Προς το περιεχόμενο

Η σειρά TCL 20 προσθέτει τρία νέα μοντέλα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και θα γίνουν διαθέσιμα εντός λίγων εβδομάδων

Η TCL προχώρησε στην αποκάλυψη των τελευταίων μοντέλων της υπό το δικό της όνομα, καθώς επί αρκετά χρόνια, οι συσκευές της κυκλοφορούσαν με το όνομα των Alcatel και BlackBerry. Από πέρυσι όμως με τη σειρά TCL 10, η εταιρεία συνεχίζει και μας παρουσιάζει τη νέα σειρά TCL 20.

Η σειρά TCL 20 αποτελείται από τρεις συσκευές: TCL 20 Pro, TCL 20L Plus και TCL 20L, οι οποίες είναι στην ίδια οικογένεια των TCL 20 και TCL 20 SE που έχουν ήδη κυκλοφορήσει. Πάρα τις αρκετά οικονομικές τιμές τους, προσφέρουν αρκετά προηγμένο υλικό, καθώς θα έρχονται εξοπλισμένα με τέσσερις φακούς.

Ακολουθούν πληροφορίες ανά μοντέλο.

TCL 20 Pro

TCL-20-Pro-5G-front-face.jpg

Το ανώτερο μοντέλο της σειράς είναι το TCL 20 Pro, μια 5G συσκευή που ξεπερνάει σε δυνατότητες το TCL 20 που παρουσιάστηκε στη φετινή CES. Το κινητό έρχεται με μια AMOLED curved οθόνη 6,67 ιντσών ανάλυσης 2,400 x 1,080 και υποστήριξη HDR10. Στη μέση της οθόνης υπάρχει cutout για τη selfie κάμερα 32ΜΡ και ανιχνευτής δακτυλικού αποτυπώματος κάτω από την οθόνη.

Στο πίσω μέρος υπάρχουν συνολικά τέσσερις φακοί με τον κύριο αισθητήρα να είναι 48ΜΡ, έναν ultra-wide στα 16ΜΡ, έναν macro στα 5ΜΡ και έναν αισθητήρα βάθους. Μπορεί να καταγράψει 4Κ βίντεο στα 30 καρέ και υποστηρίζει ηλεκτρονική σταθεροποίηση εικόνας.

Στο εσωτερικό βρίσκεται ο Qualcomm Snapdragon 750G, μαζί με 6GB RAM, 256GB εσωτερικό χώρο και μπαταρία χωρητικότητας 4,500mAh. Η συσκευή υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση 15W, έρχεται με θύρα microSD για επέκταση έως 1TB, Bluetooth 5.1 όπως και θύρα 3,5mm για ακουστικά. Ανάλογα με την περιοχή, θα υπάρχουν μοντέλα με μία και δύο θύρες SIM.

Η συσκευή είναι ήδη διαθέσιμη σε κάποιες χώρες της Ευρώπης (Ιταλία και Πορτογαλία) έναντι 549€, με σταδιακή διάθεση σε άλλες χώρες και θα προσφέρεται σε Marine Blue και Moondust Gray χρώματα.

TCL 20L Plus (TCL 20S)

TCL-20-L-Plus.jpg

Το TCL 20L Plus θα είναι μια ελαφρώς οικονομικότερη πρόταση της σειράς. Μεγάλη έμφαση για αποφυγή λάθους πρέπει να δοθεί στην ονομασία, καθώς σε κάποιες αγορές θα διατεθεί ως 20L Pro και ως 20S σε άλλες. Πρόκειται για το ίδιο μοντέλο αλλά με διαφορετική ονομασία.

Η συσκευή έρχεται με κατώτερη οθόνη ίδιου μεγέθους, συγκεκριμένα LCD 6,67 ιντσών και ανάλυσης  2,400 x 1,080, η οποία όμως φαίνεται να έχει μικρότερα bezels σε σχέση με το ανώτερο Pro μοντέλο. Άλλη μια διαφορά είναι η έλλειψη αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος κάτω από την οθόνη, ο οποίος μεταφέρθηκε στο πλάι της συσκευής.

