα εμφανίσουν αποστολή. Φυσικά το λογιστήριο τους επειδή δεν είναι χαζό δεν θα έχει στην αποστολή κανένα παραστατικό από την χρέωση στη κάρτα παρά μόνο την απόδειξη λιανικής θα αναγράφει πάνω αγορά επί πιστώσει.

Βέβαια με όσους έχουν ζητήσει την έκδοση τιμολογίου δεν μπορεί να το κάνει αυτό οπότε ή έχει ακυρώσει τις παραγγελίες ή δεν θα έχει προβεί σε καμία προπληρωμή του ποσού.

Η ουσία είναι , και κανένα δεν μπορεί την αμφισβητεί ,  ότι όσοι έκαναν αγορά ηλεκτρονικά (γιατί ποτέ δεν ανέφερε ρητά τίποτα άλλο) και πλήρωσαν όλο το ποσό με κάρτα ή PayPal , του έχουν πάρει τα λεφτά με το έτσι θέλω και απαντάνε τηλεφωνικά ή γραπτά ( έχω αρκετά emails) ότι δεν έχουν καμία ιδέα το πότε θα παραδώσουν. Εάν ήταν σωστοί σαν εταιρία λοιπόν και όχι λαμόγια θα επιστρέψει όλα τα ποσά και όταν θα εκτελούσαν την παραγγελία θα χρέωναν εκ νέου.

Φυσικά όμως μιλάμε για απατεώνες με σχέδιο οπότε ούτε gpu θα πάρουμε πότε , και τα λεφτά θα μας επιστραφούν μετά από κανένα χρόνο χωρίς καν τους νόμιμους τόκους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, omitziz είπε

Επειδή παραφραζεις και παραπληροφορεις η ενέργεια στο site τους αφορούσε αγορά και όχι προκαταβολή για προϊόντος.

Με την αγορά λοιπόν είναι υποχρεωμένος να κάνει την χρέωση τη στιγμή που εκδίδεται το νομικό παραστατικό είτε είναι απόδειξη είτε τιμολόγιο.

Έχει πληρώσει κάποιος τον Δεκέμβριο του 2020 , του έχουν πάρει καταχρηστικά τα λεφτά , έχει κλείσει το έτος και τον Σεπτέμβρη του 2021 θα εμφανίσουν αποστολή. Φυσικά το λογιστήριο τους επειδή δεν είναι χαζό δεν θα έχει στην αποστολή κανένα παραστατικό από την χρέωση στη κάρτα παρά μόνο την απόδειξη λιανικής θα αναγράφει πάνω αγορά επί πιστώσει.

Βέβαια με όσους έχουν ζητήσει την έκδοση τιμολογίου δεν μπορεί να το κάνει αυτό οπότε ή έχει ακυρώσει τις παραγγελίες ή δεν θα έχει προβεί σε καμία προπληρωμή του ποσού.

Η ουσία είναι , και κανένα δεν μπορεί την αμφισβητεί ,  ότι όσοι έκαναν αγορά ηλεκτρονικά (γιατί ποτέ δεν ανέφερε ρητά τίποτα άλλο) και πλήρωσαν όλο το ποσό με κάρτα ή PayPal , του έχουν πάρει τα λεφτά με το έτσι θέλω και απαντάνε τηλεφωνικά ή γραπτά ( έχω αρκετά emails) ότι δεν έχουν καμία ιδέα το πότε θα παραδώσουν. Εάν ήταν σωστοί σαν εταιρία λοιπόν και όχι λαμόγια θα επιστρέψει όλα τα ποσά και όταν θα εκτελούσαν την παραγγελία θα χρέωναν εκ νέου.

Φυσικά όμως μιλάμε για απατεώνες με σχέδιο οπότε ούτε gpu θα πάρουμε πότε , και τα λεφτά θα μας επιστραφούν μετά από κανένα χρόνο χωρίς καν τους νόμιμους τόκους.

 

Πάλι μπερδεύεις την αγορά ενός ΑΜΕΣΑ διαθέσιμου προϊόντος με μια ΠΡΟ παραγγελία με προκαταβολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κατανοείς την διαφορά. Στην πρώτη περίπτωση είναι όπως τα λες, στην δεύτερη περίπτωση πληρώνεις προκαταβολή (ή όλο το ποσό αν ΕΣΥ θέλεις) και δεν εκδίδεται κανένα τιμολόγιο ή απόδειξη, γίνεται απλά προπαραγγελία με ΑΓΝΩΣΤΗ ημερομηνία παράδοσης μιας και ΕΣΥ εχεις συμφωνήσει σε αυτό.

Αν θέλεις να πάρεις την προκαταβολή σου πίσω, απλά ζήτα τη, ΚΑΝΕΙΣ δεν σου κρατάει κανα χρόνο τα χρήματα σου χωρίς να το θέλεις.

Απορώ γιατί να επιμένεις με τέτοιες διαστρεβλώσεις...το να κατηγορείς ένα μαγαζί οτι σου κρατάει την προκαταβολή καιρό ενώ στην ουσία ΕΣΥ αφήνεις την προκαταβολή σου εκεί καιρό με την ελπίδα οτι θα παραλάβεις κάρτα δεν βγάζει νόημα...

Επεξ/σία από tegonikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Πάλι μπερδεύεις την αγορά ενός ΑΜΕΣΑ διαθέσιμου προϊόντος με μια ΠΡΟ παραγγελία με προκαταβολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κατανοείς την διαφορά. Στην πρώτη περίπτωση είναι όπως τα λες, στην δεύτερη περίπτωση πληρώνεις προκαταβολή (ή όλο το ποσό αν ΕΣΥ θέλεις) και δεν εκδίδεται κανένα τιμολόγιο ή απόδειξη, γίνεται απλά προπαραγγελία με ΑΓΝΩΣΤΗ ημερομηνία παράδοσης μιας και ΕΣΥ εχεις συμφωνήσει σε αυτό.

Αν θέλεις να πάρεις την προκαταβολή σου πίσω, απλά ζήτα τη, ΚΑΝΕΙΣ δεν σου κρατάει κανα χρόνο τα χρήματα σου χωρίς να το θέλεις.

Απορώ γιατί να επιμένεις με τέτοιες διαστρεβλώσεις...το να κατηγορείς ένα μαγαζί οτι σου κρατάει την προκαταβολή καιρό ενώ στην ουσία ΕΣΥ αφήνεις την προκαταβολή σου εκεί καιρό με την ελπίδα οτι θα παραλάβεις κάρτα δεν βγάζει νόημα...

Σταμάτα να διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω. Δεν έκανα προ-παραγγελία δεν έδωσα προκαταβολή.

Αγορά έκανα με προεξοφληση και το αναγνωρίζει και το μπακάλικο με τα emails που έχω ανταλλάξει. Αλλά εσύ εκεί τη κασέτα σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, omitziz είπε

Σταμάτα να διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω. Δεν έκανα προ-παραγγελία δεν έδωσα προκαταβολή.

Αγορά έκανα με προεξοφληση και το αναγνωρίζει και το μπακάλικο με τα emails που έχω ανταλλάξει. Αλλά εσύ εκεί τη κασέτα σου.

 

 

 

Δεν έδωσα προκαταβολή - έκανα προεξόφληση.

Οχι Γιάννης , Γιαννάκης , νομικά & στα συναλλακτικά ήθη είναι το ίδιο πράγμα. Πάντως εγώ έχω φάει άκυρο ακόμη και από ΑΜΑΖΟΝ που μου είχε δεσμεύσει το ποσό στην κάρτα.

Η διαθεσιμότητες στις κάρτες είναι προβληματικές και όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει το ρίσκο της ακύρωσης. Μην κάνετε σαν μωρό που του πήραν το γλυφιτζούρι από το στόμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, v2020 είπε

Χαχχαχαχαχαχχαχαχα βρε παιδιά λίγο σταματήστε να διαβάζετε τις ιστορίες που γράφουν κάποιοι τραγικοί περί μυνησεων και εξαπάτησης, από τη στιγμή που σου έδωσε τα λεφτά πίσω τέλος. 

Είναι ο Αισχύλος‎, ο Ευριπίδης ‎ή ο  Σοφοκλής‎ μέλη του Insomnia ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

Πάλι μπερδεύεις την αγορά ενός ΑΜΕΣΑ διαθέσιμου προϊόντος με μια ΠΡΟ παραγγελία με προκαταβολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κατανοείς την διαφορά.

Στις 15/4/2021 στις 10:22 ΜΜ, CrazycowOreal είπε

1 – Κάρτα γραφικών ‘Χ’ στο σκρουτζ έγραφε πως είναι σε πρόσφορα από την εταιρία ‘Α’ και άμεσα διαθέσιμη.

 

Στις 15/4/2021 στις 10:22 ΜΜ, CrazycowOreal είπε

7 – Πάω στην ιστοσελίδα της εταιρίας Β, η κάρτα είναι διαθέσιμη και γράφει παραλαβή 1-3 μέρες.