Στο πίσω μέρος πάλι βρίσκονται τέσσερις αισθητήρες, με τον κύριο φακό να είναι 64ΜΡ, o wide στα 8ΜΡ, ο macro στα 2MP όπως και ένας φακός βάθους. Η εγγραφή βίντεο είναι περιορισμένη στα 1080p με 60 καρέ και στο μπροστινό μέρος υπάρχει selfie φακός 16MP.

Και στο εσωτερικό έχει επιλεχθεί κατώτερο υλικό, καθώς χρησιμοποιεί τον Snapdragon 662, που σημαίνει πως δεν υπάρχει υποστήριξη 5G. Όσον αφορά μνήμη, εδώ βλέπουμε επίσης τα 6GB RAM και 256GB αποθηκευτικό χώρο όπως με το Pro μοντέλο, όπως και επέκταση μνήμης μέσω microSD. Η μπαταρία είναι επίσης μεγαλύτερη στα 5,000mAh, αλλά δεν υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση. Τέλος, υπάρχει θύρα ακουστικών όπως και επιλογή μοντέλων με μία ή δύο SIM.

Η συσκευή είναι ήδη διαθέσιμη σε κάποιες χώρες της Ευρώπης έναντι 269€, με τη διάθεση σε άλλες χώρες να παραμένει άγνωστη για την ώρα και θα προσφέρεται σε Milky Way Grey και North Star Blue χρώματα.

TCL 20L

TCL-20-L.jpg

Τέλος, έχουμε το κατώτερο μοντέλο της σειράς, το TCL 20L, που ουσιαστικά είναι ίδιο με το 20L Plus αλλά με κατώτερες κάμερες και λιγότερη μνήμη.

Η διαφορές είναι στον κύριο φακό που είναι 48ΜΡ, με τους υπόλοιπους τρεις να παραμένουν ίδιοι. Επίσης βλέπουμε μειωμένη RAM στα 4GB σε κάποιες αγορές, ενώ σε άλλες παραμένει στα 6GB. Περιορισμό βλέπουμε στον διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο, ο οποίος είναι 128GB. Βέβαια μπορεί να επεκταθεί μέσω microSD. Κατά τ' άλλα, έχουμε το ίδιο chipset (Snapdragon 662), ίδια μπαταρία (5,000mAh), ίδια selfie κάμερα και ίδιες θύρες.

Η συσκευή είναι ήδη διαθέσιμη σε κάποιες χώρες της Ευρώπης έναντι 229€, με τη διάθεση σε άλλες χώρες να γίνεται στις ερχόμενες εβδομάδες και θα προσφέρεται σε Luna Blue και Ellipse Black χρώματα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μου φαίνονται μεγάλα στην διάσταση του ύψος όταν τα κρατάει αυτός στην φωτογραφία με το ένα χέρι του ή είναι η ιδέα μου; 

164.2 x 77.3 x 8.8 mm και 20:9 αναλογία λέει το GSMarena για το pro. Pretty average.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Έχει κανείς εμπειρία από το 10άρι που ειχε βγει πέρσι να μας πει αν αξίζουν;

Έχω εγώ το 10 Pro, είχα και το Plex. Το 10 Pro είναι εκπληκτική και πανέμορφη συσκευή. Η οθόνη είναι απίστευτη, φωτεινή ακομα και κάτω από τον ήλιο βλέπεις μια χαρά, χρώματα υπέροχα. Κάμερες πολύ καλύτερες από ότι θα περιμενε κάνεις, ακόμα και στις νυχτερινές. Το λογισμικό είναι καθαρό android με κάποιες προσθήκες από την TCL που είναι πολύ χρήσιμες αλλά μπορούν και να απεγκατασταθουν εύκολα. Γρήγορη χωρίς κολλήματα συσκευή και χωρίς προβλήματα η θέματα σε κάθε ενημέρωση. Για τα €269 που έχει τώρα είναι τζάμπα, είναι κλεψιμο.