Μηπως εσυ δεν θυμασαι τι αφορα το thread? ΔΕΝ ειναι λαθος του καταναλωτη αν τα e-shops δεν εχουν επαρκη συστηματα ενημερωσης διαθεσιμοτητας, και αυτο προσπαθει να αποτρεψει ο συγκεκριμενος νομος! Το παραστατικο εκδιδεται με την αποστολη (προφανως, αλλιως δεν θα ισχυουν τα 2 χρονια εγγυηση για τοσες περιπτωσεις καταναλωτων που εχουν παραγγειλει το PS5 απο Κωτσο), και προφανως η χρεωση πρεπει να γινεται για αυτον τον λογο με την αποστολη.

Εσυ πας και προπληρωνεις το σουβλατζιδικο για μελλοντικη σου παραγγελια? Ή στο περιπτερο?

Στα μικρα καταστηματα του σκρουτζ να το καταλαβω. Ισως και να το αναφερουν καπου μιας και στα πιο ακριβα προιοντα δεν εχουν αμεση διαθεσιμοτητα αφου δεν εχουν πιστωτικο για να εχουν αγορασμενο stock, αλλα καταστημα οπως τα Πλαισιο, Κωτσος κτλ δεν θα επρεπε να βασιζονται στο χρημα των καταναλωτων. Το αμαζον δλδ πως γινεται να εχει στοκ κατα την παραγγελια, και να σε χρεωνει με την αποστολη 1 εβδομαδα μετα (πχ περιοδος Black friday)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Μηπως εσυ δεν θυμασαι τι αφορα το thread? ΔΕΝ ειναι λαθος του καταναλωτη αν τα e-shops δεν εχουν επαρκη συστηματα ενημερωσης διαθεσιμοτητας, και αυτο προσπαθει να αποτρεψει ο συγκεκριμενος νομος! Το παραστατικο εκδιδεται με την αποστολη (προφανως, αλλιως δεν θα ισχυουν τα 2 χρονια εγγυηση για τοσες περιπτωσεις καταναλωτων που εχουν παραγγειλει το PS5 απο Κωτσο), και προφανως η χρεωση πρεπει να γινεται για αυτον τον λογο με την αποστολη.

Εσυ πας και προπληρωνεις το σουβλατζιδικο για μελλοντικη σου παραγγελια? Ή στο περιπτερο?

Στα μικρα καταστηματα του σκρουτζ να το καταλαβω. Ισως και να το αναφερουν καπου μιας και στα πιο ακριβα προιοντα δεν εχουν αμεση διαθεσιμοτητα αφου δεν εχουν πιστωτικο για να εχουν αγορασμενο stock, αλλα καταστημα οπως τα Πλαισιο, Κωτσος κτλ δεν θα επρεπε να βασιζονται στο χρημα των καταναλωτων. Το αμαζον δλδ πως γινεται να εχει στοκ κατα την παραγγελια, και να σε χρεωνει με την αποστολη 1 εβδομαδα μετα (πχ περιοδος Black friday)

Aφού το καταλαβαίνεις για μικρά καταστήματα του σκρουτζ, γιατί δεν το καταλαβαίνεις και για μεγάλα τα οποία έχουν πολλαπλάσιες παραγγελίες?Δηλαδή κατ εσένα μπορώ εγώ από αύριο το πρωί να ανοίγω και έναν νέο λογαριασμό στο πλαίσιο πχ. κάθε 5 λεπτά και να κάνω με καθε έναν από αυτούς και από μία παραγγελία κάρτας γραφικών των 2000 ευρώ. Και το πλαίσιο για να μην το πουν απατεώνα είναι υποχρεωμένο να πληρώσει από την τσέπη του αυτά τα 100-200.000 ευρώ (αναλόγως πότε θα βαρεθώ να ανοίγω λογαριασμούς δηλαδή) στην MSI και στην Gigabyte για λογαριασμό μου χωρίς να μου ζητήσει ούτε το 30% προκαταβολή δηλαδή, σωστά?Δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο, κουράστηκα...

Δεν ξέρω, εχω αρχίζει να πιστεύω ότι μιλάω κινέζικα πλέον...

3 ώρες πριν, panospeter είπε

Είναι ο Αισχύλος‎, ο Ευριπίδης ‎ή ο  Σοφοκλής‎ μέλη του Insomnia ?

Σάτυρε 😆😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Aφού το καταλαβαίνεις για μικρά καταστήματα του σκρουτζ

Η διαφορα ειναι οτι εκεινα δεν το βγαζουν αμεσα διαθεσιμο. (Πραγματικα, επιτηδες αφηνεις απο εξω κομματια απο τις απαντησεις μας?).

Μαλλον οντως μιλας κινεζικα γιατι δεν βγαζω ακρη :) 

Ο op ας κανει οτι θελει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...