Το 20 Pro, τώρα, έχει καλό επεξεργαστή, η οθόνη λένε ότι είναι ακόμα καλύτερη. Οσο για το μέγεθος, τέτοια είναι ποια τα μεγεθοι στα κινητά. Κυρια κάμερα όμως έχει την τριών ετών Sony imx582 που έχει και το Plex, θα μπορούσαν να εβαζαν ποίο νέο αισθητήρα. Έχει βέβαια οπτικό σταθεροποιητή. Επίσης έπρεπε να έχει 8mb ram και ταχύτερη απο 18w φορτιση, όπως επίσης στερεοφωνικά ηχεία. Για να δικαιολογήσει την τιμή των €549. Οταν θα κατέβει η τιμή στα μισά θα είναι μια άριστη συσκευή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Έχει κανείς εμπειρία από το 10άρι που είχε βγει πέρσι να μας πει αν αξίζουν;

Σκεψου εγω εχω το 10L (το φθηνο) και ειμαι ακομα ενθουσιασμενος. Οτι πιο τίμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη χρησιμοποιω το 10 PRO 6/128 και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ομορφη κυρτη οθονη -αν σπασει δεν υπαρχει ανταλλακτικο απ οτι ειδα, εως τωρα, ουτε τζαμι προστασιας- αρκετα γρηγορο και το πλεονεκτημα σε πρακτικο επιπεδο ειναι πως οι καμερες ερχονται "προσωπο" με την πλατη της συσκευης.

Ο λογος που ειναι αρκετα οικονομικα -AMOLED- ειναι πως οι οθονες ειναι της ιδιας της εταιριας.

Το αγορασα με αποφορολογηση 175 ευρω περιπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

μαρεσει που ειναι curved. ελλαδα ποτε με το καλο?

μπα εγώ τέτοιο έχω (mi note 10) και δεν βολεύει καθόλου. Ολο προβλήματα κάνει στο κράτημα και σε τυχαία touch ενώ αν κάποιο control (πχ check box) πέφτει στην "κούρμπα" στα πλάγια κάνεις ταρζανιές να το πατήσεις (δλδ εχει μια δυσκολία).

Καλύτερα τα flat αν ρωτάς εμένα. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μου φαίνονται μεγάλα στην διάσταση του ύψος όταν τα κρατάει αυτός στην φωτογραφία με το ένα χέρι του ή είναι η ιδέα μου; 

Είναι όντως μεγάλα.Μη χάσουμε και την αίσθηση του μέτρου. Βέβαια, ως κάτοχος του 10pro μπορώ να πω ότι η εταιρεία έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλους τους τομείς, με τις διαστάσεις να είναι εξίσου αρμονικές (περίπου 158,5cm ύψος).

Και στα 269€ που είναι τώρα είναι μια πολύ καλή και ψαγμένη επιλογή.

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

549€ για τον 750G είναι πάρα πολλά, δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής με τα άλλα μοντέλα της.Στα 300€ είναι OK.

Με 549€ πας σε Snapdragon 855 και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dark Worm είπε

Ηδη χρησιμοποιω το 10 PRO 6/128 και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ομορφη κυρτη οθονη -αν σπασει δεν υπαρχει ανταλλακτικο απ οτι ειδα, εως τωρα, ουτε τζαμι προστασιας- αρκετα γρηγορο και το πλεονεκτημα σε πρακτικο επιπεδο ειναι πως οι καμερες ερχονται "προσωπο" με την πλατη της συσκευης.

Ο λογος που ειναι αρκετα οικονομικα -AMOLED- ειναι πως οι οθονες ειναι της ιδιας της εταιριας.

Το αγορασα με αποφορολογηση 175 ευρω περιπου.

Έχει σε Αμαζον θήκες και προσόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CaptainChris είπε

Έχει σε Αμαζον θήκες και προσόψεις

Και skroutz έχει γυαλί:

https://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?keyphrase=tcl+10+pro&o=tcl+10+pro+προστασία

To έχω δεν είναι τόσο καλό αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Για θήκες αν δεν βιάζεσαι (μιας και έχει μέσα μια) έχει στο aliexpress φτηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Έχει σε Αμαζον θήκες και προσόψεις

Για πρόσοψη, πας σε μεμβράνη spigen για huawei p30 pro.

Είχα tcl 10 plus που έχει ίδια οθόνη με το pro και είναι ολόιδια σε διαστάσεις με το p30 pro, ακόμη και το cutout της selfie είναι ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...